Money Manager Ex - en to tr translation catalogue (746 entries)

en:   and contributers from around the world.
tr:  ve dünyanın dörtbir yanından katılımcılar.

en: Released under the GNU GPL License
tr: GNU GPL Lisansı altında geliştirilmiştir.

en: Powered by wxWidgets, SQLite, wxSQLite(by Ulrich Telle)
tr: wxWidgets ve SQLite ile çalışmaktadır. (Ulrich Telle)

en: Version History
tr: Versiyon Tarihçesi

en: Contributers
tr: Katkıda Bulunanlar

en: Using Language :
tr: Kullanılan Dil :

en: Open Last Opened Database
tr: En Son Kullanılan Veritabanını Aç

en: Open the previously opened database :
tr: Önceki kullanılmış veritabanını aç :

en: Create a New Database
tr: Yeni Veritabanı Oluştur

en: Create a new database file to get started
tr: Başlangıç için yeni bir veritabanı oluştur

en: Open Existing Database
tr: Varolan Veritabanını Aç

en: Open an already created database file with extension (*.mmb)
tr: Önceden oluşturulmuş (*.mmb) bir veritabanı dosyası aç

en: Read Documentation
tr: Dökümanlar

en: Read the user manual
tr: Kullanım Kılavuzu

en: Visit Website for more information
tr: Daha fazla bilgi için ... (İnternet)

en: Open the Money Manager Ex website for latest news, updates etc
tr: 'Money Manager Ex' internet sitesine bağlan. (son haberler, güncellemeler vb.)

en: Show this window next time
tr: Bir dahaki sefere bu ekranı göster

en:  starts
tr: Başlar

en: Asset Details
tr: Varlık Detayları

en: Name
tr: Ad

en: Enter the name of the asset
tr: Varlık adını giriniz

en: Date
tr: Tarih

en: Specify the date of purchase of asset
tr: Varlık alış tarihini belirtiniz

en: Asset Type
tr: Varlık Tipi

en: Property
tr: Özellik

en: Automobile
tr: Otomobil

en: Household Object
tr: Eve Ait Eşya/Obje

en: Art
tr: Sanat

en: Jewellery
tr: Mücevherat

en: Cash
tr: Nakit

en: Other
tr: Diğer

en: Select type of asset
tr: Varlık tipini seçiniz

en: Value
tr: Değer

en: Enter the current value of the asset
tr: Varlığın güncel değerini giriniz

en: Change in Value
tr: Değerdeki Değişim

en: None
tr: Hiçbiri

en: Appreciates
tr: Fiyat yükselişi

en: Depreciates
tr: Fiyat düşüşü

en: Specify if the value of the asset changes over time
tr: Varlığın değerinin zamanla değişimi sözkonusu ise bunu belirtiniz

en: Rate of Change
tr: Değişim Oranı

en: Notes
tr: Not

en: Enter notes associated with this asset
tr: Varlık hakkında notlar

en: OK
tr: Tamam

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Invalid Value
tr: Geçersiz Değer

en: Error
tr: Hata

en: Rate of Change in Value
tr: Değerdeki Değişim Oranı

en: Assets
tr: Varlıklar

en: Total:
tr: Toplam:

en: Type
tr: Tip

en: New
tr: Yeni

en: New Asset
tr: Yeni Varlık

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Asset
tr: Varlık Düzenle

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Asset
tr: Varlık Sil

en: Total: %s
tr: Toplam: %s

en: &New Asset
tr: &Yeni Varlık

en: &Edit Asset
tr: &Varlık Düzenle

en: &Delete Asset
tr: &Varlık Sil

en: Do you really want to delete the Asset?
tr: Varlığı silmek istediğinizden emin misiniz ?

en: Confirm Asset Deletion
tr: Varlık Silme Onayı

en: Split Category
tr: Parçalı Kategori

en: Repeating Transaction Details
tr: Tekrarlayan İşlem Detayı

en: Account Name
tr: Hesap Adı

en: Select Account
tr: Hesap Seçiniz

en: Next Occurrence
tr: Sonraki

en: Specify the date of the next bill or deposit
tr: Sonraki fatura veya ödeme tarihini giriniz.

en: Repeats
tr: Periyod

en: Weekly
tr: Haftalık

en: Bi-Weekly
tr: 2 Haftada Bir

en: Monthly
tr: Aylık

en: Bi-Monthly
tr: 2 Ayda Bir

en: Quarterly
tr: 3 Aylık

en: Half-Yearly
tr: 6 Aylık

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Four Months
tr: 4 Aylık

en: Four Weeks
tr: 4 Haftalık

en: Daily
tr: Günlük

en: Times Repeated
tr: Dönem Adet

en: Specify the number of times this series repeats. Leave blank if this series continues forever.
tr: Bu işlwmin kaç dönem tekrarlanacağını giriniz. Eğer daima devam edecek ise boş bırakınız.

en: Transaction Details
tr: İşlem Detayı

en: Transaction Type
tr: İşlem Tipi

en: Withdrawal
tr: Çıkış

en: Deposit
tr: Giriş

en: Transfer
tr: Havale

en: Specify the type of transactions to be created.
tr: Oluşturulacak işlemlerin tipini belirtiniz.

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Specify advanced settings for transaction
tr: İşlemin gelişmiş ayarlarını belirtiniz

en: Payee
tr: Alacaklı

en: Select Payee
tr: Alacaklı Seçiniz

en: Specify where the transaction is going to or coming from
tr: İşlemin nereden geldiğini veya nereye gittiğini belirtiniz

en: Number
tr: No

en: Specify any associated check number or transaction number
tr: Varsa işlem veya dekont no belirtiniz

en: To
tr: Alıcı

en: Select To Acct
tr: Gönderilecek Hesabı Seçiniz

en: Specify the transfer account
tr: Havale tutarını belirtiniz

en: Specify the date of the transaction
tr: İşlemin tarihini belirtiniz

en: Category
tr: Kategori

en: Select Category
tr: Kategori Seçiniz

en: Specify the category for this transaction
tr: Bu işlem için kategori belirtiniz

en: Split
tr: Parçalı

en: Status
tr: Durum

en: Reconciled
tr: Onaylanmış

en: Void
tr: Geçersiz

en: Follow up
tr: Takip Et

en: Specify the status for the transaction
tr: İşlemin durumunu belirtiniz

en: Specify any text notes you want to add to this transaction.
tr: İşleme eklemek istediğiniz not varsa belirtiniz

en: Amount
tr: Tutar

en: Specify the amount for this transaction
tr: Bu işlemin tutarını belirtiniz

en: Select To
tr: Seçini<

en: To Account Amount Entry
tr: Hesaba Gönderilecek Tutar

en: Amount to be recorded in To Account
tr: Gönderieln Hesaba kaydedilecek tutar

en: Invalid To Amount Entered
tr: Geçersiz Tutar Girdiniz

en: From
tr: Gönderen

en: Select From
tr: Seçiniz

en: Payee
tr: Alacaklı

en: From Account
tr: Aktarıldığı Hesap

en: Category
tr: Kategori

en: Invalid Amount Entered
tr: Geçersiz Tutar Girdiniz

en: Account
tr: Hesap

en: To Account
tr: Aktarılacak Hesap

en: From and To Account cannot be the same.
tr: Gönderen ve Alan hesap aynı olamaz.

