Toucan 2 - en to cs translation catalogue (94 entries)

en: Password
cs: Heslo

en: Please enter your password
cs: Prosíme vložte své heslo

en: Error
cs: Chyba

en: Differential
cs: Diferenciální

en: Mirror (Copy)
cs: Zrcadlení (Kopírování)

en: Mirror (Update)
cs: Zrcadlení (Aktualizace)

en: Starting
cs: Zahájeno

en: Delete
cs: Smazat

en: Execute
cs: Provést

en: Line %d has an incorrect number of parameters
cs: Nesprávný počet parametrů na řádku %d

en:  not recognised on line %d
cs:  nerozpoznáno na řádku %d

en: Move
cs: Přesunout

en: Copy
cs: Kopírování

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Equalise
cs: Synchronizace

en: Restore
cs: Obnovit

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Failed to delete
cs: Mazání selhalo

en: Moved
cs: Přesunuto

en: Failed to move
cs: Přesouvání selhalo

en: Copied
cs: Zkopírováno

en: Failed to copy
cs: Kopírování selhalo

en: Renamed
cs: Přejmenováno

en: Failed to rename
cs: Přejmenování selhalo

en: Executed
cs: Provedeno

en: Not all of the required fields are filled
cs: Nejsou vyplněna všechna požadovaná pole

en: Elapsed
cs: Uplynulo

en: Finished
cs: Dokončeno

en: Encrypt
cs: Zašifrovat

en: Decrypt
cs: Dešifrovat

en: Encrypted
cs: Zašifrováno

en: Failed to encrypt
cs: Šifrování selhalo

en: Failed to decrypt
cs: Dešifrování selhalo

en: Decrypted
cs: Dešifrováno

en: Icons and Text
cs: Ikony a texty

en: Sync
cs: Synchronizovat

en: Progress
cs: Průběh

en: Other
cs: Ostatní

en: Complete
cs: Kompletní

en: Update
cs: Aktualizace

en: Creating file list, this may take some time.
cs: Probíhá vytváření seznamu souborů, čekejte.

en: Job Name
cs: Název úkolu

en: Rules
cs: Pravidla

en: Function
cs: Funkce

en: Retain Timestamps
cs: Zachovat časová razítka

en: Retain Attributes
cs: Zachovat atributy

en: Ignore Read-Only
cs: Ignorovat "pouze pro čtení"

en: Ignore Daylight Savings
cs: Ignorovat letní čas

en: Preview
cs: Náhled

en: Source
cs: Zdroj

en: Destination
cs: Cíl

en: Type
cs: Typ

en: Format
cs: Formát

en: Compression Level
cs: Úroveň komprese

en: Default
cs: Výchozí

en: Backup Location
cs: Cíl zálohy

en: Name
cs: Název

en: Files to exclude (file name, path or extension)
cs: Vynechat soubory (název souboru, cesta nebo přípona)

en: Folders to exclude (folder name or path)
cs: Vynechat složky (název složky, cesta nebo přípona)

en: Locations to always include (file/folder name, path or  file extension)
cs: Vždy zahrnout (název souboru/složky, cesta nebo přípona souboru)

en: Remember Entered Information
cs: Zapamatovat vložené údaje

en: Backup
cs: Zálohovat

en: Secure
cs: Zabezpečit

en: Language
cs: Jazyk

en: Text
cs: Texty

en: Tab style
cs: Styl záložek

en: About
cs: O programu

en: Variables
cs: Proměnné

en: Script
cs: Skripty

en: Settings
cs: Nastavení

en: Help
cs: Nápověda

en: Save
cs: Uložit

en: Insert Variable
cs: Vložit proměnnou

en: File to exclude
cs: Vynechat soubor

en: Folder to exclude
cs: Vynechat složku

en: You must select a name for this set of Rules
cs: Musíte zadat název pro tuto sadu pravidel

en: Location to include
cs: Zahrnout

en: Please select the folder to store your backups
cs: Prosíme vyberte složku pro uložní vašich záloh

en: Restore into:
cs: Obnovit do:

en: Please choose a file to backup to
cs: Prosíme vyberte soubor pro zálohu

en: Choose a directory
cs: Vybrat složku

en: Please insert the location you want to point to.
cs: Prosíme zadejte umístění, na které chcete odkázat.

en: Location
cs: Umístění

en: Please enter the name for the new script
cs: Prosíme zadejte název nového skriptu

en: New Script
cs: Nový skript

en: Job name
cs: Název úkolu

en: Please chose a job to save to
cs: Prosíme vyberte úkol, do něhož chcete zapisovat

en: None
cs: Žádná

en: Fastest
cs: Nejrychlejší

en: Fast
cs: Rychlá

en: Maximum
cs: Maximální

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Time
cs: Čas

en: Removed
cs: Odstraněno
