Money Manager Ex - en to sv translation catalogue (599 entries)

en:   and contributers from around the world.
sv:  och medarbetare från hela världen.

en:  - No File opened
sv:  - Ingen fil öppnad

en:  Help
sv: Hjälp

en:  One of the following fields: Date, Payee, Amount, Type is missing, skipping
sv:  Ett av följande fält saknas: Datum, Avs/Mot, Belopp, Typ saknas, hoppar av

en:  Start Page
sv:  Övergripande

en:  To:
sv: Till:

en:  account name
sv:  kontonamn

en:  amount
sv:  summa

en:  date
sv:  datum

en:  days overdue!
sv:  dagar försenad!

en:  days remaining
sv:  dagar kvar

en:  imported OK.
sv:  importerat OK.

en:  invalid amount, skipping.
sv:  felaktigt belopp, hoppar över.

en:  invalid date, skipping.
sv:  felaktigt datum, hoppar över.

en:  is invalid.
sv:   är ogiltig.

en:  missing amount, skipping.
sv:   belopp saknas, hoppar över.

en:  missing category, skipping.
sv:  saknar kategori, hoppar över.

en:  missing date, skipping.
sv:  saknar datum, hoppar över.

en:  missing payee, skipping.
sv:  saknar betalningsmottagare, hoppar över.

en:  missing transaction type, skipping.
sv:  saknar transaktionstyp, hoppar över.

en:  payee
sv: avs/mot

en:  starts
sv:  startar

en:  type
sv:  typ

en:  unrecognized transaction type, skipping.
sv:  okänd transaktionstyp, hoppar över.

en: &About...
sv: &Om...

en: &Accounts
sv: &Konton

en: &CSV Files
sv: &CSV-filer

en: &Copy Transaction
sv: &Kopiera transaktion

en: &Delete Account
sv: &Ta bort konto

en: &Delete Asset
sv: &Ta bort tillgång

en: &Delete Bills && Deposit Series
sv: &Ta bort räkningar && insättningserier

en: &Delete Stock Investment
sv: &Ta bort aktieinvestering

en: &Delete Transaction
sv: &Ta bort transaktion

en: &Edit Account
sv: &Ändra konto

en: &Edit Asset
sv: &Ändra tillgång

en: &Edit Bills && Deposit Series
sv: &Redigera räkningar && insättningserier

en: &Edit Stock Investment
sv: &Ändra aktieinvestering

en: &Edit Transaction
sv: &Ändra transaktion

en: &Export
sv: &Exportera

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Go To..
sv: &Gå till..

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Help	Ctrl-F1
sv: &Hjälp	Ctrl-F1

en: &Launch Account Website
sv: &Öppna kontots hemsida

en: &MM.NET CSV Files
sv: &MM.NET CSV-Filer

en: &MMEX CSV Files
sv: &MMEX CSV-filer

en: &New Asset
sv: &Ny tillgång

en: &New Bills && Deposit Series
sv: &Nya räkningar && insättningserier

en: &New Database	Ctrl-N
sv: &Ny databas	Ctrl-N

en: &New Stock Investment
sv: &Ny aktieinvestering

en: &New Transaction
sv: &Ny transaktion

en: &Open Database	Ctrl-O
sv: &Öppna databas	Ctrl-O

en: &Options
sv: &Inställningar

en: &Paste Transaction
sv: &Klistra in transaktion

en: &QIF Files
sv: &QIF-filer

en: &Report to HTML
sv: &Rapport till HTML

en: &Toolbar
sv: &Verktygsfält

en: &Tools
sv: &Verktyg

en: &Universal CSV Files
sv: &Universella CSV-filer

en: &View
sv: &Visa

en: About
sv: Om

en: Access Info:
sv: Åtkomstinfo:

en: Accessing Database
sv: Ansluter till databas

en: Account
sv: Konto

en: Account &List
sv: Konto&lista

en: Account Balance : %s      Reconciled Balance : %s
sv: Kontobalans : %s      Fullbordad balans : %s

en: Account List
sv: Kontolista

en: Account Name
sv: Kontonamn

en: Account Name
sv: Kontonamn

en: Account Name Invalid
sv: Ogiltigt kontonamn

en: Account Name already exists
sv: Kontonamnet finns redan

en: Account Name:
sv: Kontonamn:

en: Account Number:
sv: Kontonummer:

en: Account Status:
sv: Kontostatus:

en: Account Type:
sv: Kontotyp:

en: Account View :
sv: Konton :

en: Accounts
sv: Konton

en: Actual
sv: Verklig

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Budget Year
sv: Lägg till budgetår

en: Add CSV field
sv: Lägg till CSV-fält

en: Add Currency
sv: Lägg till valuta

en: Add a new budget year
sv: Lägg till ett nytt budgetår

en: Add a new category
sv: Lägg till ny kategori

en: Add a new payee name
sv: Lägg till en ny betalningsmottagare

en: Adding payee
sv: Lägger till betalningsmottagare

en: Advanced
sv: Avancerad

en: All
sv: Alla

en: Amount
sv: Summa

en: Amount is empty
sv: Summa är inte angivet

en: Amount(+/-)
sv: Belopp(+/-)

en: Amount:
sv: Summa:

en: Appreciates
sv: Stigande

en: Art
sv: Konst

en: Asset Details
sv: Detaljer över tillgång

en: Asset Type
sv: Typ av tillgång

en: Assets
sv: Tillgångar

en: August
sv: Augusti

en: Automobile
sv: Bil

en: Backup database before opening
sv: Säkerhetskopiera databas före öppning

en: Balance
sv: Balans

en: Bank Accounts
sv: Bankkonton

en: Base Budget On:
sv: Basera budget på:

en: Base Currency
sv: Basvaluta

en: Base Currency for account
sv: Basvaluta för konto

en: Be notified of new releases
sv: Bli informerad om nya versioner

en: Bi-Monthly
sv: Varannan månad

en: Bi-Weekly
sv: Varannan vecka

en: Bills && Deposits
sv: Räkningar && insättningar

en: Budget Setup
sv: Budgetinstälningar

en: Budget Setup for
sv: Budgetinställningar för

en: Budget Year Editor
sv: Budgetår-redigerare

en: Budget Year Entry
sv: Nytt budgetår

en: Budget Year already exists
sv: Budgetår finns redan

en: Budget Year:
sv: Budgetår:

en: Budgeting
sv: Budgetering

en: CSV Delimiter
sv: CSV-avgränsare

en: CSV Export
sv: CSV-export

en: CSV Field
sv: CSV-fält

en: CSV Import
sv: CSV-import

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cash
sv: Pengar

en: Cash Flow
sv: Pengaflöde

en: Cash Flow - Specific Accounts
sv: Kassaflöde - specifika konton

en: Cash Flow Forecast For All Accounts - A Year Ahead
sv: Kassaflödeförutspåelse för alla konton  - Ett år framåt

en: Categories
sv: Kategorier

en: Category
sv: Kategori

en: Category
sv: Kategori

en: Category
sv: Kategori

en: Category         :
sv: Kategori            :

en: Category Income/Expenses Over Last 12 Months
sv: Kategori inkomst/utgifter för de senaste 12 månaderna

en: Category cannot be empty
sv: Kategori kan inte vara tom

en: Category is empty, marking transaction as Unknown category
sv: Kategorin är tom, markerar transaktion som okänd kategori

en: Category is in use
sv: Kategorin används

en: Category with same name exists
sv: Kategori med samma namn finns redan

en: Category:
sv: Kategori:

en: Cents Name
sv: Centnamn

en: Change in Value
sv: Värdeförändring

en: Change the name of an existing payee
sv: Ändra namnet på en befintlig avs/mot

en: Check For Updates
sv: Leta efter uppdateringar

en: Check Update
sv: Kontrollera uppdateringar

en: Check for &Updates
sv: Leta efter &uppdateringar

en: Choose Account to Delete
sv: Välj konto att ta bort

en: Choose Account to Edit
sv: Välj konto att ändra

en: Choose Account to Export from:
sv: Välj konto att exportera från:

en: Choose Account to import to:
sv: Välj konto att importera till:

en: Choose Accounts
sv: Välj konton

en: Choose CSV data file to Export
sv: Välj CSV-datafil att exportera

en: Choose Investment Account
sv: Välj investeringskonto

en: Choose MM.NET CSV data file to import
sv: Välj MM.NET CSV-datafil att importera

en: Choose QIF data file to import
sv: Välj QIF-datafil att importera

en: Close
sv: Stäng

en: Closed
sv: Stängt

en: Colors
sv: Färger

en: Company
sv: Företag

en: Confirm Account Deletion
sv: Borttagning av konto

en: Confirm Asset Deletion
sv: Borttagning av tillgång

en: Confirm QIF import
sv: Bekräfta QIF-importering

en: Confirm Transaction Deletion
sv: Borttagning av transaktion

en: Contact:
sv: Kontakt:

en: Contributers
sv: Medarbetare

en: Conversion to Base Rate
sv: Konvertering till basvaluta

en: Create a New Database
sv: Skapa en ny databas

en: Create a new database file to get started
sv: Skapa en ny databas för att komma igång

en: Currency
sv: Valuta

en: Currency Dialog
sv: Valutahanterare

en: Currency List
sv: Valutalista

en: Currency Manager
sv: Valutahanterare

en: Currency Name
sv: Valutanamn

en: Currency name already exists!
sv: Valutanamn finns redan!

