Money Manager Ex - en to pt translation catalogue (774 entries)

en: Version:
pt: Versão:

en:   and contributers from around the world.
pt:   e colaboradores de todo o mundo.

en: Released under the GNU GPL License
pt: Lançado sob licença GNU GPL

en: Version History
pt: Histórico de Versões

en: Contributers
pt: Colaboradores

en: Using Language :
pt: Usando a Linguagem :

en: Open Last Opened Database
pt: Abrir a última Base de Dados usada

en: Open the previously opened database :
pt: Abrir Base de Dados :

en: Create a New Database
pt: Criar uma Nova Base de Dados

en: Create a new database file to get started
pt: Criar uma nova Base de Dados para iniciar

en: Open Existing Database
pt: Abrir Base de Dados

en: Open an already created database file with extension (*.mmb)
pt: Abrir um ficheiro com a Base de Dados com a extensão (*.mmb)

en: Read Documentation
pt: Ler a Documentação

en: Read the user manual
pt: Ler o manual do utilizador

en: Visit Website for more information
pt: Visitar a Página Web para mais informações

en: Open the Money Manager Ex website for latest news, updates etc
pt: Abrir a Pagina Web do Money Manager Ex para ler as últimas notícias, actualizações, etc

en: Show this window next time
pt: Mostrar esta janela da próxima vez

en:  starts
pt:  Início

en: Asset Details
pt: Detalhes do Bem

en: Name
pt: Nome

en: Enter the name of the asset
pt: Escreva o nome do Bem

en: Date
pt: Data

en: Specify the date of purchase of asset
pt: Especifique a data de compra do objecto

en: Asset Type
pt: Tipo de Bem

en: Property
pt: Propriedade

en: Automobile
pt: Automóvel

en: Household Object
pt: Electrodoméstico

en: Art
pt: Obra de Arte

en: Jewellery
pt: Jóias

en: Cash
pt: Numerário

en: Other
pt: Outro

en: Select type of asset
pt: Selecione o tipo de Bem

en: Value
pt: Valor

en: Enter the current value of the asset
pt: Escreva o valor actual do Bem

en: Change in Value
pt: Valor de Reposição

en: None
pt: Nada

en: Appreciates
pt: Valoriza

en: Depreciates
pt: Deprecia

en: Specify if the value of the asset changes over time
pt: Especifique se o valor do Bem se altera com o tempo

en: Rate of Change
pt: % da mudança

en: Enter the rate at which the asset changes its value in % per year
pt: Indique a taxa de alteração do Bem em % por ano

en: Notes
pt: Observações

en: Enter notes associated with this asset
pt: Escreva qualquer comentário que deseje fazer para este Bem

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Invalid Value
pt: Valor Inválido

en: Error
pt: Erro

en: Rate of Change in Value
pt: % do Valor de Reposição

en: Assets
pt: Património

en: Type
pt: Tipo

en: New
pt: Novo

en: New Asset
pt: Novo Bem

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Asset
pt: Editar o Bem

en: Delete
pt: Apagar

en: Delete Asset
pt: Apagar o Bem

en: &New Asset
pt: &Novo Bem

en: &Edit Asset
pt: &Editar o Bem

en: &Delete Asset
pt: A&pagar o Bem

en: Do you really want to delete the Asset?
pt: Tem certeza de que deseja apagar este Bem?

en: Confirm Asset Deletion
pt: Confirmar a exclusão do Bem

en: Split Category
pt: Dividir a Categoria

en: Repeating Transaction Details
pt: Detalhes da Transacção Repetida

en: Account Name
pt: Nome da Conta

en: Select Account
pt: Selecionar a Conta

en: Next Occurrence
pt: Próxima Ocorrência

en: Specify the date of the next bill or deposit
pt: Especifique a data do próximo pagamento ou depósito

en: Repeats
pt: Frequência

en: Weekly
pt: Semanal

en: Bi-Weekly
pt: Quinzenal

en: Monthly
pt: Mensal

en: Bi-Monthly
pt: Bi-Mensal

en: Quarterly
pt: Trimestral

en: Half-Yearly
pt: Semestral

en: Yearly
pt: Anual

en: Four Months
pt: Quatro Meses

en: Four Weeks
pt: Quatro Semanas

en: Daily
pt: Diário

en: Times Repeated
pt: Vezes a repetir

en: Specify the number of times this series repeats. Leave blank if this series continues forever.
pt: Especifique quantas vezes esta sequência se repetirá. Deixe em branco caso seja para sempre.

en: Transaction Details
pt: Detalhes da Transacção

en: Transaction Type
pt: Tipo da Transacção

en: Withdrawal
pt: Pagamento

en: Deposit
pt: Depósito

en: Transfer
pt: Transferência

en: Specify the type of transactions to be created.
pt: Especifique o tipo da transacção a ser criada.

