NVDA-0.6p3-0.1 - en to pl translation catalogue (796 entries)

en:  and currently loaded module is %s
pl:  załadowany moduł NVDA to %s

en:  the synthesizer to use
pl: Wybierz używany syntezator

en: %d characters
pl: %d znaków

en: %d hours and %d minutes remaining
pl: Pozostały czas: %d godzin i %d minut

en: %d percent
pl: %d procent

en: %s copied to clipboard
pl: %s skopiowano do schowka

en: %s cursor
pl: wskaźnik %s

en: %s embedded object
pl: %s obiekt osadzony

en: %s items
pl:  - elementów %s.

en: %s keyboard layout
pl: Układ klawiatury %s

en: %s of %s
pl: %s na %s

en: &Activate Link
pl: Aktywuj link

en: &Add
pl: Dodaj

en: &Beep for capitals
pl: Dźwięk przed wielkimi literami

en: &Comment
pl: Komentarz

en: &Default dictionary...
pl: Słownik domyślny...

en: &Dictionary entries
pl: Wpisy słownika

en: &General settings...
pl: Główne ustawienia...

en: &Help
pl: Pomoc

en: &Inflection:
pl: Modulacja

en: &Keyboard Settings...
pl: Ustawienia klawiatury...

en: &Keyboard layout:
pl: Układ klawiatury

en: &Language (requires restart to fully take affect):
pl: Język (wymaga restartu NVDA)

en: &Maximum number of characters on one line
pl: Maksymalna liczba znaków w wierszu

en: &Mouse settings...
pl: Ustawienia myszy...

en: &Move to link
pl: Przejdź do linku

en: &Number of lines per page
pl: Liczba wierszy na stronie

en: &Object presentation...
pl: Prezentacja obiektów...

en: &Pattern
pl: Wzorzec

en: &Pitch:
pl: Wysokość

en: &Preferences
pl: Ustawienia

en: &Rate:
pl: Prędkość

en: &Remove
pl: Usuń

en: &Replacement
pl: Zamiana

en: &Revert to saved configuration
pl: Przywróć zapisane ustawienia

en: &Save configuration
pl: Zapisz ustawienia

en: &Save configuration on exit
pl: Zapisz ustawienia przed wyjściem

en: &Speak all punctuation
pl: Czytaj całą interpunkcję

en: &Synthesizer...
pl: Syntezator...

en: &Synthesizer:
pl: Syntezator

en: &Temporary dictionary...
pl: Słownik tymczasowy...

en: &Voice dictionary...
pl: Słownik dla głosu...

en: &Voice settings...
pl: Ustawienia głosu...

en: &Voice:
pl: Głos

en: &Warn before exiting NVDA
pl: Ostrzegaj przed zamknięciem NVDA

en: &edit
pl: Edytuj

en: A free and open-source screen reader for MS Windows
pl: Darmowy i wolny screen reader dla Windows

en: A virtual synth which displays text in a window
pl: Wirtualny syntezator wyświetlający tekst w oknie

en: AC power on
pl: Zasilanie sieciowe włączone

en: About NVDA
pl: Informacje o NVDA

en: About...
pl: Informacje o NVDA...

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
pl: Uruchamia konsolę Pythona, głównie do zastosowań deweloperskich

en: Announce formatting changes after the cursor (can cause a lag)
pl: Uwzględniaj formatowanie za kursorem (może spowalniać)

en: Announces the current selection in edit controls and documents. If there is no selection it says so.
pl: Czyta bieżące zaznaczenie tekstu w polu edycyjnym lub dokumencie.

en: Answer to:
pl: Odpowiedz do:

en: Arabic grade 1
pl: Arabski stopień 1

en: Are you sure you want to quit NVDA?
pl: Czy na pewno chcesz zakończyć NVDA?

en: Attachments
pl: Załączniki

en: Automatic focus mode for caret movement
pl: Automatyczny tryb formularza przy ruchach kursora

en: Automatic focus mode for focus changes
pl: Automatyczny tryb formularza przy zmianie fokusu

en: B&raille settings...
pl: Ustawienia brajlowskie...

en: BCC:
pl: Ukryta kopia do:

en: Beep for all
pl: dźwięk dla wszystkich

en: Beep for visible
pl: dźwięk dla widocznych

en: Beginning of flow
pl: Początek układu

en: Braille &display:
pl: Monitor brajlowski

en: Braille Display Error
pl: Błąd monitora brajlowskiego

en: Braille Settings
pl: Ustawienia brajlowskie

en: Braille tethered to %s
pl: Brajl prezentuje %s

en: CC:
pl: Kopia do:

en: Case &sensitive
pl: Uwzględniaj wielkość liter

en: Change Settings of document properties
pl: Zmień sposób informowania o formatowaniu dokumentów

en: Change reporting of mouse sape, object under mouse
pl: Zmień sposób informowania o wskaźniku myszy i wskazywanych obiektach

en: Change reporting of objects
pl: Zmień sposób informowania o obiektach

en: Change virtual buffers specific settings
pl: Zmień ustawienia wirtualnych buforów

en: Choose the voice, rate, pitch and volume  to use
pl: Zmień brzmienie, tempo i natężenie głosu

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
pl: Klika lewym przyciskiem myszy tam, gdzie znajduje się wskaźnik myszy.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
pl: Klika prawym przyciskiem myszy tam, gdzie znajduje się wskaźnik myszy.

en: Comment
pl: Komentarz

en: Configure keyboard layout, speaking of typed characters, words or command keys
pl: Zmień ustawienia klawiatury i wypowiadania znaków, wyrazów i klawiszy

en: Contributors
pl: Autorzy

en: Copyright (C) 2006-2009 NVDA Contributors <http://www.nvda-project.org/>
    %(name)s is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as you distribute the licence along with the software, and make all source code available to anyone who wants it. This applies to both origional and modified copies of the software, plus any software that uses code taken from this software.
    For further details, you can view the licence online at:
    http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    Or see the file Copying.txt that came with this software.
pl: (C) 2006-2009 Współautorzy NVDA <http://www.nvda-project.org/>
    %(name)s podlega pod GNU General Public License (wersja 2). Możesz za darmo udostępniać ten program i dowolnie zmieniać go, pod warunkiem, że dołączysz do niego tę licencję oraz udostępnisz pełny kod źródłowy każdemu zainteresowanemu. Dotyczy to zarówno oryginalnej wersji programu, jak i jego zmienionych kopii, a także każdego innego oprogramowania, które korzysta z kodu zaczerpniętego z tego programu.
    Dokładne brzmienie licencji znajdziesz online pod adresem:
    http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    oraz w pliku copying.txt, który został dostarczony wraz z programem.

