Toucan 2 - en to hu translation catalogue (144 entries)

en: The passwords do not match
hu: A jelszó nem egyezik

en: Differential
hu: Különbségi

en: Mirror (Copy)
hu: Tükör (Másolás)

en: Mirror (Update)
hu: Tükör (Frissítés)

en: Mirror
hu: Tükör

en: Welcome to the Toucan command line system
hu: Üdvözlet a Toucan paracsértelmezőben.

en: The command is not recognised
hu: A parancsot nem ismerem

en: There was an error reading from the rules file
hu: Hiba a feladat file olvasása közben

en: Error
hu: Hiba

en: There was an error saving to the rules file, 
    please check it is not set as read only or in use
hu: Hiba a szabály file írása közben, 
    ellenőrizd, hogy nem csak olvasható vagy más ne használja.

en: File to Exclude
hu: Kizárt file

en: Folder to Exclude
hu: Kizárt könyvtár

en: Location to Include
hu: Hely amit tartalmazzon

en: Locations to Include
hu: Helyek amit tartalmazzon

en: Starting
hu: Kezdem

en: Delete
hu: Törlés

en: Execute
hu: Végrehajt

en: Line %d has an incorrect number of parameters
hu: %d. sorban hibás számú paraméter

en:  not recognised on line %d
hu:  nem tudom értelmezni a %d. sort

en: Setting up progress bar
hu: Folyamatjelző beállítása

en: Equalise
hu: Kiegyenlít

en: Clean
hu: Rendben

en: Restore
hu: Visszaállítás

en: Deleted
hu: Törölve

en: Failed to delete
hu: Hiba törlés közben

en: Moved
hu: Mozgatva

en: Failed to move
hu: Hiba mozgatás közben

en: Copied
hu: Másolva

en: Failed to copy
hu: Hiba másolás közben

en: Renamed
hu: Átnevezve

en: Failed to rename
hu: Hiba átnevezés közben

en: Executed
hu: Futtatás kész

en: Not all of the required fields are filled
hu: Nincs kitöltve minden kötelezően kitöltendő mező

en: Elapsed
hu: Eltelt

en: Finished
hu: Végeztem

en: Icons and Text
hu: Ikon és szöveg

en: Sync
hu: Szinkronizálás

en: Progress
hu: Folyamatban

en: Copy
hu: Másolás

en: Update
hu: Frissítő

en: Move
hu: Mozgatás

en: Complete
hu: Kész

en: Encrypt
hu: Kódolás

en: Decrypt
hu: Dekódolás

en: Text
hu: Szöveg

en: Backup
hu: Mentés

en: Secure
hu: Biztonság

en: Rules
hu: Szabályok

en: Variables
hu: Hozdozható változók

en: Settings
hu: Beállítások

en: Help
hu: Segítség

en: Other
hu: Egyéb

en: Creating file list, this may take some time.
hu: Létrehozom a file listát, lehet, hogy sokáig tart.

en: There was an error reading from the jobs file
hu: Hiba a feladat file olvasása közben

en: There was an error saving to the jobs file, 
    please check it is not set as read only or in use
hu: Hiba a feladat file írása közben