en: Currency:
sv: Valuta:

en: Current
sv: Akt. pris

en: Current Month
sv: Nuvarande månad

en: Current Price
sv: Akt. pris:

en: Current View
sv: Aktuell vy

en: Current Year
sv: Nuvarande år

en: Custom SQL Dialog
sv: Anpassad SQL-fråga

en: Custom SQL Query
sv: Anpassad SQL-fråga

en: Custom SQL Report
sv: Anpassad SQL-rapport

en: Custom SQL Report
sv: Anpassad SQL-rapport

en: Date
sv: Datum

en: Date
sv: Datum

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date is empty,
sv: Datum är tomt,

en: Decimal Char
sv: Decimalavgränsare

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Account
sv: Ta bort konto

en: Delete Account from database
sv: Ta bort konto från databas

en: Delete Asset
sv: Ta bort tillgång

en: Delete Bills && Deposit Series
sv: Ta bort räkningar && insättningsserier

en: Delete Budget Year
sv: Ta bort budgetår

en: Delete Series
sv: Ta bort serie

en: Delete Stock Investment
sv: Ta bort aktieinvestering

en: Delete Transaction
sv: Ta bort transaktion

en: Delete all flagged transactions
sv: Ta bort alla flaggade transaktioner

en: Delete all transactions in current view
sv: Ta bort alla transaktioner i aktuell vy

en: Delete an existing category. The category cannot be used by existing transactions.
sv: Ta bort en befintlig kategori. Kategorin kan inte användas av befintliga transaktioner.

en: Delete existing budget year
sv: Ta bort befintligt budgetår

en: Delete the selected payee. The payee cannot be used by an existing transaction.
sv: Ta bort markerad betalningsmottagare. Betalningsmottagaren får inte användas av befintliga transaktioner.

en: Deposit
sv: Insättning

en: Depreciates
sv: Sjunkande

en: Difference
sv: Skillnad

en: Difference:
sv: Skillnad:

en: Display
sv: Vy

en: Do you really want to delete all the flagged transactions?
sv: Vill du verkligen ta bort alla flaggade transaktioner?

en: Do you really want to delete all the transactions shown?
sv: Vill du verkligen ta bort alla listade transaktioner?

en: Do you really want to delete the Asset?
sv: Vill du verkligen ta ta bort tillgången?

en: Do you really want to delete the account?
sv: Vill du verkligen ta bort kontot?

en: Do you really want to delete the series?
sv: Vill du verkligen ta bort serien?

en: Do you really want to delete the stock investment?
sv: Vill du verkligen ta bort aktieinvesteringen?

en: Do you really want to delete the transaction?
sv: Vill du verkligen ta bort transaktionen?

en: Duplicate
sv: Dubblett

en: E&xit	Alt-X
sv: Av&sluta	Alt-X

en: Edit
sv: Ändra

en: Edit Account
sv: Ändra konto

en: Edit Asset
sv: Ändra tillgäng

en: Edit Bills && Deposit Series
sv: Ändra räkningar && insättningsserier

en: Edit Series
sv: Ändra serie

en: Edit Stock Investment
sv: Ändra aktieinvestering

en: Edit Transaction
sv: Ändra transaktion

en: Edit the name of an existing category
sv: Ändra namnet på en befintlig kategori

en: Enter Transaction
sv: Ändra transaktion

en: Enter any contact information for the financial institution.
sv: Ange ev. kontaktinfo för den finansiella institutionen.

en: Enter current stock price
sv: Ange det nuvarande aktiepriset

en: Enter next Occurrence
sv: Visa nästa förekomst

en: Enter notes associated with this asset
sv: Skriv in ev. noteringar för den här tillgången

en: Enter purchase price for each stock
sv: Ange inköpspris för varje aktie

en: Enter the Account Number associated with this account.
sv: Ange det kontonummer som är assosicerat med detta konto.

