Money Manager Ex - en to ru translation catalogue (786 entries)

en: Version:
ru: Версия:

en:   and contributers from around the world.
ru:   и соратники :-) со всего мира.

en: Released under the GNU GPL License
ru: Распостраняется на правах лицензии GNU GPL

en: Powered by wxWidgets, SQLite, wxSQLite(by Ulrich Telle)
ru: С использованием wxWidgets (c) www.wxwidgets.org, SQLite, wxSQLite(by Ulrich Telle)

en: Version History
ru: История версий

en: Contributers
ru: Участники

en: Using Language :
ru: Текущий язык:

en: Open Last Opened Database
ru: Открыть последнюю используемую базу данных

en: Open the previously opened database :
ru: Открытие ранее используемой базы данных:

en: Create a New Database
ru: Создать новую базу данных

en: Create a new database file to get started
ru: Создание нового файла базы даных

en: Open Existing Database
ru: Открыть имеющуюся базу данных

en: Open an already created database file with extension (*.mmb)
ru: Открытие уже созданной базы данных с расширением  (*.mmb)

en: Read Documentation
ru: Читать документацию

en: Read the user manual
ru: Открытие страницы с руководством пользователя

en: Visit Website for more information
ru: Посетить Web-сайт

en: Open the Money Manager Ex website for latest news, updates etc
ru: Открытие сайта программы  Money Manager Ex. Новости, новые версии и т.п.

en: Show this window next time
ru: Показывать это окно при следующем запуске

en: Asset Details
ru: Детали актива

en: Name
ru: Название

en: Enter the name of the asset
ru: Введите название актива

en: Date
ru: Дата

en: Specify the date of purchase of asset
ru: Укажите дату приобретения актива

en: Asset Type
ru: Тип актива

en: Property
ru: Имущество

en: Automobile
ru: Авто

en: Household Object
ru: Хозяйственный обьект

en: Art
ru: Искусство

en: Jewellery
ru: Драгоценности

en: Cash
ru: Наличные

en: Other
ru: Другие

en: Select type of asset
ru: Выберите тип актива

en: Value
ru: Оценочная стоимость

en: Enter the current value of the asset
ru: Введите текущую стоимость актива

en: Change in Value
ru: Изменение стоимости

en: None
ru: Нет

en: Appreciates
ru: Удорожание

en: Depreciates
ru: Удешевление

en: Specify if the value of the asset changes over time
ru: Выберите если происходит изменение стоимости актива со временем

en: Rate of Change
ru: Процент изменения стоимости

en: Enter the rate at which the asset changes its value in % per year
ru: Введите значение на которое меняется стоимость актива в % за год

en: Notes
ru: Примечания

en: Enter notes associated with this asset
ru: Введите примечания для этого актива

en: OK
ru: ОК

en: Cancel
ru: Отмена

en: Invalid Value
ru: Неверное значение

en: Error
ru: Ошибка

en: Rate of Change in Value
ru: Оценить изменения в стоимости

en: Assets
ru: Активы

en: Total:
ru: Всего:

en: Type
ru: Тип

en: New
ru: С&оздать

en: New Asset
ru: Создание нового актива

en: Edit
ru: &Редактировать

en: Edit Asset
ru: Редактирование актива

en: Delete
ru: &Удалить

en: Delete Asset
ru: Удаление актива

en: Total: %s
ru: Всего: %s

en: &New Asset
ru: Новый актив

en: &Edit Asset
ru: Редактировать актив

en: &Delete Asset
ru: Удалить актив

en: Do you really want to delete the Asset?
ru: Вы действительно хотите удалить данный актив?

en: Confirm Asset Deletion
ru: Подтверждение удаления актива

en: Split Category
ru: Разделить категорию

en: Repeating Transaction Details
ru: Запланированные начисления

en: Account Name
ru: Наименование счёта

en: Select Account
ru: Выберите счёт

en: Next Occurrence
ru: Следующее начисление

en: Specify the date of the next bill or deposit
ru: Определите дату последующего начисления

en: Repeats
ru: Повторы

en: Weekly
ru: Еженедельно

en: Bi-Weekly
ru: Каждые две недели

en: Monthly
ru: Ежемесячно

en: Bi-Monthly
ru: Каждые два месяца

en: Quarterly
ru: Ежеквартально

en: Half-Yearly
ru: Раз в полгода

en: Yearly
ru: Ежегодно

en: Four Months
ru: Четыре месяца

en: Four Weeks
ru: Четыре недели

en: Daily
ru: Ежедневно

en: Times Repeated
ru: Количество повторов

en: Specify the number of times this series repeats. Leave blank if this series continues forever.
ru: Введите количество повторов. Оставьте поле пустым, если бесконечно.

en: Transaction Details
ru: Детали проводки

en: Transaction Type
ru: Тип проводки

en: Withdrawal
ru: Снятие со счёта

en: Deposit
ru: Пополнение счёта

en: Transfer
ru: Перевод

en: Specify the type of transactions to be created.
ru: Выберите тип новой проводки.

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Specify advanced settings for transaction
ru: Укажите дополнительные параметры проводки

en: Payee
ru: Получатель

en: Select Payee
ru: Выберите получателя

en: Specify where the transaction is going to or coming from
ru: Выберите получателя данной проводки

en: Number
ru: Номер

en: Specify any associated check number or transaction number
ru: Введите номер чека или номер сделки

en: To
ru: В

en: Select To Acct
ru: Выберите счёт

en: Specify the transfer account
ru: Определите счёт передачи на который будет произведён перевод

en: Specify the date of the transaction
ru: Укажите дату проводки

en: Category
ru: Категория

en: Select Category
ru: Выберите категорию

en: Specify the category for this transaction
ru: Выберите категорию данной проводки

en: Split
ru: Разделить

en: Status
ru: Статус

en: Reconciled
ru: Выверено

en: Void
ru: Не учитывать

en: Follow up
ru: Отслеживать

en: Specify the status for the transaction
ru: Выберите статус проводки

en: Specify any text notes you want to add to this transaction.
ru: Введите текстовые примечания  к этой проводке.

