NVDA - en to nl translation catalogue (836 entries)

en:  and currently loaded module is %s
nl:  en de module die mommenteel gebruikt wordt, is %s

en:  the synthesizer to use
nl:  de te gebruiken synthesizer

en: %(copyright)s
    %(name)s is covered by the GNU General Public License (Version 2). You are free to share or change this software in any way you like as long as you distribute the licence along with the software, and make all source code available to anyone who wants it. This applies to both origional and modified copies of the software, plus any software that uses code taken from this software.
    For further details, you can view the licence online at:
    http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
    Or see the file Copying.txt that came with this software.
nl: %(copyright)s
    %(name)s is beschermd door de GNU General Public License (Versie 2). Het staat u vrij deze software naar eigen goeddunken aan te passen, zolang de licentie samen met de software verdeeld wordt. Daarnaast moet de broncode beschikbaar zijn voor personen die erom vragen. Dit is van toepassing op de originele en elke aangapaste kopie van deze software.
    Voor meer details, kan de licentie geraadpleegt worden op:
    http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/gpl-2.0.html
     of raadpleeg het bestand "Copying.txt".

en: %d characters
nl: %d karakters

en: %d hours and %d minutes remaining
nl: %d uren en %d minuten resterend

en: %d percent
nl: %d procent

en: %s copied to clipboard
nl: %s naar het klembord gekopiÃ«erd

en: %s embedded object
nl: %s ingebedde objecten

en: %s keyboard layout
nl: toetsenbord lay-out %s

en: %s landmark
nl: landmarkering %s

en: %s of %s
nl: %s van %s

en: %s: %s, defaulting to %s
nl: %s: %s, gebruiken van standaard instelling %s

en: &Activate
nl: &Activeren

en: &Add
nl: &Toevoegen

en: &Automatically start NVDA after I log on to Windows
nl: NVDA &automatisch starten nadat ik me bij windows heb aangemeld

en: &Beep for capitals
nl: &Pieptoon bij hoofdletters

en: &Comment
nl: &Commentaar

en: &Default dictionary...
nl: &Standaard woordenboek...

en: &Dictionary entries
nl: &Woordenboekregels

en: &Filter by:
nl: &Filtere:

en: &General settings...
nl: &Algemeen...

en: &Headings
nl: &Rubrieken

en: &Inflection:
nl: &Intonatie:

en: &Keyboard Settings...
nl: &Toetsenbord...

en: &Keyboard layout:
nl: Toetsenbord &lay-out:

en: &Language (requires restart to fully take affect):
nl: &Taal (programma herstarten om toe te passen):

en: &Maximum number of characters on one line
nl: &Maximaal aantal karakters per regel

en: &Mouse settings...
nl: &Muis...

en: &Move to
nl: &Ga naar

en: &Number of lines per page
nl: &Aantal regels per pagina

en: &Object presentation...
nl: &Objectweergave...

en: &Pattern
nl: &Patroon

en: &Pitch:
nl: &Toonhoogte

en: &Preferences
nl: &Opties

en: &Rate:
nl: S&nelheid:

en: &Remove
nl: &Verwijderen

en: &Replacement
nl: &Vervanging

en: &Revert to saved configuration
nl: &Terug naar opgeslagen configuratie

en: &Save configuration
nl: Configuratie &opslaan

en: &Save configuration on exit
nl: Configuratie &opslaan bij afsluiten

en: &Speak all punctuation
nl: &Alle leestekens uitspreken

en: &Synthesizer...
nl: S&ynthesizer...

en: &Temporary dictionary...
nl: &Tijdelijk woordenboek

en: &Voice dictionary...
nl: Stem speci&fiek woordenboek...

en: &Voice settings...
nl: &Stem...

en: &Voice:
nl: &Stem:

en: &Warn before exiting NVDA
nl: &Waarschuwen bij afsluiten van NVDA

en: &edit
nl: Be&werken

en: A free and open-source screen reader for MS Windows
nl: Een gratis open source schermuitlees programma voor Microsoft Windows

en: A virtual synth which displays text in a window
nl: Een virtuele synthesizer die de tekst in een venster weergeeft

en: AC power on
nl: op netstroom

en: About NVDA
nl: Over NVDA

en: About...
nl: &Over...

en: Activates the NVDA Python Console, primarily useful for development
nl: Activeert de NVDA python console, enkel aanbevolen voor ondwikkeling

en: Announce formatting changes after the cursor (can cause a lag)
nl: Wijzigingen van opmaak achter de cursor weergeven (kan vertragingen veroorzaken)

en: Announces the current selection in edit controls and documents. If there is no selection it says so.
nl: Leest de huidige selectie voor binnen invoervelden en documenten. Wanneer er geen selectie is, zal dit megedeeld worden.

en: Answer to:
nl: Antwoorden aan:

en: Arabic grade 1
nl: Arabisch grade 1

en: Are you sure you want to quit NVDA?
nl: Weet u zeker dat u NVDA wenst af te sluiten?

en: Attachments
nl: bijlage

en: Audio indication of focus and browse modes
nl: Geluids&markeringen voor focus- en surfmodus

en: Automatic focus mode for caret movement
nl: Automatische focusmodus bij &cursor beweging

en: Automatic focus mode for focus changes
nl: Automatische &focusmodus bij focus wijziging

en: B&raille settings...
nl: &Braille...

en: Badly formed configuration file
nl: foutief aangemaakt configuratie-bestand

en: Beep
nl: Pieptonen

en: Beginning of flow
nl: begin van de stroom

en: Braille &display:
nl: Braille&regel:

en: Braille Display Error
nl: Fout voor brailleregel

en: Braille Settings
nl: &Braille-instellingen

en: Braille tethered to %s
nl: braille aan %s gekoppeld

en: Bulgarian 8 dot computer braille
nl: Bulgaars, 8 punt computerbraille

en: Case &sensitive
nl: Hoofdletter &gevoelig

en: Change Settings of document properties
nl: Instellingen van document eigenschappen aanpassen

en: Change reporting of mouse shape and object under mouse
nl: De weergave van de vorm van de muisaanwijzer, en de veranderingen van objecten die zich onder de muisaanwijzer bevinden, aanpassen

en: Change reporting of objects
nl: De weergave van objecten wijzigen

en: Change virtual buffers specific settings
nl: Specifieke instellingen voor de "Virtuele buffers" aanpassen

en: Choose the voice, rate, pitch and volume  to use
nl: Kies de te gebruiken stem, snelheid, toonhoogte en het volume

en: Class: %s
nl: classe: %s

en: Clicks the left mouse button once at the current mouse position
nl: Klikt een keer met de linker muisknop op de huidige positie van de muisaanwijzer.

en: Clicks the right mouse button once at the current mouse position
nl: Klikt een keer met de rechter muisknop op de huidige positie van de muisaanwijzer.

en: Comment
nl: Commentaar

en: Configuration File Error
nl: Fout in configuratie-bestand

en: Configure keyboard layout, speaking of typed characters, words or command keys
nl: Configureren van toetsenbord lay-out; getypte karakters, woorden en commando-toetsen

en: Contributors
nl: Vrijwilligers

en: Control ID: %s
nl: ID van besturingselement: %s

en: Copyright (C) 2006-2009 NVDA Contributors <http://www.nvda-project.org/>
nl: Copyright (C) 2006-2009 NVDA vrijwilligers <http://www.nvda-project.org>

en: Could not load the %s display.
nl: De brailleregel "%s" kon niet geladen worden.