en: Job Name
hu: Feladat neve

en: Function
hu: Funkció

en: Retain Timestamps
hu: Időbélyeg megtartása

en: Retain Attributes
hu: File Attribútum megtartása

en: Ignore Read-Only
hu: Read-Only figyelmen kívül hagyása

en: Ignore Daylight Savings
hu: Nyári idő figyelmen kívül hagyása

en: Run
hu: Futtatás

en: Preview
hu: Előnézet

en: Refresh
hu: Frissítés

en: Source
hu: Forrás

en: Destination
hu: Cél

en: Type
hu: Típus

en: Format
hu: Formátum

en: Compression Level
hu: Sűrítési szint

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Password
hu: Jelszó

en: Computer
hu: Számítógép

en: Backup Location
hu: Mentési hely

en: Files to Backup
hu: Mentendő file-ok

en: Files to Secure
hu: Titkositott file

en: Name
hu: Név

en: Rule
hu: Szabályok

en: Remember Entered Information
hu: Adat megjegyzése

en: Language
hu: Nyelv

en: Tab style
hu: Fülek stílusa

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Font
hu: Betűtípus

en: Choose font
hu: Válassz betütípust

en: Enable Tooltips
hu: Tooltip engedélyezése

en: Small Borders
hu: Kicsi keret

en: About
hu: Névjegy

en: Expansion
hu: Kibontás

en: Save
hu: Mentés

en: Add
hu: Hozzáad

en: Remove
hu: Törölve

en: Expand all
hu: Összes kibontása

en: Insert Variable
hu: Változó beszúrása

en: Differential only supports one folder
hu: Különbségi, csak egy könyvtár támogatása

en: Please select the source folder
hu: Add meg a forrás könyvtárat

en: Please select the destination folder
hu: Add meg a cél könyvtár nevét

en: Please enter the name for the new rules
hu: Addj meg egy új szabályok nevét

en: New Rules
hu: Új szabályok

en: Do you wish to save the current rules?
hu: Elmentsem az aktuális szabályokat?

en: Rules Save
hu: Szabályok mentése

en: There is already a set of rules with this name
hu: Van már ilyen Hordozható Változó név

en: Do you wish to save the current job?
hu: Elmentsem az aktuális feladatot?

en: Job Save
hu: Feladat mentése

en: Please select the folder to store your backups
hu: Add meg a mentési könyvtár nevét

en: Restore into:
hu: Visszaállítás innen:

en: Please choose a file to backup to
hu: Add meg a mentési file nevét

en: Please enter the name for the new varaible
hu: Addj meg egy új hordozható változó nevét

en: New Variable
hu: Új Változó

en: Do you wish to save the current variable?
hu: Elmentsem az aktuális változót?

en: Variable Save
hu: Hozdozható változók mentése

en: Please enter the name for the new variable
hu: Addj meg egy új hordozható változó nevét

en: There is already a variable with this name
hu: Van már ilyen hordozható változó név

en: Choose a directory
hu: Könyvtár választása

en: Please insert the location you want to point to.
hu: Add meg azt a helyet amit a jelölt változó felvegyen.

en: Location
hu: Hely

en: Please enter the name for the new script
hu: Add meg az új script nevét

en: New Script
hu: Új Script

en: Do you wish to save the current script?
hu: Elmentsem az aktuális script-et?

en: Script Save
hu: Script mentése

en: There is already a script with this name
hu: Van már ilyen hordozható változó név

en: Please enter the name for the new job
hu: Addj meg egy új feladat nevet

en: New Job
hu: Új feladat

en: There is already a job with this name
hu: Van már ilyen feladat név

en: Exclude by extension
hu: Kizárva a kiterjesztés

en: Exclude by name
hu: Kizárva a név

en: Include by extension
hu: Tartalmazza a kiterjesztést

en: Include by name
hu: Tartalmazza a nevet

en: Overwritten
hu: Felülírva

en: If needed
hu: Ha szükséges

en: Location to Extract into
hu: Kicsomagolási hely

en: Archives to Extract
hu: Arhívum kibontása

en: None
hu: Nincs

en: Fastest
hu: Gyorsabb

en: Fast
hu: Gyors

en: Repeat Password
hu: Jelszó mégegyszer

en: Cancel
hu: Megszakít

en: Time
hu: Idő:

en: Status
hu: Állapot

en: Please select a folder
hu: Válassz könyvtárat

en: Encrypted
hu: Kódolás kész

en: Failed to encrypt
hu: Hiba kódolás közben

en: Failed to decrypt
hu: Hiba dekódolás közben

en: Decrypted
hu: Dekódolás kész

en: Removed
hu: Törölve

en: Input Password
hu: Add meg a jelszót