en: Could not load the %s display.
pl: Błąd przy użyciu urządzenia %s.

en: Could not load the %s synthesizer.
pl: Nie udało się załadować syntezatora %s

en: Could not save configuration - probably read only file system
pl: Nie udało się zapisać ustawień - być może dysk jest tylko do odczytu

en: Currently running application is %s
pl: Bieżąca aplikacja to %s

en: Cursor blink rate (ms)
pl: Okres mrugania kursora (milisekundy)

en: Czech grade 1
pl: Czeski stopień 1

en: Danish grade 1
pl: Duński stopień 1

en: Date:
pl: Data:

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
pl: Zmniejsza aktualnie wybrany parametr w cyklu ustawień syntezatora

en: Default dictionary
pl: Słownik domyślny

en: Deletes the character and reads the new current character
pl: Usuwa znak i czyta nowy bieżący znak

en: Description: %s
pl: Opis: %s

en: Distribution:
pl: Dystrybucja:

en: Document &formatting...
pl: Formatowanie dokumentów...

en: Document formatting
pl: Formatowanie dokumentów

en: Dutch (Belgium) grade 1
pl: Holenderski belgijski stopień 1

en: Dutch (netherlands) grade 1
pl: Holenderski stopień 1

en: E&xit
pl: Zakończ

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
pl: Rozwiń wyraz przy kursorze do brajla komputerowego

en: Edit dictionary entry
pl: Edytuj wpis słownika

en: English (U.K.) grade 1
pl: Angielski brytyjski stopień 1

en: English (U.K.) grade 2
pl: Angielski brytyjski stopień 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
pl: Angielski amerykański sześciopunkt komputerowy

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
pl: Angielski amerykański ośmiopunkt komputerowy

en: English (U.S.) grade 1
pl: Angielski amerykański stopień 1

en: English (U.S.) grade 2
pl: Angielski amerykański stopień 2

en: Enter cell contents
pl: Wprowadź zawartość komórki

en: Error
pl: Błąd

en: Error in %s language file
pl: Błąd w pliku języka %s

en: Error in appModule %s
pl: Błąd w module dla aplikacji %s

en: Error in keyboardHandler.internal_keyDownEvent
pl: Błąd obsługi zdarzenia klawiatury

en: Error in keyboardHandler.internal_keyUpEvent
pl: Błąd obsługi zdarzenia klawiatury

en: Error saving log: %s
pl: Błąd przy zapisie logu: %s

en: Exit NVDA
pl: Zakończ NVDA

en: Find
pl: Szukaj

en: Find Error
pl: Błąd wyszukiwania

en: For the new language to take effect, the configuration must be saved and NVDA must be restarted. Press enter to save and restart NVDA, or cancel to manually save and exit at a later time.
pl: Aby nowy język zaczął w pełni działać, należy zapisać ustawienia i zrestartować NVDA. Naciśnij enter, aby zapisać i zrestartować NVDA teraz, lub anuluj, żeby zrobić to ręcznie później.

en: Forward to:
pl: Prześlij dalej do:

en: French (Canada) grade 1
pl: Francuski kanadyjski stopień 1

en: French (Canada) grade 2
pl: Francuski kanadyjski stopień 2

en: French (France) grade 1
pl: Francuski stopień 1

en: French (France) grade 2
pl: Francuski stopień 2

en: From:
pl: Od:

en: General settings
pl: Główne ustawienia

en: German grade 0
pl: Niemiecki stopień 0

en: German grade 1
pl: Niemiecki stopień 1

en: German grade 2
pl: Niemiecki stopień 2

en: Greek (Greece) grade 1
pl: Grecki stopień 1

en: Handy Tech braille displays
pl: Monitory brajlowskie Handy Tech

en: Hindi grade 1
pl: Hindi stopień 1

en: IFrame
pl: ramka

en: IP address
pl: adres IP

en: ITALIC
pl: kursywa

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
pl: Podaje bieżący czas. Dwukrotne naciśnięcie podaje bieżącą datę.

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
pl: Zwiększa aktualnie wybrany parametr w cyklu ustawień syntezatora

en: Italian grade 1
pl: Włoski stopień 1

en: Key Command Quick Reference
pl: Wykaz klawiszy poleceń

en: Key words:
pl: Słowa kluczowe:

en: Keyboard Settings
pl: Ustawienia klawiatury

en: Keyboard layout
pl: Układ klawiatury

en: L&ogging level:
pl: Poziom logowania

en: Language
pl: Język

en: Language Configuration Change
pl: Zmiana ustawień języka

en: Language Error
pl: Błąd języka

en: Latvian grade 1
pl: Łotewski stopień 1

en: License
pl: Licencja

en: Links List
pl: Lista linków

en: Loading subsystems, please wait...
pl: Ładowanie podsystemów, proszę czekać...

en: Location: %s
pl: Położenie: %s

en: Log level
pl: Poziom logu

en: Manually moves to the next paragraph and then speaks it
pl: Przechodzi do następnego akapitu i czyta go

en: Manually moves to the previous paragraph and then speaks it
pl: Przechodzi do poprzedniego akapitu i czyta go

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be copied
pl: Ustawia w bieżącym punkcie przeglądu początek zaznaczenia kopiowanego tekstu

en: Message timeout (sec)
pl: Czas wygasania komunikatów (sekundy)

en: Mouse settings
pl: Ustawienia myszy

en: Mouse tracking
pl: Śledzenie myszy

en: Move mouse to navigator
pl: Przesuń mysz do obiektu

en: Move navigator object to mouse
pl: Przejdź do myszy

en: Moves and reads the current character
pl: Przechodzi i czyta bieżący znak

en: Moves and reads the current selection
pl: Przechodzi i czyta bieżące zaznaczenie

en: Moves and reads the current word
pl: Przechodzi i czyta bieżący wyraz

en: Moves and then reads the current line
pl: Przechodzi i czyta bieżący wiersz

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
pl: Przesuwa wskaźnik myszy do bieżącego obiektu w hierarchii nawigacji

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu do ostatniego wiersza w bieżącym obiekcie

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu na początek wiersza

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu na koniec wiersza

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu do następnego znaku

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu do następnego wiersza

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu do następnego wyrazu

en: Moves the review cursor to the position of the system caret, in the current navigator object
pl: Przenosi punkt przeglądu do kursora klawiatury

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu do poprzedniego znaku

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu do poprzedniego wiersza

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu do poprzedniego wyrazu

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
pl: Przenosi punkt przeglądu do pierwszego wiersza w bieżącym obiekcie

en: Moves the system caret to the position of the review cursor , in the current navigator object
pl: Przenosi kursor klawiatury do punktu przeglądu

en: Moves to a cell and speaks its coordinates and content
pl: Przechodzi do komórki i czyta jej położenie oraz zawartość