en: Could not load the %s synthesizer.
nl: De synthesizer %s kon niet geladen worden.

en: Could not save configuration - probably read only file system
nl: De configuratie kon niet opgeslagen worden - waarschijnlijk een alleen-lezen bestandsysteem

en: Croatian 8 dot computer braille
nl: Croatisch, 8 punt computerbraille

en: Currently running application is %s
nl: De applicatie die mommenteel uitgevoerd wordt is %s

en: Cursor blink rate (ms)
nl: &Knippersnelheid van de cursor (miliseconden)

en: Czech grade 1
nl: Tsjechisch grade 1

en: Danish grade 1
nl: Deens grade 1

en: Date:
nl: Datum:

en: Decreases the currently active setting in the synth settings ring
nl: Verlaagt de mommenteel active optie binnen de synthesizer instellingen.

en: Default dictionary
nl: Standaard woordenboek

en: Description: %s
nl: Beschrijving: %s

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Display
nl: weergeven

en: Distribution:
nl: Distributie:

en: Document &formatting...
nl: Document&opmaak...

en: Document formatting
nl: Document&opmaak

en: Dutch (Belgium) grade 1
nl: Nederlands (BelgiÃ«) grade 1

en: Dutch (netherlands) grade 1
nl: Nederlands (Nederland) grade 1

en: E&xit
nl: A&fsluiten

en: E&xpand to computer braille for the word at the cursor
nl: Naar &computerbraille uitbreiden voor het woord onder de cursor

en: Edit dictionary entry
nl: Woordenboekregel be&werken

en: Elements List
nl: Elementenlijst

en: English (U.K.) grade 1
nl: Engels (V.K.) grade 1

en: English (U.K.) grade 2
nl: Engels (v.K.) grade 2

en: English (U.S.) 6 dot computer braille
nl: Engels (V.S.), 6 punt computerbraille

en: English (U.S.) 8 dot computer braille
nl: Engels (V.S.), 8 punt computerbraille

en: English (U.S.) grade 1
nl: Engels (V.S.) grade 1

en: English (U.S.) grade 2
nl: Engels (V.S.) grade 2

en: Enter cell contents
nl: Voer de cel inhoud in

en: Error
nl: Fout

en: Error in %s language file
nl: Fout in het taalbestand "%s"

en: Error in appModule %s
nl: Fout in AppModule %s

en: Error in keyboardHandler.internal_keyDownEvent
nl: Fout in keyboardHandler.internal_keyDownEvent

en: Error in keyboardHandler.internal_keyUpEvent
nl: Fout in keyboardHandler.internal_keyUpEvent

en: Error parsing configuration file: %s
nl: fout tijdens verwerken van configuratie-bestand: %s

en: Error saving log: %s
nl: Fout tijdens opslaan van logboek: %s

en: Errors in configuration file '%s':
    %s
nl: Fouten in het configuratie-bestand '%s':
    %s

en: Exit NVDA
nl: NVDA afsluiten

en: Find
nl: zoeken

en: Find Error
nl: fout bij zoeken

en: For the new language to take effect, the configuration must be saved and NVDA must be restarted. Press enter to save and restart NVDA, or cancel to manually save and exit at a later time.
nl:  Om de nieuwe taal-instelling toe te passen, moet de huidige configuratie opgeslagen, en NVDA opnieuw gestart worden. Druk op "OK" om de configuratie nu op te slaan en NVDA te herstarten, of druk op "Annuleren" om dit op een later tijdstip te doen.

en: Forward to:
nl: Doorgestuurd aan:

en: French (Canada) grade 1
nl: Frans (Canada) grade 1

en: French (Canada) grade 2
nl: Frans (Canada) grade 2

en: French (unified) 6 dot computer braille
nl: Frans (uniform), 6 punt computerbraille

en: French (unified) 8 dot computer braille
nl: Frans (uniform), 8 punt computerbraille

en: French (unified) Grade 2
nl: Frans (uniform) grade 2

en: From:
nl: Van:

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: German grade 0
nl: Duits grade 0

en: German grade 1
nl: Duits grade 1

en: Greek (Greece) grade 1
nl: Grieks (Griekenland) grade 1

en: Handy Tech braille displays
nl: Handy Tech brailleregels

en: Hebrew 8 dot computer braille
nl: Hebreeuws acht punt computerbraille

en: Hungarian 8 dot computer braille
nl: Hongaars 8 punt computerbraille

en: Hungarian 8 dot computer braille 1
nl: Hongaars 8 punt computerbraille (1)

en: IP address
nl: IP adres

en: ITALIC
nl: cursief

en: If pressed once, reports the current time. If pressed twice, reports the current date
nl: Bij een keer drukken wordt de huidige tijd weergegeven. Bij dubbeldruk zal de huidige datum weergegeven worden.

en: Increases the currently active setting in the synth settings ring
nl: Verhoogt de mommenteel active optie binnen de synthesizer instellingen.

en: Insufficient Privileges
nl: Onvoldoende rechten

en: Italian grade 1
nl: Italiaans grade 1

en: Key Command Quick Reference
nl: Sneltoetsen overzicht

en: Key words:
nl: Kernwoorden:

en: Keyboard Settings
nl: Toetsenbord-instellingen

en: Keyboard layout
nl: Toetsenbord lay-out

en: L&ogging level:
nl: Niveau van &loggen:

en: Lan&dmarks
nl: Land&markeringen

en: Language
nl: Taal

en: Language Configuration Change
nl: Wijziging van taal-instelling

en: Language Error
nl: Taalfout

en: Latvian grade 1
nl: Lets grade 1

en: License
nl: Licentie

en: Lin&ks
nl: &Links

en: Loading document...
nl: Document wordt geladen...

en: Loading subsystems, please wait...
nl: Sub systemen worden geladen, even geduld...

en: Location: %s
nl: Locatie: %s

en: Log
nl: Logboek

en: Log level
nl: log niveau

en: Marks the current position of the review cursor as the start of text to be copied
nl: Markeert de huidige positie van de leescursor als beginpunt om tekst te kopiÃ«ren

en: Message timeout (sec)
nl: &Time-out voor berichten (seconden)

en: Mouse settings
nl: Muis-instellingen

en: Mouse tracking
nl: Muis volgen

en: Move navigator object to mouse
nl: verplaats navigator object naar muisaanwijzer

en: Moves the mouse pointer to the current navigator object
nl: Verplaatst de muisaanwijzer naar het huidige navigator object

en: Moves the review cursor to the bottom line of the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar de laatste regel van het navigator object, en spreekt deze uit

en: Moves the review cursor to the first character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar het eerste karakter van de huidige regel van het navigator object, en spreekt het uit

en: Moves the review cursor to the last character of the line where it is situated in the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar het laatste karakter van de huidige regel van het navigator object, en spreek het uit

en: Moves the review cursor to the next character of the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar het volgende karakter van het navigator object, en spreekt het uit

en: Moves the review cursor to the next line of the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar de volgende regel van het navigator object, en spreekt deze uit

en: Moves the review cursor to the next word of the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar het volgende woord van het navigator object, en spreekt het uit.

