Toucan - en to sv translation catalogue (124 entries)

en: Password
sv: Lösenord

en: Please enter your password
sv: Ange lösenord

en: Please repeat your password
sv: Upprepa lösenordet

en: The passwords do not match
sv: Lösenorden är olika

en: Error
sv: Fel

en: Differential
sv: Differentiell

en: Mirror (Copy)
sv: Spegla (Kopiera)

en: Mirror (Update)
sv: Spegla (Uppdatera)

en: Mirror
sv: Spegla

en: Welcome to the Toucan command line system
sv: Välkommen till Toucan kommandoradsystem

en: The command is not recognised
sv: Kommandot känns inte igen

en: Starting
sv: Startar

en: Delete
sv: Ta bort

en: Execute
sv: Verkställ

en: Line %d has an incorrect number of parameters
sv: Antalet parametrar stämmer inte på rad %d

en:  not recognised on line %d
sv: känns inte igen på rad %d

en: Move
sv: Flytta

en: Copy
sv: Kopiera

en: Rename
sv: Byt namn

en: Setting up progress bar
sv: Startar förloppsindikator

en: Clean
sv: Rensa

en: Equalise
sv: Synkronisera

en: Restore
sv: Återställ

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Failed to delete
sv: Kunde inte ta bort

en: Moved
sv: Flyttad

en: Failed to move
sv: Kunde inte flytta

en: Copied
sv: Kopierat

en: Failed to copy
sv: Kunde inte kopiera

en: Renamed
sv: Namn ändrat

en: Failed to rename
sv: Kunde inte byta namn

en: Executed
sv: Verkställd

en: Not all of the required fields are filled
sv: Alla fält som krävs är inte ifyllda

en: Elapsed
sv: Förfluten

en: Finished
sv: Avslutad

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Decrypt
sv: Dekryptera

en: Encrypted
sv: Krypterad

en: Failed to encrypt
sv: Kunde inte kryptera

en: Failed to decrypt
sv: Kunde inte dekryptera

en: Decrypted
sv: Dekrypterat

en: Icons and Text
sv: Ikoner och text

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Progress
sv: Förlopp

en: Other
sv: Annat

en: There was an error reading from the jobs file
sv: Ett fel uppstod vid läsning från jobbfilen

en: There was an error saving to the jobs file, 
    please check it is not set as read only or in use
sv: Ett fel uppstod när jobbfilen skulle sparas 
    kontrollera att den inte är skrivskyddad eller används!

en: Complete
sv: Komplett

en: Update
sv: Uppdatera

en: Creating file list, this may take some time.
sv: Skapar fillista, detta kan ta lite tid!

en: Job Name
sv: Jobbnamn

en: Rules
sv: Regler

en: Function
sv: Funktion

en: Retain Timestamps
sv: Behåll tidsstämplar

en: Retain Attributes
sv: Behåll attribut

en: Ignore Read-Only
sv: Ignorera skrivskydd

en: Ignore Daylight Savings
sv: Ignorera sommartid

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Source
sv: Källa

en: Type
sv: Typ

en: Compression Level
sv: Kompressionsnivå

en: Default
sv: Standard

en: Computer
sv: Dator

en: Backup Location
sv: Backup-destination

en: Files to Backup
sv: Filer att säkerhetskopiera

en: Files to Secure
sv: Filer att kryptera

en: Name
sv: Namn

en: Files to exclude (file name, path or extension)
sv: Filer att undanta (filnamn, sökväg eller filändelse)

en: Folders to exclude (folder name or path)
sv: Mappar att undanta (mappnamn eller sökväg)

en: Locations to always include (file/folder name, path or  file extension)
sv: Objekt som alltid skall inkluderas (Fi-l/mappnamn, sökväg eller filändelse)

en: Remember Entered Information
sv: Kom ihåg inställningar

en: Secure
sv: Kryptera

en: Language
sv: Språk

en: Tab style
sv: Flikar

en: Apply
sv: Verkställ

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Choose font
sv: Välj teckensnitt

en: Enable Tooltips
sv: Aktivera verktygstips

en: Small Borders
sv: Komprimerat gränssnitt

en: About
sv: Om...

en: Variables
sv: Variabler

en: Settings
sv: Inställningar

en: Help
sv: Hjälp

en: Save
sv: Spara

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Expand all
sv: Expandera alla

en: Insert Variable
sv: Ange variabel

en: Differential only supports one folder
sv: Differentiell stöder endast en mapp

en: Please select the source folder
sv: Välj en källmapp

en: Please select the destination folder
sv: Välj en destinationsmapp

en: File to exclude
sv: Fil att undanta

en: Folder to exclude
sv: Mapp att undanta

en: You must select a name for this set of Rules
sv: Du måste ange ett namn för det här regelverket

en: Location to include
sv: Plats att inkludera

en: Please select the folder to store your backups
sv: Välj mapp för att lagra dina backup´s

en: Restore into:
sv: Återställ till:

en: Please choose a file to backup to
sv: Välj en fil för backupen

en: Please enter the name for the new variable
sv: Ange ett namn för den nya variabeln

en: New Variable
sv: Ny variabel

en: There is already a variable with this name.
sv: Det finns redan en variabel med detta namnet

en: Choose a directory
sv: Välj en plats

en: Please insert the location you want to point to.
sv: Ange den plats du vill peka mot

en: Location
sv: Plats

en: Please enter the name for the new script
sv: Ange ett namn för det nya scriptet

en: New Script
sv: Nytt script

en: Job name
sv: Jobbnamn

en: Please chose a job to save to
sv: Välj ett jobb att spara

en: Exclude by extension
sv: Undanta filändelse

en: Exclude by name
sv: Undanta namn

en: Include by extension
sv: Inkludera filändelse

en: Include by name
sv: Inkludera namn

en: Overwritten
sv: Överskriven

en: If needed
sv: Vid behov

en: Location to Extract into
sv: Plats att extrahera till

en: Archives to Extract
sv: Arkiv att extrahera

en: None
sv: Ingen

en: Fastest
sv: Snabbast

en: Fast
sv: Snabb

en: Maximum
sv: Max

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Time
sv: Tid

en: Please select a folder
sv: Välj en mapp

en: Removed
sv: Flyttad
