Toucan 2 - en to fr translation catalogue (138 entries)

en: The passwords do not match
fr: Désolé les mots de passe ne correspondent pas

en: Differential
fr: Différentiel

en: Mirror (Copy)
fr: Miroir (Copie)

en: Mirror (Update)
fr: Miroir (Mise à jour)

en: Mirror
fr: Mirroir

en: Welcome to the Toucan command line system
fr: Bienvenue dans le système en ligne de commande de Toucan

en: The command is not recognised
fr: La commande n'est pas reconnue

en: There was an error reading from the rules file
fr: Il y a eu une erreur de lecture du fichier de règles

en: Error
fr: Erreur

en: There was an error saving to the rules file, 
    please check it is not set as read only or in use
fr: Il y a eu une erreur de sauvegarde du fichier de règles, 
    veuillez vérifier qu'il n'est pas en lecture seule ou en cours d'utilisation

en: File to Exclude
fr: Fichier à exclure

en: Folder to Exclude
fr: Dossier à exclure

en: Location to Include
fr: Emplacement à inclure

en: Locations to Include
fr: Emplacements à inclure

en: Starting
fr: Démarrage

en: Delete
fr: Supprimer

en: Execute
fr: Exécuter

en: Line %d has an incorrect number of parameters
fr: La ligne %d a un nombre incorrect de paramètres

en:  not recognised on line %d
fr:  n'est pas reconnu sur la ligne %d

en: Setting up progress bar
fr: Configuration de la barre de progression

en: Equalise
fr: Égaliser

en: Clean
fr: Nettoyer

en: Restore
fr: Restaurer

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Failed to delete
fr: Impossible de supprimer

en: Moved
fr: Déplacé

en: Failed to move
fr: Impossible de déplacer

en: Copied
fr: Copié

en: Failed to copy
fr: Impossible de copier

en: Renamed
fr: Renommé

en: Failed to rename
fr: Impossible de renommer

en: Executed
fr: Exécuté

en: Not all of the required fields are filled
fr: Tous les champs obligatoires sont pas remplis

en: Elapsed
fr: Écoulé

en: Finished
fr: Terminé

en: Icons and Text
fr: Icônes et texte

en: Sync
fr: Synchro

en: Progress
fr: En cours

en: Copy
fr: Copie

en: Update
fr: Mise à jour

en: Move
fr: Déplacer

en: Complete
fr: Complète

en: Encrypt
fr: Crypter

en: Decrypt
fr: Décrypter

en: Text
fr: Texte

en: Backup
fr: Sauvegarde

en: Secure
fr: Sécurité

en: Rules
fr: Règles

en: Settings
fr: Paramètres

en: Help
fr: Aide

en: Other
fr: Autres

en: Creating file list, this may take some time.
fr: Création de la liste de fichiers, cela peut prendre du temps.

en: There was an error reading from the jobs file
fr: Il y a eu une erreur de lecture du fichier de tâches

en: There was an error saving to the jobs file, 
    please check it is not set as read only or in use
fr: Il y a eu une erreur de sauvegarde du fichier de tâches, 
    veuillez vérifier qu'il n'est pas en lecture seule ou en cours d'utilisation

en: Job Name
fr: Nom de la tâche

en: Function
fr: Fonction

en: Retain Timestamps
fr: Conserver la date

en: Retain Attributes
fr: Conserver les attributs

en: Ignore Read-Only
fr: Ignorer la lecture seule

en: Ignore Daylight Savings
fr: Ignorer l'heure d'été/hiver

en: Run
fr: Exécuter

en: Preview
fr: Aperçu

en: Refresh
fr: Rafraichir

en: Compression Level
fr: Taux de Compression

en: Default
fr: Par défaut

en: Password
fr: Mot de passe

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Backup Location
fr: Emplacement de la sauvegarde