en: Moves the review cursor to the position of the system caret, in the current navigator object
nl: Verplaatst de leescursor naar de positie van de systeemcursor binnen het huidige navigator object

en: Moves the review cursor to the previous character of the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar het vorige karakter van de huidige regel van het navigator object, en spreekt het uit

en: Moves the review cursor to the previous line of the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar de vorige regel van het navigator object, en spreek deze uit

en: Moves the review cursor to the previous word of the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar het vorige woord van het navigator object, en spreekt het uit

en: Moves the review cursor to the top line of the current navigator object and speaks it
nl: Verplaatst de leescursor naar de eerste regel van het navigator object, en spreekt deze uit

en: Moves the system caret to the position of the review cursor , in the current navigator object
nl: Verplaatst de systeemcursor naar de positie van de leescursor binnen het huidige navigator object

en: Moves to a cell and speaks its coordinates and content
nl: Navigeert naar een cel en spreekt de coordinaten en de inhoud uit

en: Moves to the next available setting in the synth settings ring
nl: Gaat naar de volgende optie van de synthesizer instellingen.

en: Moves to the previous available setting in the synth settings ring
nl: Gaat naar de vorige optie van de synthesizer instellingen.

en: NVDA Excel Cell Editor
nl: NVDA Excel cel-bewerker

en: NVDA Log Viewer
nl: NVDA logboek lezer

en: NVDA started
nl: NVDA gestart

en: Newsgroup:
nl: Nieuwsgroep:

en: No braille
nl: Geen braille

en: No caret
nl: geen cursor

en: No children
nl: geen children

en: No default action
nl: geen standaard actie

en: No formatting information
nl: geen opmaak informatie

en: No location information for navigator object
nl: geen locatie informatie voor het navigator object

en: No location information for screen
nl: Geen locatie informatie voor scherm

en: No next
nl: geen volgend

en: No parents
nl: geen parents

en: No previous
nl: geen vorig

en: No settings
nl: Geen instellingen

en: No speech
nl: Geen spraak

en: No start marker set
nl: geen begin markering geplaatst

en: No text to copy
nl: geen tekst om te kopiÃ«ren

en: No track playing
nl: er wordt geen nummer afgespeeld

en: Norwegian grade 0
nl: Noors grade 0

en: Norwegian grade 1
nl: Noors grade 1

en: Norwegian grade 2
nl: Noors grade 2

en: Norwegian grade 3
nl: Noors grade 3

en: Not in a table cell
nl: Niet in de cel van een tabel

en: Object edges positioned %.1f per cent from left edge of screen, %.1f per cent from top edge of screen, width is %.1f per cent of screen, height is %.1f per cent of screen
nl: Object grenzen als volgt gedefiniÃ«erd: %.1f per cent van de linker schermrand, %.1f per cent van de bovenrand van het scherm, breedte is %.1f per cent van het scherm, hoogte is %.1f per cent van het scherm.

en: Object edges positioned %.1f per cent right from left of screen, %.1f per cent down from top of screen, %.1f per cent left from right of screen, %.1f up from bottom of screen
nl: Positie van object grenzen: %.1f procent rechts van linker schermrand, %.1f procent onder bovenste schermrand, %.1f procent links van rechter schermrand en %.1f procent boven onderste schermrand

en: Object presentation
nl: Object&weergave

en: Options
nl: Instellingen

en: Organisation:
nl: Organisatie:

en: Output &device:
nl: &Uitvoerapparaat:

en: Pass next key through
nl: volgende toets doorgeven

en: Pattern
nl: Patroon

en: Performs the default action on the current navigator object (example: presses it if it is a button).
nl: Voert de standaard actie op het huidige navigator object uit (indrukken wanneer het bijvoorbeeld om een knop gaat).

en: Polish grade 1
nl: Pools grade 1

en: Portuguese grade 1
nl: Portugees grade 1

en: Presents a list of links, headings or landmarks
nl: Geeft een lijst van links, rubrieken en landmarkeringen weer

en: Progress &bar output:
nl: Weergave van &voortschreidingsbalk:

en: Progress bar output
nl: Weergave voortschreidingsbalk

en: Quits NVDA!
nl: sluit NVDA af

en: Raise pitch for capitals
nl: Toonhoogte verhogen bij hoofdletters

en: Readme
nl: Leesmij

en: Refresh	F5
nl: Vernieuwen	F5

en: Refreshed
nl: Vernieuwd

en: Refreshes the virtual buffer content
nl: Vernieuwd de inhoud van de virtuele buffer

en: Regular &expression
nl: &Reguliere uitdrukking

en: Regular expression
nl: Reguliere uitdrukking

en: Replacement
nl: Vervanging

en: Report &alignment
nl: &Uitlijning weergeven

en: Report &headings
nl: &Rubrieken weergeven

en: Report &help balloons
nl: &Helpballonnen weergeven

en: Report &line numbers
nl: &Regelnummers weergeven

en: Report &links
nl: &Links weergeven

en: Report &pages
nl: &Pagina's weergeven

en: Report &role when mouse enters object
nl: &Rol weergeven wanneer muisaanwijzer zich binnen een object bevindt

en: Report &tables
nl: &Ta&bellen weergeven

en: Report &text under the mouse
nl: &Tekst onder muisaanwijzer weergeven

en: Report &tooltips
nl: Flits&berichten weergeven

en: Report background progress bars
nl: Achtergrond voortschreidingsbalken weergeven

en: Report block &quotes
nl: &Citaatblokken weergeven

en: Report font &name
nl: &Lettertype weergeven

en: Report font &size
nl: Letter&grootte weergeven

en: Report font attri&butes
nl: &Atributen weergeven

en: Report l&ayout tables
nl: &Lay-out tabellen weergeven

en: Report l&ists
nl: &Lijsten weergeven

en: Report mouse &shape changes
nl: Veranderingen van muisaanwijzer vorm weergeven

en: Report object &descriptions
nl: &Beschrijvingen van object weergeven

en: Report object &position information
nl: &Positie-informatie van object weergeven

en: Report object shortcut &keys
nl: Object &sneltoetsen weergeven

en: Report spelling errors
nl: Spel&fouten weergeven

en: Report st&yle
nl: &Stijl weergeven

en: Reports formatting info for the current cursor position within a document
nl: Geeft informatie weer over de opmaak op de huidige cursor positie binnen het document

en: Reports the character of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, ascii and hexadecimal values are spoken for the character
nl: Geeft het karakter van het huidige navigator object, waarop de leescursor zich bevindt, weer. Bij dubbeldruk worden de hexa-decimale- en ascii waarde van het karakter uitgesproken

en: Reports the current line under the application cursor. Pressing this key twice will spell the current line
nl: Geeft de huidige regel weer, waarop de cursor zich bevindt. Bij dubbeldruk wordt de regel gespelt.

en: Reports the current navigator object or, if pressed three times, Copies name and value of current navigator object to the clipboard
nl: Geeft het huidige navigator object weer, of kopiÃ«erd de naam en de waarde van het huidige navigator object naar het klembord bij drie keer drukken

en: Reports the hight, width and position of the current navigator object
nl: Geeft de hoogte, de breette en de positie weer van het huidige navigator object

en: Reports the line of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the current line will be spelled
nl: Geeft de regel van het navigator object weer waar de leescursor zich bevindt. Bij dubbeldruk wordt de regel gespelt

en: Reports the remaining time of the currently playing track, if any
nl: Geeft de resterende tijd weer van het nummer dat (effectief) afgespeeld wordt

en: Reports the text on the Windows clipboard
nl: Geeft de tekst weer die het windows klembord bevat

en: Reports the title of the current application or foreground window. If pressed twice, spells the title. If pressed thrice, copies the title to the clipboard
nl: Leest de titel van de huidige applicatie of het huidige voorgrond venster. Bij dubbeldruk wordt de titel gespeld. Bij drie keer drukken wordt de titel in het klembord gekopiÃ«erd

en: Reports where the current navigator object is by reporting each of its ancestors
nl: Geeft weer waar het huidige navigator object zich bevindt, door middel van de weergave van elk van dien's ancestors

en: Reset all settings to saved state
nl: Alle instellingen terugzetten volgens de opgeslagen configuratie

en: Retrieves the text from the previously set start marker to the current position of the review cursor and copies it to the clipboard
nl: Selecteren en kopiÃ«ren van de tekst vanaf de start positie tot aan de huidige positie

en: Retrieves the text from the previously set start marker up to and including the current position of the review cursor and copies it to the clipboard
nl: Haalt de tekst op vanaf de eerder ingestelde startpositie tot aan en met inbegrip van, de huidige positie van de leescursor en kopiÃ«ert deze naar het klembord.