en: Repeating Transactions
tr: Tekrarlayan İşlemler

en: Next Due Date
tr: Sonraki Vade Sonu

en: Frequency
tr: Sıklık

en: Remaining Days
tr: Kalan Gün

en: New Series
tr: Yeni Seri

en: New Bills && Deposit Series
tr: Yeni Fatura && Ödeme Serisi

en: Edit Series
tr: Seri Düzenle

en: Edit Bills && Deposit Series
tr: Fatura && Ödeme Serisi düzenle

en: Delete Series
tr: Seri Sil

en: Delete Bills && Deposit Series
tr: Fatura && Ödeme Serisi Sil

en: Enter Transaction
tr: İşlem Gir

en: Enter Next Bills && Deposit Occurrence
tr: Sonraki Fatura && Ödeme Oluşumu

en:  days remaining
tr:  gün kaldı

en:  days overdue!
tr:  gün gecikti!

en: &New Bills && Deposit Series
tr: &Yeni Fatura && Ödeme Serisi

en: &Edit Bills && Deposit Series
tr:  Fatura && Ödeme Serisi &Düzenle

en: &Delete Bills && Deposit Series
tr: Fatura && Ödeme Serisi &Sil

en: Enter next Occurrence
tr: Sonraki Dönemi Giriniz

en: Do you really want to delete the series?
tr: Seriyi silmek istediğinizden emin misiniz ?

en: Confirm Series Deletion
tr: Seri Silme Onayı

en: Type:
tr: Tip:

en: Expense
tr: Gider

en: Income
tr: Gelir

en: Specify whether this category is an income or an expense category
tr: Kategorinin gelir mi yoksa gider mi olduğunu belirtiniz

en: Frequency:
tr: Sıklık:

en: Specify the frequency of the expense or deposit
tr: Gider veya gelirin sıklığını belirtiniz

en: Amount:
tr: Tutar:

en: Enter the amount budgeted for this category.
tr: Bu kategori için beklenen tutarı giriniz.

en: View All Budget Categories
tr: Tüm Bütçe Kategorilerini Görüntüle

en: View Non-Zero Budget Categories
tr: Sadece Değer İçeren ( >0 ) Bütçe Kategorilerini Görüntüle

en: View Income Budget Categories
tr: Gelir Bütçe Kategorilerini Görüntüle

en: View Expense Budget Categories
tr: Gider Bütçe Kategorilerini Görüntüle

en: Budget Setup for
tr: Bütçe Yap

en: Viewing All Budget Categories
tr: Tüm Bütçe Kategorilerini Görüntüle

en: Estimated Income: Actual Income:
tr: Tahmini Gelir:  Gerçek Gelir:

en: Estimated Expenses: Actual Expenses:
tr: Tahmini Giderler:  Gerçek Giderler

en: Category
tr: Kategori

en: Sub Category
tr: Alt Kategori

en: Estimated
tr: Tahmini

en: Actual
tr: Gerçek

en: Estimated Income: %s Actual Income:  %s
tr: Tahmini Gelir: %s  Gerçek Gelir:  %s

en: Estimated Expenses: %s Actual Expenses:  %s
tr: Tahmini Giderler: %s  Gerçek Giderler:  %s

en: Add Budget Year
tr: Bütçe Yılı Ekle

en: Add a new budget year
tr: Yeni bütçe yılı ekle

en: Delete Budget Year
tr: Bütçe Yılı Sil

en: Delete existing budget year
tr: Varolan bir bütçe yılını sil

en: Budget Year:
tr: Bütçe Yılı:

en: Enter the year in YYYY format to specify year
tr: Yıl bilgisini 4 hane ( YYYY ) olarak giriniz

en: Base Budget On:
tr: Bunu Baz Al

en: Specify year to base budget on.
tr: Baz Alınacak Bütçe Yılını Belirtiniz.

en: Year is not valid
tr: Geçersiz Yıl

en: Budget Year already exists
tr: Bütçe Yılı tanımlı

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Enter the name of the category to add or edit here
tr: Buraya Eklemek/Düzenlemek istediğiniz kategori adını giriniz

en: Add
tr: Ekle

en: Add a new category
tr: Yeni kategori ekle

en: Edit the name of an existing category
tr: Varolan kategori adını düzenle

en: Delete an existing category. The category cannot be used by existing transactions.
tr: Varolan bir kategori sil. Kategori varolan işlem kayıtlarında kullanılamaz.

en: Select
tr: Seçiniz

en: Select the currently selected category as the selected category for the transaction
tr: Etkin  olan kategoriyi işlem için seçilmiş kategori olarak seç

en: Category cannot be empty
tr: Kategori boş olamaz

en: Category with same name exists
tr: Bu kategori tanımlı

en: Sub Category with same name exists
tr: Bu Alt Kategori tanımlı

en: Invalid Parent Category. Choose Root or Main Category node.
tr: Geçersiz Ana Kategori. Kök veya Ana kategori düğümünü seçiniz.

en: Error adding Category
tr: Kategori ekleme hatası

en: Category is in use
tr: Kategori kullanımda

en: Sub-Category is in use
tr: Alt kategori kullanımda

en: Update Failed
tr: Güncelleme Başarısız

en: Currency Name
tr: Para Birimi

en: Prefix Symbol
tr: Önek Sembolü

en: Suffix Symbol
tr: Sonek Sembolü

en: Decimal Char
tr: Ondalık Karakteri

en: Grouping Char
tr: Gruplama Karakteri

en: Unit Name
tr: Yüzdelik Birim Adı

en: Cents Name
tr: Ondalık Birimi Adı

en: Conversion to Base Rate
tr: Taban

en: Scale
tr: Ölçek

en: Value of 123456.78 will be
tr: 123456.78 değeri

en: 1234567.89
tr: 1234567.89 olarak görünecektir.