en: Files to Backup
fr: Fichier à sauvegarder

en: Files to Secure
fr: Fichier à sécuriser

en: Name
fr: Nom

en: Rule
fr: Règle

en: Remember Entered Information
fr: Se souvenir des informations entrées

en: Language
fr: Langue

en: Tab style
fr: Style des onglets

en: Apply
fr: Appliquer

en: Font
fr: Police

en: Choose font
fr: Choisir la police

en: Enable Tooltips
fr: Activer les astuces

en: Small Borders
fr: Petites bordures

en: About
fr: A Propos

en: Expansion
fr: Emplacement

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Add
fr: Ajouter

en: Remove
fr: Enlever

en: Expand all
fr: Déplier tout

en: Insert Variable
fr: Insérer une Variable

en: Differential only supports one folder
fr: Le différentiel ne supporte qu'un seul dossier

en: Please select the source folder
fr: Veuillez sélectionner le dossier source

en: Please select the destination folder
fr: Veuillez sélectionner le dossier de destination

en: Please enter the name for the new rules
fr: Veuillez entrer le nom des nouvelles règles

en: New Rules
fr: Nouvelles règles

en: Do you wish to save the current rules?
fr: Voulez-vous sauvegarder les règles actuelles ?

en: Rules Save
fr: Sauvegarde des règles

en: There is already a set of rules with this name
fr: Il existe déjà un ensemble de règles avec ce nom

en: Do you wish to save the current job?
fr: Voulez-vous sauvegarder la tâche actuelle ?

en: Job Save
fr: Sauvegarde de la tâche

en: Please select the folder to store your backups
fr: Veuillez sélectionner le dossier où stocker vos sauvegardes

en: Restore into:
fr: Restaurer dans :

en: Please choose a file to backup to
fr: Veuillez choisir un fichier à sauvegarder

en: Please enter the name for the new varaible
fr: Veuillez entrer le nom de la nouvelle variable portable

en: New Variable
fr: Nouvelle variable

en: Do you wish to save the current variable?
fr: Voulez-vous sauvegarder la variable actuelle ?

en: Variable Save
fr: Sauvegarde de la variable

en: Please enter the name for the new variable
fr: Veuillez entrer le nom de la nouvelle variable portable

en: There is already a variable with this name
fr: Il y a déjà une variable avec ce nom

en: Choose a directory
fr: Choisissez un dossier

en: Please insert the location you want to point to.
fr: Veuillez insérer l'emplacement où vous voulez le mettre.

en: Location
fr: Emplacement

en: Please enter the name for the new script
fr: Veuillez entrer le nom du nouveau script

en: New Script
fr: Nouveau Script

en: Do you wish to save the current script?
fr: Voulez-vous sauvegarder le script actuel ?

en: Script Save
fr: Sauvegarde du Script

en: There is already a script with this name
fr: Il y a déjà un script avec ce nom

en: Please enter the name for the new job
fr: Veuillez entrer le nom de la nouvelle tâche

en: New Job
fr: Nouvelle tâche

en: There is already a job with this name
fr: Il y a déjà une tâche avec ce nom

en: Exclude by extension
fr: Exclure par extension

en: Exclude by name
fr: Exclure par nom

en: Include by extension
fr: Inclure par extension

en: Include by name
fr: Inclure par nom

en: Overwritten
fr: Écrasé

en: If needed
fr: Si nécessaire

en: Location to Extract into
fr: Emplacement où extraire

en: Archives to Extract
fr: Archives à extraire

en: None
fr: Aucune

en: Fastest
fr: Plus rapide

en: Fast
fr: Rapide

en: Repeat Password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Cancel
fr: Annuler

en: Time
fr: Temps

en: Please select a folder
fr: Veuillez sélectionner un dossier.

en: Encrypted
fr: Crypté

en: Failed to encrypt
fr: Impossible de crypter

en: Failed to decrypt
fr: Impossible de décrypter

en: Decrypted
fr: Décrypté

en: Removed
fr: Enlevé

en: Input Password
fr: Saisie du mot de passe