en: Review selection copied to clipboard
nl: de lees-selectie werd naar het klembord gekopiÃ«erd

en: Russian grade 1
nl: Russisch grade 1

en: Save As
nl: Opslaan als...

en: Saves the current NVDA configuration
nl: Opslaan van de huidige NVDA configuratie

en: Say &cap before capitals
nl: Het woord "Hoofdletter" uitspreken bij lezen van &hoofdletters

en: Secure Desktop
nl: Veilig Bureaublad

en: Sets the navigator object to the current focus
nl: Verplaatst het navigator object naar de huidige focus

en: Sets the navigator object to the current object under the mouse pointer and speaks it
nl: Verplaatst het navigator object naar het object dat zich onder de muisaanwijzer bevindt, waarbij het obbject uitgesproken wordt

en: Sets the navigator object to the first child object of the one it is currently on and speaks it
nl: Verplaatst het navigator object naar het eerste child object van het huidige object, en spreekt het uit

en: Sets the navigator object to the object next to the one it is currently on and speaks it
nl: Verplaatst het navigator object naar het object dat volgt op het huidige object, en spreekt het uit

en: Sets the navigator object to the object previous to the one it is currently on and speaks it
nl: Verplaatst het navigator object naar het object dat het huidige object vooraf gaat, en spreekt het uit

en: Sets the navigator object to the object this object flows from and speaks it
nl: Verplaatst het navigator object naar het object dat uit dit object voort stroomt, en spreek het uit

en: Sets the navigator object to the object this object flows to and speaks it
nl: Verplaatst het navigator object naar het object waar dit object naartoe stroomt, en spreekt het uit

en: Sets the navigator object to the parent of the object it is currently on and speaks it
nl: Verplaatst het navigator object naar de parent van het huidige object dat zich onder het navigator object bevindt, en spreekt de parent uit

en: Show this dialog when NVDA starts
nl: Dit dialoogvenster weergeven bij starten van NVDA

en: Shows the NVDA document formatting settings dialog
nl: Geeft het dialoogvenster van NVDA weer voor de opties van document opmaak

en: Shows the NVDA general settings dialog
nl: Geeft het dialoogvenster van de algemene opties van NVDA weer

en: Shows the NVDA keyboard settings dialog
nl: Geeft het dialoogvenster met de toetsenbordopties van NVDA weer

en: Shows the NVDA menu
nl: geeft het NVDA menu weer

en: Shows the NVDA mouse settings dialog
nl: Geeft het muisopties dialoogvenster van NVDA weer

en: Shows the NVDA object presentation settings dialog
nl: Geeft het dialoogvenster van NVDA, met de opties voor de objectweergave, weer

en: Shows the NVDA synthesizer dialog
nl: Geeft het dialoogvenster van de synthesizer opties van NVDA weer

en: Shows the NVDA virtual buffers settings dialog
nl: Geeft het dialoogvenster met de opties voor virtuele buffers van NVDA weer

en: Shows the NVDA voice settings dialog
nl: Geeft het NVDA dialoogvenster met de stemopties weer

en: Slovak
nl: Slovaaks

en: Spanish grade 1
nl: Spaans grade 1

en: Speak
nl: Uitspreken

en: Speak and beep
nl: Uitspreken en pieptonen

en: Speak command &keys
nl: &Commando-toetsen uitspreken

en: Speak typed &characters
nl: Getypte &karakters uitspreken

en: Speak typed &words
nl: Getypte &woorden uitspreken

en: Speaks the filename of the active application along with the name of the currently loaded appModule
nl: Spreekt de bestandsnaam uit van de huidige applicatie, en geeft weer welke appModule hiervoor geladen werd

en: Speaks the word of the current navigator object where the review cursor is situated. If this key is pressed twice, the word will be spelled
nl: Spreekt het woord van het navigator object uit waarop de leescursor zich bevindt. Bij dubbeldruk wordt het woord gespelt

en: Speech &dictionaries
nl: Uitspraak&woordenboeken

en: Start marked
nl: begin gemarkeerd

en: Subject:
nl: Onderwerp:

en: Swedish grade 1
nl: Zweets grade 1

en: Synthesizer Error
nl: Synthesizer fout

en: Taskbar
nl: Taakbalk

en: Temporary dictionary
nl: Tijdelijk woordenboek

en: Text &unit resolution:
nl: Resolutie van tekst&eenheid:

en: The clipboard contains a large portion of text. It is %s characters long
nl: Het klembord bevat een groot stuk tekst: het bevat %s karakters

en: The next key that is pressed will not be handled at all by NVDA, it will be passed directly through to Windows.
nl: De volgende toetsaanslag zal niet door NVDA verwerkt worden, maar wordt rechtstreeks naar Windows verzonden

en: The start marker must reside within the same object
nl: de start positie moet zich binnen het zelfde object bevinden

en: There is no text on the clipboard
nl: er is geen tekst op het klembord beschikbaar

en: This change requires administrator privileges.
nl: Deze wijziging vereist administrative rechten

en: To:
nl: Aan:

en: Toggle tethering of braille between the focus and the review position
nl: Schakelen van de koppeling van braille aan de leescursor of de focus

en: Toggles between beeps, speech, beeps and speech, and off, for reporting progress bar updates
nl: Schakelt tussen "pieptonen", "uitspreken", "pieptonen en uitspreken" en "uit" voor de weergave van updates van voortschreidingsbalken

en: Toggles between browse mode and focus mode. When in focus mode, keys will pass straight through to the application, allowing you to interact directly with a control. When in browse mode, you can navigate the document with the cursor, quick navigation keys, etc.
nl: Schakelt tussen surfmodus en focusmodus. Bij "focusmodus" worden alle toetsaanslagen rechtstreeks naar het programma verzonden zodat dit bedient kan worden. Bij "surfmodus" is het mogelijk doorheen documenten te navigeren door middel van de pijltjes- of navigatietoetsen

en: Toggles between the speech modes of off, beep and talk. When set to off NVDA will not speak anything. If beeps then NVDA will simply beep each time it its supposed to speak something. If talk then NVDA wil just speak normally.
nl: Schakelt tussen de verschillende spraakmodi: uit, pieptonen en spreek. Bij "uit" zal NVDA niets uitspreken. Bij "pieptonen" hoort u een pieptoon telkens er iets door NVDA uitgesproken zou worden. Bij "spreek" zal NVDA gewoon spreken

en: Toggles on and off if the screen layout is preserved while rendering the virtual buffer content
nl: In en uitschakelen van het behouden van de scherm lay-out tijdens het gebruik van de virtuele buffer

en: Toggles on and off the movement of the navigator object due to focus changes
nl: In- en uitschakelen van het verplaatsen van het navigator object bij focus veranderingen

en: Toggles on and off the movement of the review cursor due to the caret moving.
nl: In- en uitschakelen van het bewegen van de leescursor wanneer de systeemcursor beweegt

en: Toggles on and off the reporting of dynamic content changes, such as new text in dos console windows
nl: Schakelt de weergave van veranderingen van dynamische inhoud, zoals bij DOS-vensters bijvoorbeeld, in en uit

en: Toggles on and off the speaking of punctuation. When on NVDA will say the names of punctuation symbols, when off it will be up to the synthesizer as to how it speaks punctuation
nl: Schakelt het uitspreken van leestekens in en uit. Indien ingeschakeld zullen leestekens door NVDA uitgesproken worden. Indien uitgeschakeld, is de synthesizer verantwoordelijk voor het uitspreken van leestekens.

