Toucan 2 - en to it translation catalogue (86 entries)

en: Please enter your password
it: Per favore, inserisci la tua password

en: Error
it: Errore

en: Differential
it: Differenziale

en: Mirror (Copy)
it: Specchio (Copia)

en: Mirror (Update)
it: Specchio (Aggiorna)

en: Starting
it: Inizio

en: Delete
it: Cancella

en: Execute
it: Esegui

en: Line %d has an incorrect number of parameters
it: La linea %d ha un numero errato di parametri

en:  not recognised on line %d
it:  non riconosciuto alla linea %d

en: Move
it: Muovi

en: Copy
it: Copia

en: Equalise
it: Uguaglia

en: Restore
it: Ripristino

en: Deleted
it: Cancellato

en: Failed to delete
it: Cancellazione fallita

en: Moved
it: Mosso

en: Failed to move
it: Spostamento fallito

en: Copied
it: Copiato

en: Failed to copy
it: Copia fallita

en: Executed
it: Eseguito

en: Not all of the required fields are filled
it: Non tutti i campi richiesti sono stati compilati

en: Finished
it: Finito

en: Encrypt
it: Criptare

en: Decrypt
it: Decriptare

en: Encrypted
it: Criptato

en: Failed to encrypt
it: Criptazione fallita

en: Failed to decrypt
it: Decriptazione fallita

en: Decrypted
it: Decriptato

en: Icons and Text
it: Icone e testo

en: Sync
it: Sincronia

en: Progress
it: Avanzamento

en: Other
it: Altro

en: Complete
it: Completo

en: Update
it: Aggiorna

en: Job Name
it: Nome del lavoro

en: Rules
it: Regole

en: Function
it: Funzione

en: Retain Timestamps
it: Mantieni formato tempo

en: Retain Attributes
it: Mantieni attributi

en: Ignore Read-Only
it: Ignora a sola lettura

en: Ignore Daylight Savings
it: Ignora l'ora legale

en: Preview
it: Anteprima

en: Source
it: Sorgente

en: Destination
it: Destinazione

en: Type
it: Tipo

en: Format
it: Formato

en: Compression Level
it: Livello compressione

en: Default
it: Predefinito

en: Backup Location
it: Collocazione backup

en: Files to Backup
it: Files per backup

en: Name
it: Nome

en: Files to exclude (file name, path or extension)
it: Files da escludere (nome file, percorso o estensione)

en: Folders to exclude (folder name or path)
it: Cartella da escludere (nome cartella o percorso)

en: Locations to always include (file/folder name, path or  file extension)
it: Locazione da includere sempre (nome file/cartella, percorso o estensione file)

en: Secure
it: Sicuro

en: Language
it: Linguaggio

en: Text
it: Testo

en: Font
it: Tipo carattere

en: About
it: Informazioni

en: Settings
it: Opzioni

en: Help
it: Aiuto

en: Save
it: Salva

en: Insert Variable
it: Inserisci la variabile

en: File to exclude
it: File da escludere

en: Folder to exclude
it: Cartella da escludere

en: You must select a name for this set of Rules
it: Devi scegliere un nome per questo gruppo di regole

en: Location to include
it: Ubicazione da includere

en: Please select the folder to store your backups
it: Per favore, scegli la cartella per conservare i tuoi backups

en: Restore into:
it: Ripristina in:

en: Please choose a file to backup to
it: Per favore, scegli un file per il backup

en: Choose a directory
it: Scegli una directory

en: Please insert the location you want to point to.
it: Per favore, scegli la collocazione a cui vuoi puntare.

en: Location
it: Posizione

en: Please enter the name for the new script
it: Per favore, scrivi il nome per il nuovo script

en: New Script
it: Nuovo script

en: Job name
it: Nome lavoro

en: Please chose a job to save to
it: Per favore, aggiungi un lavoro da salvare

en: None
it: Niente

en: Fastest
it: Piu' velocemente

en: Fast
it: Velocemente

en: Maximum
it: Massimo

en: Ultra
it: Estremo

en: Cancel
it: Annulla

en: Time
it: Tempo

en: Removed
it: Rimosso
