Toucan 2 - en to tr translation catalogue (97 entries)

en: Password
tr: Şifre

en: Please enter your password
tr: Lütfen şifrenizi giriniz

en: Error
tr: Hata

en: Differential
tr: Farklılıklar

en: Mirror (Copy)
tr: Yansı (Kopyalama)

en: Mirror (Update)
tr: Yansı (Güncelle)

en: Starting
tr: Başlıyor

en: Delete
tr: Sil

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Line %d has an incorrect number of parameters
tr: %d . satırda yanlış sayıda değişken var

en:  not recognised on line %d
tr: %d . satırda tanınmadı

en: Move
tr: Taşı

en: Copy
tr: Kopyala

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Equalise
tr: Eşitle

en: Restore
tr: Geri yükle

en: Deleted
tr: Silindi

en: Failed to delete
tr: Silme başarısız oldu

en: Moved
tr: Taşındı

en: Failed to move
tr: Taşıma başarısız

en: Copied
tr: Kopyalandı

en: Failed to copy
tr: Kopyalama başarısız

en: Renamed
tr: Yeniden adlandırıldı

en: Failed to rename
tr: Yeniden adlandırma başarısız

en: Executed
tr: Çalıştırıldı

en: Not all of the required fields are filled
tr: Bütün gerekli alanlar doldurulmadı

en: Elapsed
tr: Geçen

en: Finished
tr: Bitti

en: Encrypt
tr: Şifrele

en: Decrypt
tr: Şifre çöz

en: Encrypted
tr: Şifrelendi

en: Failed to encrypt
tr: Şifreleme başarısız

en: Failed to decrypt
tr: Şifre çözme başarısız

en: Decrypted
tr: Şifresi çözülmüş

en: Icons and Text
tr: Simgeler ve metin

en: Sync
tr: Eşleme

en: Progress
tr: İlerleme

en: Other
tr: Diğer

en: Complete
tr: Hepsi

en: Update
tr: Güncelle

en: Creating file list, this may take some time.
tr: Dosya listesi oluşturuluyor, biraz zaman alabilir.

en: Job Name
tr: İş Adı

en: Rules
tr: Kurallar

en: Function
tr: İşlev

en: Retain Timestamps
tr: Zaman etiketlerini koru

en: Retain Attributes
tr: Nitelikleri Koru

en: Ignore Read-Only
tr: Salt-Okunur'u yoksay

en: Ignore Daylight Savings
tr: Yaz Saati Uygulamasını yoksay

en: OK
tr: TAMAM

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Source
tr: Kaynak

en: Destination
tr: Hedef

en: Type
tr: Çeşit

en: Format
tr: Biçim

en: Compression Level
tr: Sıkıştırma seviyesi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Backup Location
tr: Yedek yeri

en: Name
tr: İsim

en: Files to exclude (file name, path or extension)
tr: Hariç tutulacak dosyalar (dosya ismi, yol veya uzantı)

en: Folders to exclude (folder name or path)
tr: Hariç tutulacak dizinler (dizin ismi veya yol)

en: Locations to always include (file/folder name, path or  file extension)
tr: Herzaman içerilecek yerler (dosya/dizin ismi, yol veya dosya uzantısı)

en: Remember Entered Information
tr: Girilmiş Veriyi Hatırla

en: Backup
tr: Yedek

en: Secure
tr: Güvenli

en: Language
tr: Dil

en: Text
tr: Metin

en: Tab style
tr: Sekme biçimi

en: Font
tr: Yazıtipi

en: About
tr: Hakkında

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Script
tr: Betik

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Help
tr: Yardım

en: Save
tr: Kaydet

en: Insert Variable
tr: Değişken ekle

en: File to exclude
tr: Hariç tutulacak dosya

en: Folder to exclude
tr: Hariç tutulacak dizin

en: You must select a name for this set of Rules
tr: Bu Kural kümesi için bir isim seçmelisiniz

en: Location to include
tr: İçerilecek yer

en: Please select the folder to store your backups
tr: Lütfen yedeklerinizi kaydedeceğiniz dizini seçiniz

en: Restore into:
tr: Şuna geriyükle:

en: Please choose a file to backup to
tr: Lütfen şuraya

en: Choose a directory
tr: Dizin seçiniz

en: Please insert the location you want to point to.
tr: Lütfen göstermek istediğiniz yeri ekleyiniz.

en: Location
tr: Yer

en: Please enter the name for the new script
tr: Lütfen yeni betik için ismi giriniz

en: New Script
tr: Yeni Betik

en: Job name
tr: İş Adı

en: Please chose a job to save to
tr: Şuraya kaydedecek lütfen bir iş seçin

en: None
tr: Hiç biri

en: Fastest
tr: En hızlı

en: Fast
tr: Hızlı

en: Maximum
tr: Azami

en: Ultra
tr: Üstün

en: Cancel
tr: İptal et

en: Time
tr: Zaman

en: Removed
tr: Kaldırıldı