en: Amount
ru: Сумма

en: Specify the amount for this transaction
ru: Введите сумму для данной проводки

en: Select To
ru: Выберите куда

en: To Account Amount Entry
ru: Введите сумму:

en: Amount to be recorded in To Account
ru: Сумма, которая попадёт в другой счёт

en: Invalid To Amount Entered
ru: Введена неправильная сумма

en: From
ru: Из

en: Select From
ru: Выберите откуда

en: Payee
ru: Получатель

en: From Account
ru: Со счёта

en: Category
ru: Категория

en: Invalid Amount Entered
ru: Введена неверная сумма

en: Account
ru: Счёт

en: To Account
ru: На счёт

en: From and To Account cannot be the same.
ru: Счета плательщика и получателя не могут совпадать

en: Repeating Transactions
ru: Запланированные проводки

en: Next Due Date
ru: Следующий срок оплаты

en: Frequency
ru: Периодичность

en: Remaining Days
ru: Дней до события

en: New Series
ru: Новая серия

en: New Bills && Deposit Series
ru: Создание новой запланированной проводки

en: Edit Series
ru: Редактировать серию

en: Edit Bills && Deposit Series
ru: Редактирование запланированной проводки

en: Delete Series
ru: Удалить серию

en: Delete Bills && Deposit Series
ru: Удаление запланированной проводки

en: Enter Transaction
ru: Начислить

en: Enter Next Bills && Deposit Occurrence
ru: Начисление запланированной проводки

en:  days remaining
ru:  дней осталось

en:  days overdue!
ru:  дней просрочено!

en: &New Bills && Deposit Series
ru: Новый счёт или депозитная серия

en: &Edit Bills && Deposit Series
ru: Редактирование запланированной проводки

en: &Delete Bills && Deposit Series
ru: Удаление запланированной проводки

en: Enter next Occurrence
ru: Выберите дату следующей проводки

en: Do you really want to delete the series?
ru: Вы действительно хотите удалить эту серию?

en: Confirm Series Deletion
ru: Подтвердите удаление серии

en: Type:
ru: Тип:

en: Expense
ru: Расход

en: Income
ru: Доход

en: Specify whether this category is an income or an expense category
ru: Определите, является ли эта категория доходом или расходом

en: Frequency:
ru: Периодичность:

en: Specify the frequency of the expense or deposit
ru: Выберите периодичность расхода или дохода

en: Amount:
ru: Сумма:

en: Enter the amount budgeted for this category.
ru: Введите сумму, забюджетированную для данной категории.

en: View All Budget Categories
ru: Показать все категории бюджета

en: View Non-Zero Budget Categories
ru: Показать не нулевые категории бюджета

en: View Income Budget Categories
ru: Показать доходные категории бюджета

en: View Expense Budget Categories
ru: Показать расходные категории бюджета

en: Budget Setup for
ru: Бюджет на

en: Viewing All Budget Categories
ru: Показать все категории бюджета

en: Estimated Income: Actual Income:
ru: Предполагаемый Доход: Фактический Доход:

en: Estimated Expenses: Actual Expenses:
ru: Предполагаемые расходы: Фактические затраты:

en: Category
ru: Категория

en: Sub Category
ru: Подкатегория

en: Estimated
ru: Расчёт

en: Actual
ru: Фактически

en: Estimated Income: %s Actual Income:  %s
ru: Расчётный доход: %s Фактический доход:  %s

en: Estimated Expenses: %s Actual Expenses:  %s
ru: Расчётные расходы: %s Фактические расходы:  %s

en: Add Budget Year
ru: Добавить год в бюджет

en: Add a new budget year
ru: Добавление нового бюджетного года

en: Delete Budget Year
ru: Удалить год из бюджета

en: Delete existing budget year
ru: Удаление существующего бюджетного года

en: Budget Year:
ru: Бюджетный год

en: Enter the year in YYYY format to specify year
ru: Укажите год в формате ГГГГ

en: Base Budget On:
ru: Основной бюджет на:

en: Specify year to base budget on.
ru: Определите год для основного бюджета.

en: Year is not valid
ru: Неверный год

en: Budget Year already exists
ru: Этот год в бюджете уже есть

en: Categories
ru: Категории

en: Enter the name of the category to add or edit here
ru: Введите название категории для добавления или редактирования

en: Add
ru: Добавить

en: Add a new category
ru: Добавление новой категории

en: Edit the name of an existing category
ru: Редактирование названия существующей категории

en: Delete an existing category. The category cannot be used by existing transactions.
ru: Удаление существующей категории. Категория не должна использоваться существующими проводками.

en: Select
ru: Выбрать

en: Select the currently selected category as the selected category for the transaction
ru: Выбор выделенной категории для текущей проводки.

en: Category cannot be empty
ru: Категория не выбрана

en: Category with same name exists
ru: Категория с таким названием существует

en: Sub Category with same name exists
ru: Подкатегория с таким названием существует

en: Invalid Parent Category. Choose Root or Main Category node.
ru: Неверная родительская категория. Выберите корневой или основной узел.

en: Error adding Category
ru: Ошибка добавления категории

en: Category is in use
ru: Категория используется

en: Sub-Category is in use
ru: Подкатегория используется

en: Update Failed
ru: Обновление не удалось

en: Currency Name
ru: Название валюты

en: Currency Symbol
ru: Обозначение валюты

en: Prefix Symbol
ru: Символы префикса

en: Suffix Symbol
ru: Символы суфикса

en: Decimal Char
ru: Разделитель целой и дробной части

en: Grouping Char
ru: Разделитель груп

en: Unit Name
ru: Наименование целых

en: Cents Name
ru: Наименование дробных

en: Conversion to Base Rate
ru: Приведение к основному тарифу

en: Scale
ru: Соотношение

en: Value of 123456.78 will be
ru: Значение 123456.78 будет выглядеть так:

en: Update
ru: Обновить

en: Close
ru: Закрыть

en: Base Conversion Rate should be greater than 0.0
ru: Основной обменный курс должен быть больше 0

en: Custom SQL Query
ru: SQL запрос

en: Load SQL
ru: Загрузить SQL

en: Save SQL
ru: Сохранить SQL

en: Run Query
ru: Выполнить запрос

en: Unable to open file.
ru: Невозможно открыть файл.

en: Unable to write to file.
ru: Невозможно сохранить файл.

en: SQL Query will modify your Data. Proceed??
ru: Запрос SQL изменит Ваши данные. Продолжить??

en: Warning
ru: Внимание

en: Specify Account
ru: Укажите счёт

en: Specify Date Range
ru: Укажите даты

en: Specify Payee
ru: Укажите получателя

en: Specify Category
ru: Укажите категорию

en: Specify Status
ru: Укажите статус

en: Duplicate
ru: Повтор

en: Specify Type
ru: Укажите тип

en: Specify the type of transaction.
ru: Укажите тип проводки.