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
pl: Przechodzi do następnego parametru w cyklu ustawień syntezatora

en: Moves to the next form field
pl: Przechodzi do następnego pola formularza

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
pl: Przechodzi do poprzedniego parametru w cyklu ustawień syntezatora

en: NVDA Excel Cell Editor
pl: Edytor komórek Excela

en: NVDA Log Viewer
pl: Podgląd logów NVDA

en: NVDA Python Console
pl: Konsola Pythona NVDA

en: NVDA started
pl: Uruchomiono NVDA

en: Newsgroup:
pl: Grupa dyskusyjna:

en: No braille
pl: Bez brajla

en: No caret
pl: Brak kursora klawiatury

en: No children
pl: Brak potomków

en: No location information for navigator object
pl: Obiekt nie ma swojego położenia

en: No next
pl: Brak następnego

en: No parents
pl: Brak rodzica

en: No previous
pl: Brak poprzedniego

en: No speech
pl: Bez mowy

en: No start marker set
pl: Brak początku zaznaczenia

en: No text to copy
pl: Brak tekstu do skopiowania

en: Norwegian grade 0
pl: Norweski stopień 0

en: Norwegian grade 1
pl: Norweski stopień 1

en: Norwegian grade 2
pl: Norweski stopień 2

en: Norwegian grade 3
pl: Norweski stopień 3

en: Object edges positioned %.1f per cent right from left of screen, %.1f per cent down from top of screen, %.1f per cent left from right of screen, %.1f up from bottom of screen
pl: Położenie krawędzi obiektu na ekranie: %.1f procent od lewej, %.1f procent od góry, %.1f procent od prawej, %.1f procent od dołu

en: Object presentation
pl: Prezentacja obiektów

en: Options
pl: Opcje

en: Organisation:
pl: Organizacja:

en: Output &device:
pl: Urządzenie audio

en: Pass next key through
pl: Przepuść następny klawisz

en: Pattern
pl: Wzorzec

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
pl: Wykonuje domyślną akcję na bieżącym obiekcie, na przykład jeśli to jest przycisk, naciska go

en: Polish grade 1
pl: Polski stopień 1

en: Portuguese grade 1
pl: Portugalski stopień 1

en: Python console
pl: Konsola Pythona

en: Quits NVDA!
pl: Zamyka NVDA

en: Raise pitch for capitals
pl: Wyższy głos dla wielkich liter

en: Reads the character before the current character and then deletes it
pl: Czyta i usuwa znak przed bieżącym znakiem

en: Refresh	F5
pl: Odśwież	F5

en: Refreshed
pl: Odświeżone

en: Regular &expression
pl: Wyrażenie regularne

en: Regular expression
pl: Wyrażenie regularne

en: Replacement
pl: Zamiana

en: Report &alignment
pl: Podaj wyrównanie tekstu

en: Report &headings
pl: Informuj o nagłówkach

en: Report &help balloons
pl: Czytaj dymki powiadomień

en: Report &line numbers
pl: Podaj numer wiersza

en: Report &links
pl: Informuj o linkach

en: Report &pages
pl: Podaj numer strony

en: Report &role when mouse enters object
pl: Podaj typ obiektu wskazanego myszą

en: Report &tables
pl: Informuj o tabelach

en: Report &text under the mouse
pl: Czytaj tekst pod wskaźnikiem myszy

en: Report &tooltips
pl: Czytaj dymki podpowiedzi

en: Report &virtual presentation on focus changes
pl: Przy zmianie fokusu czytaj kontrolki tak samo jak bufor

en: Report block &quotes
pl: Informuj o cytatach

en: Report font &name
pl: Podaj nazwę fontu

en: Report font &size
pl: Podaj rozmiar czcionki

en: Report font attri&butes
pl: Podaj atrybuty czcionki

en: Report l&ists
pl: Informuj o listach

en: Report mouse &shape changes
pl: Informuj o zmianach kształtu wskaźnika

en: Report object &descriptions
pl: Czytaj opisy obiektów

en: Report object &position information
pl: Czytaj położenie obiektów

en: Report object shortcut &keys
pl: Podawaj klawisze skrótów

en: Report progress &bar updates
pl: Sygnalizuj zmiany na paskach postępu

en: Report progress bar updates
pl: Sygnalizuj zmiany na paskach postępu

en: Report spelling errors
pl: Informuj o błędach pisowni

en: Report st&yle
pl: Podaj styl

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, ascii and hexadecimal values are spoken for the character
pl: Czyta znak w punkcie przeglądu. Dwukrotne naciśnięcie podaje wartość kodu ASCII dziesiętnie i szesnastkowo.

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line
pl: Czyta bieżący wiersz w miejscu kursora. Dwukrotne naciśnięcie literuje bieżący wiersz.

en: Reports the current navigator object or, if pressed three times, Copies name and value of current navigator object to the clipboard
pl: Podaje bieżący obiekt w hierarchii nawigacji. Trzykrotne naciśnięcie kopiuje nazwę i zawartość obiektu do schowka.

en: Reports the hight, width and position of the current navigator object
pl: Podaje położenie na ekranie bieżącego obiektu w hierarchii nawigacji

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled
pl: Czyta wiersz, w którym jest obecnie punkt przeglądu. Dwukrotne naciśnięcie literuje wiersz.

en: Reports the text on the Windows clipboard
pl: Czyta tekst ze schowka

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed thrice, copies the title to the clipboard
pl: Czyta tytuł bieżącej aplikacji lub okna. Dwukrotne naciśnięcie literuje tytuł. Trzykrotne naciśnięcie kopiuje tytuł do schowka.

en: Reports where the current navigator object is by reporting each of its ancestors
pl: Podaje położenie bieżącego obiektu w hierarchii nawigacji czytając kolejno jego przodków

en: Reset all settings to saved state
pl: Przywróć wszystkie ustawienia do konfiguracji zapisanej na dysku

en: Retrieves the text from the previously set start marker to the current position of the review cursor and copies it to the clipboard
pl: Kopiuje do schowka tekst od początku zaznaczenia do bieżącego punktu przeglądu

en: Review selection copied to clipboard
pl: Zaznaczenie przeglądu skopiowano do schowka

en: Save As
pl: Zapisz jako

en: Saves the current NVDA configuration
pl: Zapisuje bieżące ustawienia NVDA

en: Say &cap before capitals
pl: Czytaj "wielkie" przed wielkimi literami

en: Say object &state first
pl: Najpierw czytaj stan obiektu

en: Sets the navigator object to the current focus
pl: Przechodzi do obiektu posiadającego fokus w hierarchii nawigacji