en: Advanced
pt: Avançado

en: Specify advanced settings for transaction
pt: Especifique as opções Avançadas da Transacção

en: Payee
pt: Favorecido

en: Select Payee
pt: Selecione o Favorecido

en: Specify where the transaction is going to or coming from
pt: Especifique a Conta associada a esta transacção

en: Number
pt: Número

en: Specify any associated check number or transaction number
pt: Especifique o número do cheque ou da transacção

en: To
pt: Para

en: Select To Acct
pt: Selecionar Conta Destino

en: Specify the transfer account
pt: Especifique a conta de destino

en: Specify the date of the transaction
pt: Especifique a data da transacção

en: Category
pt: Categoria

en: Select Category
pt: Selecione a Categoria

en: Specify the category for this transaction
pt: Especifique a categoria desta transacção

en: Split
pt: Dividir

en: Status
pt: Situação

en: Reconciled
pt: Reconciliada

en: Void
pt: Nula

en: Follow up
pt: Não Reconciliada

en: Specify the status for the transaction
pt: Especifique a situação da transacção

en: Specify any text notes you want to add to this transaction.
pt: Escreve qualquer comentário que deseje fazer para esta transacção

en: Amount
pt: Montante

en: Specify the amount for this transaction
pt: Especifique o montante desta transacção

en: Select To
pt: Conta Destino

en: To Account Amount Entry
pt: Montante

en: Amount to be recorded in To Account
pt: Montante a ser guardado na Conta Destino

en: Invalid To Amount Entered
pt: Montante inválido

en: From
pt: De

en: Select From
pt: Selecione Conta de Origem

en: Payee
pt: Favorecido

en: From Account
pt: Conta de Origem

en: Category
pt: Categoria

en: Invalid Amount Entered
pt: Montante Inválido

en: Account
pt: Conta

en: To Account
pt: Conta de Destino

en: From and To Account cannot be the same.
pt: A Conta de Origem e a Conta de Destino não podem ser a mesma.

en: Repeating Transactions
pt: Agenda

en: Next Due Date
pt: Data

en: Frequency
pt: Frequência

en: Remaining Days
pt: Dias em Falta

en: New Series
pt: Novo

en: New Bills && Deposit Series
pt: Nova Transacção Agendada

en: Edit Series
pt: Editar

en: Edit Bills && Deposit Series
pt: Editar a Transacção Agendada

en: Delete Series
pt: Apagar

en: Delete Bills && Deposit Series
pt: Apagar Contas e Depósitos

en: Enter Transaction
pt: Registar

en: Enter Next Bills && Deposit Occurrence
pt: Registar a Transacção Agendada

en:  days remaining
pt:  dias restantes

en:  days overdue!
pt:  dias atrasados!

en: &New Bills && Deposit Series
pt: &Nova Transacção

en: &Edit Bills && Deposit Series
pt: &Editar a Transacção

en: &Delete Bills && Deposit Series
pt: E&xcluir a Transacção

en: Enter next Occurrence
pt: Registrar

en: Do you really want to delete the series?
pt: Tem certeza de que deseja apagar esta transacção?

en: Confirm Series Deletion
pt: Confirmar a exclusão da Transacção

en: Type:
pt: Tipo:

en: Expense
pt: Gasto

en: Income
pt: Entrada

en: Specify whether this category is an income or an expense category
pt: Informe se esta categoria é de Gasto ou Rendimento

en: Frequency:
pt: Frequência:

en: Specify the frequency of the expense or deposit
pt: Informe a frequência do gasto ou rendimento

en: Amount:
pt: Montante:

en: Enter the amount budgeted for this category.
pt: Informe o montante do orçamento para esta categoria.

en: View All Budget Categories
pt: Visualizar Todas as Categorias

en: View Non-Zero Budget Categories
pt: Visualizar as Categorias não Zeradas

en: View Income Budget Categories
pt: Visualizar Todas as Categorias de Rendimentos

en: View Expense Budget Categories
pt: Visualizar Todas as Categorias de Despesas

en: Budget Setup for
pt: Orçamento para

en: Viewing All Budget Categories
pt: Visualizando Todas as Categorias

en: Estimated Income: Actual Income:
pt: Rendimento Estimado: Rendimento Actual:

en: Estimated Expenses: Actual Expenses:
pt: Gastos Estimados: Gastos Atuais:

en: Category
pt: Categoria

en: Sub Category
pt: Subcategoria

en: Estimated
pt: Estimado

en: Estimated Income: %s Actual Income:  %s
pt: Rendimento Estimado: %s Rendimento Actual:  %s

en: Estimated Expenses: %s Actual Expenses:  %s
pt: Gastos Estimados: %s Gastos Actuais:  %s

en: Add Budget Year
pt: Novo Orçamento Anual

en: Add a new budget year
pt: Adicionar um novo Orçamento Anual

en: Delete Budget Year
pt: Apagar Orçamento Anual

en: Delete existing budget year
pt: Apagar um Orçamento Anual existente

en: Budget Year:
pt: Orçamento Anual:

en: Enter the year in YYYY format to specify year
pt: Digite o formato AAAA para especificar o ano

en: Base Budget On:
pt: Basear-se no Orçamento de:

en: Specify year to base budget on.
pt: Especifique o ano no qual se quer basear.