en: Specify Amount Range
ru: Укажите диапазон цен

en: Specify Number
ru: Укажите номер

en: Specify Notes
ru: Укажите заметки

en: Report
ru: Отчёт

en: Currency List
ru: Список валют

en: Name of Currency to Add
ru: Название добавляемой валюты

en: Add Currency
ru: Добавить валюту

en: Currency name already exists!
ru: Название валюты уже существует!

en: View All Transactions
ru: Смотреть все проводки

en: View Reconciled Transactions
ru: Смотреть выверенные проводки

en: View Un-Reconciled Transactions
ru: Смотреть не выверенные проводки

en: View All Except Reconciled Transactions
ru: Смотреть все, кроме выверенных проводок

en: View Void Transactions
ru: Смотреть неучтённые проводки

en: View Flagged Transactions
ru: Смотреть отмеченные проводки

en: View Duplicate Transactions
ru: Смотреть повторяющиеся проводки

en: View Transactions from last 30 days
ru: Смотреть проводки за последние 30 дней

en: View Transactions from current month
ru: Смотреть проводки за текущий месяц

en: View Transactions from last month
ru: Смотреть проводки за предыдущий месяц

en: View Transactions from last 3 months
ru: Смотреть проводки за последние 3 месяца

en: Delete all transactions in current view
ru: Удалить все проводки в текущем окне

en: Delete all flagged transactions
ru: Удалить все отмеченные проводки

en: Viewing All Transactions
ru: Просмотр всех проводок

en: Date
ru: Дата

en: C
ru: Статус

en: Balance
ru: Баланс

en: New Transaction
ru: Создание новой проводки

en: Edit Transaction
ru: Редактирование проводки

en: Delete Transaction
ru: Удаление проводки

en: Category         :
ru: Категория      :

en: Sub Category  :
ru: Подкатегория:

en: Notes               :
ru: Примечания    :

en: Account Balance : %s      Reconciled Balance : %s
ru: Баланс счёта: %s      Выверенный баланс: %s

en: Please Wait
ru: Ждите

en: Accessing Database
ru: Обращение к Базе данных

en: Account View :
ru: Просмотр счёта:

en: Category:
ru: Категория:

en: Sub Category:
ru: Подкатегория:

en: Notes:
ru: Примечания:

en: Viewing all transactions
ru: Просмотр всех проводок

en: Viewing Reconciled transactions
ru: Просмотр выверенных проводок

en: Viewing Un-Reconciled transactions
ru: Просмотр не выверенных проводок

en: Viewing transactions from last 30 days
ru: Просмотр проводок за последние 30 дней

en: Viewing transactions from last 3 months
ru: Просмотр проводок за последние 3 месяца

en: Viewing transactions from current month
ru: Просмотр проводок за текущий месяц

en: Viewing transactions from last month
ru: Просмотр проводок за прошлый месяц

en: Viewing All Except Reconciled Transactions
ru: Просмотр всех, кроме выверенных проводок

en: Viewing Void transactions
ru: Просмотр неучтённых проводок

en: Viewing Flagged transactions
ru: Просмотр отмеченных проводок

en: Viewing duplicate transactions
ru: Просмотр повторяющихся проводок

en: Viewing All except Reconciled Transactions
ru: Просмотр всех, кроме выверенных проводок

en: Do you really want to delete all the transactions shown?
ru: Вы действительно хотите удалить все указанные проводки?

en: Confirm Transaction Deletion
ru: Подтверждение удаления проводки

en: Do you really want to delete all the flagged transactions?
ru: Вы действительно хотите удалить все отмеченные проводки?

en: &New Transaction
ru: Новая проводка

en: &Edit Transaction
ru: &Редактировать

en: &Delete Transaction
ru: &Удалить

en: &Copy Transaction
ru: &Скопировать

en: &Paste Transaction
ru: Встав&ить

en: Mark As &Reconciled
ru: Выверен&о

en: Mark As &Unreconciled
ru: &Не выверено

en: Mark As &Void
ru: Не у&читывать

en: Mark For &Followup
ru: &Отслеживать

en: Mark As &Duplicate
ru: &Повтор

en: as Reconciled
ru: Выверено

en: as Unreconciled
ru: Не выверено

en: as Void
ru: Не учитывать

en: as needing Followup
ru: Отслеживать

en: as Duplicate
ru: Повтор

en: Mark all
ru: Отметить все как

en: Do you really want to delete the transaction?
ru: Вы действительно хотите удалить проводку?

en: Add Account Wizard
ru: Мастер создания счёта

en:  models all transactions as belonging to accounts.
    
     The next pages will help you create a new account.
    
    To help you get started, begin by making a list of all
    financial institutions where you hold an account.
ru:  работает со счетами, содержащими сделки - финансовые проводки.
    
    Последующая информация поможет Вам создать новый счёт.
    
    Для начала, придумайте название счёта.

en: New Database Wizard
ru: Мастер создания базы данных

en: The next pages will help you create a new database.
    
    Your database file is stored with an extension of .mmb.
    
    Make sure to make backups of this file 
    and to store it carefully as it contains important 
    financial information.
ru: Следующие страницы помогут Вам создать новую базу данных.
    
    Ваш файл базы данных хранится с расширением .mmb.
    Удостоверьтесь, что сделана резервная копия этого 
    файла и надёжно сохранена, поскольку этот файл содержит важную 
    финансовую информацию.

en: &Tools
ru: &Инструменты

en: Online Update Currency Rate
ru: Обновить курсы валют онлайн

en: Navigation
ru: Навигация

en: Home Page
ru: Начальная страница

en: Bank Accounts
ru: Банковские счета

en: Stocks
ru: Ценные бумаги

en: Budgeting
ru: Бюджетирование

en: Reports
ru: Отчёты

en: Summary of Accounts
ru: Всего по счетам

en: Where the Money Goes
ru: Куда деваются деньги

en: Last Calendar Month
ru: Прошлый месяц

en: Current Month
ru: Текущий месяц

en: Last 30 Days
ru: Последние 30 дней

en: Last Year
ru: Прошлый год

en: Current Year
ru: Текущий год

en: Where the Money Comes From
ru: Откуда берутся деньги

en: To Whom the Money Goes
ru: Кому достаются деньги

en: Income vs Expenses
ru: Доход/Расход

en: Income vs Expenses - All Time
ru: Доход/Расход - За всё время

en: Transaction Report
ru: Отчёт по проводкам

en: Budget Performance
ru: Представление бюджета

en: Budget Setup and Performance
ru: Исполнение бюджета

en: Cash Flow
ru: Движение наличных средств

en: Cash Flow - Specific Accounts
ru: Определённые Счета

en: Transaction Statistics
ru: Статистика

en: Custom SQL Report
ru: Пользовательский SQL отчёт

en: Help
ru: Помощь

en: Top Categories Last 30 Days
ru: Самые расходные категории за последние 30 дней

en: Do you really want to delete the account?
ru: Вы действительно хотите удалить счёт?