en: Toggles on and off the speaking of typed characters
nl: Schakelt het uitspreken van getypte karakters in en uit

en: Toggles on and off the speaking of typed keys, that are not specifically characters
nl: Schakelt het uitspreken van commandotoetsen in en uit

en: Toggles on and off the speaking of typed words
nl: Schakelt het uitspreken van getypte woorden in en uit

en: Toggles the reporting of information as the mouse moves
nl: Schakeld de weergave van informatie in en uit bij het bewegen van de muis

en: Tools
nl: &Extra

en: Translation &table:
nl: Braille&tabel

en: Turns keyboard help on and off. When on, pressing a key on the keyboard will tell you what script is associated with it, if any.
nl: Schakeld de toetsenbord help in en uit. Wanneer de hulp ingeschakeld is, zal elke ingedrukte toets (indien toegewezen) resulteren in de weergave van het hieraan verbonden script.

en: Type exit() to exit the console
nl: Typ "exit()" om de console af te sluiten

en: Type help(object) to get help about object.
nl: Typ "help(object)" om hulp over (object) te verkrijgen

en: Type the text you wish to find
nl: Typ de tekst die u wenst te zoeken

en: Unified English Braille Code grade 1
nl: Uniforme Engelsche braillecode, grade 1

en: Unified English Braille Code grade 2
nl: Uniforme Engelsche braillecode, grade 2

en: Use &screen layout (when supported)
nl: &Scherm lay-out gebruiken (wanneer ondersteund)

en: Use &spelling functionality if supported
nl: &Spelling functionaliteit gebruiken (wanneer ondersteund)

en: Use CapsLock as an NVDA modifier key
nl: Capslock als NVDA-toets gebruiken

en: Use NVDA on the Windows logon screen (requires administrator privileges)
nl: NVDA gebruiken bij windows-aan&melding (administrative rechten vereist)

en: Use extended Insert as an NVDA modifier key
nl: Uitgebreide Insert-toets gebruiken als NVDA-toets

en: Use numpad Insert as an NVDA modifier key
nl: Nummerieke insert-toets als NVDA-toets gebruiken

en: User guide
nl: Handleiding

en: V&ariant:
nl: &Variatie:

en: V&olume:
nl: Vo&lume

en: View log
nl: Logboek weergeven

en: Virtual &buffers...
nl: Virtuele &buffers...

en: Voice dictionary (%s)
nl: Stem afhankelijk woordenboek (%s)

en: Voice settings
nl: Stem-instellingen

en: We&lcome dialog
nl: Wel&kom dialoog

en: Web site
nl: Website

en: Welcome to NVDA
nl: Welkom bij NVDA

en: Welcome to NVDA!
    Most commands for controlling NVDA require you to hold down the NVDA key while pressing other keys.
    By default, the numpad insert and main insert keys may both be used as the NVDA key.
    You can also configure NVDA to use the CapsLock as the NVDA key.
    Press NVDA+n at any time to activate the NVDA menu.
    From this menu, you can configure NVDA, get help and access other NVDA functions.
nl: Welkom bij NVDA!
    Om NVDA commando's uit te voeren dient u de NVDA-toets in te drukken samen met de andere toetsen die deel uitmaken van de sneltoetscombinatie.
     Als standaard instelling kunnen zowel de nummerieke, alsook de standaard insert-toets gebruikt worden.
    NVDA kan ook geconfigureerd worden om de Capslock-toets als NVDA-toets te gebruiken.
    Om het NVDA menu te openen, drukt u "NVDA-toets+n"
    Via dit menu kunt u NVDA configureren, de help raadplegen en andere functies uitvoeren.

en: What's &new
nl: &Nieuw in deze versie

en: Write the current configuration to nvda.ini
nl: De huidige instellingen naar nvda.ini wegschrijven

en: Your configuration file contains errors. 
    Press 'Ok' to fix these errors, or press 'Cancel' if you wish to manually edit your config file at a later stage to make corrections. More details about the errors can be found in the log file.
nl: Uw configuratie-bestand bevat fouten.
    Activeer "OK" om de fouten te herstellen, of "Annuleren" om de fouten op een later tijdstip manueel te verbeteren.
    Uitgebreide informatie over de fouten kunt u in het logboek-bestand terugvinden.

en: activates the current object in the virtual buffer
nl: Activeerd het huidige object in de virtuele buffer

en: alert
nl: bericht

en: align center
nl: centreren

en: align default
nl: standaard uitlijning

en: align justify
nl: uitvullen

en: align left
nl: links uitlijnen

en: align right
nl: rechts uitlijnen

en: alignment
nl: uitlijning

en: and
nl: ampersant

en: animation
nl: annimatie

en: application
nl: applicatie

en: applications
nl: Context menu

en: at
nl: apestaartje

en: attachment
nl: bijlage

en: back slash
nl: back slesh

en: background color
nl: achtergrond kleur

en: backspace
nl: Spatie terug

en: bang
nl: uitroepteken

en: bar
nl: verticale streep

en: baseline
nl: basislijn

en: beep and speak progress bar updates
nl: Spreekt updates van voortschreidingsbalken uit, en speelt tegelijkertijd een piepsignaal af

en: beep for progress bar updates
nl: pieptoon wanneer voortschreidingsbalk update

en: beeps
nl: pieptonen

en: blank
nl: leeg

en: block quote
nl: citaatblok

en: bold
nl: vet

en: border
nl: begrenzing

en: bottom
nl: onderaan

en: box
nl: vak

en: brightness controls audio coordinates volume
nl: Volume van audio-coÃ¶rdinatie