en: Year is not valid
pt: Ano inválido

en: Budget Year already exists
pt: O Orçamento Anual ja existe

en: Categories
pt: Categorias

en: Enter the name of the category to add or edit here
pt: Entre com o nome da categoria para adicionar ou editar

en: Add
pt: Novo

en: Add a new category
pt: Adiciona uma nova categoria

en: Edit the name of an existing category
pt: Editar o nome de uma categoria existente

en: Delete an existing category. The category cannot be used by existing transactions.
pt: Apagar uma categoria existente. A categoria não pode estar a ser utilizada em nenhuma transacção.

en: Select
pt: Selecionar

en: Select the currently selected category as the selected category for the transaction
pt: Utilizar a categoria selecionada na transacção

en: Category cannot be empty
pt: A categoria não pode ser vazia

en: Category with same name exists
pt: Ja existe uma categoria com este nome

en: Sub Category with same name exists
pt: Ja existe uma subcategoria com este nome

en: Invalid Parent Category. Choose Root or Main Category node.
pt: Categoria Pai Inválida. Escolha uma Categoria ou Categoria Principal.

en: Error adding Category
pt: Erro ao Adiconar a Categoria

en: Category is in use
pt: A categoria esta em uso

en: Sub-Category is in use
pt: A subcategoria esta em uso

en: Update Failed
pt: Actualização Falhou

en: Currency Name
pt: Nome da Moeda

en: Currency Symbol
pt: Símbolo da Moeda

en: Prefix Symbol
pt: Símbolo Monetário

en: Suffix Symbol
pt: Pos Símbolo Monetário

en: Decimal Char
pt: Separador Decimal

en: Grouping Char
pt: Separador de Milhar

en: Unit Name
pt: Nome Unitário

en: Cents Name
pt: Nome dos Centavos

en: Conversion to Base Rate
pt: Conversão para uma Base

en: Scale
pt: Escala

en: Value of 123456.78 will be
pt: O valor 123456.78 será

en: Update
pt: Actualizar

en: Close
pt: Fechar

en: Base Conversion Rate should be greater than 0.0
pt: A Base de Conversão deve ser maior que 0.0

en: Custom SQL Query
pt: SQL Query

en: Load SQL
pt: Carregar SQL

en: Save SQL
pt: Salvar SQL

en: Run Query
pt: Executar Query

en: Unable to open file.
pt: Impossivel abrir ficheiro

en: Unable to write to file.
pt: Impossivel de escrever ficheiro

en: SQL Query will modify your Data. Proceed??
pt: A Query de SQL vai modificar os seus dados. Quer Continuar?

en: Warning
pt: Aviso

en: Specify Account
pt: Especifique a Conta

en: Specify Date Range
pt: Especifique a Data

en: Specify Payee
pt: Especifique o Beneficiário

en: Specify Category
pt: Especifique a Categoria

en: Specify Status
pt: Especifique o Estado

en: Duplicate
pt: Duplicado

en: Specify Type
pt: Especifique Tipo

en: Specify the type of transaction.
pt: Especifique o Tipo de Transacção

en: Specify Amount Range
pt: Especifique Montante

en: Specify Number
pt: Especifique o Número

en: Specify Notes
pt: Especifique Notas

en: Report
pt: Relatório

en: Currency List
pt: Moedas

en: Name of Currency to Add
pt: Nome da Moeda

en: Add Currency
pt: Adicionar Moeda

en: Currency name already exists!
pt: A moeda ja existe!

en: View All Transactions
pt: Visualizar Todas as Transacções

en: View Reconciled Transactions
pt: Visualizar as Transacções Reconciliadas

en: View Un-Reconciled Transactions
pt: Visualizar as Transacções Não Reconciliadas

en: View All Except Reconciled Transactions
pt: Visualizar Todas Excepto as Transacções Reconciliadas

en: View Void Transactions
pt: Visualizar as Transacções Nulas

en: View Flagged Transactions
pt: Visualizar as Transacções Marcadas

en: View Duplicate Transactions
pt: Visualizar Transacções Duplicadas

en: View Transactions from last 30 days
pt: Visualizar as Transacções dos Últimos 30 dias

en: View Transactions from current month
pt: Visualizar as Transacções do mês currente

en: View Transactions from last month
pt: Visualizar as Transacções do último mês

en: View Transactions from last 3 months
pt: Visualizar as Transacções dos Últimos 3 meses

en: Delete all transactions in current view
pt: Apagar todas as transacções presentes na janela

en: Delete all flagged transactions
pt: Apagar todas as transacções marcadas

en: Viewing All Transactions
pt: Visualizando Todas as Transacções

en: Date
pt: Data

en: Balance
pt: Saldo

en: New Transaction
pt: Adicionar uma nova Transacção

en: Edit Transaction
pt: Editar a Transacção

en: Delete Transaction
pt: Apagar a Transacção

en: Category         :
pt: Categoria         :

en: Sub Category  :
pt: Subcategoria  :

en: Notes               :
pt: Obs               :

en: Account Balance : %s      Reconciled Balance : %s
pt: Saldo da Conta : %s      Saldo Reconciliado : %s

en: Please Wait
pt: Aguarde...