en: Confirm Account Deletion
ru: Подтверждение удаления счёта

en: &Go To..
ru: &Идти к..

en: &Edit Account
ru: &Редактировать счёт

en: &Delete Account
ru: &Удалить счёт

en: &Launch Account Website
ru: &Вызвать вэбстраницу счёта

en: &New Database	Ctrl-N
ru: &Новая база данных	Ctrl-N

en: New Database
ru: Вызов мастера создания базы данных

en: &Open Database	Ctrl-O
ru: &Открыть базу данных	Ctrl-O

en: Open Database
ru: Открыть базу данных

en: Save Database &As
ru: &Сохранить базу данных как...

en: Save Database As
ru: Сохранть базу данных как...	Ctrl-S

en: &CSV Files
ru: CSV &файлы

en: Export to CSV
ru: Экспортировать в CSV

en: &Report to HTML
ru: О&тчёт в HTML

en: Export to HTML
ru: Экспортировать в HTML

en: &Export
ru: &Экспорт

en: &QIF Files
ru: QIF &ку-ай-эф файлы

en: Import from QIF
ru: Импорт из QIF

en: &Universal CSV Files
ru: &Универсальные CSV файлы

en: Import from any CSV file
ru: Импорт из любого CSV файла

en: &MMEX CSV Files
ru: MMEX CSV &файлы

en: Import from MMEX CSV
ru: Импорт из MMEX CSV

en: &MM.NET CSV Files
ru: MM.NET CSV ф&айлы

en: Import from MM.NET CSV
ru: Импорт из MM.NET CSV

en: Import
ru: &Импорт

en: Page Setup...
ru: Настройка печати..

en: Setup page printing options
ru: Параметры страницы

en: Current View
ru: Текущий вид

en: Preview current report
ru: Предварительный просмотр текущего отчёта

en: Print Preview...
ru: Предварительный просмотр печати..

en: Print current report
ru: Печатать текущий отчёт

en: Print...
ru: Печать..

en: E&xit	Alt-X
ru: Вы&ход	Alt-X

en: Quit this program
ru: Выйти из программы

en: &Toolbar
ru: Панель &инструментов

en: Show/Hide the toolbar
ru: Показать/Спрятать панель инструментов

en: Show/Hide the Navigation tree control
ru: Показать/Скрыть окно навигации

en: New &Account
ru: &Новый счёт

en: New Account
ru: Вызов мастера создания счёта

en: Account &List
ru: Начальная &страница

en: Show Account List
ru: Показать начальную страницу

en: Edit Account
ru: &Редактировать счёт

en: Delete Account
ru: &Удалить счёт

en: Delete Account from database
ru: Удалить счёт из базы данных

en: Organize &Categories
ru: &Категории

en: Organize Categories
ru: Редактор категорий

en: Organize &Payees
ru: &Получатели

en: Organize Payees
ru: Список получателей

en: Organize Currency
ru: &Валюта

en: Budget Setup
ru: &Бюджетирование

en: Bills && Deposits
ru: Счета &и депозиты

en: Stock Investments
ru: Инвестиции

en: Transaction Filter
ru: &Фильтр проводок

en: &Options
ru: &Настройки программы

en: Show the Options Dialog
ru: Настройки

en: &Help	Ctrl-F1
ru: &Помощь	Ctrl-F1

en: Show the Help file
ru: Показать файл помощи

en: Show App Start Dialog
ru: Показать стартовый диалог..

en: App Start Dialog
ru: Стартовый диалог

en: Convert Encrypted DB
ru: Преобразовать зашифрованную БД

en: Convert Encrypted DB to Non-Encrypted DB
ru: Преобразовать шифрованую базу данных в незашифрованную

en: Online update currency rate
ru: Онлайновое обновление курсов валют

en: Check for &Updates
ru: П&роверить обновления

en: Check For Updates
ru: Проверка обновлений

en: Report Issues or Feedback
ru: &Сообщить об ошибке или обратная связь

en: Send email through the mailing list to report issues with the software.
ru: Отправьте письмо через список адресатов, чтобы сообщить о проблемах с программой.

en: Be notified of new releases
ru: Знать о новых версиях ;-)

en: Sign up for the announcement mailing list
ru: Подписаться на рассылку уведомлений

en: &About...
ru: О программе..

en: Show about dialog
ru: Показать диалог О программе..

en: &File
ru: &Файл

en: &Accounts
ru: &Счета

en: &View
ru: &Вид

en: &Help
ru: &Помощь

en: Open
ru: Открыт

en: Account List
ru: Список счетов

en: Show Organize Categories Dialog
ru: Открыть диалог редактора категорий

en: Show Organize Payees Dialog
ru: Открыть диалог редактора получателей

en: Show Organize Currency Dialog
ru: Открыть диалог редактора валют

en: Money Manager Ex: Enter Password For Database..
ru: Money Manager Ex: Введите пароль для базы данных..

en:  - No File opened
ru: - Нет открытого файла

en: Sorry. The Database version is too old or Database password is incorrect
ru: Извините. Версия базы данных устаревшая или пароль неверен.

en: Error opening database
ru: Ошибка открытия базы данных

en: Cannot locate previously opened database.
    Do you want to browse to locate the file?
ru: Неверный путь к ранее открываемой базе данных .mmb.
    Хотите указать путь вручную?

en: Opening Database File && Verifying Integrity
ru: Открытие и проверка целосности базы данных

en: Choose Encrypted database file to open
ru: Выберите зашифрованный файл базы данных

en: Converted DB!
ru: Преобразованная БД!

en: MMEX message
ru: MMEX сообщение

en: Unable to convert db successfully. Check Password!
ru: Не могу соединиться с БД. Проверьте пароль!