en: browse mode
nl: surfmodus

en: btn
nl: kn

en: bullet
nl: opsommingsteken

en: busy
nl: bezig

en: button
nl: knop

en: calendar
nl: agenda

en: cap %s
nl: Hoofdletter %s

en: caps lock
nl: Hoofdletter vergrendeling

en: caps lock %s
nl: hoofdlettervergrendeling is %s

en: caption
nl: titel

en: caret
nl: dakje

en: caret moves review cursor
nl: systeemcursor verplaatst leescursor

en: carriage return
nl: nieuwe regel

en: case sensitive
nl: Hoofdletter gevoelig

en: cbo
nl: ukl

en: cell
nl: cel

en: character
nl: karakter

en: chart
nl: rooster

en: check box
nl: aankruis vakje

en: check menu item
nl: menu item aangekruist

en: checkable
nl: aankruisbaar

en: checked
nl: aangekruist

en: chk
nl: akv

en: clickable
nl: klikbaar

en: clock
nl: klok

en: collapsed
nl: ingeklapt

en: colon
nl: dubbelpunt

en: color chooser
nl: kleuren kiezer

en: column
nl: kolom

en: column %s
nl: kolom %s

en: column header
nl: kolom titel

en: combo box
nl: uitklap lijst

en: comma
nl: komma

en: complementary
nl: aanvullend

en: configuration applied
nl: configuratie toegepast

en: configuration saved
nl: configuratie opgeslagen

en: content info
nl: info over inhoud

en: copied to clipboard
nl: nar het klembord gekopiÃ«erd

en: ctrl
nl: Ctrl

en: dash
nl: koppelteken

en: data grid
nl: data raster

en: date edit
nl: datum invoerveld

en: debug warning
nl: Debug waarschuwing

en: default action failed
nl: standaard actie mislukt

en: default style
nl: standaard stijl

en: desktop icon
nl: bureaublad icoon

en: desktop pane
nl: bureaublad venster

en: dial
nl: draaiknop

en: dialog
nl: dialoogvenster

en: dialog where you can set default dictionary by adding dictionary entries to the list
nl: Dialoogvenster waarin u woordenboekregels aan het standaard woordenboek kan toevoegen

en: dialog where you can set temporary dictionary by adding dictionary entries to the edit box
nl: Dialoogvenster waarin u een tijdelijk woordenboek kan aanmaken door woordenboek regels toe te voegen

en: dialog where you can set voice-specific dictionary by adding dictionary entries to the list
nl: Dialoogvenster waarin u een stem afhankelijk woordenboek kan aanmaken d.m.v. het toevoegen van woordenboek regels

en: directory pane
nl: mappenlijst

en: done dragging
nl: klaar met slepen

en: dot
nl: punt

en: dot dot dot
nl: puntje puntje puntje

en: down arrow
nl: Pijl omlaag

en: draggable
nl: sleepbaar

en: dragging
nl: bezig met slepen

en: drop down button
nl: uitschuif knop

en: drop down button grid
nl: uitvouwknop begrenzing

en: drop list
nl: uitklap lijst

en: drop target
nl: doel plaatsen

en: edge of table
nl: Grens van tabel

en: edit
nl: invoerveld

en: edit bar
nl: kringveld

en: editable
nl: bewerkbaar

en: edt
nl: iv

en: embedded object
nl: ingebed object

en: end note
nl: eindnoot

en: end of flow
nl: einde van stroom

en: equals
nl: gelijk aan

en: equation
nl: vergelijking

en: expanded
nl: uitgeklapt

en: female 1
nl: Anja

en: female 2
nl: LuciÃ«nne

en: file chooser
nl: bestand kiezer

en: filler
nl: opvuller

en: find a text string from the current cursor position
nl: zoek een stuk tekst vanaf de huidige cursor positie

en: find the next occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
nl: zoek het volgende voorkomen van de eerder ingevoerde zoekterm, vanaf de huidige cursorpositie

en: find the previous occurrence of the previously entered text string from the current cursor's position
nl: Zoek naar het vorige voorkomen van het eerder ingevoerde stuk tekst, vanaf de huidige cursorpositie

en: focus mode
nl: focusmodus

en: focus moves navigator object
nl: focus verplaatst navigator object

en: focusable
nl: focuseerbaar

en: focused
nl: gefocuseerd

en: font chooser
nl: lettertype kiezer

en: font name
nl: naam lettertype

en: font size
nl: grootte lettertype

en: foot note
nl: voetnoot

en: footer
nl: voet tekst

en: foreground color
nl: voorgrond kleur

en: form
nl: formulier

en: glass pane
nl: glas venster

en: graav
nl: accent graave

en: graphic
nl: Plaatje

en: greater
nl: groter dan

en: grip
nl: greep

en: grouping
nl: groepering

en: half checked
nl: gedeeltelijk aangekruist

en: has auto complete
nl: beschikt over auto aanvullen

en: has formula
nl: bevat formule

en: heading
nl: rubriek

en: heading 1
nl: rubriek niveau 1

en: heading 2
nl: rubriek niveau 2

en: heading 3
nl: rubriek niveau 3

en: heading 4
nl: rubriek niveau 4

en: heading 5
nl: rubriek niveau 5

en: heading 6
nl: rubruek niveau 6

en: help balloon
nl: help ballon

en: hot key field
nl: sneltoets veld

en: icon
nl: ikoon

en: iconified
nl: van icoon voorzien

en: image map
nl: Plaatjesmap

en: in %s
nl: binnen %s

en: indent
nl: spatieÃªÂ±Â©ng

en: indicator
nl: markering

en: inflection
nl: intonatie

en: info
nl: Informatie

en: input window
nl: invoer venster

en: input/output
nl: in/uitvoer

en: inside
nl: binnenin

en: internal text: %s
nl: interne tekst: %s

en: invalid entry
nl: ongeldige invoer

en: invisible
nl: onzichtbaar

en: invoke
nl: aanhalen

en: italic
nl: cursief

en: keyboard help %s
nl: de toetsenbord help is %s

en: layered pane
nl: boomstructuur

en: left
nl: links

en: left alt
nl: linker alt

en: left arrow
nl: Pijl links

en: left brace
nl: accolade open

en: left bracket
nl: vierkant haakje open

en: left click
nl: linker klik

en: left control
nl: linker ctrl

en: left paren
nl: haakje open

en: left shift
nl: linker shift

en: left windows
nl: linker windows-toets

en: less
nl: kleiner dan

en: level %s
nl: niveau %s

en: line
nl: lijn

en: line %s
nl: regel %s

en: line feed
nl: regeleinde

en: linked
nl: gekoppeld

en: list
nl: lijst

en: list item
nl: lijst item

en: loads the saved NVDA configuration, overriding current changes
nl: Laden van de de opgeslagen configuratie van NVDA, waardoor niet opgeslagen instellingen verloren gaan

en: lst
nl: li

en: main
nl: hoofd

en: male 1
nl: Joris

en: male 2
nl: Julien

en: menu bar
nl: menu balk

en: menu button
nl: menu knop

en: mnu
nl: m

en: mnubar
nl: mnu

en: modal
nl: modaal

en: move to focus
nl: verplaats naar focus

en: moves to the next block quote
nl: Navigeer naar het volgende citaatblok

en: moves to the next button
nl: Navigeer naar de volgende knop

en: moves to the next check box
nl: Navigeer naar het volgende aankruisvakje

en: moves to the next combo box
nl: Navigeer naar de volgende uitklaplijst

en: moves to the next edit field
nl: Navigeer naar het volgende invoerveld

en: moves to the next embedded object
nl: Navigeer naar het volgende ingebedde object.