en: Enter the Name of the Account. This name can be renamed at any time.
sv: Ange namnet på kontot, detta namn kan ändras när som helst.

en: Enter the URL of the website for the financial institution.
sv: Ange URLen till hemsidan för den finansiella institutionen.

en: Enter the amount budgeted for this category.
sv: Ange budgeterad summa för den här kategorin.

en: Enter the current value of the asset
sv: Ange det nuvarande värdet på tillgången

en: Enter the name of the asset
sv: Ange namnet på tillgången

en: Enter the name of the category to add or edit here
sv: Ange namnet på kategorin som skall lägg till eller ändras här

en: Enter the name of the financial institution in which the account is held.
sv: Ange namnet på den finansiella institutionen där kontot finns.

en: Enter the year in YYYY format to specify year
sv: Ange året i YYYY-format (t.ex 2008)

en: Error
sv: Fel

en: Error adding Category
sv: Fel vid tilläggning av kategori

en: Error binding NULL param
sv: Fel vid bindning av NULL-parameter

en: Error binding blob param
sv: Fel vid bindning av blob-parameter

en: Error binding date/time param
sv: Fel vid bindning av date/time-parameter

en: Error binding double param
sv: Fel vid bindning av double-parameter

en: Error binding int param
sv: Fel vid bindning av int-parameter

en: Error binding int64 param
sv: Fel vid bindning av int64-parameter

en: Error binding string param
sv: Fel vid bindning av string-parameter

en: Error clearing bindings
sv: Fel vid rensning av bindningar

en: Error opening database
sv: Fel vid öppnande av databas

en: Estimated
sv: Beräknad

en: Estimated Expenses: %s Actual Expenses:  %s
sv: Beräknade utgifter: %s Verkligea utgifter:  %s

en: Estimated Expenses: Actual Expenses:
sv: Beräknade utgifter: Verkliga utgifter:

en: Estimated Income: %s Actual Income:  %s
sv: Beräknad inkomst: %s Verklig inkomst:  %s

en: Estimated Income: Actual Income:
sv: Beräknad inkomst: Verklig inkomst:

en: Expense
sv: Utgift

en: Expenses
sv: Utgifter

en: Expenses:
sv: Utgifter:

en: Export to CSV
sv: Exportera till CSV

en: Export to HTML
sv: Exportera till HTML

en: Favorite Account
sv: Favoritkonto

en: Favorites
sv: Favoriter

en: February
sv: Februari

en: Filter Transactions
sv: Filtrera transaktioner

en: Follow Up On
sv: Uppföljning av

en: Follow up
sv: Uppföljning

en: Font Size Options
sv: Typsnitt

en: Four Months
sv: Fyra månader

en: Four Weeks
sv: Fyra veckor

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Friday
sv: Fredag

en: From
sv: Från

en: From Account
sv: Från konto

en: From and To Account cannot be the same.
sv: Från och till-konto kan inte vara samma.

en: From:
sv: Från:

en: Future Transactions
sv: Kommande transaktioner

en: Gain/Loss
sv: Vinst/förlust

en: General
sv: Allmänt

en: General Settings
sv: Allmäna inställningar

en: Grouping Char
sv: Tusentalsavgränsare

en: Half-Yearly
sv: Halvårsvis

en: Help
sv: Hjälp

en: Home Page
sv: Övergripande

en: Import
sv: Importera

en: Import File
sv: Importera fil

en: Import from CSV
sv: Importera från CSV

en: Import from MM.NET CSV
sv: Importera från MM.NET-CSV

en: Import from MMEX CSV
sv: Importera från MMEX-CSV

en: Import from QIF
sv: Importera från QIF

en: Import/Export Settings
sv: Import/export-inställningar

en: Income
sv: Inkomst

en: Income vs Expenses
sv: Inkomster vs utgifter

en: Income vs Expenses - All Time
sv: Inkomster vs utgifter - hela tiden

en: Income vs Expenses for Year:
sv: Inkomster vs utgifter för år:

en: Income vs Expenses: Current Month
sv: Inkomster vs utgifter: Nuvarande månad

en: Income:
sv: Inkomst:

en: Invalid Amount Entered
sv: Ogiltig summa angiven

en: Invalid Category Entered
sv: Ogiltig kategori angiven

en: Invalid Entry
sv: Ogiltig inmatning

en: Invalid Value
sv: Ogiltigt värde

en: Invalid field index
sv: Ogiltigt fältindex

en: Invalid field name
sv: Ogiltigt fältnamn

en: Invalid number of shares entered
sv: Ogiltigt antal aktier angivet

en: Invalid purchase price entered
sv: Ogiltigt köpepris angivet

en: Invalid row index
sv: Felaktigt radindex

en: Investment
sv: Investeringar

en: January
sv: Januari

en: Jewellery
sv: Smycken

en: July
sv: Juli

en: June
sv: Juni

en: Language
sv: Språk

en: Last 30 Days
sv: Senaste 30 dagarna

en: Last Calendar Month
sv: Senaste kalendermånad

en: Last Year
sv: Föregående år

en: Line :
sv: Linje :

en: Load SQL
sv: Ladda SQL-fråga

en: Load Template
sv: Ladda mall

en: March
sv: Mars

en: Mark As &Duplicate
sv: Markera som &dubblett

en: Mark As &Reconciled
sv: Markera som &fullbordad

en: Mark As &Unreconciled
sv: Markera som &ofullbordad

en: Mark As &Void
sv: Markera som &ogiltig

en: Mark For &Followup
sv: Markera för &uppföljning

en: Mark all
sv: Markera alla

en: Market open from
sv: Marknaden öppen från

en: May
sv: Maj

en: Monday
sv: Måndag

en: Month
sv: Månad

en: Monthly
sv: Månatlig

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Name
sv: Namn

en: Name of Currency to Add
sv: Namn på valuta som ska läggas till

en: Name of the Account
sv: Namnet på kontot

en: Nav Tree
sv: Navigationsträd

en: New
sv: Ny

en: New &Account
sv: Nytt &konto

en: New Account
sv: Nytt konto

en: New Asset
sv: Ny tillgång

en: New Bills && Deposit Series
sv: Nya räkningar && insättningserier

en: New Database
sv: Ny databas

en: New Database Wizard
sv: Guiden ny Databas

en: New Series
sv: Ny serie

en: New Stock Investment
sv: Ny aktieinvestering

en: New Transaction
sv: Ny transaktion

en: New update available!
sv: Ny uppdatering tillgänglig!

en: New/Edit Asset
sv: Tillgång ny/ändra

en: New/Edit Repeating Transaction
sv: Återkommande transaktion ny/ändra

en: New/Edit Stock Investment
sv: Ny/redigera aktieinvestering

en: New/Edit Transaction
sv: Transaktioner ny/ändra

en: Next Due Date
sv: Nästa förfallodatum

en: No Account available!
sv: Inga konton tillgängliga!

en: No Account available! Cannot Export!
sv: Inga konton tillgängliga! Kan ej exportera!

en: No Account available! Cannot Import! Create a new account first!
sv: Inga konton tillgängliga! Kan inte importera! Skapa ett nytt konto först!

en: No Database opened
sv: Ingen databas öppnad

en: None
sv: Inget

en: Notes
sv: Noteringar

en: Notes               :
sv: Noteringar   :

en: Notes:
sv: Noteringar:

en: Notes:
sv: Noteringar:

en: Num Shares
sv: Antal aktier

en: Number
sv: Nummer

en: Number Shares
sv: Antal aktier

en: Number of Shares
sv: Antal aktier

en: Oct
sv: Okt

en: October
sv: Oktober

en: Open
sv: Öppet

en: Open Database
sv: Öppna databas

en: Open Existing Database
sv: Öppna befintlig databas

en: Open Last Opened Database
sv: Öppna senaste använda databas

en: Open an already created database file with extension (*.mmb)
sv: Öppna en tidigare skapad databasfil med filändelsen (*.mmb)

en: Open the Money Manager Ex website for latest news, updates etc
sv: Öppna Money Manager Exs-hemsida för senaste nyheter, uppdateringar etc

en: Open the previously opened database :
sv: Öppna tidigare använd databas :

en: Options
sv: Inställningar

en: Options Dialog
sv: Inställningar

en: Organize &Categories
sv: Organisera &kategorier

en: Organize &Payees
sv: Organisera &betalningsmottagare

en: Organize Categories
sv: Organisera kategorier

en: Organize Currency
sv: Organisera valutor

en: Organize Payees
sv: Oraganisera betalningsmottagare

en: Other
sv: Annat

en: Others
sv: Övrigt

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Page Setup...
sv: Utskriftsinställningar...