en: Update
tr: Güncelle

en: Close
tr: Kapat

en: Base Conversion Rate should be greater than 0.0
tr: Taban değer 0.0'dan büyük olmalı

en: Custom SQL Query
tr: Özel SQL Sorgusu

en: Load SQL
tr: SQL Çağır

en: Save SQL
tr: SQL Kaydet

en: Run Query
tr: Query çalıştır

en: Unable to open file.
tr: Dosya açılamadı.

en: Unable to write to file.
tr: Dosyaya yazılamadı.

en: SQL Query will modify your Data. Proceed??
tr: SQL sorgusu verinizi değiştirecek. Emin misiniz ?

en: Warning
tr: Uyarı

en: Specify Account
tr: Hesap

en: Specify Date Range
tr: Tarih Aralığı

en: Specify Payee
tr: Alacaklı

en: Specify Category
tr: Kategori

en: Specify Status
tr: Durum

en: Duplicate
tr: EşKopya

en: Specify Type
tr: Tip

en: Specify the type of transaction.
tr: İşlem tipi

en: Specify Amount Range
tr: Tutar Aralığı

en: Specify Number
tr: No

en: Specify Notes
tr: Not

en: Report
tr: Rapor

en: Currency List
tr: Para Birimi Listesi

en: Name of Currency to Add
tr: Eklenecek Para Birimi

en: Add Currency
tr: Para Birimi Ekle

en: Currency name already exists!
tr: Para Birimi tanımlı!

en: View All Transactions
tr: Tüm İşlemler

en: View Reconciled Transactions
tr: Onaylanmış İşlemler

en: View Un-Reconciled Transactions
tr: Onaylanmamış İşlemler

en: View All Except Reconciled Transactions
tr: Onaylanmış İşlemler Dışındakiler

en: View Void Transactions
tr: Hükümsüz İşlemler

en: View Flagged Transactions
tr: İşaretlenmiş İşlemler

en: View Duplicate Transactions
tr: Eşkopya İşlemler

en: View Transactions from last 30 days
tr: Son 30 gün

en: View Transactions from current month
tr: Bu aydan itibaren olan işlemleri görüntüle

en: View Transactions from last month
tr: Son aydan itibaren olan işlemleri görüntüle

en: View Transactions from last 3 months
tr: Son 3 ay

en: Delete all transactions in current view
tr: Listedeki tüm işlemleri sil

en: Delete all flagged transactions
tr: İşaretlenmiş işlemleri sil

en: Viewing All Transactions
tr: Tüm İşlemler

en: Date
tr: Tarih

en: C
tr: Durum

en: Balance
tr: Bakiye

en: New Transaction
tr: Yeni İşlem

en: Edit Transaction
tr: İşlem Düzenle

en: Delete Transaction
tr: İşlem Sil

en: Category         :
tr: Kategori         :

en: Sub Category  :
tr: Alt Kategori    :

en: Notes               :
tr: Not                 :

en: Account Balance : %s      Reconciled Balance : %s
tr: Hesap Bakiyesi : %s      Onaylanmış Bakiye : %s

en: Please Wait
tr: Lütfen Bekleyiniz

en: Accessing Database
tr: Veritabanına Erişiyor

en: Account View :
tr: Hesap  :

en: Category:
tr: Kategori:

en: Sub Category:
tr: Alt Kategori:

en: Notes:
tr: Not:

en: Viewing all transactions
tr: Tüm İşlemler

en: Viewing Reconciled transactions
tr: Onaylanmış İşlemler

en: Viewing Un-Reconciled transactions
tr: Onaylanmamış İşlemler

en: Viewing transactions from last 30 days
tr: Son 30 gün

en: Viewing transactions from last 3 months
tr: Son 3 ay

en: Viewing transactions from current month
tr: Bu aydan itibaren olan işlemleri görüntüle

en: Viewing transactions from last month
tr: Son aydan itibaren olan işlemleri görüntüle

en: Viewing All Except Reconciled Transactions
tr: Onaylanmış İşlemler Dışındakiler

en: Viewing Void transactions
tr: Hükümsüz İşlemler

en: Viewing Flagged transactions
tr: İşaretlenmiş İşlemler

en: Viewing duplicate transactions
tr: Eşkopya İşlemler

en: Viewing All except Reconciled Transactions
tr: Onaylanmış İşlemler Dışındakiler

en: Do you really want to delete all the transactions shown?
tr: Listedeki işlemleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Confirm Transaction Deletion
tr: İşlem Sil

en: Do you really want to delete all the flagged transactions?
tr: İşaretlenmiş işlemleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: &New Transaction
tr: &Yeni İşlem

en: &Edit Transaction
tr: &İşlem Düzenle

en: &Delete Transaction
tr: İşlem Sil

en: &Copy Transaction
tr: İşlem Kopyala

en: &Paste Transaction
tr: &İşlem Yapıştır

en: Mark As &Reconciled
tr: @Onaylanmış olarak imle

en: Mark As &Unreconciled
tr: @Onaylanmamış Olarak imle

en: Mark As &Void
tr: @Hükümsüz Olarak imle

en: Mark For &Followup
tr: @Takip Et Olarak imle

en: Mark As &Duplicate
tr: @Eşkopya Olarak imle

en: as Reconciled
tr: Onaylanmış

en: as Unreconciled
tr: Onaylanmamış

en: as Void
tr: Hükümsüz

en: as needing Followup
tr: Takip Et

en: as Duplicate
tr: Eşkopya

en: Mark all
tr: Tümünü imle

en: Do you really want to delete the transaction?
tr: Hareketi silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Add Account Wizard
tr: Hesap Ekleme Sihirbazı

en:  models all transactions as belonging to accounts.
    
     The next pages will help you create a new account.
    
    To help you get started, begin by making a list of all
    financial institutions where you hold an account.
tr: Hesaplarınıza ait tüm hareketleri takip eder.
    