en: No Account available! Cannot Import! Create a new account first!
ru: Не выбран счёт! не могу импортировать! Создайте новый счёт сначала!

en: Choose Account to import to:
ru: Выберите счёт для импорта:

en: QFX Import
ru: QFX импорт

en: Choose Accounts
ru: Выберите счёт

en: Unable to connect!
ru: Нет связи!

en: Check Update
ru: Проверить обновления

en: New update available!
ru: Доступна новая версия!

en: You have the latest version installed!
ru: У вас установлена последняя версия!

en: No database!
ru: Нет базы данных!

en: Update Currency Rate
ru: Обновить курсы валют

en: Cannot get data from WWW!
ru: Не могу получить данные из сети!

en: Incorrect XML data (#1)!
ru: Неправильные XML данные (#1)!

en: Incorrect XML data (#2)!
ru: Неправильные XML данные (#2)!

en: Incorrect XML data (#3)!
ru: Неправильные XML данные (#3)!

en: Incorrect XML data (#4)!
ru: Неправильные XML данные (#4)!

en: Incorrect XML data (#5)!
ru: Неправильные XML данные (#5)!

en: Incorrect XML data (#6)!
ru: Неправильные XML данные (#6)!

en: Incorrect XML data (#7)!
ru: Неправильные XML данные (#7)!

en: Could not find base currency symbol!
ru: Не могу найти обозначение основной валюты

en: Currency rate updated
ru: Курсы валют обновлены

en: No Account available!
ru: Нет доступного счёта!

en: Choose Account to Edit
ru: Выберите счёт для редактирования

en: Accounts
ru: Счета

en: Choose Account to Delete
ru: Выберите счёт для удаления

en:  Help
ru:  Помощь

en: Today's Date:
ru: Сегодня:

en: Summary
ru: Сумма

en: Total of Accounts:
ru: Итого по счетам:

en: Income vs Expenses: Current Month
ru: Доход/Расход: Текущий месяц

en: Upcoming Transactions
ru: Предстоящие проводки

en: Follow Up On
ru: Отследить:

en: Transactions
ru: Проводки

en: Total Transactions
ru: Проводок всего

en: REPORTS
ru: ОТЧЁТЫ

en: Account Name:
ru: Название счёта:

en: Enter the Name of the Account. This name can be renamed at any time.
ru: Введите название счёта. В дальнейшем оно может быть изменено.

en: Account Type:
ru: Тип счёта:

en: Checking
ru: Проверка

en: Investment
ru: Инвестиционный

en: Specify the type of account to be created.
ru: Укажите тип создаваемого счёта

en: Account Number:
ru: Номер счёта:

en: Enter the Account Number associated with this account.
ru: Введите номер счёта

en: Held At:
ru: Открыт в:

en: Enter the name of the financial institution in which the account is held.
ru: Введите наименования организации, где открыт данный счёт.

en: Website:
ru: Web-сайт:

en: Enter the URL of the website for the financial institution.
ru: Введите Web-адрес организации.

en: Contact:
ru: Контактная информация:

en: Enter any contact information for the financial institution.
ru: Введите любую контактную информацию об организации.

en: Access Info:
ru: Доступ к информации:

en: Enter any login/access information for the financial institution. This is not secure as anyone with access to the mmb file can access it.
ru: Введите логин/пароль доступа к счёту в организации. Данная информация будет храниться не защищенной!

en: Account Status:
ru: Состояние счёта:

en: Closed
ru: Закрыт

en: Specify if this account has been closed. Closed accounts are inactive in most calculations, reporting etc.
ru: Укажите, если этот счёт закрыт. Закрытые счёта не участвуют в большинстве расчётов, отчётах и т.п.

en: Initial Balance:
ru: Начальный баланс:

en: Enter the initial balance in this account.
ru: Введите начальный баланс для данного счёта.

en: Currency:
ru: Валюта:

en: Select Currency
ru: Выберите валюту

en: Specify the currency to be used by this account.
ru: Укажите валюту, которая будет использоваться для этого счёта.

en: Notes:
ru: Примечания:

en: Enter user notes and details about this account.
ru: Введите примечания и любую другую информацию о данном счёте.

en: Favorite Account
ru: Избранный счёт

en: Select whether this is an account that is used often. This is used to filter accounts display view.
ru: Отметьте, если данный счёт используется часто. Это нужно для фильтрации отображения счетов.

en: Account Name
ru: Название счёта

en: Account Name already exists
ru: Название счёта уже существует

en: Currency
ru: Валюта

en: Init Balance
ru: Начальный баланс

en:  : Restart
ru: : Перезапуск

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Base Currency
ru: Основная валюта

en: Set Currency
ru: Установить валюту

en: View Settings
ru: Параметры просмотра

en: Date Format
ru: Формат даты

en: Specify the date format for display
ru: Укажите формат отображения даты

en: Set
ru: Показ

en: Sample Date
ru: Пример даты

en: Import/Export Settings
ru: Параметры импорта/экспорта

en: CSV Delimiter
ru: CSV разделитель

en: Specify the delimiter to use when importing/exporting CSV files
ru: Укажите какой разделитель использовать при импорте/экспорте CSV файлов

en: Display
ru: Вид

en: User Name
ru: Имя пользователя

en: Specify the User Name
ru: Укажите имя пользователя

en: Language
ru: Язык

en: Specify the language to use
ru: Выберите язык интерфейса

en: Account View Options
ru: Параметры отображения счетов

en: Accounts Visible
ru: Показывать счета

en: All
ru: Все

en: Favorites
ru: Избранные

en: Specify which accounts are visible
ru: Выберите, какие счета будут видны

en: Transaction View Options
ru: Параметры просмотра проводок

en: Transactions Visible
ru: Отображение проводок

en: View Reconciled
ru: Показывать выверенные

en: View UnReconciled
ru: Показывать не выверенные

en: View 30 days
ru: Показывать 30 дней

en: View 90 days
ru: Показывать 90 дней

en: View Last Month
ru: Показывать прошлый месяц

en: View Current Month
ru: Показывать текущий месяц

en: Specify which transactions are visible by default
ru: Укажите видимые по умолчанию проводки

en: Font Size Options
ru: Параметры шрифтов

en: Report Font Size
ru: Размер шрифта отчёта

en: Specify which font size is used on the report tables
ru: Определите, какой размер шрифта использовать для таблиц отчётов