en: Payee
sv: Betalningsmottagare

en: Payee
sv: Betalningsmottagare

en: Payee is in use
sv: Avs/mot används

en: Payee with same name exists
sv: Avs/mot med samma namn finns redan

en: Please Wait
sv: Var god vänta

en: Please verify that the CSV file from MMEX.NET contains only one account!
sv: Vänligen kontrollera att CSV-filen från MMEX.NET bara innehåller ett konto!

en: Preview current report
sv: Förhandsgranska aktuell rapport

en: Print Preview...
sv: Förhandsgranskning...

en: Print current report
sv: Skriv ut aktuell rapport

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Property
sv: Egendom

en: Purchase Date
sv: Inköpsdatum

en: Purchase Price
sv: Inköpspris

en: QFX Import
sv: QFX-import

en: QIF Import
sv: QIF-import

en: Quarterly
sv: Kvartalsvis

en: Quit this program
sv: Avsluta programmet

en: REPORTS
sv: RAPPORTER

en: Rate of Change
sv: Förändringstakt

en: Read Documentation
sv: Läs dokumentationen

en: Read the user manual
sv: Läs användarmanualen

en: Reconciled
sv: Fullbordad

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh Stock Prices from Yahoo
sv: Uppdatera aktiepriser från Yahoo

en: Refresh prices every
sv: Uppdatera priser varje

en: Released under the GNU GPL License
sv: Utgiven under GNU GPL License

en: Remaining Days
sv: Återstående dagar

en: Remove
sv: Ta bort

en: Repeating Transactions
sv: Återkommande transaktioner

en: Repeats
sv: Upprepas

en: Report
sv: Rapport

en: Report Font Size
sv: Typstorlek på rapporter

en: Report Issues or Feedback
sv: Rapportera problem eller feedback

en: Reports
sv: Rapporter

en: Restore Default Colors
sv: Återställ till standardfärger

en: Restore Defaults
sv: Återställ till standardinställningar

en: Run Query
sv: Kör fråga

en: SQL Query will modify your Data. Proceed??
sv: SQL-frågan kommer att förändra dina data. Fortsätt??

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save As Template
sv: Spara som mall

en: Save Database &As
sv: Spara databas &som

en: Save Database As
sv: Spara databas som

en: Save SQL
sv: Spara SQL-fråga

en: Scale
sv: Skala

en: Select
sv: Välj

en: Select Account
sv: Välj konto

en: Select Category
sv: Välj kategori

en: Select Currency
sv: Välj valuta

en: Select From
sv: Välj från

en: Select From Account
sv: Välj från konto

en: Select Payee
sv: Välj betalningsmottagare

en: Select To
sv: Välj till

en: Select To Account
sv: Välj till konto

en: Select To Acct
sv: Välj till konto

en: Select type of asset
sv: Ange typ av tillgång

en: Select whether this is an account that is used often. This is used to filter accounts display view.
sv: Välj ifall om .bak-filer skall skapas vid öppnandet av databasfiler

en: Send email through the mailing list to report issues with the software.
sv: Skicka e-post via mailinglistan för att rapportera buggar i programvaran.

en: Set
sv: Sätt

en: Set Currency
sv: Välj valuta

en: Settings
sv: Inställningar

en: Show Account List
sv: Visa kontolista

en: Show Organize Categories Dialog
sv: Visa organisera katagorier

en: Show Organize Currency Dialog
sv: Visa organisera valutor

en: Show the Help file
sv: Visa hjälpfilen

en: Show this window next time
sv: Visa detta fönster nästa gång

en: Show/Hide the Navigation tree control
sv: Visa/dölj navigationsträd

en: Show/Hide the toolbar
sv: Visa/dölj verktygsfältet

en: Specify Account
sv: Ange konto

en: Specify Category
sv: Ange kategori

en: Specify Date Range
sv: Ange datumintervall

en: Specify Notes
sv: Noteringar

en: Specify Number
sv: Ange nummer

en: Specify Payee
sv: Ange betalningsmottagare

en: Specify Status
sv: Ange status

en: Specify Type
sv: Ange typ

en: Specify any associated check number or transaction number
sv: Ange ev. check- eller transaktionsnummer.

en: Specify any text notes you want to add to this transaction.
sv: Ange ev. noteringar du vill lägga till för transaktionen.

en: Specify if the value of the asset changes over time
sv: Ange om värdet på tillgången förändras över tiden

en: Specify if this account has been closed. Closed accounts are inactive in most calculations, reporting etc.
sv: Ange om kontot har stängts. Stängda konton är inaktiverade i de flesta beräkningar, rapporter etc.