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
pl: Przechodzi do obiektu leżącego pod wskaźnikiem myszy

en: Sets the navigator object to the first child object of the one it is currently on and speaks it
pl: Przechodzi do potomka bieżącego obiektu, poziom głębiej w hierarchii nawigacji

en: Sets the navigator object to the object next to the one it is currently on and speaks it
pl: Przechodzi do następnego obiektu na tym samym poziomie w hierarchii nawigacji

en: Sets the navigator object to the object previous to the one it is currently on and speaks it
pl: Przechodzi do poprzedniego obiektu na tym samym poziomie w hierarchii nawigacji

en: Sets the navigator object to the object this object flows from and speaks it
pl: Przechodzi do poprzedniego obiektu w kolejności układu, niekoniecznie zgodnie z hierarchą nawigacji

en: Sets the navigator object to the object this object flows to and speaks it
pl: Przechodzi do następnego obiektu w kolejności układu, niekoniecznie zgodnie z hierarchą nawigacji

en: Sets the navigator object to the parent of the object it is currently on and speaks it
pl: Przechodzi do rodzica bieżącego obiektu, poziom wyżej w hierarchii nawigacji

en: Show this dialog when NVDA starts
pl: Pokazuj to okno przy starcie NVDA

en: Shows the NVDA document formatting settings dialog
pl: Otwiera okno dialogowe NVDA - Formatowanie dokumentów

en: Shows the NVDA general settings dialog
pl: Otwiera okno dialogowe NVDA - Główne ustawienia

en: Shows the NVDA keyboard settings dialog
pl: Otwiera okno dialogowe NVDA - Ustawienia klawiatury

en: Shows the NVDA menu
pl: Otwiera menu NVDA

en: Shows the NVDA mouse settings dialog
pl: Otwiera okno dialogowe NVDA - Ustawienia myszy

en: Shows the NVDA object presentation settings dialog
pl: Otwiera okno dialogowe NVDA - Prezentacja obiektów

en: Shows the NVDA synthesizer dialog
pl: Otwiera okno dialogowe NVDA - Syntezator

en: Shows the NVDA virtual buffers settings dialog
pl: Otwiera okno dialogowe NVDA - Wirtualne bufory

en: Shows the NVDA voice settings dialog
pl: Otwiera okno dialogowe NVDA - Ustawienia głosu

en: Slovak
pl: Słowacki stopień 1

en: Spanish grade 1
pl: Hiszpański stopień 1

en: Speak command &keys
pl: Czytaj klawisze poleceń

en: Speak each 10 percent
pl: czytaj każde 10 procent

en: Speak typed &characters
pl: Czytaj pisane znaki

en: Speak typed &words
pl: Czytaj pisane wyrazy

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
pl: Podaje nazwę pliku bieżącej aplikacji oraz ewentualną nazwę załadowanego modułu NVDA do jej obsługi

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the word will be spelled
pl: Czyta wyraz w punkcie przeglądu. Dwukrotne naciśnięcie literuje wyraz.

en: Speech &dictionaries
pl: Słowniki mowy

en: Start marked
pl: Początek zaznaczenia

en: Subject:
pl: Temat:

en: Swedish grade 1
pl: Szwedzki stopień 1

en: Synthesizer
pl: Syntezator

en: Synthesizer Error
pl: Błąd syntezatora

en: Temporary dictionary
pl: Słownik tymczasowy

en: The clipboard contains a large portion of text. It is %s characters long
pl: W schowku jest %s znaków tekstu

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
pl: Przepuszcza następny klawisz wprost do systemu bez przetwarzania go w NVDA

en: The start marker must reside within the same object
pl: Początek zaznaczenia musi być w tym samym obiekcie

en: There is no text on the clipboard
pl: Brak tekstu w schowku

en: To:
pl: Do:

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
pl: Przełącza tekst prezentowany na monitorze brajlowskim pomiędzy fokusem a punktem przeglądu

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
pl: Przełącza między trybem formularza i trybem przeglądania. W trybie formularza naciskane klawisze trafiają wprost do pola formularza, pozwalając na przykład na wpisywanie tekstu w polu edycyjnym. Natomiast w trybie przeglądania naciskane klawisze sterują przeglądaniem dokumentu, pozwalając na przykład na szybką nawigację po nagłówkach i innych elementach.

en: Toggles between the speech modes of off, beep and talk. When set to off NVDA will not speak anything. If beeps then NVDA will simply beep each time it its supposed to speak something. If talk then NVDA wil just speak normally.
pl: Przełącza tryby komunikacji: mowa, dźwięki lub wyłączone. W trybie mowy NVDA czyta normalnie. W trybie dźwięków NVDA wydaje prosty dźwięk zamiast mowy. W trybie wyłączonym NVDA nie mówi nic.

en: Toggles how NVDA reports progress bar updates. It can beep for all the progress bars or just for the progressbars in the foreground. Additionally it is possible to have current value spoken each 10 percent or it is possible to completely disable this reporting.
pl: Przełącza sposób sygnalizowania zmian na paskach postępu. NVDA może czytać postęp co 10 procent, sygnalizować dźwiękiem wszystkie paski, sygnalizować dźwiękiem tylko widoczny pasek lub w ogóle nie sygnalizować pasków postępu.

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
pl: Włącza i wyłącza zmianę bieżącego obiektu w hierarchii nawigacji przy przenoszeniu fokusu

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
pl: Włącza i wyłącza przesuwanie punktu przeglądu podczas ruchów kursora klawiatury

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
pl: Włącza i wyłącza informowanie o dynamicznie zmieniającej się treści, na przykład nowym tekście w oknie konsoli

en: Toggles on and off the speaking of punctuation. When on NVDA will say the names of punctuation symbols, when off it will be up to the synthesizer as to how it speaks punctuation
pl: Włącza i wyłącza czytanie interpunkcji. Jeśli ta funkcja jest włączona, NVDA czyta wprost nazwy znaków przestankowych. Jeśli ta funkcja jest wyłączona, wymowa znaków przestankowych zależy od syntezatora.