en: Restore Defaults
ru: Восстановить умолчания

en: Restore Default Colors
ru: Восстановить исходные цвета

en: Nav Tree
ru: Дерево навигации

en: Specify the color for the nav tree
ru: Укажите цвет окна навигации

en: List Background
ru: Справочная информация

en: Specify the color for the list background
ru: Укажите цвет фона окна справочной информации

en: List Row 0
ru: Строка 0

en: Specify the color for the list row 0
ru: Укажите цвет непарного ряда в списке

en: List Row 1
ru: Строка 1

en: Specify the color for the list row 1
ru: Укажите цвет парного ряда в списке

en: List Border
ru: Граница

en: Specify the color for the list Border
ru: Укажите цвет границы списка

en: List Details
ru: Детали списка

en: Specify the color for the list details
ru: Выберите цвет деталей списка

en: Future Transactions
ru: Предстоящие проводки

en: Specify the color for future transactions
ru: Выберите цвет для будующих проводок

en: Backup database before opening
ru: Резервировать базу данных перед открытием

en: Select whether to create a .bak file when opening a the database file
ru: Отметьте, если нужно создавать .bak файл при открытии базы данных.

en: Stock Quote Web Page
ru: Web-страница котировок

en: Use Original Date when Pasting Transactions
ru: Использовать текущую дату при вставке проводки

en: Select whether to use the original transaction date or current date when copying/pasting transactions
ru: Отметьте, использовать ли первоначальную или текущую дату проводки при копировании или вставке

en: Use Transaction Sound
ru: Озвучивать проводки

en: Select whether to use sounds when entering transactions
ru: Отметьте, использовать ли звуки, при вводе проводок

en: Enable online currency update (Get data from European Central Bank)
ru: Включить онлайновое обновление курсов валют (Получать данные из Европейского Центрального Банка)

en: Enable or disable get data from European Central Bank to update currency rate
ru: Включить или выключить обновление данных из Центрального Банка Европы по курсам валют

en: General
ru: Основные

en: View Options
ru: Вид

en: Colors
ru: Цвета

en: Others
ru: Прочее

en: Enter the payee name to be added or make edits to an existing payee name
ru: Введите имя получателя платежа, которое будет добавлено к существующему или будет изменено

en: Add a new payee name
ru: Добавление получателя

en: Change the name of an existing payee
ru: Изменение названия существующего получателя

en: Delete the selected payee. The payee cannot be used by an existing transaction.
ru: Удаление выбранного получателя. Получателю не должены принадлежать проводки.

en: Select the currently selected payee as the selected payee for the transaction
ru: Выберите из списка получателя платежа для этой проводки

en: Type a Payee Name in the Text Box and then press Add.
ru: Напишите название пая в текстовом поле, затем нажмите кнопку Добавить.

en: Payee with same name exists
ru: Получатель с таким именем уже существует

en: Payee is in use
ru: Получатель уже используется

en: To import QIF files correctly, the date option set in MMEX 
     must match the format of the date in the QIF file.
    Are you are sure you want to proceed with the import?
ru: Для корректного импорта файлов QIF, формат даты в MMEX 
     должен соответствовать формату даты в QIF файле. 
     Вы уверены, что хотите произвести импорт?

en: Confirm QIF import
ru: Подтветдите QIF импорт

en: QIF Import
ru: QIF импорт

en: Line :
ru: Строка:

en:  incorrect QIF line type
ru:  неверній тип QIF строки

en: Importing account type :
ru: Импорт типа счёта:

en:  account name
ru:  название счёта

en:  cannot process Account Types yet
ru: Всё ещё невозможно обработать типы счетов

en: Cannot process these QIF Account Types yet
ru: Всё ещё невозможно обработать QIF типы счетов

en: Adding payee
ru: Добавление получателя

en:  invalid amount, skipping.
ru:  неверное сумма, пропуск.

en: Date is empty,
ru: Дата не выбрана,

en: Transaction Type is empty
ru: Тип проводки не выбран

en: Amount is empty
ru: Количество не указанно

en: Category is empty, marking transaction as Unknown category
ru: Категория не выбрана, проводка будет отнесена к категории Неопознанные

en: Skipping QIF transaction because date, type, amount is empty/invalid, transaction skipped had
ru: Пропуск QIF проводки, поскольку дата, тип, сумма отсутствует или некорректны, проводка была пропущена

en:  payee
ru: получатель

en:  type
ru: тип

en:  amount
ru:  количество

en:  date
ru:  дата

en:  transactions imported from QIF
ru:  проводка импортирована из QIF

en: Invalid Category Entered
ru: Введена неверная категория

en: Remove
ru: Удалить

en: Stock Investment Details
ru: Детали по ценным бумагам

en: Held At
ru: Финансовый институт

en: Enter the name of the financial institution where the investment is held
ru: Выберите название финансового учреждения, в котором размещён вклад

en: Specify the purchase date of the stock investment
ru: Укажите дату покупки ценных бумаг

en: Stock Name
ru: Название ценной бумаги

en: Enter the stock company name
ru: Введите название акционерной компании

en: Symbol
ru: Символ

en: Enter the stock symbol (optional)
ru: Введите символ ценной бумаги (опционально)

en: Number of Shares
ru: Число акций

en: Enter number of shares held
ru: Введите число приобретённых ценых бумаг

en: Purchase Price
ru: Покупная цена

en: Enter purchase price for each stock
ru: Введите покупную цену каждой ценной бумаги

en: Commission
ru: Комиссия

en: Enter any commission paid
ru: Введите сумму комиссионного сбора

en: Current Price
ru: Текущая цена

en: Enter current stock price
ru: Введите текущий курс акций

en: Enter notes associated with this investment
ru: Введите примечания, связанные с этими инвестициями

en: Stock Price Web Page
ru: Web-страница котировок

en: Choose Investment Account
ru: Выберите инвестиционный счёт

en: Num Shares
ru: Количество акций

en: Invalid number of shares entered
ru: Введено неправильное число акций

en: Invalid purchase price entered
ru: Введена неправильная цена покупки акций

en: Invalid commission entered
ru: Введена ошибочная комиссия

en: Idle
ru: Простой

en: Share Name
ru: Название акции

en: Gain/Loss
ru: Прибыль/Убытки

en: Current
ru: Котировка

en: New Stock Investment
ru: Добавление новой инвестиции

en: Edit Stock Investment
ru: Редактирование инвестиции

en: Delete Stock Investment
ru: Удаление инвестиции

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refresh Stock Prices from Yahoo
ru: Обновление котировок с Yahoo

en: Settings
ru: Параметры

en: Change settings for automatic refresh
ru: Изменение настроек автоматического обновления

en: Stock Investments:
ru: Инвестиции:

en: Total: %s Invested: %s Gain: %s
ru: Всего: %s Инвестировано: %s Прибыль: %s

en: Total: %s Invested: %s Loss: %s
ru: Всего: %s Инвестировано: %s Убытки: %s

en: %s on %s
ru: %s на %s

en: never!
ru: никогда!