en: Accessing Database
pt: A aceder à Base de Dados

en: Account View :
pt: Conta Visualizada :

en: Category:
pt: Categoria:

en: Sub Category:
pt: Subcategoria:

en: Notes:
pt: Obs:

en: Viewing all transactions
pt: Visualizando Todas as Transacções

en: Viewing Reconciled transactions
pt: Visualizando as Transacções Reconciliadas

en: Viewing Un-Reconciled transactions
pt: Visualizando as Transacções Não Reconciliadas

en: Viewing transactions from last 30 days
pt: Visualizando as Transacções dos Últimos 30 dias

en: Viewing transactions from last 3 months
pt: Visualizando as Transacções dos Últimos 3 meses

en: Viewing transactions from current month
pt: Visualizando as transacções dos mês currente

en: Viewing transactions from last month
pt: Visualizando as transacções do último mês

en: Viewing All Except Reconciled Transactions
pt: Visualizando todas excepto as transacções reconciliadas

en: Viewing Void transactions
pt: Visualizando as Transacções Nulas

en: Viewing Flagged transactions
pt: Visualizando as Transacções Marcadas

en: Viewing duplicate transactions
pt: Visualizando as transacções duplicadas

en: Viewing All except Reconciled Transactions
pt: Visualizando Todas excepto as transacções reconciliadas

en: Do you really want to delete all the transactions shown?
pt: Tem certeza de que deseja apagar todas essas transacções?

en: Confirm Transaction Deletion
pt: Confirmar a exclusão de Transacção

en: Do you really want to delete all the flagged transactions?
pt: Tem certeza de que deseja apagar todas as transacções marcadas?

en: &New Transaction
pt: &Nova

en: &Edit Transaction
pt: &Editar

en: &Delete Transaction
pt: E&xcluir

en: &Copy Transaction
pt: &Copiar Transacção

en: &Paste Transaction
pt: Co&lar Transacção

en: Mark As &Reconciled
pt: Marcar Como &Reconciliada

en: Mark As &Unreconciled
pt: Marcar Como Não Re&conciliada

en: Mark As &Void
pt: Marcar Como &Nula

en: Mark For &Followup
pt: Marcar para Ver &Depois

en: Mark As &Duplicate
pt: Marcar Como &Duplicada

en: as Reconciled
pt: como Reconciliada

en: as Unreconciled
pt: como Não Reconciliada

en: as Void
pt: como Nula

en: as needing Followup
pt: como Ver Depois

en: as Duplicate
pt: Duplicado

en: Mark all
pt: Marcar tudo

en: Do you really want to delete the transaction?
pt: Tem certeza de que deseja apagar esta transacção

en: Add Account Wizard
pt: Ajudante para Adicionar Conta

en:  models all transactions as belonging to accounts.
    
     The next pages will help you create a new account.
    
    To help you get started, begin by making a list of all
    financial institutions where you hold an account.
pt:  trata todas as transacções como pertencentes a uma conta. 
    
     As próximas janelas irão ajudá-lo a criar uma nova conta.
    
    Deve começar por criar uma lista de todas as instituições financeiras onde tem contas.

en: New Database Wizard
pt: Ajudante para criar uma nova Base de Dados

en: The next pages will help you create a new database.
    
    Your database file is stored with an extension of .mmb.
    
    Make sure to make backups of this file 
    and to store it carefully as it contains important 
    financial information.
pt: As próximas janelas ajudarão a criar um nova Base de Dados.
    
    A sua Base de Dados será gravada com a extensão .mmb.
    
    Certifique-se que cria backups deste ficheiro e que o guarda 
    com cuidado pois contém informações financeiras importantes.

en: &Tools
pt: &Ferramentas

en: Online Update Currency Rate
pt: Actualização Online das Taxas de Câmbio

en: Navigation
pt: Navegação

en: Bank Accounts
pt: Contas Bancárias

en: Stocks
pt: Investimentos

en: Budgeting
pt: Orçamento

en: Reports
pt: Relatórios

en: Summary of Accounts
pt: Resumo das Contas

en: Where the Money Goes
pt: Para Onde o Dinheiro Vai

en: Last Calendar Month
pt: Último Mes

en: Current Month
pt: Mês Actual

en: Last 30 Days
pt: Últimos 30 dias

en: Last Year
pt: Último Ano

en: Current Year
pt: Ano Actual

en: Where the Money Comes From
pt: De Onde o Dinheiro Vem

en: To Whom the Money Goes
pt: Para Quem o Dinheiro Vai

en: Income vs Expenses
pt: Rendimento vs Despesas

en: Income vs Expenses - All Time
pt: Rendimento vs Despesas - Tudo

en: Transaction Report
pt: Relatório de Transacções

en: Budget Performance
pt: Desempenho do Orçamento

en: Budget Setup and Performance
pt: Desempenho do Orçamento

en: Cash Flow - Specific Accounts
pt: Cash Flow - Contas Específicas

en: Transaction Statistics
pt: Estatísticas de Transacções

en: Custom SQL Report
pt: Relatório de SQL

en: Help
pt: Ajuda

en: Top Categories Last 30 Days
pt: Top das Categorias nos Últimos 30 Dias

en: Do you really want to delete the account?
pt: Tem certeza de que deseja apagar esta conta?