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
pl: Włącza i wyłącza czytanie znaków podczas pisania

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
pl: Włącza i wyłącza czytanie naciskanych klawiszy poleceń

en: Toggles on and off the speaking of typed words
pl: Włącza i wyłącza czytanie wyrazów podczas pisania

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
pl: Włącza i wyłącza podawanie informacji o wskazywanych obiektach przy ruchach myszy

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Translation &table:
pl: Kodowanie brajla

en: Turns keyboard help on and off. When on, pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with it, if any.
pl: Włącza i wyłącza pomoc klawiatury. Gdy pomoc jest włączona, naciśnij dowolny klawisz lub ich kombinację, aby dowiedzieć się, czy pełni jakąś funkcję.

en: Type the text you wish to find
pl: Wpisz szukany tekst

en: Unified English Braille Code grade 1
pl: Unified English Braille Code stopień 1

en: Unified English Braille Code grade 2
pl: Unified English Braille Code stopień 2

en: Use &screen layout (when supported)
pl: Użyj układu ekranu, jeśli możliwe

en: Use CapsLock as an NVDA modifier key
pl: Użyj CapsLock jako klawisza NVDA

en: Use extended Insert as an NVDA modifier key
pl: Użyj dodatkowego Insert jako klawisza NVDA

en: Use numpad Insert as an NVDA modifier key
pl: Użyj numerycznego Insert jako klawisza NVDA

en: User guide
pl: Przewodnik użytkownika

en: V&ariant:
pl: Wariant

en: V&olume:
pl: Głośność

en: View log
pl: Podgląd logu

en: Virtual &buffers...
pl: Wirtualne bufory...

en: Voice dictionary (%s)
pl: Słownik dla głosu (%s)

en: Voice settings
pl: Ustawienia głosu

en: We&lcome dialog
pl: Okno powitalne

en: Web site
pl: Strona WWW

en: Welcome to NVDA
pl: Witaj w NVDA

en: Welcome to NVDA!
    Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the numpad insert and main insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help and access other NVDA functions.
pl: Witaj w NVDA - programie udźwiękawiającym system Windows.
    Podczas pracy z tym programem będziesz często korzystać z kombinacji specjalnego klawisza NVDA z innymi klawiszami.
    Domyślnie rolę klawisza NVDA pełni klawisz Insert obecny w pobliżu klawiszy strzałek lub na klawiaturze numerycznej (numpad).
    Możesz również zmienić ustawienia tak, aby rolę klawisza NVDA pełnił CapsLock.
    Większość poleceń programu możesz wydawać trzymając wciśnięty klawisz NVDA i naciskając inne klawisze (podobnie, jak robisz to z Shiftem).
    Naciśnij NVDA + n w dowolnym momencie, aby wejść do głównego menu programu.
    W tym menu znajdziesz pomoc, zmienisz ustawienia NVDA i uzyskasz dostęp do innych funkcji.
    
    Podręcznik obsługi, porady i kontakt z innymi użytkownikami znajdziesz także na polskiej stronie www.nvda.pl

en: Welsh grade 1
pl: Walijski stopień 1

en: Welsh grade 2
pl: Walijski stopień 2

en: What's &new
pl: Co nowego

en: Write the current configuration to nvda.ini
pl: Zapisz bieżące ustawienia na dysk (do pliku nvda.ini)

en: activates the current object in the virtual buffer
pl: Aktywuje bieżący obiekt w wirtualnym buforze

en: alert
pl: ostrzeżenie

en: align center
pl: wyśrodkowanie

en: align default
pl: wyrównanie domyślne

en: align justify
pl: wyjustowanie

en: align left
pl: wyrównanie do lewej

en: align right
pl: wyrównanie do prawej

en: alignment
pl: wyrównanie

en: alignment %s
pl: wyrównanie %s

en: and
pl: ampersand

en: animation
pl: animacja

en: application
pl: aplikacja

en: applications
pl: aplikacje

en: at
pl: małpa

en: attachment
pl: załącznik

en: back slash
pl: backslash

en: background color
pl: kolor tła

en: bang
pl: wykrzyknik

en: bar
pl: pionowa kreska

en: baseline
pl: linia bazowa

en: beeps
pl: dźwięki

en: beginning of row
pl: początek wiersza

en: blank
pl: puste

en: block quote
pl: cytat

en: bold
pl: pogrubienie

en: border
pl: ramka

en: bottom
pl: dół-koniec

en: bottom of column
pl: dół kolumny

en: box
pl: boks

en: brightness controls audio coordinates volume
pl: Głośność dźwięku myszy zależy od jasności obrazu

en: browse mode
pl: tryb przeglądania

en: bullet
pl: punkt

en: busy
pl: zajęte

en: button
pl: przycisk

en: canvas
pl: kanwa

en: cap %s
pl: wielkie %s

en: caption
pl: podpis

en: caret
pl: daszek

en: caret moves review cursor
pl: Kursor przesuwa punkt przeglądu

en: carriage return
pl: koniec akapitu

en: case sensitive
pl: Uwzględniach wielkość liter

en: cell
pl: komórka

en: character
pl: znak

en: chart
pl: wykres

en: check box
pl: pole wyboru

en: check menu item
pl: opcja menu

en: checkable
pl: zaznaczalne

en: checked
pl: zaznaczone

en: clickable
pl: klikalne

en: clock
pl: zegar

en: collapsed
pl: zwinięte

en: colon
pl: dwukropek

en: color chooser
pl: okno wyboru koloru

en: column
pl: kolumna

en: column %d
pl: kolumna %d

en: column %s
pl: kolumna %s

en: column header
pl: nagłówek kolumny

en: combo box
pl: pole rozwijalne

en: comma
pl: przecinek

en: configuration applied
pl: przywrócono zapisane ustawienia

en: configuration saved
pl: zapisano ustawienia

en: copied to clipboard
pl: skopiowano do schowka

en: ctrl
pl: control

en: cursor
pl: kursor

en: dash
pl: minus

en: date edit
pl: pole daty

en: debug
pl: debugowanie

en: debug warning
pl: ostrzeżenia

en: default style
pl: styl domyślny

en: definition
pl: definicja

en: defunct
pl: nieczynne

en: desktop icon
pl: ikona pulpitu

en: desktop pane
pl: pulpit

en: dial
pl: pokrętło

en: dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
pl: Zmień listę wpisów w domyślnym słowniku

en: dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
pl: Zmień listę wpisów w słowniku tymczasowym

en: dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
pl: Zmień listę wpisów w słowniku specyficznym dla głosu

en: directory pane
pl: okno katalogu

en: displays a list of links
pl: Przedstawia listę linków

en: document
pl: dokument

en: dollar
pl: dolar

en: done
pl: gotowe

en: dot
pl: kropka

en: dot dot dot
pl: wielokropek

en: down arrow
pl: strzałka w dół

en: drop down button
pl: przycisk rozwijania

en: drop down button grid
pl: siatka pola rozwijanego

en: drop list
pl: lista rozwijalna

en: edit
pl: pole tekstowe

en: edit bar
pl: pasek edycji

en: editable
pl: edytowalne

en: embedded object
pl: obiekt osadzony

en: end note
pl: notka końcowa

en: end of flow
pl: Koniec układu

en: end of row
pl: koniec wiersza

en: end of text
pl: koniec tekstu

en: equals
pl: równe

en: equation
pl: równanie

en: expanded
pl: rozwinięte

en: f=formFieldQuickKey
pl: f - szybka nawigacja po polach formularzy

en: file chooser
pl: okno wyboru pliku

en: file upload
pl: przesyłanie pliku

en: filler
pl: wypełniacz

en: find a text pattern from the current cursor's position
pl: Znajduje pasujący tekst od bieżącego miejsca

en: find a text string from the current cursor position
pl: szukaj tekstu od bieżacej pozycji kursora

en: find next occurrence of text
pl: Znajduje następny pasujący tekst

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
pl: szukaj następnego wystąpienia poprzednio wprowadzonego tekstu od bieżącej pozycji kursora