en: Automatic stock quote refresh is disabled. 
    Last update: %s
ru: Автоматическое обновление котировок отключено. 
    Последнее обновление: %s

en: Automatic stock quote refresh idle - Out of Hours. 
    Last update: %s
ru: Автоматическое обновление котировок остановлено - нерабочее время. 
    Последнее обновление: %s

en: Automatic stock quote refresh in progress...
ru: Идет автоматическое обновление котировок...

en: Automatic stock quote refresh successful. 
    Last update: %s
ru: Автоматическое обнобновление котировок прошло успешно. 
    Последнее обновление: %s

en: Automatic stock quote refresh Failed. 
    Last successful update: %s
ru: Автоматическое обновление котировок доло сбой. 
    Последнее успешное обновление: %s

en: Automatic stock quote refresh not started. 
    Last update: %s
ru: Автоматическое обновление котировок не стартовало. 
    Последнее обновление: %s

en: Stock Download
ru: Загрузка котировок

en: &New Stock Investment
ru: Новая инвестиция

en: &Edit Stock Investment
ru: Редактировать

en: &Delete Stock Investment
ru: &Удалить

en: Do you really want to delete the stock investment?
ru: Вы действительно хотите удалить эту инвестицию в ценные бумаги?

en: Confirm Stock Investment Deletion
ru: Подтвердите удаление инвестиции

en: Specify to whom the transaction is going to or coming from
ru: Выберите к кому или от кого исходит проводка

en: Populate Transaction #
ru: Присвоить номер

en: Select From Account
ru: Из счёта

en: Select To Account
ru: На счёт

en: Specify the account from which the transfer is occurring
ru: Укажите счёт откуда будет перечисление

en: Specify the order of fields in the CSV file
ru: Укажите порядок полей в CSV файле

en: Move Up
ru: Вверх

en: Move Down
ru: Вниз

en: Load Template
ru: Загрузить шаблон

en: Save As Template
ru: Сохранить как шаблон

en: Import File
ru: Импорт из файла

en: Amount(+/-)
ru: Сумма(+/-)

en: SubCategory
ru: Подкатегория

en: Transaction Number
ru: Номер проводки

en: Don't Care
ru: Не важно

en: Unknown
ru: Не известно

en: Add CSV field
ru: Добавить CSV поле

en: CSV Field
ru: CSV поле

en: Incorrect fields specified for CSV import! Requires at least Date, Amount and Payee.
ru: Указаны неверные поля для импорта из CSV! Обязательны дата, сумма и получатель.

en: CSV Import
ru: CSV импорт

en: Choose MM.NET CSV data file to import
ru: Выберите MM.NET CSV файл данных для импорта

en:  file contains insufficient number of tokens
ru: файл содержит неправильное количество разделителей

en:  One of the following fields: Date, Payee, Amount, Type is missing, skipping
ru:  Одно из полей (дата, получатель, тип проводки, количество строк) не заполнено, пропущено

en:  imported OK.
ru:  успешно импортировано.

en: Total Lines : %d 
    Total Imported : %d
    
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
ru: Всего строк : %d.
    Всего импортировано : %d
    Лог-файл : %s.
    
    Импортированные проводки отмечены как требующие уточнения.

en: Import from CSV
ru: Импорт из CSV

en: January
ru: Январь

en: February
ru: Февраль

en: March
ru: Март

en: April
ru: Апрель

en: May
ru: Май

en: June
ru: Июнь

en: July
ru: Июль

en: August
ru: Август

en: September
ru: Сентябрь

en: October
ru: Октябрь

en: November
ru: Ноябрь

en: December
ru: Декабрь

en: Jan
ru: Янв

en: Feb
ru: Фев

en: Mar
ru: Март

en: Apr
ru: Апр

en: Jun
ru: Июнь

en: Jul
ru: Июль

en: Aug
ru: Авг

en: Sep
ru: Сен

en: Oct
ru: Окт

en: Nov
ru: Ноя

en: Dec
ru: Дек

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Monday
ru: Понедельник

en: Tuesday
ru: Вторник

en: Wednesday
ru: Среда

en: Thursday
ru: Четверг

en: Friday
ru: Пятица

en: Saturday
ru: Суббота

en: No Account available! Cannot Export!
ru: Не выбран счёт. Нечего выгружать.

en: Choose Account to Export from:
ru: Выберите счёт для экспорта:

en: CSV Export
ru: CSV экспорт

en: Choose CSV data file to Export
ru: Выберите файл данный CSV для экспорта

en:  missing date, skipping.
ru:  отсутствует дата, пропущено.

en:  missing payee, skipping.
ru:  отсутствует получатель, пропущено.

en:  missing transaction type, skipping.
ru:  отсутствует тип проводки, пропущено.

en:  missing amount, skipping.
ru:  отсутствует количество, пропущено.

en: one of the following fields: date, payee, transaction type, amount strings is empty, skipping
ru: одно из следующих полей: дата, получатель, тип проводки, количество строк не заполнено, пропущено.

en:  unrecognized transaction type, skipping.
ru:  непризнанный тип проводки, пропущено.

en:  transfer transaction not imported.
ru:  проводка не импортирована.

en: Total Lines : %d.
    Total Imported : %d
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
ru: Всего строк : %d.
    Всего импортировано : %d
    Лог-файл : %s.
    