en: Confirm Account Deletion
pt: Confirmar a exclusão de Conta

en: &Go To..
pt: &Ir Para..

en: &Edit Account
pt: &Editar

en: &Delete Account
pt: &Apagar

en: &Launch Account Website
pt: &Ir Para a Página Web da Conta

en: &New Database	Ctrl-N
pt: &Nova Base de Dados	Ctrl-N

en: New Database
pt: Nova Base de Dados

en: &Open Database	Ctrl-O
pt: &Abrir	Ctrl-O

en: Open Database
pt: &Abrir Base de Dados	Ctrl-O

en: Save Database &As
pt: &Gravar Base de Dados 	Ctrl-S

en: Save Database As
pt: &Gravar Base de Dados	Ctrl-S

en: &CSV Files
pt: Ficheiros &CSV

en: Export to CSV
pt: Exportar para CSV

en: &Report to HTML
pt: &Relatório em HTML

en: Export to HTML
pt: Exportar para HTML

en: &Export
pt: &Exportar

en: &QIF Files
pt: Ficheiro &QIF

en: Import from QIF
pt: Importar de um ficheiro QIF

en: &Universal CSV Files
pt: Ficheiros CSV &Universais

en: Import from any CSV file
pt: Importar de um ficheiro CSV

en: &MMEX CSV Files
pt: Ficheiros &MMEX CSV

en: Import from MMEX CSV
pt: Importar de um ficheiro MMEX CSV

en: &MM.NET CSV Files
pt: Ficheiros &MM.NET CSV

en: Import from MM.NET CSV
pt: Importar de um ficheiro MM.NET CSV

en: Import
pt: Importar

en: Page Setup...
pt: Configurar Página...

en: Setup page printing options
pt: Configurar opções de impressão

en: Current View
pt: Visualização Actual

en: Preview current report
pt: Visualização do Relatório Actual

en: Print Preview...
pt: Visualizar Impressão...

en: Print current report
pt: Imprimir o relatório actual

en: Print...
pt: Imprimir...

en: E&xit	Alt-X
pt: Sai&r	Alt-X

en: Quit this program
pt: Sair do programa

en: &Toolbar
pt: &Ferramentas

en: Show/Hide the toolbar
pt: Ver/Esconder a Barra de Ferramentas

en: Show/Hide the Navigation tree control
pt: Ver/Esconder a Árvore de Navegação

en: New &Account
pt: Nova Cont&a

en: New Account
pt: Nova Conta

en: Account &List
pt: &Lista das Contas

en: Show Account List
pt: Mostra a Lista das Contas

en: Edit Account
pt: Editar

en: Delete Account
pt: Apagar Conta

en: Delete Account from database
pt: Apagar a Conta da Base de Dados

en: Organize &Categories
pt: &Categorias

en: Organize Categories
pt: Categorias

en: Organize &Payees
pt: &Favorecidos

en: Organize Payees
pt: Favorecidos

en: Organize Currency
pt: Moedas

en: Budget Setup
pt: Orçamentos

en: Bills && Deposits
pt: Contas && Depósitos

en: Stock Investments
pt: Investimentos

en: Transaction Filter
pt: Filtro de Transacções

en: &Options
pt: &Opções

en: Show the Options Dialog
pt: Opções

en: &Help	Ctrl-F1
pt: Aj&uda	Ctrl-F1

en: Show the Help file
pt: Ver a Ajuda

en: Show App Start Dialog
pt: Mostra a Página de Inicialização

en: App Start Dialog
pt: Página de Inicialização

en: Convert Encrypted DB
pt: Converter Base de Dados Cifrada

en: Convert Encrypted DB to Non-Encrypted DB
pt: Converte Base de Dados Cifrada para Não-Cifrada

en: Online update currency rate
pt: Actualização online das taxas de câmbio

en: Check for &Updates
pt: Verificar Act&ualizações

en: Check For Updates
pt: Verificar Actualizações

en: Report Issues or Feedback
pt: Reportar Bugs ou Sugestões

en: Send email through the mailing list to report issues with the software.
pt: Envie um email através da Lista para reportar bugs neste programa.

en: Be notified of new releases
pt: Seja notificado de novas versões

en: Sign up for the announcement mailing list
pt: Assinar a Lista de Email

en: &About...
pt: &Sobre

en: Show about dialog
pt: Sobre este programa

en: &File
pt: &Ficheiro

en: &Accounts
pt: &Contas

en: &View
pt: &Visualizar

en: &Help
pt: Aj&uda

en: Open
pt: Abrir

en: Account List
pt: Lista de Contas

en: Show Organize Categories Dialog
pt: Categorias

en: Show Organize Payees Dialog
pt: Beneficiários

en: Show Organize Currency Dialog
pt: Moedas

en: Money Manager Ex: Enter Password For Database..
pt: Money Manager Ex: Indique qual a Password para a Base de Dados..

en:  - No File opened
pt:  - Nenhum ficheiro aberto

en: Sorry. The Database version is too old or Database password is incorrect
pt: Lamento. A versão da Base de Dados é muito velha ou a Password está incorrecta

en: Error opening database
pt: Erro ao abrir a Base de Dados

en: Cannot locate previously opened database.
    Do you want to browse to locate the file?
pt: Impossível localizar o ficheiro com a Base de Dados aberta anteriormente.
    Você gostaria de procurar o ficheiro com a Base de Dados?