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
pl: szukaj poprzedniego wystąpienia wcześniej wprowadzonego tekstu od bieżącej pozycji kursora

en: focus
pl: fokus

en: focus mode
pl: tryb formularza

en: focus moves navigator object
pl: Fokus zmienia bieżący obiekt

en: focusable
pl: może mieć fokus

en: focused
pl: ma fokus

en: font
pl: czcionka

en: font chooser
pl: okno wyboru czcionki

en: font name
pl: nazwa czcionki

en: font name %s
pl: font %s

en: font size
pl: rozmiar czcionki

en: font size %d
pl: rozmiar czcionki %d

en: foot note
pl: przypis

en: footer
pl: stopka

en: foreground color
pl: kolor tekstu

en: form
pl: formularz

en: frame
pl: ramka

en: glass pane
pl: panel przeźroczysty

en: graav
pl: akcent

en: graphic
pl: grafika

en: greater
pl: większe

en: grip
pl: uchwyt

en: grouping
pl: grupa

en: h=headingQuickKey
pl: h - szybka nawigacja po nagłówkach

en: half checked
pl: zaznaczone połowicznie

en: has auto complete
pl: z autouzupełnianiem

en: has formula
pl: zawiera formułę

en: header
pl: nagłówek

en: heading
pl: nagłówek

en: heading 1
pl: nagłówek 1

en: heading 2
pl: nagłówek 2

en: heading 3
pl: nagłówek 3

en: heading 4
pl: nagłówek 4

en: heading 5
pl: nagłówek 5

en: heading 6
pl: nagłówek 6

en: help balloon
pl: dymek powiadomienia

en: hot key field
pl: pole skrótu klawiszowego

en: i=listItemQuickKey
pl: i - szybka nawigacja po elementach list

en: icon
pl: ikona

en: iconified
pl: zminimalizowane

en: image map
pl: mapa obrazkowa

en: in %s
pl: Zaczyna się %s.

en: indent
pl: wcięcie

en: indicator
pl: suwak paska

en: inflection
pl: modulacja

en: input window
pl: okno wprowadzania

en: input/output
pl: wejście/wyjście

en: inside
pl: wewnątrz

en: internal text: %s
pl: Internal text: %s

en: invalid entry
pl: nieprawidłowy wpis

en: invisible
pl: niewidoczne

en: italic
pl: kursywa

en: k=linkQuickKey
pl: k - szybka nawigacja po linkach

en: keyboard help %s
pl: Pomoc klawiatury %s

en: l=listQuickKey
pl: l - szybka nawigacja po listach

en: label
pl: etykieta

en: layered pane
pl: panel warstwowy

en: left
pl: lewo

en: left alt
pl: lewy alt

en: left arrow
pl: strzałka w lewo

en: left brace
pl: lewa klamra

en: left bracket
pl: lewy nawias kwadratowy

en: left click
pl: lewe kliknięcie

en: left control
pl: lewy control

en: left paren
pl: lewy nawias

en: left shift
pl: lewy shift

en: left windows
pl: lewy windows

en: less
pl: mniejsze

en: level %s
pl: poziom %s

en: line
pl: linia

en: line %d
pl: wiersz %d

en: line %s
pl: wiersz %s

en: line feed
pl: nowy wiersz

en: linked
pl: połączone

en: list
pl: lista

en: list item
pl: element listy

en: loading document %s
pl: wczytywanie dokumentu %s

en: loads the saved NVDA configuration, overriding current changes
pl: Wczytuje zapisane ustawienia NVDA porzucając bieżące

en: menu bar
pl: pasek menu

en: menu button
pl: przycisk menu

en: menu item
pl: pozycja menu

en: modal
pl: modalne

en: move to focus
pl: Przejdź do fokusu

en: moves one page down in the virtual buffer's current document
pl: Przechodzi jedną stronę niżej w wirtualnym buforze

en: moves one page up in the virtual buffer's current document
pl: Przechodzi jedną stronę wyżej w wirtualnym buforze

en: moves to the next block quote
pl: Przechodzi do następnego cytatu

en: moves to the next button
pl: Przechodzi do następnego przycisku

en: moves to the next check box
pl: Przechodzi do następnego pola wyboru

en: moves to the next combo box
pl: Przechodzi do następnego pola rozwijalnego

en: moves to the next edit field
pl: Przechodzi do następnego pola tekstowego

en: moves to the next form field
pl: Przechodzi do następnego pola formularza

en: moves to the next frame
pl: Przechodzi do następnej ramki

en: moves to the next graphic
pl: Przechodzi do następnej grafiki

en: moves to the next heading
pl: Przechodzi do następnego nagłówka

en: moves to the next heading at level 1
pl: Przechodzi do następnego nagłówka 1

en: moves to the next heading at level 2
pl: Przechodzi do następnego nagłówka 2

en: moves to the next heading at level 3
pl: Przechodzi do następnego nagłówka 3

en: moves to the next heading at level 4
pl: Przechodzi do następnego nagłówka 4

en: moves to the next heading at level 5
pl: Przechodzi do następnego nagłówka 5

en: moves to the next heading at level 6
pl: Przechodzi do następnego nagłówka 6

en: moves to the next link
pl: Przechodzi do następnego linka

en: moves to the next list
pl: Przechodzi do następnej listy

en: moves to the next list item
pl: Przechodzi do następnego elementu listy

en: moves to the next paragraph
pl: Przechodzi do następnego akapitu

en: moves to the next radio button
pl: Przechodzi do następnego przycisku radiowego

en: moves to the next separator
pl: Przechodzi do następnego separatora

en: moves to the next table
pl: Przechodzi do następnej tabeli

en: moves to the next unvisited link
pl: Przechodzi do następnego nieodwiedzonego linka

en: moves to the next visited link
pl: Przechodzi do następnego odwiedzonego linka

en: moves to the previous block quote
pl: Przechodzi do poprzedniego cytatu

en: moves to the previous button
pl: Przechodzi do poprzedniego przycisku

en: moves to the previous check box
pl: Przechodzi do poprzedniego pola wyboru

en: moves to the previous combo box
pl: Przechodzi do poprzedniego pola rozwijalnego