    Başlangıçta yardımcı olması için hesaplarınızı tuttuğunuz 
    tüm finansal kurumların bir listesini çıkarabilirsiniz.

en: New Database Wizard
tr: Yeni Veritabanı Sihirbazı

en: &Tools
tr: &Araçlar

en: Navigation
tr: Menü

en: Home Page
tr: Ana Sayfa

en: Bank Accounts
tr: Hesaplarım

en: Stocks
tr: Menkul Kıymetler

en: Budgeting
tr: Bütçelendirme

en: Reports
tr: Raporlar

en: Summary of Accounts
tr: Hesap Özeti

en: Where the Money Goes
tr: Param Nereye Gidiyor

en: Last Calendar Month
tr: Son Takvim Ayı

en: Current Month
tr: Bu Ay

en: Last 30 Days
tr: Son 30 Gün

en: Last Year
tr: Son Takvim Yılı

en: Current Year
tr: Bu Yıl

en: Where the Money Comes From
tr: Para Nereden Akıyor

en: To Whom the Money Goes
tr: Param Kime Gidiyor

en: Income vs Expenses
tr: Gelir & Gider

en: Income vs Expenses - All Time
tr: Gelir & Gider - Tüm Zamanlar

en: Transaction Report
tr: İşlem Raporu

en: Budget Performance
tr: Bütçe Performansı

en: Cash Flow
tr: Nakit Akışı

en: Cash Flow - Specific Accounts
tr: Nakit Akışı - Belirli Hesaplar

en: Transaction Statistics
tr: İşlem İstatistikleri

en: Custom SQL Report
tr: Özel SQL Raporu

en: Help
tr: Yardım

en: Top Categories Last 30 Days
tr: Yüksek Tutarlı İşlemler (Son 30 Gün)

en: Do you really want to delete the account?
tr: Hesabı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Confirm Account Deletion
tr: Hesap Sil

en: &Go To..
tr: &Git..

en: &Edit Account
tr: &Hesap Düzenle

en: &Delete Account
tr: &Hesap Sil

en: &Launch Account Website
tr: &Hesap Internet Sayfasına Bağlan

en: &New Database	Ctrl-N
tr: &Yeni Veritabanı	Ctrl-N

en: New Database
tr: Yeni Veritabanı

en: &Open Database	Ctrl-O
tr: &Veritabanı Aç	Ctrl-O

en: Open Database
tr: Veritabanı Aç

en: Save Database &As
tr: Veritabanını Farklı &Kaydet

en: Save Database As
tr: Veritabanını Farklı Kaydet

en: &CSV Files
tr: &CSV

en: Export to CSV
tr: CVS'e

en: &Report to HTML
tr: &HTML

en: Export to HTML
tr: HTML'e

en: &Export
tr: &Dışarı Aktar

en: &QIF Files
tr: &QIF

en: Import from QIF
tr: QIF'den

en: &Universal CSV Files
tr: &CVS

en: Import from any CSV file
tr: Herhangibir CSV'den

en: &MMEX CSV Files
tr: &MMEX CSV

en: Import from MMEX CSV
tr: MMEX CSV'den

en: &MM.NET CSV Files
tr: &MM.NET CSV

en: Import from MM.NET CSV
tr: MM.NET CSV'den

en: Import
tr: İçeri Aktar

en: Page Setup...
tr: Sayfa Ayarı...

en: Setup page printing options
tr: Sayfa yazdırma seçeneklerini düzenle

en: Current View
tr: Etkin Görünüm

en: Preview current report
tr: Rapor Önizleme

en: Print Preview...
tr: Baskı Önizleme...

en: Print current report
tr: Raporu yazdır

en: Print...
tr: Yazdır...

en: E&xit	Alt-X
tr: Çı&kış	Alt-X

en: Quit this program
tr: Programı Kapat

en: &Toolbar
tr: &Araç Çubuğu

en: Show/Hide the toolbar
tr: Göster/Gizle Araç Çubuğu

en: Show/Hide the Navigation tree control
tr: Göster/Gizle Kontrol Paneli

en: New &Account
tr: Yeni &Hesap

en: New Account
tr: Yeni Hesap

en: Account &List
tr: Hesap &Listesi

en: Show Account List
tr: Hesap Listesini Göster

en: Edit Account
tr: Hesap Düzenle

en: Delete Account
tr: Hesap Sil

en: Delete Account from database
tr: Hesabı veritabanından sil

en: Organize &Categories
tr: &Kategoriler

en: Organize Categories
tr: Kategoriler

en: Organize &Payees
tr: &Alacaklılar

en: Organize Payees
tr: Alacaklılar

en: Organize Currency
tr: Para Birimi

en: Budget Setup
tr: Bütçe Planı

en: Bills && Deposits
tr: Faturalar && Ödemeler

en: Stock Investments
tr: Menkul Kıymetler

en: Transaction Filter
tr: İşlem Filtrele

en: &Options
tr: &Seçenekler

en: Show the Options Dialog
tr: Seçenekler Ekranı

en: &Help	Ctrl-F1
tr: &Yardım	Ctrl-F1

en: Show the Help file
tr: Yardım dosyasını göster

en: Show App Start Dialog
tr: Açılış Sayfasını Göster

en: App Start Dialog
tr: Açılış Sayfası

en: Convert Encrypted DB
tr: Şifrelenmiş DB Dönüştürüldü

en: Convert Encrypted DB to Non-Encrypted DB
tr: Şifrelenmiş DB'yi Şifrelenmemiş DB olarak Dönüştür

en: Check for &Updates
tr: &Güncelleme Denetimi

en: Check For Updates
tr: Güncelleme Denetimi

en: Report Issues or Feedback
tr: Sorun veya Görüş Bildir

en: Send email through the mailing list to report issues with the software.
tr: Programa dair sorunları raporlamak için e-posta listesine mesaj gönder.

en: Be notified of new releases
tr: Yeni versiyon bilgilendirme

en: Sign up for the announcement mailing list
tr: Duyuru e-posta grubuna üye ol

en: &About...
tr: &Hakkında...

en: Show about dialog
tr: Hakkında Sayfasını Göster

en: &File
tr: &Dosya

en: &Accounts
tr: &Hesaplar

en: &View
tr: &Görünüm

en: &Help
tr: &Yardım

en: Open
tr: Açık

en: Account List
tr: Hesap Listesi

en: Show Organize Categories Dialog
tr: Kategoriler

en: Show Organize Payees Dialog
tr: Alacaklılar

en: Show Organize Currency Dialog
tr: Para Birimi

en:  - No File opened
tr: Hiçbir dosya açılmadı

en: Error opening database
tr: Veritabanı açma hatası

en: Opening Database File && Verifying Integrity
tr: Veritabanı Dosyası Açılıyor && Bütünlüğü Doğrulanıyor

en: Converted DB!
tr: DB Dönüştürüldü

en: MMEX message
tr: MMEX mesajı

en: Unable to convert db successfully. Check Password!
tr: DB dönüştürülemedi. Şifrenizi Kontrol Ediniz!

en: No Account available! Cannot Import! Create a new account first!
tr: Kullanılabilir hiçbir hesap yok. İçeri Aktarım yapılamadı. Önce yeni bir hesap oluşturunuz!

en: Choose Account to import to:
tr: Üzerine Aktarım Yapılacak Hesabı Seçiniz:

en: QFX Import
tr: QFX'ten

en: Choose Accounts
tr: Hesap Seç

en: Unable to connect!
tr: Bağlantı sağlanamadı!

en: Check Update
tr: Güncelleme Denetimi

en: New update available!
tr: Yeni Güncelleme Bulundu!

en: You have the latest version installed!
tr: Güncel versiyon kullanıyorsunuz!

en: No Account available!
tr: Kullanılabilir Hesap Yok

en: Choose Account to Edit
tr: Düzenlenecek Hesabı Seçiniz.