en: Opening Database File && Verifying Integrity
pt: Abrindo o Ficheiro e Verificando a Integridade

en: Choose Encrypted database file to open
pt: Escolha o ficheiro com Base de Dados cifrada para abrir

en: Converted DB!
pt: Dase de Dados Convertida!

en: MMEX message
pt: Mensagem MMEX

en: Unable to convert db successfully. Check Password!
pt: Base de Dados não convertida. Verifique a Password!

en: No Account available! Cannot Import! Create a new account first!
pt: Nenhuma conta disponível! Não Posso Importar! Crie uma nova conta primeiro!

en: Choose Account to import to:
pt: Escolha uma Conta para onde importar:

en: QFX Import
pt: Importar QFX

en: Choose Accounts
pt: Escolha a Conta

en: Unable to connect!
pt: Não é possível efectuar Ligação!

en: Check Update
pt: Verificar Actualizações

en: New update available!
pt: Nova Actualização disponível!

en: You have the latest version installed!
pt: Tem a última versão instalada!

en: No database!
pt: Não existe Base de Dados

en: Update Currency Rate
pt: Moeda Padrão não Definida

en: Cannot get data from WWW!
pt: Não consigo obter dados da Internet!

en: Incorrect XML data (#1)!
pt: Data XML incorrecta (#1)!

en: Incorrect XML data (#2)!
pt: Data XML incorrecta (#2)!

en: Incorrect XML data (#3)!
pt: Data XML incorrecta (#3)!

en: Incorrect XML data (#4)!
pt: Data XML incorrecta (#4)!

en: Incorrect XML data (#5)!
pt: Data XML incorrecta (#5)!

en: Incorrect XML data (#6)!
pt: Data XML incorrecta (#6)!

en: Incorrect XML data (#7)!
pt: Data XML incorrecta (#7)!

en: Could not find base currency symbol!
pt: Não consigo achar o símbolo da moeda!

en: Currency rate updated
pt:  Taxas de Cambio actualizadas

en: No Account available!
pt: Nenhuma conta disponível!

en: Choose Account to Edit
pt: Escolha a Conta para Editar

en: Accounts
pt: Contas

en: Choose Account to Delete
pt: Escolha a Conta para Apagar

en:  Help
pt:  Ajuda

en: Today's Date:
pt: Hoje:

en: Summary
pt: Resumo

en: Total of Accounts:
pt: Total das Contas:

en: Income vs Expenses: Current Month
pt: Rendimentos vs Gastos: Mês Actual

en: Upcoming Transactions
pt: Próximas Transacções

en: Follow Up On
pt: Verificar

en: Transactions
pt: Transacções

en: Total Transactions
pt: Total de Transacções

en: REPORTS
pt: RELATÓRIOS

en: Account Name:
pt: Nome da Conta:

en: Enter the Name of the Account. This name can be renamed at any time.
pt: Digite o Nome da Conta. Este nome poderá ser renomeado posteriormente.

en: Account Type:
pt: Tipo de Conta:

en: Checking
pt: Verificando

en: Investment
pt: Investimento

en: Specify the type of account to be created.
pt: Especifique o tipo da conta.

en: Account Number:
pt: Número da Conta:

en: Enter the Account Number associated with this account.
pt: Digite o número da conta.

en: Held At:
pt: Mantida no(a):

en: Enter the name of the financial institution in which the account is held.
pt: Digite o nome da instituição financeira.

en: Website:
pt: Página Web:

en: Enter the URL of the website for the financial institution.
pt: Digite o endereço da página Web da instituição financeira.

en: Contact:
pt: Contacto:

en: Enter any contact information for the financial institution.
pt: Digite com o contacto da instituição financeira.

en: Access Info:
pt: Informação para Acesso:

en: Enter any login/access information for the financial institution. This is not secure as anyone with access to the mmb file can access it.
pt: Digite o login para acesso à conta. Isto não é seguro já que qualquer um pode ler o ficheiro .mmb.

en: Account Status:
pt: Estado da Conta:

en: Closed
pt: Fechada

en: Specify if this account has been closed. Closed accounts are inactive in most calculations, reporting etc.
pt: Especifique se a conta está fechada. Contas fechadas não aparecem na maioria dos cálculos, relatórios, etc.

en: Initial Balance:
pt: Saldo Inicial:

en: Enter the initial balance in this account.
pt: Entre com o saldo inicial desta conta.

en: Currency:
pt: Moeda:

en: Select Currency
pt: Selecione a Moeda

en: Specify the currency to be used by this account.
pt: Especifique a moeda a ser utilizada por esta conta.

en: Notes:
pt: Observações:

en: Enter user notes and details about this account.
pt: Digite qualquer observação acerca desta conta.

en: Favorite Account
pt: Conta Favorita

en: Select whether this is an account that is used often. This is used to filter accounts display view.
pt: Selecione caso esta conta seja utilizada frequentemente. Isto é usado para organizar as contas na janela.