en: moves to the next form field
nl: Navigeer naar het volgende formulierveld

en: moves to the next frame
nl: Navigeer naar het volgende frame

en: moves to the next graphic
nl: Navigeer naar de volgende afbeelding

en: moves to the next heading
nl: Navigeer naar de volgende rubriek

en: moves to the next heading at level 1
nl: Navigeer naar de volgende rubriek op niveau 1

en: moves to the next heading at level 2
nl: Navigeer naar de volgende rubriek op niveau 2

en: moves to the next heading at level 3
nl: Navigeer naar de volgende rubriek op niveau 3

en: moves to the next heading at level 4
nl: Navigeer naar de volgende rubriek op niveau 4

en: moves to the next heading at level 5
nl: Navigeer naar de volgende rubriek op niveau 5

en: moves to the next heading at level 6
nl: Navigeer naar de volgende rubriek op niveau 6

en: moves to the next landmark
nl: Navigeer naar de volgende landmarkering

en: moves to the next link
nl: Navigeer naar de volgende link

en: moves to the next list
nl: Navigeer naar de volgende lijst

en: moves to the next list item
nl: Navigeer naar het volgende lijst item

en: moves to the next radio button
nl: Navigeer naar het volgende keuzerondje

en: moves to the next separator
nl: Navigeer naar de volgende scheiding

en: moves to the next table
nl: Navigeer naar de volgende tabel

en: moves to the next table column
nl: Navigeer naar de volgende kolom van de tabel

en: moves to the next table row
nl: Navigeer naar de volgende rij van de tabel

en: moves to the next unvisited link
nl: Navigeer naar de volgende niet bezochte link

en: moves to the next visited link
nl: Navigeer naar de volgende bezochte link

en: moves to the previous block quote
nl: Navigeer naar het vorige citaatblok

en: moves to the previous button
nl: Navigeer naar de vorige knop

en: moves to the previous check box
nl: Navigeer naar het vorige aankruisvakje

en: moves to the previous combo box
nl: Navigeer naar de vorige uitklaplijst

en: moves to the previous edit field
nl: Navigeer naar het vorige invoerveld

en: moves to the previous embedded object
nl: Navigeer naar het vorige ingebedde object.

en: moves to the previous form field
nl: Navigeer naar het vorige formulierveld

en: moves to the previous frame
nl: Navigeer naar het vorige frame

en: moves to the previous graphic
nl: Navigeer naar de vorige afbeelding

en: moves to the previous heading
nl: Navigeer naar de vorige rubriek

en: moves to the previous heading at level 1
nl: Navigeer naar de vorige rubriek op niveau 1

en: moves to the previous heading at level 2
nl: Navigeer naar de vorige rubriek op niveau 2

en: moves to the previous heading at level 3
nl: Navigeer naar de vorige rubriek op niveau 3

en: moves to the previous heading at level 4
nl: Navigeer naar de vorige rubriek op niveau 4

en: moves to the previous heading at level 5
nl: Navigeer naar de vorige rubriek op niveau 5

en: moves to the previous heading at level 6
nl: Navigeer naar de vorige rubriek op niveau 6

en: moves to the previous landmark
nl: Navigeer naar de vorige landmarkering

en: moves to the previous link
nl: Navigeer naar de vorige link

en: moves to the previous list
nl: Navigeer naar de vorige lijst

en: moves to the previous list item
nl: Navigeer naar het vorige lijst item

en: moves to the previous radio button
nl: Navigeer naar het vorige keuzerondje

en: moves to the previous separator
nl: Navigeer naar de vorige scheiding

en: moves to the previous table
nl: Navigeer naar de vorige tabel

en: moves to the previous table column
nl: Navigeer naar de vorige kolom van de tabel

en: moves to the previous table row
nl: Navigeer naar de vorige rij van de tabel

en: moves to the previous unvisited link
nl: Navigeer naar de vorige niet bezochte link

en: moves to the previous visited link
nl: Navigeer naar de vorige bezochte link

en: multi line
nl: meervoudig

en: navigation
nl: navigatie

en: no bold
nl: vet uit

en: no caret
nl: Geen focus

en: no focus
nl: geen focus

en: no italic
nl: cursief uit

en: no more text after a block of links
nl: Geen tekst meer na een linkblok

en: no more text before a block of links
nl: Geen tekst meer voor een linkblok

en: no navigator object
nl: geen navigator object

en: no next block quote
nl: Geen volgend citaatblok

en: no next button
nl: Geen volgende knop

en: no next check box
nl: Geen volgend aankruisvakje

en: no next combo box
nl: Geen volgende uitklaplijst

en: no next edit field
nl: Geen volgend invoerveld

en: no next embedded object
nl: Geen volgend ingebed object

en: no next form field
nl: Geen volgend formulierveld

en: no next frame
nl: Geen volgend frame

en: no next graphic
nl: Geen volgende afbeelding

en: no next heading
nl: Geen volgende rubriek

en: no next heading at level 1
nl: Geen volgende rubriek op niveau 1

en: no next heading at level 2
nl: Geen volgende rubriek op niveau 2

en: no next heading at level 3
nl: Geen volgende rubriek op niveau 3

en: no next heading at level 4
nl: Geen volgende rubriek op niveau 4

en: no next heading at level 5
nl: Geen volgende rubriek op niveau 5

en: no next heading at level 6
nl: Geen volgende rubriek op niveau 6

en: no next landmark
nl: Geen volgende landmarkering

en: no next link
nl: Geen volgende link

en: no next list
nl: Geen volgende lijst

en: no next list item
nl: Geen volgend lijst item

en: no next radio button
nl: Geen volgend keuzerondje

en: no next separator
nl: Geen volgende scheiding

en: no next table
nl: Geen volgende tabel

en: no next unvisited link
nl: Geen volgende niet bezochte link

en: no next visited link
nl: Geen volgende bezochte link

en: no previous block quote
nl: Geen vorig citaatblok

en: no previous button
nl: Geen vorige knop

en: no previous check box
nl: Geen vorig aankruisvakje

en: no previous combo box
nl: Geen vorige uitklaplijst

en: no previous edit field
nl: Geen vorig invoerveld

en: no previous embedded object
nl: Geen vorig ingebed object.

en: no previous form field
nl: Geen vorig formulierveld

en: no previous frame
nl: Geen vorige frame

en: no previous graphic
nl: Geen vorige afbeelding

en: no previous heading
nl: Geen vorige rubriek

en: no previous heading at level 1
nl: Geen vorige rubriek op niveau 1

en: no previous heading at level 2
nl: Geen vorige rubriek op niveau 2

en: no previous heading at level 3
nl: Geen vorige rubriek op niveau 3

en: no previous heading at level 4
nl: Geen vorige rubriek op niveau 4

en: no previous heading at level 5
nl: Geen vorige rubriek op niveau 5

en: no previous heading at level 6
nl: Geen vorige rubriek op niveau 6

en: no previous landmark
nl: Geen vorige landmarkering

en: no previous link
nl: Geen vorige link

en: no previous list
nl: Geen vorige lijst

en: no previous list item
nl: Geen vorig lijst item

en: no previous radio button
nl: Geen vorig keuzerondje

en: no previous separator
nl: Geen vorige scheiding

en: no previous table
nl: Geen vorige tabel

en: no previous unvisited link
nl: Geen vorige niet bezochte link

en: no previous visited link
nl: Geen vorige bezochte link

en: no progress bar updates
nl: geen updates van voortschreidingsbalken

en: no selection
nl: geen selectie

en: no status bar found
nl: geen statusbalk gevonden

en: no strikethrough
nl: doorhalen uit

en: no system battery
nl: geen systeem batterij

en: no title
nl: geen titel

en: none
nl: geen

en: not %s
nl: niet %s

en: not in table
nl: niet in een tabel

en: not underlined
nl: onderstrepen uit

en: note
nl: notitie

en: null
nl: einde

en: num lock %s
nl: numlcok is %s

en: number
nl: hekje

en: numpad down
nl: nummeriek omlaag

en: numpad end
nl: nummeriek end

en: numpad enter
nl: Nummeriek enter

en: numpad home
nl: nummeriek home

en: numpad left
nl: nummeriek links

en: numpad minus
nl: min

en: numpad page down
nl: nummeriek page down

en: numpad page up
nl: nummeriek page up

en: numpad plus
nl: plus

en: numpad right
nl: nummeriek rechts

en: numpad slash
nl: gedeelt door

en: numpad star
nl: maal

en: numpad up
nl: nummeriek omhoog

en: object has no location
nl: object heeft geen locatie

en: off
nl: uitgeschakeld

en: on
nl: ingeschakeld

en: option pane
nl: optie venster

en: out of %s
nl: buiten %s

en: out of spelling error
nl: buiten spelfout

en: out of table
nl: buiten de tabel

en: page
nl: pagina

en: page %s
nl: pagina %s

en: page break
nl: pagina einde

en: pane
nl: venster

en: panel
nl: panneel

en: paragraph
nl: paragraaf

en: password edit
nl: wachtwoord invoerveld

en: percent
nl: procent

en: pitch
nl: toonhoogte

en: play audio coordinates when mouse moves
nl: Geluids-&coÃ¶rdinatie gebruiken bij verplaatsen van muis