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Choose Account to Delete
tr: Silinecek Hesabı Seçiniz

en:  Help
tr:  Yardım

en: Today's Date:
tr: Tarih :

en: Summary
tr: Bakiye

en: Total of Accounts:
tr: Toplam :

en: Income vs Expenses: Current Month
tr: Gelir & Gider: Bu Ay

en: Upcoming Transactions
tr: Vadesi Yaklaşan İşlemler

en: Follow Up On
tr: Takip Et Açık

en: Transactions
tr: İşlemler

en: Total Transactions
tr: İşlem

en: REPORTS
tr: RAPORLAR

en: Account Name:
tr: Hesap Adı:

en: Enter the Name of the Account. This name can be renamed at any time.
tr: Hesap adını giriniz. Herhangibir anda değiştirebilirsiniz.

en: Account Type:
tr: Hesap Tipi

en: Checking
tr: Kontrol Ediliyor

en: Investment
tr: Yatırım

en: Specify the type of account to be created.
tr: Oluşturulacak hesabın tipini belirtiniz.

en: Account Number:
tr: Hesap Numarası:

en: Enter the Account Number associated with this account.
tr: Hesap Numarasını giriniz.

en: Held At:
tr: Finans Kuruluşu :

en: Enter the name of the financial institution in which the account is held.
tr: Hesabınızın tutulduğu finans kuruluşunun adını giriniz.

en: Website:
tr: İnternet Sitesi:

en: Enter the URL of the website for the financial institution.
tr: Finans Kuruluşunun iinternet sitesini giriniz.

en: Contact:
tr: Kontak:

en: Enter any contact information for the financial institution.
tr: Finans Kuruluşu için kontak bilgisi giriniz.

en: Access Info:
tr: Giriş Bilgisi:

en: Enter any login/access information for the financial institution. This is not secure as anyone with access to the mmb file can access it.
tr: Finans Kuruluşu için oturum açma / giriş bilgisi giriniz. 'mmb' dosyasına erişen kimse bu bilgiye ulaşabileceğinden GÜVENLİ DEĞİLDİR.

en: Account Status:
tr: Hesap Durumu:

en: Closed
tr: Kapalı

en: Specify if this account has been closed. Closed accounts are inactive in most calculations, reporting etc.
tr: Hesap kapatılmış ise belirtiniz. Kapalı hesaplar birçok hesaplama, raporlama vb . işlemlerde etkin değildir.

en: Initial Balance:
tr: Başlangıç Bakiyesi

en: Enter the initial balance in this account.
tr: Varsa hesabın mevcut bakiyesini giriniz.

en: Currency:
tr: Para Birimi:

en: Select Currency
tr: Para Birimini Seçiniz

en: Specify the currency to be used by this account.
tr: Bu hesapta kullanılacak para birimini belirtiniz.

en: Notes:
tr: Not:

en: Enter user notes and details about this account.
tr: Hesapla ilgili not ve detaylar

en: Favorite Account
tr: Sık Kullanılan Hesap

en: Select whether this is an account that is used often. This is used to filter accounts display view.
tr: Eğer sık kullandığınız bir hesap ise seçiniz. Bu seçim görüntülemede hesapları filtrelemek için kullanılır.

en: Account Name
tr: Hesap Adı

en: Account Name already exists
tr: Hesap Adı tanımlı

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Init Balance
tr: Başlangıç Bakiyesi

en:  : Restart
tr:  : Yeniden Başlat

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Base Currency
tr: Yerel Para Birimi

en: Set Currency
tr: Para Birimini Seçiniz

en: View Settings
tr: Görünüm Ayarları

en: Date Format
tr: Tarih Formatı

en: Specify the date format for display
tr: Tarih formatını belirtiniz

en: Set
tr: Ayarla

en: Sample Date
tr: Örnek Tarih

en: Import/Export Settings
tr: İçeri/Dışarı Aktarım Seçenekleri

en: CSV Delimiter
tr: CSV Ayracı

en: Specify the delimiter to use when importing/exporting CSV files
tr: CVS dosyalarında kullanılacak ayraç

en: Display
tr: Görüntüle

en: User Name
tr: Kullanıcı Adı

en: Specify the User Name
tr: Kullancı adını belirtiniz

en: Language
tr: Dil

en: Specify the language to use
tr: Kullanılacak Dili seçiniz

en: Account View Options
tr: Hesap Görünüm Seçenekleri

en: Accounts Visible
tr: Görülebilir Hesaplar

en: All
tr: Hepsi

en: Favorites
tr: Favoriler

en: Specify which accounts are visible
tr: Görülebilir hesapları belirtiniz

en: Transaction View Options
tr: İşlem Görüntüleme Seçenekleri

en: Transactions Visible
tr: Görülebilir İşlemler

en: View Reconciled
tr: Onaylanmış Görüntüle

en: View UnReconciled
tr: Onaylanmamış Görüntüle

en: View 30 days
tr: 30 Günü Görüntüle

en: View 90 days
tr: 90 Günü Görüntüle

en: View Last Month
tr: Son Ayı Görüntüle

en: View Current Month
tr: Şimdiki Ayı Görüntüle

en: Specify which transactions are visible by default
tr: Varsayılan olarak hangi işlemlerin görülebilir olduğunu belirtiniz

en: Font Size Options
tr: Font Boyutu Seçenekleri

en: Report Font Size
tr: Rapor Font Boyutu

en: Specify which font size is used on the report tables
tr: Rapor tablolarında hangi font boyutunun kullanılacağını belirtiniz.