en: Account Name
pt: Nome da Conta

en: Account Name already exists
pt: Já existe uma Conta com este nome

en: Currency
pt: Moeda

en: Init Balance
pt: Saldo Inicial

en:  : Restart
pt:  : Reiniciar

en: General Settings
pt: Opções Gerais

en: Base Currency
pt: Moeda Padrão

en: Set Currency
pt: Selecionar Moeda

en: View Settings
pt: Ver Opções

en: Date Format
pt: Formato da Data

en: Specify the date format for display
pt: Especifique o formato da data

en: Set
pt: Ajustar

en: Sample Date
pt: Data Exemplo

en: Import/Export Settings
pt: Opções de Importação/Exportação

en: CSV Delimiter
pt: Delimitador CSV

en: Specify the delimiter to use when importing/exporting CSV files
pt: Especifique o delimitador utilizado na importação/exportação de ficheiros CSV

en: Display
pt: Exibir

en: User Name
pt: Nome do Utilizador

en: Specify the User Name
pt: Especifique o Nome do Utilizador

en: Language
pt: Língua

en: Specify the language to use
pt: Especifique a língua utilizada

en: Account View Options
pt: Opções de Visualização de Contas

en: Accounts Visible
pt: Contas Visíveis

en: All
pt: Todas

en: Favorites
pt: Favoritas

en: Specify which accounts are visible
pt: Especifique as contas que são visíveis

en: Transaction View Options
pt: Detalhes da Transacção

en: Transactions Visible
pt: Transacções Visiveis

en: View Reconciled
pt: Reconciliada

en: View UnReconciled
pt: Não Reconciliada

en: View 30 days
pt: 30 Dias

en: View 90 days
pt: 90 Dias

en: View Last Month
pt: Último Mês

en: View Current Month
pt: Mês Actual

en: Specify which transactions are visible by default
pt: Especifique quais as transacções que são visíveis por omissão

en: Font Size Options
pt: Opções do Tamanho da Letra

en: Report Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: Specify which font size is used on the report tables
pt: Especificar o Tamanho da Fonte usada nas tabelas de relatórios

en: Restore Defaults
pt: Restaurar valores Padrão

en: Restore Default Colors
pt: Restaurar Cores Padrão

en: Nav Tree
pt: Navegação

en: Specify the color for the nav tree
pt: Especifique a cor da barra de navegação

en: List Background
pt: Fundo das Listas

en: Specify the color for the list background
pt: Especifique a cor de fundo das listas

en: List Row 0
pt: Linha 0 da Lista

en: Specify the color for the list row 0
pt: Especifique a cor da linha 0 das listas

en: List Row 1
pt: Linha 1 da Lista

en: Specify the color for the list row 1
pt: Especifique a cor da linha 1 das listas

en: List Border
pt: Fronteira da Lista

en: Specify the color for the list Border
pt: Especifica a cor de fronteira das listas

en: List Details
pt: Lista de Detalhes

en: Specify the color for the list details
pt: Especifica a cor para as listas com os detalhes

en: Future Transactions
pt: Transacções Futuras

en: Specify the color for future transactions
pt: Especifique a categoria desta transacção

en: Backup database before opening
pt: Fazer Cópia de Segurança antes de abrir o ficheiro

en: Select whether to create a .bak file when opening a the database file
pt: Selecione caso deseje criar um ficheiro .bak quando estiver abrir um ficheiro com a Base de Dados

en: Stock Quote Web Page
pt: Página Web com os Preços das Acções

en: Use Original Date when Pasting Transactions
pt: Use a Data Original quando Copiar Transacções

en: Select whether to use the original transaction date or current date when copying/pasting transactions
pt: Selecionar se quer usar a data original da transacção ou a data actual quando copiar/colar as transacções

en: Use Transaction Sound
pt: Adicionar uma nova Transacção

en: Select whether to use sounds when entering transactions
pt: Especifique a situação da transacção

en: Enable online currency update (Get data from European Central Bank)
pt: Activar a actualização online das Taxas de Câmbio (Dados do Banco Central Europeu)

en: Enable or disable get data from European Central Bank to update currency rate
pt: Activar ou desactivar a actualização online das Taxas de Câmbio do Banco Central Europeu

en: General
pt: Geral

en: View Options
pt: Visualizar Opções

en: Colors
pt: Cores

en: Others
pt: Outros

en: Enter the payee name to be added or make edits to an existing payee name
pt: Digite o nome do Beneficiário a ser adicionado ou editado

en: Add a new payee name
pt: Adiciona um novo Beneficiário

en: Change the name of an existing payee
pt: Altera o nome de um Beneficiário existente

en: Delete the selected payee. The payee cannot be used by an existing transaction.
pt: Apagar o Beneficiário selecionado. O Beneficiário não deve estar a ser utilizado em nenhuma transacção.

en: Select the currently selected payee as the selected payee for the transaction
pt: Selecione o Beneficiário a ser utilizado na transacção

en: Type a Payee Name in the Text Box and then press Add.
pt: Escreva o nome do Beneficiário no campo de texto e carregue em Adicionar.