en: pressed
nl: ingedrukt

en: progress bar
nl: voortschreidingsbalk

en: property page
nl: eigenschappen blad

en: protected
nl: beveiligd

en: question
nl: vraagteken

en: quote
nl: aanhalingsteken

en: radio button
nl: keuze rondje

en: radio menu item
nl: keuzerondjes menu item

en: rate
nl: snelheid

en: rbtn
nl: kr

en: read only
nl: alleen lezen

en: reads from the navigator object
nl: Leest vanaf het navigator object

en: reads from the review cursor  up to end of current text, moving the review cursor as it goes
nl: Leest vanaf de leescursor tot aan het einde van het document, waarbij de leescursor tegelijkertijd verplaatst zal worden

en: reads from the system caret up to the end of the text, moving the caret as it goes
nl: Leest vanaf de systeemcursor tot aan het einde van het document, waarbij de systeemcursor verplaatst zal worden

en: reads the current application status bar and moves the navigator to it
nl: Leest de statusbalk van de huidige applicatie en plaatst de navigator daar

en: received: %s
nl: Ontvangen: %s

en: redundant object
nl: overtollig object

en: report dynamic content changes
nl: veranderingen van dynamische inhoud weergeven

en: reports battery status and time remaining if AC is not plugged in
nl: Geeft de batterijstatus, en de resterende tijd weer wanneer er geen netstroom is

en: reports some information about the current navigator object, mainly useful for developers. When pressed 2 times it copies control id, class and internal text to the windows clipboard
nl: Geeft wat extra informatie weer over het huidige navigator object, vooral nuttig voor ondwikkelaars. Bij dubbeldruk worden de ID van het besturingselement, de classe en de interne tekst naar het klembord gekopiÃ«erd

en: reports the object with focus
nl: Geeft het gefocuseerde object weer

en: required
nl: vereist

en: review
nl: lees

en: rich edit
nl: meervoudig invoerveld

en: right
nl: rechts

en: right alt
nl: rechter alt

en: right arrow
nl: Pijl rechts

en: right brace
nl: accolade sluiten

en: right bracket
nl: vierkant haakje sluiten

en: right click
nl: rechter klik

en: right control
nl: rechter ctrl

en: right paren
nl: haakje sluiten

en: right shift
nl: rechter shift

en: right windows
nl: rechter windows-toets

en: root pane
nl: hoofdvenster

en: row
nl: rij

en: row %s
nl: rij %s

en: row header
nl: rij titel

en: ruler
nl: liniaal

en: russian newfon synthesizer by Sergey Shishmintzev
nl: Russische newfon synthesizer door Sergey Shishmintzev

en: scroll bar
nl: schuifbalk

en: scroll lock %s
nl: scroll lock is %s

en: scroll pane
nl: schuifbalk

en: search
nl: zoeken

en: section
nl: paragraaf

en: selectable
nl: selecteerbaar

en: selected
nl: geselecteerd

en: selected %s
nl: %s geselecteerd

en: selecting %s
nl: %s toevoegen aan selectie

en: selection removed
nl: selectie verwijderd

en: semi
nl: kommapunt

en: sent: %s
nl: Verzonden: %s

en: separator
nl: scheiding

en: shape
nl: vorm

en: skips backward past a block of links
nl: Navigeer achterwaards voorbij het linkblok

en: skips forward past a block of links
nl: Navigeer voorwaards voorbij het linkblok

en: slash
nl: slesh

en: slider
nl: schuif regelaar

en: snapshot
nl: Schermafdruk

en: sound
nl: geluid

en: space
nl: spatie

en: speak command keys
nl: commandotoetsen uitspreken

en: speak progress bar updates
nl: Uitspreken van updates van voortschreidingsbalken

en: speak punctuation
nl: leestekens uitspreken

en: speak typed characters
nl: uitspreken van getypte karakters

en: speak typed words
nl: uitspreken van getypte woorden

en: speaks the current foreground object
nl: Spreekt het huidige object uit dat zich op de voorgrond bevindt

en: speech mode %s
nl: spraakmodus %s

en: spelling error
nl: spelfout

en: spin button
nl: draaiknop

en: split button
nl: splitsknop

en: split pane
nl: splitsvenster

en: star
nl: asterisc

en: status bar
nl: statusbalk

en: strikethrough
nl: doorhalen

en: style
nl: stijl

en: style %s
nl: %s stijl

en: subMenu
nl: sub menu

en: subject: %s
nl: Onderwerp: %s

en: submnu
nl: smnu

en: tab control
nl: tab blad

en: table
nl: tabel

en: table body
nl: tabel

en: table footer
nl: tabel einde

en: table header
nl: tabel hoofding

en: table with %s columns and %s rows
nl: tabel met %s kolommen en %s rijen

en: talk
nl: spreek

en: tb
nl: iv

en: tear off menu
nl: menu traan

en: terminal
nl: prompt

en: text
nl: tekst

en: text "%s" not found
nl: tekst "%s" niet gevonden

en: text frame
nl: tekst frame

en: text reporting unit
nl: Weer te geven tekst&eenheid

en: text: %s
nl: tekst: %s

en: through
nl: tot en met

en: thum control
nl: duim knop

en: thumb control
nl: duimtoets

en: tick
nl: Weglatingsteken

en: tilda
nl: tilde

en: title bar
nl: titelbalk

en: toggle button
nl: aankruis knop

en: tool bar
nl: knoppenbalk

en: tool tip
nl: flits bericht

en: top
nl: bovenaan

en: tree view
nl: boom structuur

en: tree view button
nl: boomstructuur knop

en: tree view item
nl: boom structuur item

en: tv
nl: bmst

en: unavailable
nl: niet beschikbaar

en: underline
nl: onderstreping

en: underlined
nl: onderstrepen

en: unknown
nl: onbekend

en: unknown object
nl: onbekend object

en: unread
nl: ongelezen

en: unselecting %s
nl: %s van selectie verwijderen

en: up arrow
nl: Pijl omhoog

en: url
nl: link

en: use screen layout %s
nl: Gebruik van scherm lay-out %s

en: variant
nl: variatie

en: version
nl: versie

en: view port
nl: poort weergave

en: virtual buffers
nl: Virtuele buffers

en: visited
nl: bezocht

en: voice
nl: stem

en: white space
nl: lege ruimte

en: window
nl: venster

en: windows
nl: windows-toets

en: with %s columns
nl: met %s kolommen

en: with %s items
nl: met %s items

en: with %s rows
nl: met %s rijen

en: with %s rows and %s columns
nl: met %s rijen en %s kolommen

en: word
nl: woord