en: moves to the previous edit field
pl: Przechodzi do poprzedniego pola tekstowego

en: moves to the previous form field
pl: Przechodzi do poprzedniego pola formularza

en: moves to the previous frame
pl: Przechodzi do poprzedniej ramki

en: moves to the previous graphic
pl: Przechodzi do poprzedniej grafiki

en: moves to the previous heading
pl: Przechodzi do poprzedniego nagłówka

en: moves to the previous heading at level 1
pl: Przechodzi do poprzedniego nagłówka 1

en: moves to the previous heading at level 2
pl: Przechodzi do poprzedniego nagłówka 2

en: moves to the previous heading at level 3
pl: Przechodzi do poprzedniego nagłówka 3

en: moves to the previous heading at level 4
pl: Przechodzi do poprzedniego nagłówka 4

en: moves to the previous heading at level 5
pl: Przechodzi do poprzedniego nagłówka 5

en: moves to the previous heading at level 6
pl: Przechodzi do poprzedniego nagłówka 6

en: moves to the previous link
pl: Przechodzi do poprzedniego linka

en: moves to the previous list
pl: Przechodzi do poprzedniej listy

en: moves to the previous list item
pl: Przechodzi do poprzedniego elementu listy

en: moves to the previous paragraph
pl: Przechodzi do poprzedniego akapitu

en: moves to the previous radio button
pl: Przechodzi do poprzedniego przycisku radiowego

en: moves to the previous separator
pl: Przechodzi do poprzedniego separatora

en: moves to the previous table
pl: Przechodzi do poprzedniej tabeli

en: moves to the previous unvisited link
pl: Przechodzi do poprzedniego nieodwiedzonego linka

en: moves to the previous visited link
pl: Przechodzi do poprzedniego odwiedzonego linka

en: multi line
pl: wielowierszowe

en: no bold
pl: bez pogrubienia

en: no focus
pl: brak fokusu

en: no italic
pl: bez kursywy

en: no more form fields
pl: Brak dalszych pól formularzy

en: no more headings
pl: Brak dalszych nagłówków

en: no more links
pl: Brak dalszych linków

en: no more list items
pl: Brak dalszych elementów list

en: no more lists
pl: Brak dalszych list

en: no more paragraphs
pl: Brak dalszych akapitów

en: no more tables
pl: Brak dalszych tabel

en: no navigator object
pl: Brak hierarchii nawigacji

en: no next block quote
pl: Brak dalszych cytatów

en: no next button
pl: Brak dalszych przycisków

en: no next check box
pl: Brak dalszych pól wyboru

en: no next combo box
pl: Brak dalszych pól rozwijalnych

en: no next edit field
pl: Brak dalszych pól tekstowych

en: no next form field
pl: Brak dalszych pól formularzy

en: no next frame
pl: Brak dalszych ramek

en: no next graphic
pl: Brak dalszych grafik

en: no next heading
pl: Brak dalszych nagłówków

en: no next heading at level 1
pl: Brak dalszych nagłówków 1

en: no next heading at level 2
pl: Brak dalszych nagłówków 2

en: no next heading at level 3
pl: Brak dalszych nagłówków 3

en: no next heading at level 4
pl: Brak dalszych nagłówków 4

en: no next heading at level 5
pl: Brak dalszych nagłówków 5

en: no next heading at level 6
pl: Brak dalszych nagłówków 6

en: no next link
pl: Brak dalszych linków

en: no next list
pl: Brak dalszych list

en: no next list item
pl: Brak dalszych elementów list

en: no next radio button
pl: Brak dalszych przycisków radiowych

en: no next separator
pl: Brak dalszych separatorów

en: no next table
pl: Brak dalszych tabel

en: no next unvisited link
pl: Brak dalszych nieodwiedzonych linków

en: no next visited link
pl: Brak dalszych odwiedzonych linków

en: no previous block quote
pl: Brak wcześniejszych cytatów

en: no previous button
pl: Brak wcześniejszych przycisków

en: no previous check box
pl: Brak wcześniejszych pól wyboru

en: no previous combo box
pl: Brak wcześniejszych pól rozwijalnych

en: no previous edit field
pl: Brak wcześniejszych pól tekstowych

en: no previous form field
pl: Brak wcześniejszych pól formularzy

en: no previous frame
pl: Brak wcześniejszych ramek

en: no previous graphic
pl: Brak wcześniejszych grafik

en: no previous heading
pl: Brak wcześniejszych nagłówków

en: no previous heading at level 1
pl: Brak wcześniejszych nagłówków 1

en: no previous heading at level 2
pl: Brak wcześniejszych nagłówków 2

en: no previous heading at level 3
pl: Brak wcześniejszych nagłówków 3

en: no previous heading at level 4
pl: Brak wcześniejszych nagłówków 4

en: no previous heading at level 5
pl: Brak wcześniejszych nagłówków 5

en: no previous heading at level 6
pl: Brak wcześniejszych nagłówków 6

en: no previous link
pl: Brak wcześniejszych linków

en: no previous list
pl: Brak wcześniejszych list

en: no previous list item
pl: Brak wcześniejszych elementów list

en: no previous radio button
pl: Brak wcześniejszych przycisków radiowych

en: no previous separator
pl: Brak wcześniejszych separatorów

en: no previous table
pl: Brak wcześniejszych tabel

en: no previous unvisited link
pl: Brak wcześniejszych nieodwiedzonych linków

en: no previous visited link
pl: Brak wcześniejszych odwiedzonych linków

en: no selection
pl: zaznaczenie puste

en: no selections
pl: zaznaczenie puste

en: no status bar found
pl: Brak paska statusu

en: no strikethrough
pl: bez przekreślenia

en: no system battery
pl: Brak baterii

en: no title
pl: Brak tytułu

en: none
pl: żaden

en: not %s
pl: nie %s

en: not bold
pl: bez pogrubienia

en: not in table
pl: poza tabelą

en: not italic
pl: bez kursywy

en: not subscript
pl: bez indeksu dolnego

en: not superscript
pl: bez indeksu górnego

en: not underline
pl: bez podkreślenia

en: not underlined
pl: bez podkreślenia

en: note
pl: adnotacja

en: number
pl: hash

en: numpad down
pl: numpad w dół

en: numpad left
pl: numpad w lewo

en: numpad right
pl: numpad w prawo

en: numpad star
pl: numpad gwiazdka

en: numpad up
pl: numpad w górę

en: object has no location
pl: Obiekt nie ma swojego położenia

en: off
pl: wyłączone

en: off screen
pl: poza ekranem

en: on
pl: włączone

en: option pane
pl: panel opcji

en: out of %s
pl: Kończy się %s.