    Импортированные проводки отмечены как требующие уточнения.

en: Please verify that the CSV file from MMEX.NET contains only one account!
ru: Пожалуйста проверьте, что CSV файл из MMEX.NET содержит только один счёт!

en:  missing category, skipping.
ru:  отсутствует категория, пропущено.

en:  One of the following fields: date, payee, transaction type, amount, category strings is empty, skipping
ru:  Одно из следующих полей: дата, получатель, тип операции, сумма, категория отсутсвует, пропущено

en:  invalid date, skipping.
ru:  неверная дата, пропущено.

en: Entry
ru: Запись

en:  is invalid.
ru:  неверная.

en: Invalid Entry
ru: Неверная запись.

en: No Database opened
ru: База данных не открыта

en: Statement not accessible
ru: Выражение не доступно

en: Out of memory
ru: Недостаточно памяти

en: Cannot decode binary
ru: Невозможно раскодировать файл

en: Invalid field index
ru: Неверный индекс

en: Invalid field name
ru: Неверное имя поля

en: Invalid row index
ru: Неверный индекс строки

en: Invalid scalar query
ru: Неверный запрос

en: Null Results pointer
ru: Нулевой указатель результата

en: Error binding string param
ru: Ошибка привязки строкового параметра

en: Error binding int param
ru: Ошибка параметров инициализации

en: Error binding int64 param
ru: Ошибка привязки целочисленного параметра

en: Error binding double param
ru: Ошибка привязки параметра с плавающей точкой

en: Error binding blob param
ru: Ошибка привязки параметра blob

en: Error binding date/time param
ru: Ошибка формата даты/времени

en: Error binding NULL param
ru: Ошибка привязки параметра NULL

en: Error clearing bindings
ru: Ошибка очистки привязок

en: Yahoo Server
ru: Yahoo сервер

en: Do not enter anything except the server name (or IP address, if you're feeling lucky)
ru: Не вводите ничего, кроме имени сервера (или ip адрес, если хотите)

en: Yahoo Suffix
ru: Суффикс Yahoo

en: Enter the suffix used by Yahoo for the market of your stocks. 
    If your stocks are in multiple markets, leave this blank and add  the suffix to each symbol in your portfolio.
ru: Введите суффикс, используемый Yahoo для рынка Ваших акций. 
    Если Ваши акции находятся на многих рынках, оставте это поле пустым и добавьте суффикс к каждой акции в Вашем портфеле.

en: Market open from
ru: Рынок открыт с

en: Allow for any delay in quotes
ru: Допустимый диапазон времени для обновления котировок

en: to
ru: до

en: Refresh prices every
ru: Обновлять каждые

en: minutes while market is open
ru: минут пока торги открыты

en: About
ru: О программе

en:  Start Page
ru:  Начальная страница

en: New/Edit Asset
ru: Редактор актива

en: New/Edit Repeating Transaction
ru: Редактор запланированной проводки

en: Budget Entry Dialog
ru: Бюджет

en: Budget Year Editor
ru: Бюджетные годы

en: Budget Year Entry
ru: Запись Бюджетного года

en: Legend:
ru:      Легенда:

en: Currency Manager
ru: Менеджер валют

en: Custom SQL Dialog
ru: Редактор SQL

en: View File Contents
ru: Просмотр содержимого файла

en: Filter Transactions
ru: Фильтр проводок

en: Currency Dialog
ru: Валюта

en: Base Currency for account
ru: Основная валюта счёта

en: 
    Specify the base (or default) currency to be used 
    with the database. You can change the 
    currency associated with each account if needed.
ru: 
    Укажите базовую (или по умолчанию) валюту, которая будет использоваться 
    с базой данных. Вы можете изменять 
    валюту, связанную с каждым счётом, если это будет необходимо.

en: (Optional)Specify your name. Mainly used for reporting and in printing reports.
ru: (Необязательно) Укажите свое имя. В основном будет использоваться в отчётов.

en: Base Currency Not Set
ru: Основная валюта не установлена

en: Name of the Account
ru: Название счёта

en: 
    Specify a descriptive name of the account. This most commonly 
    is the name of the financial institution where the account is held. 
    For example 'ABC Bank'.
ru: 
    Введите название счёта. Как правило, это  
    название финансового учреждения, где находится счёт. 
     Например, 'ABC Банк'.

en: Account Name Invalid
ru: Неверное название счёта

en: Checking/Savings
ru: Чековый

en: Type of Account
ru: Тип счёта

en: 
    Select the type of account you want to create:
    
    General bank accounts cover a wide variety of account
     types like Checking, Savings and Credit card type accounts.
ru: 
    Выберите из списка тип создаваемого счёта.
    
    'Чековый' для учёта доходов и расходов.  
    'Инвестиционный' для ценных бумаг.

en: Base Account Currency Not set.
    Set that first using tools->options menu and then add a new account
ru: Базовая валюта счёта не выбрана. 
    Установите её сначала через меню Инструменты -> Настройки программы -> Основные

en: Expenses
ru: Расход

en: Options Dialog
ru: Настройки

en: Budget Performance for Year :
ru: Представление годового бюджета на :

en: Overall
ru: Суммарно

en: Budget setup for Year :
ru: Годовой бюджетный план на :

en:  (Estimated Vs Actual)
ru:  (Оценочно/Фактически)

en: Cash Flow Forecast For All Accounts - A Year Ahead
ru: Годовой прогноз движения денежной наличности для всех счетов

en: Total
ru: Сумма

en: From:
ru: С:

en:  To:
ru:  по:

en: Category Income/Expenses Over Last 12 Months
ru: Доход/Расход по категориям за последние 12 месяцев

en: Custom SQL Report
ru: SQL отчёт

en: Income:
ru: Доход:

en: Expenses:
ru: Расход:

en: Difference:
ru: Баланс:

en: Income vs Expenses for Year:
ru: Доход/Расход за год:

en: Month
ru: Месяц

en: Difference
ru: Разница

en: Total Balance on all Accounts
ru: Общий баланс по всем счетам:

en: Summary of Assets
ru: Резюме активов

en: Total Assets:
ru: Всего по активам:

en: Summary of Stocks
ru: Всего по инвестициям

en: Company
ru: Компания

en: Number Shares
ru: Кол-во

en: Purchase Date
ru: Дата покупки

en: Gain Loss
ru: Доход/Убытки

en: Total Stock Investments:
ru: Всего инвестиций:

en: Transaction List
ru: Список проводок

en: Total Amount:
ru: Всего:

en: Transaction Statistics for
ru: Статистика проводок за

en: Split Detail Dialog
ru: Разбиение

en: Split Transaction Dialog
ru: Разделение проводки

en: New/Edit Stock Investment
ru: Редактор инвестиций

en: New/Edit Transaction
ru: Редактор проводки

en: Universal CSV Importer Dialog
ru: Импорт Universal CSV

en: Options
ru: Настройки