en: Restore Defaults
tr: Varsayılanları Geri Yükle

en: Restore Default Colors
tr: Varsayılan Renkleri Geri Yükle

en: Nav Tree
tr: Control Paneli

en: Specify the color for the nav tree
tr: Kontrol Paneli rengini belirtiniz

en: List Background
tr: Liste Arkaplanı

en: Specify the color for the list background
tr: Liste Arkaplanı için renk belirtiniz

en: List Row 0
tr: Liste Satırı 0

en: Specify the color for the list row 0
tr: Liste satır 0 rengi

en: List Row 1
tr: Liste Satırı 1

en: Specify the color for the list row 1
tr: Liste satır 1 rengi

en: List Border
tr: Liste çerçevesi

en: Specify the color for the list Border
tr: Liste çerçeve rengi belirtiniz

en: List Details
tr: Liste Detayları

en: Specify the color for the list details
tr: Liste Detayları rengi belirtiniz

en: Future Transactions
tr: Gelecek İşlemler

en: Specify the color for future transactions
tr: Gelecekteki işlemler için renk seçiniz

en: Backup database before opening
tr: Veritabanını açmadan önce yedekle

en: Select whether to create a .bak file when opening a the database file
tr: Veritabanı dosyası açılırken .bak uzantılı yedek dosyası oluşturulmasını istiyorsanız seçiniz.

en: Stock Quote Web Page
tr: Güncel Menkul Değerler Internet Sayfası

en: Use Original Date when Pasting Transactions
tr: İşlemleri Kopyalarken Orjinal Tarihi Kullan

en: Select whether to use the original transaction date or current date when copying/pasting transactions
tr: İşlemlerii Kopyalayıp / Yapıştırırken Orjinal Hareket Tarihi mi Yoksa Günün Tarihi mi Kullanılacak.

en: Use Transaction Sound
tr: İşlem Uyarı Sesi Kullan

en: Select whether to use sounds when entering transactions
tr: İşlem Girişi Yapılırken Sesli Uyarı Yapılmasını İstiyor Musunuz ?

en: General
tr: Genel

en: View Options
tr: Görünüm Seçenekleri

en: Colors
tr: Renkler

en: Others
tr: Diğerleri

en: Enter the payee name to be added or make edits to an existing payee name
tr: Eklenecek alacaklı adınıı giriniz veya varolan alacaklı adını düzenleyiniz

en: Add a new payee name
tr: Yeni Bir Alacaklı Ekle

en: Change the name of an existing payee
tr: Varolan Bir Alacaklı Adını Değiştir

en: Delete the selected payee. The payee cannot be used by an existing transaction.
tr: Seçilen alacaklıyı sil. Bu alacaklı varolan bir işlem tarafından kullanılamayacak.

en: Select the currently selected payee as the selected payee for the transaction
tr: Etkin alacaklıyı bu işlem için seçilmiş alacaklı olarak kaydet

en: Type a Payee Name in the Text Box and then press Add.
tr: Bir Alıcı adı  girerek ekle tuşuna basınız

en: Payee with same name exists
tr: Alacaklı tanımlı

en: Payee is in use
tr: Alacaklı kullanımda

en: To import QIF files correctly, the date option set in MMEX 
     must match the format of the date in the QIF file.
    Are you are sure you want to proceed with the import?
tr: QIF dosyalarını hatasız olarak aktarmak için, MMEX'te 
    belirtilmiş tarih formatı, QIF dosyasındaki tarih formatı ile uyuşmalıdır.
    Aktarıma devam etmek istediğinizden emin misiniz ?"

en: Confirm QIF import
tr: QIF'ten Aktarım

en: QIF Import
tr: QIF'ten

en: Choose QIF data file to import
tr: Aktarılacak QIF dosyasını seçiniz

en: Line :
tr: Satır :

en:  incorrect QIF line type
tr:  hatalı QIF satır tipi

en: Importing account type :
tr: Hesap Tipi :

en:  account name
tr:  hesap adı

en:  cannot process Account Types yet
tr:  henüz Hesap Tipleri işlenemiyor

en: Cannot process these QIF Account Types yet
tr: henüz QIF Hesap Tipleri işlenemiyor

en: Adding payee
tr: Alacaklı Ekliyor

en:  invalid amount, skipping.
tr:  geçersiz tutar, yok sayılıyor.

en: Date is empty,
tr: Tarih boş,

en: Transaction Type is empty
tr: İşlem Tipi Boş

en: Amount is empty
tr: Hesap boş

en: Category is empty, marking transaction as Unknown category
tr: Kategori boş, işlem kaydı Billinmiyor kategorisine imleniyor

en: Skipping QIF transaction because date, type, amount is empty/invalid, transaction skipped had
tr: QIF işlemi yok sayılıyor çünkü tarih,tip,tutar boş/geçersiz, hareket yok sayıldı

en:  payee
tr:  alacaklı

en:  type
tr:  tip

en:  amount
tr:  tutar

en:  date
tr:  tarih

en:  transactions imported from QIF
tr: QIF'ten aktarılan işlemler

en: Invalid Category Entered
tr: Geçersiz Kategori Girdiniz

en: Remove
tr: Kaldır

en: Stock Investment Details
tr: Menkul Kıymetler Detay

en: Held At
tr: Hesap

en: Enter the name of the financial institution where the investment is held
tr: Yatırımın bulunduğu finans kuruluşunun adını giriniz

en: Specify the purchase date of the stock investment
tr: Menkul Kıymet Yatırımının alış tarihini belirtiniz

en: Stock Name
tr: Menkul kıymeti

en: Enter the stock company name
tr: Menkul Kıymeti Firması

en: Symbol
tr: Sembol

en: Enter the stock symbol (optional)
tr: Menkul Kıymet Sembolü(opsiyonel)

en: Number of Shares
tr: Adet

en: Enter number of shares held
tr: Sahip olunan hisse adedini giriniz

en: Purchase Price
tr: Alış Fiyatı

en: Enter purchase price for each stock
tr: Herbir menkul kıymetin alış fiyatını giriniz

en: Commission
tr: Komisyon

en: Enter any commission paid
tr: Ödenen Komisyonu Giriniz

en: Current Price
tr: Güncel Fiyat

en: Enter current stock price
tr: Güncel menkul kıymet fiyatını giriniz

en: Enter notes associated with this investment
tr: Varsa bu yatırım ile alaklı notları giriniz

en: Choose Investment Account
tr: Yatırım Hesabı Seç

en: Num Shares
tr: Adet

en: Invalid number of shares entered
tr: Geçersiz hisse adedi girdinizi

en: Invalid purchase price entered
tr: Geçersiz alış fiyatı girdiniz

en: Invalid commission entered
tr: Geçersiz komisyon girdiniz

en: Idle
tr: Boşta

en: Share Name
tr: Hisse

en: Gain/Loss
tr: Kar/Zarar

en: Current
tr: Güncel

en: New Stock Investment
tr: Yeni Menkul Kıymet Yatırımı

en: Edit Stock Investment
tr: Menkul Kıymet Yatırımı Düzenle

en: Delete Stock Investment
tr: Stock Yatırımı Sil

en: Refresh
tr: Yenile

en: Refresh Stock Prices from Yahoo
tr: Stock Fiyatlarını Yahoo'dan Güncelle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Change settings for automatic refresh
tr: Otomatik yenileme için ayarları değiştir

en: Stock Investments:
tr: Menkul Kıymet Yatırımları

en: Total: %s Invested: %s Gain: %s
tr: Toplam: %s Yatırılan: %s Kar: %s

en: Total: %s Invested: %s Loss: %s
tr: Toplam: %s Yatırılan: %s Zarar: %s

en: never!
tr: asla!