en: Specify the User Name
sv: Ange användarnamn

en: Specify the amount for this transaction
sv: Ange beloppet för transaktionen

en: Specify the category for this transaction
sv: Ange kategori för den här transaktionen

en: Specify the color for future transactions
sv: Ange färg för kommande transaktioner

en: Specify the currency to be used by this account.
sv: Ange vilken valuta som ska användas för detta kontot.

en: Specify the date format for display
sv: Ange datumformat för visning

en: Specify the date of purchase of asset
sv: Ange inköpsdatumet för tillgången

en: Specify the date of the next bill or deposit
sv: Ange datumet för nästa räkning/insättning

en: Specify the date of the transaction
sv: Ange transaktionsdatumet

en: Specify the delimiter to use when importing/exporting CSV files
sv: Ange avgränsare att använda för importering/exportering av CSV-filer

en: Specify the frequency of the expense or deposit
sv: Visa frekvensen av utgiften eller insättningen

en: Specify the language to use
sv: Ange det språk som skall användas

en: Specify the number of times this series repeats. Leave blank if this series continues forever.
sv: Ange hur många gånger den här serien ska upprepas. Lämna fältet tomt om serien fortlöper kontinuerligt.

en: Specify the purchase date of the stock investment
sv: Ange inköpsdatumet för aktieinvesteringen

en: Specify the status for the transaction
sv: Ange status för transaktionen

en: Specify the transfer account
sv: Ange överföringskontot

en: Specify the type of account to be created.
sv: Ange vilket typ av konto som skall skapas.

en: Specify the type of transaction.
sv: Ange transaktionstyp

en: Specify the type of transactions to be created.
sv: Ange vilken typ av transaktion som ska skapas.

en: Specify to whom the transaction is going to or coming from
sv: Ange vem transaktionen ska gå till/kommer från

en: Specify where the transaction is going to or coming from
sv: Ange vart transaktionen ska eller kommer ifrån

en: Specify whether this category is an income or an expense category
sv: Ange ifall den här kategorin är en inkomst- eller utgifts-kategori

en: Specify which accounts are visible
sv: Ange vilka konton som skall vara synliga

en: Specify which transactions are visible by default
sv: Ange vilka transaktioner som skall visas som standard

en: Specify year to base budget on.
sv: Ange året du vill basera budgeten på

en: Split Category
sv: Dela kategori

en: Stock Investments
sv: Aktieinvesteringar

en: Stock Investments:
sv: Aktieinvesteringar:

en: Stock Name
sv: Aktienamn

en: Stocks
sv: Aktier

en: Sub Category
sv: Underkategori

en: Sub Category  :
sv: Underkategori   :

en: Sub Category with same name exists
sv: Underkategori med samma namn finns redan

en: Sub Category:
sv: Underkategori:

en: Sub-Category is in use
sv: Underkategori används

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Summary of Accounts
sv: Kontosammanfattning

en: Summary of Assets
sv: Sammanfattning över tillgångar

en: Summary of Stocks
sv: Aktiesammanfattning

en: Sunday
sv: Söndag

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Times Repeated
sv: Upprepningar

en: To
sv: Till

en: To Account
sv: Till konto

en: To Whom the Money Goes
sv: Till vem pengarna går till

en: Today's Date:
sv: Dagens datum:

en: Total
sv: Totalt

en: Total Assets:
sv: Sammanlagda tillgångar:

en: Total Balance on all Accounts
sv: Sammanlagda balansen för alla konton

en: Total Transactions
sv: Totalt antal transaktioner

en: Total:
sv: Totalt:

en: Total: %s
sv: Totalt: %s

en: Transaction Details
sv: Transaktionsdetaljer

en: Transaction Filter
sv: Transaktionsfilter

en: Transaction List
sv: Lista över transaktioner

en: Transaction Number
sv: Transaktionsnummer

en: Transaction Report
sv: Transaktionsrapport

en: Transaction Statistics
sv: Transaktionsstatistik

en: Transaction Statistics for
sv: Transaktionsstatistik för

en: Transaction Type
sv: Transaktionstyp

en: Transaction Type is empty
sv: Transaktiontionstyp är inte angivet

en: Transactions
sv: Transaktioner

en: Transfer
sv: Överföring

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Type
sv: Typ

en: Type a Payee Name in the Text Box and then press Add.
sv: Ange en betalningsmottagare i textrutan och tryck därefter på Lägg till.