en: out of spelling error
pl: Kończy się błąd pisowni

en: out of table
pl: Kończy się tabela

en: p=paragraphQuickKey
pl: p - szybka nawigacja po akapitach

en: page
pl: strona

en: page %d
pl: strona %d

en: page %s
pl: strona %s

en: pane
pl: okno

en: paragraph
pl: akapit

en: password edit
pl: pole hasła

en: percent
pl: procent

en: pitch
pl: wysokość

en: play audio coordinates when mouse moves
pl: Sygnalizuj dźwiękiem położenie myszy

en: point
pl: punkt

en: pressed
pl: wciśnięte

en: progress bar
pl: pasek postępu

en: property page
pl: strona zakładki

en: protected
pl: zabezpieczone

en: protected %s
pl: zabezpieczone %s

en: question
pl: pytajnik

en: quote
pl: cudzysłów

en: radio button
pl: przycisk radiowy

en: radio menu item
pl: opcja menu

en: rate
pl: prędkość

en: read only
pl: tylko do odczytu

en: reads from the navigator object
pl: Czyta od bieżącego obiektu do końca w kolejności układu

en: reads from the review cursor  up to end of current text, moving the review cursor as it goes
pl: Czyta od punktu przeglądu do końca tekstu, przenosząc punkt przeglądu w miarę czytania

en: reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
pl: Czyta od kursora klawiatury do końca tekstu, przenosząc kursor w miarę czytania

en: reads the current application status bar and moves the navigator to it
pl: Czyta pasek statusu bieżącej aplikacji i przechodzi do niego w hierarchii nawigacji obiektów

en: reads the current line
pl: Czyta bieżący wiersz

en: received: %s
pl: odebrano: %s

en: redundant object
pl: obiekt nadmiarowy

en: report dynamic content changes
pl: Informuj o dynamicznych zmianach treści

en: reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
pl: Podaje stan zasilania i pozostały czas przy zasilaniu z baterii

en: reports some information about the current navigator object, mainly useful for developers. When pressed 2 times it copies control id, class and internal text to the windows clipboard
pl: Podaje informacje programistyczne o bieżącym obiekcie w hierarchii nawigacji, na przykład nazwę klasy oraz identyfikator. Dwukrotne naciśnięcie kopiuje te informacje do schowka.

en: reports the object with focus
pl: Podaje obiekt posiadający aktualnie fokus

en: required
pl: wymagane

en: review
pl: punkt przeglądu

en: rich edit
pl: pole tekstowe z formatowaniem

en: right
pl: prawo

en: right alt
pl: prawy alt

en: right arrow
pl: strzałka w prawo

en: right brace
pl: prawa klamra

en: right bracket
pl: prawy nawias kwadratowy

en: right click
pl: prawe kliknięcie

en: right control
pl: prawy control

en: right paren
pl: prawy nawias

en: right shift
pl: prawy shift

en: right windows
pl: prawy windows

en: root pane
pl: główny panel

en: row
pl: wiersz

en: row %d
pl: wiersz %d

en: row %s
pl: wiersz %s

en: row header
pl: nagłówek wiersza

en: ruler
pl: linijka

en: scrol lock
pl: scroll lock

en: scroll bar
pl: pasek przewijania

en: scroll pane
pl: panel przewijany

en: section
pl: sekcja

en: selectable
pl: zaznaczalne

en: selected
pl: zaznaczone

en: selected %s
pl: zaznaczone %s

en: selecting %s
pl: zaznaczanie %s

en: selection removed
pl: zdjęto zaznaczenie

en: semi
pl: średnik

en: sent: %s
pl: wysłano: %s

en: shape
pl: grafika

en: slider
pl: suwak

en: snapshot
pl: print screen

en: sound
pl: dźwięk

en: space
pl: spacja

en: speak command keys
pl: Czytaj klawisze poleceń

en: speak punctuation
pl: Czytaj interpunkcję

en: speak typed characters
pl: Czytaj pisane znaki

en: speak typed words
pl: Czytaj pisane wyrazy

en: speaks the current foreground object
pl: Czyta obiekt na pierwszym planie

en: speech mode %s
pl: tryb komunikacji: %s

en: spelling error
pl: błąd pisowni

en: spin button
pl: przycisk plus-minus

en: split button
pl: przycisk dzielony

en: split pane
pl: panel dzielony

en: star
pl: gwiazdka

en: status bar
pl: pasek stanu

en: strikethrough
pl: przekreślenie

en: style
pl: styl

en: style %s
pl: styl %s

en: subMenu
pl: podmenu

en: subject: %s
pl: temat: %s

en: subscript
pl: indeks dolny

en: superscript
pl: indeks górny

en: t=tableQuickKey
pl: t - szybka nawigacja po tabelach

en: tab control
pl: dialog z zakładkami

en: table
pl: tabela

en: table body
pl: treść tabeli

en: table footer
pl: stopka tabeli

en: table header
pl: nagłówek tabeli

en: table with %d columns and %d rows
pl: tabela - kolumny %d, wiersze %d

en: table with %s columns and %s rows
pl: tabela - kolumny %s, wiersze %s

en: talk
pl: mowa

en: tear off menu
pl: menu odłączane

en: text
pl: etykieta

en: text "%s" not found
pl: nie znaleziono tekstu "%s"

en: text frame
pl: ramka tekstowa

en: text: "%s" not found
pl: nie znaleziono tekstu "%s"

en: text: %s
pl: Text: %s

en: through
pl: do

en: tick
pl: apostrof

en: tilda
pl: tylda

en: title bar
pl: pasek tytułu

en: toggle button
pl: przycisk przełączany

en: tool bar
pl: pasek narzędzi

en: tool tip
pl: dymek

en: top
pl: góra-początek

en: top of column
pl: góra kolumny

en: tree view
pl: drzewo

en: tree view button
pl: przycisk widoku drzewa

en: tree view item
pl: element drzewa

en: unavailable
pl: niedostępne

en: underline
pl: podkreślenie

en: underlined
pl: podkreślenie

en: unknown
pl: nieznane

en: unknown object
pl: nieznany obiekt

en: unread
pl: nieprzeczytane

en: unselected %s
pl: odznaczone %s

en: unselecting %s
pl: odznaczanie %s

en: up arrow
pl: strzałka w górę

en: url
pl: URL

en: use screen layout %s
pl: Użycie układu ekranu %s

en: variant
pl: wariant

en: version
pl: wersja

en: view port
pl: widok

en: virtual buffers
pl: Wirtualne bufory

en: visited
pl: odwiedzony

en: voice
pl: głos

en: volume
pl: głośność

en: white space
pl: biała spacja

en: window
pl: okno

en: with %s items
pl:  - elementów %s.
