Toucan 2 - en to ja translation catalogue (147 entries)

en: The passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Differential
ja: 差分

en: Mirror (Copy)
ja: ミラー (コピー)

en: Mirror (Update)
ja: ミラー (更新)

en: Mirror
ja: ミラー

en: Welcome to the Toucan command line system
ja: これは Toucan のコマンド ライン システムです

en: The command is not recognised
ja: コマンドが認識できません

en: There was an error reading from the rules file
ja: ルール ファイルの読み込みエラーが発生しました

en: Error
ja: エラー

en: There was an error saving to the rules file, 
    please check it is not set as read only or in use
ja: ルール ファイルの保存エラーが発生しました。
    読み取り専用属性、または使用中でないか確認してください

en: File to Exclude
ja: 除外するファイル

en: Folder to Exclude
ja: 除外するフォルダ

en: Location to Include
ja: 対象とする場所

en: Locations to Include
ja: 対象とする場所

en: Starting
ja: スタート

en: Delete
ja: 削除

en: Execute
ja: 実行

en: Line %d has an incorrect number of parameters
ja: %d 行目に不正なパラメータがあります

en:  not recognised on line %d
ja:   %d 行目が認識不能です

en: Setting up progress bar
ja: 進捗バーのセット

en: Equalise
ja: 同期

en: Clean
ja: 排除

en: Restore
ja: 復元

en: Deleted
ja: 削除完了

en: Failed to delete
ja: 削除に失敗

en: Moved
ja: 移動完了

en: Failed to move
ja: 移動に失敗

en: Copied
ja: コピー完了

en: Failed to copy
ja: コピーに失敗

en: Renamed
ja: リネーム完了

en: Failed to rename
ja: リネームに失敗

en: Executed
ja: 処理完了

en: Not all of the required fields are filled
ja: 必要なエリアが入力されていません

en: Elapsed
ja: 経過

en: Finished
ja: 完了

en: Icons and Text
ja: アイコンとテキスト

en: Sync
ja: 同期

en: Progress
ja: 進行

en: Copy
ja: コピー

en: Update
ja: 更新

en: Move
ja: 移動

en: Complete
ja: すべて

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: Decrypt
ja: 復号化

en: Text
ja: テキスト

en: Backup
ja: バックアップ

en: Secure
ja: 秘匿

en: Rules
ja: ルール

en: Variables
ja: 変数

en: Script
ja: スクリプト

en: Settings
ja: 設定

en: Help
ja: ヘルプ

en: Other
ja: その他

en: Creating file list, this may take some time.
ja: ファイル リスト作成中。 しばらく時間がかかります。

en: There was an error reading from the jobs file
ja: ジョブ ファイルの読み込みエラーが発生しました

en: There was an error saving to the jobs file, 
    please check it is not set as read only or in use
ja: ジョブ ファイルの保存エラーが発生しました。
    読み取り専用属性、または使用中でないか確認してください

en: Job Name
ja: ジョブの名称

en: Function
ja: 操作

en: Retain Timestamps
ja: タイムスタンプを保持

en: Retain Attributes
ja: 属性を保持

en: Ignore Read-Only
ja: 読み取り専用属性を無視

en: Ignore Daylight Savings
ja: 夏時間を無視

en: Run
ja: 実行

en: Preview
ja: プレビュー

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Source
ja: ソース

en: Destination
ja: 出力先

en: Type
ja: タイプ

en: Format
ja: フォーマット

en: Compression Level
ja: 圧縮レベル

en: Default
ja: デフォルト

en: Password
ja: パスワード

en: Computer
ja: コンピュータ

en: Backup Location
ja: バックアップの保存先

en: Files to Backup
ja: バックアップするファイル

en: Files to Secure
ja: 秘匿するファイル

en: Name
ja: 名称

en: Rule
ja: ルール

en: Remember Entered Information
ja: 入力情報を記憶

en: Language
ja: 表示言語

en: Tab style
ja: タブのスタイル

en: Apply
ja: 適用

en: Font
ja: フォント

en: Choose font
ja: フォントの選択

en: Enable Tooltips
ja: ヒントを表示

en: Small Borders
ja: コンパクト表示

en: About
ja: ソフト情報

en: Expansion
ja: 対象

en: Save
ja: 保存

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: Expand all
ja: 全て展開

en: Insert Variable
ja: 変数の入力

en: Differential only supports one folder
ja: 差分 がサポートするのは一つのフォルダのみです

en: Please select the source folder
ja: ソースフォルダの選択

en: Please select the destination folder
ja: 出力先フォルダの選択

en: Please enter the name for the new rules
ja: 新規変数の名称を入力してください

en: New Rules
ja: 新規ルール

en: Do you wish to save the current rules?
ja: このルールを保存しますか？

en: Rules Save
ja: ルールの保存

en: There is already a set of rules with this name
ja: 同名のルールが存在します。

en: Do you wish to save the current job?
ja: このジョブを保存しますか？

en: Job Save
ja: ジョブの保存

en: Please select the folder to store your backups
ja: バックアップの保存先と名称を選択

en: Restore into:
ja: 復元先:

en: Please choose a file to backup to
ja: バックアップ対象ファイルの指定

en: Please enter the name for the new varaible
ja: 新規変数の名称を入力してください

en: New Variable
ja: 新規変数

en: Do you wish to save the current variable?
ja: この変数を保存しますか？

en: Variable Save
ja: 変数の保存

en: Please enter the name for the new variable
ja: 新規変数に名称をつけてください

en: There is already a variable with this name
ja: 同名の変数が存在します。

en: Choose a directory
ja: ディレクトリの選択

en: Please insert the location you want to point to.
ja: 指定先を入力してください。

en: Location
ja: ロケーション

en: Please enter the name for the new script
ja: 新規スクリプトの名称を入力してください

en: New Script
ja: 新規スクリプト

en: Do you wish to save the current script?
ja: このスクリプトを保存しますか？

en: Script Save
ja: スクリプトの保存

en: There is already a script with this name
ja: 同名のスクリプトが存在します。

en: Please enter the name for the new job
ja: 新規ジョブの名称を入力してください

en: New Job
ja: 新規ジョブ

en: There is already a job with this name
ja: 同名のジョブが存在します。

en: Exclude by extension
ja: 拡張子で除外

en: Exclude by name
ja: 名称で除外

en: Include by extension
ja: 拡張子で対象に

en: Include by name
ja: 名称で対象に

en: Overwritten
ja: 上書き

en: If needed
ja: 必要な場合のみ

en: Location to Extract into
ja: 解凍先

en: Archives to Extract
ja: 解凍するアーカイブ

en: None
ja: なし

en: Fastest
ja: 最高速

en: Fast
ja: 高速

en: Maximum
ja: 最大

en: Ultra
ja: ウルトラ

en: Repeat Password
ja: パスワードの再入力

en: Cancel
ja: 中止

en: Time
ja: 時間

en: Status
ja: ステータス

en: Please select a folder
ja: フォルダを選択してください

en: Encrypted
ja: 暗号化完了

en: Failed to encrypt
ja: 暗号化に失敗

en: Failed to decrypt
ja: 復号化に失敗

en: Decrypted
ja: 復号化完了

en: Removed
ja: 削除完了

en: Input Password
ja: パスワードの入力