en: Automatic stock quote refresh is disabled. 
    Last update: %s
tr: Otomatik hisse fiyatları güncellemesi aktif değil. 
    Son Güncelleme : %s

en: Automatic stock quote refresh idle - Out of Hours. 
    Last update: %s
tr: Otomatik hisse fiyatları güncellemesi etkin değil - Mesai saatleri dışı. 
    Gün Güncelleme: %s

en: Automatic stock quote refresh in progress...
tr: Otomatik hisse fiyatları güncellemesi devam etmekte ...

en: Automatic stock quote refresh successful. 
    Last update: %s
tr: Otomatik hisse fiyatları güncellemesi başarılı. 
    Son Güncelleme: %s

en: Automatic stock quote refresh Failed. 
    Last successful update: %s
tr: Otomatik hisse fiyatları güncellemesi başarısız oldu. 
    Son başarılı güncelleme: %s

en: Automatic stock quote refresh not started. 
    Last update: %s
tr: Otomatik hisse fiyatları güncellemesi başlamadı. 
    Son Güncelleme: %s

en: Stock Download
tr: Karşıdan hisse yükleme

en: &New Stock Investment
tr: &Yeni Menkul Kıymet Yatırımı

en: &Edit Stock Investment
tr: &Düzenle Menkul Kıymet Yatırımı

en: &Delete Stock Investment
tr: &Sil Menkul Kıymet Yatırımı

en: Do you really want to delete the stock investment?
tr: Menkul Kıymet Yatırımını silmek istediğinizden emin misiniz ?

en: Confirm Stock Investment Deletion
tr: Menkul Kıymet Yatırımı Sil

en: Specify to whom the transaction is going to or coming from
tr: işlemin nereden geldiğini veya nereye gittiğini belirtiniz

en: Populate Transaction #
tr: İşlem Numarası Üret

en: Select From Account
tr: Gönderen Hesap

en: Select To Account
tr: Alıcı Hesap

en: Specify the account from which the transfer is occurring
tr: Havalenin hangi hesaptan gerçekleştiğini belirtiniz

en: Specify the order of fields in the CSV file
tr: CSV dosya içerisindeki alanların sırasını belirtiniz

en: Move Up
tr: Yukarı Taşı

en: Move Down
tr: Aşağı Taşı

en: Load Template
tr: Şablon Çağır

en: Save As Template
tr: Şablon Olarak Kaydet

en: Import File
tr: İçeri Aktar

en: Amount(+/-)
tr: Tutar(+/-)

en: SubCategory
tr: AltKategori

en: Transaction Number
tr: İşlem No

en: Don't Care
tr: Dikkate Alma

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Add CSV field
tr: CSV alanı ekle

en: CSV Field
tr: CSV Alanı

en: Incorrect fields specified for CSV import! Requires at least Date, Amount and Payee.
tr: CVS aktarımı için hatalı alanlar belirtilmiş! En azından Tarih, Tutar ve Alacaklı olmalı

en: CSV Import
tr: CVS'tenr

en: Choose MM.NET CSV data file to import
tr: İçeri aktarım için MM.NET CSV dosyası seçiniz

en:  file contains insufficient number of tokens
tr:  dosya yetersiz sayıda bilgi içeriyor

en:  One of the following fields: Date, Payee, Amount, Type is missing, skipping
tr: Tarih, Alacaklı, Tutar veya Tip eksik, yok sayılıyor

en:  imported OK.
tr:  Aktarım Tamalandı.

en: Total Lines : %d 
    Total Imported : %d
    
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
tr: Toplam Satır : %d 
     Aktarılan : %d
    
    Log Dosyası : %s.
    
    Aktarılan hareketler işaretlendi, bu sayede inceleyebilirsiniz.

en: Import from CSV
tr: CVS'ten

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Jan
tr: Ocak

en: Feb
tr: Şubat

en: Apr
tr: Nis

en: Jun
tr: Haz

en: Jul
tr: Tem

en: Aug
tr: Ağustos

en: Sep
tr: Eylül

en: Oct
tr: Ekim

en: Nov
tr: Kasım

en: Dec
tr: Aralık

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: No Account available! Cannot Export!
tr: Kullanılabilir Hiçbir Hesap Yok! Dışarı Aktarım Gerçekleştirilemez!

en: Choose Account to Export from:
tr: Dışarı Aktarılacak Hesabı Seçiniz:

en: CSV Export
tr: CSV'ye

en: Choose CSV data file to Export
tr: Aktarmak için CSV dosyası seçiniz

en:  missing date, skipping.
tr: eksik tarih, yok sayılıyor.

en:  missing payee, skipping.
tr: eksik alacaklı, yok sayılıyor.

en:  missing transaction type, skipping.
tr:  eksik hareket tipi, yok sayılıyor.

en:  missing amount, skipping.
tr: eksik tutar, yok sayılıyor.

en: one of the following fields: date, payee, transaction type, amount strings is empty, skipping
tr: tarih, alacaklı,hareket tipi veya tutar alanı boş, yok sayılıyor

en:  unrecognized transaction type, skipping.
tr:  tanınmayan hareket tipi, yok sayılıyor

en:  transfer transaction not imported.
tr: transfer işlemi aktarılamadı.

en: Total Lines : %d.
    Total Imported : %d
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
tr: Toplam Satır : %d.
    Aktarılan : %d
    Log Dosyası : %s.
    