en: Type of Account
sv: Typ av konto

en: Type:
sv: Typ:

en: Unable to connect!
sv: Kunde inte ansluta!

en: Unable to open file.
sv: Kunde inte öppna fil.

en: Unable to write to file.
sv: Kunde inte spara till fil.

en: Unit Name
sv: Valutasymbol

en: Unknown
sv: Okänd

en: Upcoming Transactions
sv: Kommande transaktioner

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Failed
sv: Uppdatering misslyckades

en: Use Original Date when Pasting Transactions
sv: Använd ursprungsdatum vid inklistring av transaktioner

en: Use Transaction Sound
sv: Använd ljud vid transaktion

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Using Language :
sv: Använd språk :

en: Value
sv: Värde

en: Value of 123456.78 will be
sv: Värde av 123456.78 kommer att bli

en: Version History
sv: Versionshistoria

en: View 30 days
sv: Visa 30 dagar

en: View 90 days
sv: Visa 90 dagar

en: View All Budget Categories
sv: Visa alla budgetkategorier

en: View All Except Reconciled Transactions
sv: Visa allt förutom fullbordade transaktioner

en: View All Transactions
sv: Visa alla transaktioner

en: View Current Month
sv: Visa nuvarande månad

en: View Duplicate Transactions
sv: Visa dubblettransaktioner

en: View File Contents
sv: Visa filinnehåll

en: View Flagged Transactions
sv: Visa flaggade transaktioner

en: View Last Month
sv: Visa föregående månad

en: View Options
sv: Visningsalternativ

en: View Reconciled
sv: Visa fullbordade

en: View Reconciled Transactions
sv: Visa fullbordade transaktioner

en: View Settings
sv: Vy-inställningar

en: View Transactions from current month
sv: Visa transaktioner från aktuell månad

en: View Transactions from last 3 months
sv: Visa transaktioner från de senaste 3 månaderna

en: View Transactions from last 30 days
sv: Visa transaktioner för de senaste 30 dagarna

en: View Transactions from last month
sv: Visa transaktioner från föregående månad

en: View Un-Reconciled Transactions
sv: Visa ofullbordade transaktioner

en: View UnReconciled
sv: Visa ofullbordade

en: View Void Transactions
sv: Visa alla ogiltiga transaktioner

en: Viewing All Budget Categories
sv: Visar alla budgetkategorier

en: Viewing All Except Reconciled Transactions
sv: Visar allt förutom fullbordade transaktioner

en: Viewing All Transactions
sv: Visa alla transaktioner

en: Viewing All except Reconciled Transactions
sv: Visar allt förutom fullbordade transaktioner

en: Viewing Flagged transactions
sv: Visar flaggade transaktioner

en: Viewing Reconciled transactions
sv: Visar fullbordade transaktioner

en: Viewing Un-Reconciled transactions
sv: Visar ofullbordade transaktioner

en: Viewing Void transactions
sv: Visar ogiltiga transaktioner

en: Viewing all transactions
sv: Visar alla transaktioner

en: Viewing duplicate transactions
sv: Visar dubletttransaktioner

en: Viewing transactions from current month
sv: Visa transaktioner från nuvarande månad

en: Viewing transactions from last 3 months
sv: Visa transaktioner från de senaste 3 månaderna

en: Viewing transactions from last 30 days
sv: Visa transaktioner från de senaste 30 dagarna

en: Viewing transactions from last month
sv: Visa transaktioner från föregående månad

en: Visit Website for more information
sv: Besök hemsidan för mer information

en: Void
sv: Ogiltig

en: Warning
sv: Varning

en: Website:
sv: Hemsida:

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Where the Money Comes From
sv: Vart pengar kommer ifrån

en: Where the Money Goes
sv: Vart pengarna tar vägen

en: Withdrawal
sv: Uttag

en: Yahoo Server
sv: Yahoo-server

en: Yahoo Suffix
sv: Yahoo-suffix

en: Year is not valid
sv: Ogiltigt år

en: Yearly
sv: Årsvis

en: You have the latest version installed!
sv: Du har den senaste versionen installerad!

en: as Duplicate
sv: som dubbletter

en: as Reconciled
sv: som fullbordade

en: as Unreconciled
sv: som ofullbordade

en: as Void
sv: som ogiltiga

en: as needing Followup
sv: för behov av uppföljning

en: minutes while market is open
sv: minuter medans marknaden är öppen

en: to
sv: till
