Toucan 2 - en to pt translation catalogue (101 entries)

en: Password
pt: Senha

en: Please enter your password
pt: Favor digitar sua senha

en: Error
pt: Erro

en: Differential
pt: Incremental

en: Mirror (Copy)
pt: Espelhar (Cópia)

en: Mirror (Update)
pt: Espelhar (Atualizar)

en: Mirror
pt: Espelhar

en: Starting
pt: Iniciando

en: Delete
pt: Apagar

en: Execute
pt: Executar

en: Line %d has an incorrect number of parameters
pt: Linha %d possui um número incorreto de parâmetros

en:  not recognised on line %d
pt: não é reconhecido na linha %d

en: Move
pt: Mover

en: Copy
pt: Cópia

en: Rename
pt: Renomear

en: Setting up progress bar
pt: Configurando a barra de progresso

en: Clean
pt: Limpar

en: Equalise
pt: Equiparar

en: Restore
pt: Restaurar

en: Deleted
pt: Apagado

en: Failed to delete
pt: Falha ao excluir

en: Moved
pt: Movido

en: Failed to move
pt: Falha ao Mover

en: Copied
pt: Copiado

en: Failed to copy
pt: Falha ao copiar

en: Renamed
pt: Renomeado

en: Failed to rename
pt: Falhou ao renomear

en: Executed
pt: Executado

en: Not all of the required fields are filled
pt: Nem todos os campos obrigatórios foram preenchidos

en: Elapsed
pt: Passado

en: Finished
pt: Terminado

en: Encrypt
pt: Criptografar

en: Decrypt
pt: Descriptografar

en: Encrypted
pt: Criptografado

en: Failed to encrypt
pt: Falha na Criptografia

en: Failed to decrypt
pt: Falha ao descriptografar

en: Decrypted
pt: Descriptografia

en: Icons and Text
pt: Icones e Textos

en: Sync
pt: Sincronizar

en: Progress
pt: Progresso

en: Other
pt: Outros

en: Complete
pt: Completo

en: Update
pt: Atualização

en: Creating file list, this may take some time.
pt: Criando lista de arquivos, isso pode demorar um pouco.

en: Job Name
pt: Nome do Trabalho

en: Rules
pt: Regras

en: Function
pt: Função

en: Retain Timestamps
pt: Manter formato de data / hora

en: Retain Attributes
pt: Manter Atributos

en: Ignore Read-Only
pt: Ignora Somente-Leitura

en: Ignore Daylight Savings
pt: Ignora Horário de Verão

en: Preview
pt: Visualizar

en: Source
pt: Origem

en: Destination
pt: Destino

en: Type
pt: Tipo

en: Format
pt: Formatar

en: Compression Level
pt: Nivel de Compressão

en: Default
pt: Padrão

en: Backup Location
pt: Localização do Backup

en: Files to Backup
pt: Arquivos para Backup

en: Name
pt: Nome

en: Files to exclude (file name, path or extension)
pt: Arquivos para exclusão (Nome, diretório ou extensão)

en: Folders to exclude (folder name or path)
pt: Pastas para exclusão  (Pasta ou diretório)

en: Locations to always include (file/folder name, path or  file extension)
pt: Localizações para incluir sempre (Nome do Arquivo ou Pasta , Caminho ou Extensão do arquivo)

en: Remember Entered Information
pt: Lembrar Inserido Informação

en: Secure
pt: Seguro

en: Language
pt: Idioma

en: Text
pt: Textos

en: Tab style
pt: Estilo das Abas

en: Font
pt: Fonte

en: About
pt: Sobre

en: Variables
pt: Variáveis

en: Settings
pt: Configurações

en: Help
pt: Ajuda

en: Save
pt: Salvar

en: Insert Variable
pt: Inserir Variável

en: Differential only supports one folder
pt: Diferencial suporta apenas um directório

en: File to exclude
pt: Arquivo para exclussão

en: Folder to exclude
pt: Pasta para Exclusão

en: You must select a name for this set of Rules
pt: Você deve selecionar um nome para este conjunto de regras

en: Location to include
pt: Localização para incluir

en: Please select the folder to store your backups
pt: Favor selecionar a Pasta para armazenar seus backups

en: Restore into:
pt: Restaurar em:

en: Please choose a file to backup to
pt: Favor escolher um arquivo para Backup

en: Choose a directory
pt: Escolha o diretório

en: Please insert the location you want to point to.
pt: Favor digitar o local que deseja apontar.

en: Location
pt: Localização

en: Please enter the name for the new script
pt: Favor digitar um nome para o novo script

en: New Script
pt: Novo Script

en: Job name
pt: Nome do Trabalho

en: Please chose a job to save to
pt: Escolha um trabalho para salvar

en: Overwritten
pt: Reescrito

en: If needed
pt: Se necessário

en: None
pt: Nenhum

en: Fastest
pt: Super Rápido

en: Fast
pt: Rápido

en: Maximum
pt: Máximo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Time
pt: Hora

en: Status
pt: Estado

en: Removed
pt: Removido