    Aktarılan hareketler işaretlendi, bu sayede inceleyebilirsiniz.

en: Please verify that the CSV file from MMEX.NET contains only one account!
tr: Lütfen MMEX.NET'ten gelen CSV dosyasının tek hesap içerdiğini doğrulayınız!

en:  missing category, skipping.
tr:  eksik kategori, atlanıyor.

en:  One of the following fields: date, payee, transaction type, amount, category strings is empty, skipping
tr: Tarih, Alacaklı, İşlem Tipi, Tutar veya kategori alanı boş, yok sayılıyor

en:  invalid date, skipping.
tr:  geçersiz tarih, yok sayılıyor.

en: Entry
tr: Giriş

en:  is invalid.
tr:  geçersiz.

en: Invalid Entry
tr: Geçersiz Giriş

en: No Database opened
tr: Veritabanı açılmadı

en: Statement not accessible
tr: Deyim erişilebilir değil

en: Out of memory
tr: Yetersiz Bellek

en: Yahoo Server
tr: Yahoo Sunucu

en: Do not enter anything except the server name (or IP address, if you're feeling lucky)
tr: Sunucu adı haricinde hiçbirşey girmeyin (Veya şanslı hissediyorsanız , IP adresi)

en: Yahoo Suffix
tr: Yahoo Soneki

en: Enter the suffix used by Yahoo for the market of your stocks. 
    If your stocks are in multiple markets, leave this blank and add  the suffix to each symbol in your portfolio.
tr: Kullandığınız hisse piyasası için Yahoo tarafından kullanılan sonek değerini giriniz. 
     Eğer hisselerinin  birden fazla piyasada ise, bunu boş bırakınız ve sonek değerlerini portföyünüzdeki herbir hisse için ayrı ayrı giriniz.

en: Market open from
tr: Market Açılışı

en: Allow for any delay in quotes
tr: Fiyatlardaki herhangi bir gecikmeye izin ver

en: to
tr: e

en: Refresh prices every
tr: Fiyatları güncelleme periyodu

en: minutes while market is open
tr: Süre

en: About
tr: Hakkında

en:  Start Page
tr:  Açılış Sayfası

en: New/Edit Asset
tr: Varlık Giriş / Güncelleme

en: New/Edit Repeating Transaction
tr: Tekrarlayan İşlem Giriş / Güncelleme

en: Budget Entry Dialog
tr: Bütçe Giriş Ekranı

en: Budget Year Editor
tr: Bütçe Yılı Düzenleyici

en: Budget Year Entry
tr: Bütçe Yılı Girişi

en: Legend:
tr: Gösterge:

en: Currency Manager
tr: Para Birimi Yöneticisi

en: Custom SQL Dialog
tr: Özel SQL Ekranı

en: View File Contents
tr: Dosya İçeriğini Görüntüle

en: Filter Transactions
tr: İşlemleri Filtrele

en: Currency Dialog
tr: Para Birimi

en: Base Currency for account
tr: Hesap İçin Kullanılacak Para Birimi

en: 
    Specify the base (or default) currency to be used 
    with the database. You can change the 
    currency associated with each account if needed.
tr: 
    Veritabanı için kullanılacak yerel para birimini belirtiniz. 
    Bu para birimini daha sonra her bir hesap için değiştirebilirsiniz.

en: (Optional)Specify your name. Mainly used for reporting and in printing reports.
tr: (Opsiyonel) İsminizi giriniz. Çoğunlukla raporlar ve çıktılar için kullanılır.

en: Base Currency Not Set
tr: Yerel Para Birimi Belirtilmedi

en: Name of the Account
tr: Hesabın Adı

en: 
    Specify a descriptive name of the account. This most commonly 
    is the name of the financial institution where the account is held. 
    For example 'ABC Bank'.
tr: 
    Hesap için bir ad belirtiniz.Bu genel de 
    hesabın tutulduğu finans kuruluşunun adıdır.
    Örneğin 'GARANTİ BANKASI'

en: Account Name Invalid
tr: Hesap Adı Geçersiz

en: Checking/Savings
tr: Genel / Tasarruf

en: Type of Account
tr: Hesabın Tipi

en: 
    Select the type of account you want to create:
    
    General bank accounts cover a wide variety of account
     types like Checking, Savings and Credit card type accounts.
tr: 
    Oluştumak istediğiniz hesap tipini seçiniz:
    
    Genel Banka hesapları çok çeşitli hesapları kapsar
    Tasarruf ve Kredi Kartı gibi.

en: 
    Investment accounts are specialized accounts that only 
    have stock/mutual fund investments associated 
    with them.
tr: 
    Yatırım hesapları sadece Menkul Kıymetler / Aracı Kurum yatırımlarını 
    ilişkilendirebileceğiniz özelleştirilmiş hesaplardır.

en: Base Account Currency Not set.
    Set that first using tools->options menu and then add a new account
tr: Yerel Para Birimi Belirtilmemiş. 
    Araçlar -> Seçenekler menüsüne giderek yeni hesap ekleyin

en: Expenses
tr: Gider

en: Options Dialog
tr: Seçenekler

en: Budget Performance for Year :
tr: Yıllık Bütçe Performansı :

en: Overall
tr: Tümü

en: Cash Flow Forecast For All Accounts - A Year Ahead
tr: Tüm Hesaplar İçin Nakit Akışı Tahmini - Önümüzdeki 1 Yıl

en: Total
tr: Toplam

en: From:
tr: Başlangıç:

en:  To:
tr:  Bitiş:

en: Category Income/Expenses Over Last 12 Months
tr: Kategori Bazında Gelir / Gider (Son 12 Ay)

en: Custom SQL Report
tr: Özel SQL Raporu

en: Income:
tr: Gelir:

en: Expenses:
tr: Gider:

en: Difference:
tr: Fark:

en: Income vs Expenses for Year:
tr: Yıllık Gelir & Gider :

en: Month
tr: Ay

en: Difference
tr: Fark

en: Total Balance on all Accounts
tr: Tüm Hesaplardaki Toplam Bakiye

en: Summary of Assets
tr: Varlık Özeti

en: Total Assets:
tr: Toplam Varlıklar:

en: Summary of Stocks
tr: Stok Özeti

en: Company
tr: Firma

en: Number Shares
tr: Adet

en: Purchase Date
tr: Alış Tarihi

en: Gain Loss
tr: + / -

en: Total Stock Investments:
tr: Toplam Stok Yatırımları:

en: Transaction List
tr: İşlem Listesi

en: Total Amount:
tr: Toplam Tutar:

en: Transaction Statistics for
tr: İşlem Adetleri

en: Split Detail Dialog
tr: Bölünmüş Detay Ekranı

en: Split Transaction Dialog
tr: Bölünmüş İşlem Ekranı

en: New/Edit Stock Investment
tr: Stok Yatırım Giriş / Güncelleme

en: New/Edit Transaction
tr: İşlem Giriş / Güncelleme

en: Universal CSV Importer Dialog
tr: Evrensel CSV

en: Options
tr: Seçenekler