en: Payee with same name exists
pt: Já existe um Beneficiário com este nome

en: Payee is in use
pt: Beneficiário em uso

en: To import QIF files correctly, the date option set in MMEX 
     must match the format of the date in the QIF file.
    Are you are sure you want to proceed with the import?
pt: Para importa os ficheiros QIF correctamente, o formato da data no MMEX 
     tem que ser igual ao formato da data no ficheiro QIF.
    Tem a certeza que quer proceguie com a importação do ficheiro?

en: Confirm QIF import
pt: Confirmar Importação QIF

en: QIF Import
pt: Importar QIF

en: Choose QIF data file to import
pt: Escolha o ficheiro QIF a importar

en: Line :
pt: Linha :

en:  incorrect QIF line type
pt:  tipo de linha QIF incorrecta

en: Importing account type :
pt: Importando o tipo da conta :

en:  account name
pt:  nome da conta

en:  cannot process Account Types yet
pt:  impossível importar os Tipos de Conta agora

en: Cannot process these QIF Account Types yet
pt:  Não consigo processar os tipos de Contas QIF agora

en: Adding payee
pt: Adicionando beneficiário

en:  invalid amount, skipping.
pt:  montante inválido, ignorando.

en: Date is empty,
pt: A Data está vazia,

en: Transaction Type is empty
pt: O Tipo de Transacção está vazio

en: Amount is empty
pt: O Montante está vazio

en: Category is empty, marking transaction as Unknown category
pt: A Categoria está vazia, marcando na transacção como uma categoria desconhecida

en: Skipping QIF transaction because date, type, amount is empty/invalid, transaction skipped had
pt: A abortar a transacção QIF porque a data, o tipo e o montante está vazio ou inválido

en:  payee
pt:  Beneficiário

en:  type
pt:  Tipo

en:  amount
pt:  Montante

en:  date
pt:  Data

en:  transactions imported from QIF
pt:  transacções importadas do QIF

en: Invalid Category Entered
pt: Categoria Inválida

en: Remove
pt: Remover

en: Stock Investment Details
pt: Detalhes do Investimento

en: Held At
pt: Mantido na

en: Enter the name of the financial institution where the investment is held
pt: Digite o nome da instituição financeira onde o investimento é mantido

en: Specify the purchase date of the stock investment
pt: Especifique a data de compra das Acções

en: Stock Name
pt: Nome das Acções

en: Enter the stock company name
pt: Digite o nome da empresa

en: Symbol
pt: Símbolo

en: Enter the stock symbol (optional)
pt: Digite o símbolo das Acções (opcional)

en: Number of Shares
pt: Numero de Acções

en: Enter number of shares held
pt: Digite o número de acções

en: Purchase Price
pt: Preço de Compra

en: Enter purchase price for each stock
pt: Digite com o preço de compra de cada investimento

en: Commission
pt: Comissão

en: Enter any commission paid
pt: Digite qualquer comissão paga

en: Current Price
pt: Preço Actual

en: Enter current stock price
pt: Digite o preço actual das Acções

en: Enter notes associated with this investment
pt: Digite qualquer comentário que deseje fazer para este investimento

en: Stock Price Web Page
pt: Página Web com os Preços das Acções

en: Choose Investment Account
pt: Escolha uma Conta de Investimento

en: Num Shares
pt: Acções

en: Invalid number of shares entered
pt: Número de acções inválidas

en: Invalid purchase price entered
pt: Preço de compra inválido

en: Invalid commission entered
pt: Comissão inválida

en: Idle
pt: Desocupado

en: Share Name
pt: Nome do Investimento

en: Gain/Loss
pt: Ganho/Perda

en: Current
pt: Currente

en: New Stock Investment
pt: Novo Investimento

en: Edit Stock Investment
pt: Editar o Investimento

en: Delete Stock Investment
pt: Apagar o Investimento

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Refresh Stock Prices from Yahoo
pt: Actualizar Preços das Acções (Yahoo)

en: Settings
pt: Opções

en: Change settings for automatic refresh
pt: Alterar as opções para actulizações automáticas

en: Stock Investments:
pt: Investimentos:

en: Total: %s Invested: %s Gain: %s
pt: Total: %s Investimento: %s Ganho: %s

en: Total: %s Invested: %s Loss: %s
pt: Total: %s Investido: %s Perdido: %s

en: %s on %s
pt: %s no %s

en: never!
pt: Nunca!

en: Automatic stock quote refresh is disabled. 
    Last update: %s
pt: Actualização automática das cotações está desligada. 
    Última actualização: %s

en: Automatic stock quote refresh idle - Out of Hours. 
    Last update: %s
pt: Actualização automática das cotações está parada - Bolsas fechadas. 
    Última actualização: %s

en: Automatic stock quote refresh in progress...
pt: Actualização automática das cotações em progresso...

en: Automatic stock quote refresh successful. 
    Last update: %s
pt: Actualização automática das cotações efectuada com sucesso. 
    Última actualização: %s

en: Automatic stock quote refresh Failed. 
    Last successful update: %s
pt: Actualização automática das cotações falhou. 
    Última actualização: %s

en: Automatic stock quote refresh not started. 
    Last update: %s
pt: Actualização automática das cotações não inicializada. 
    Última actualização: %s

en: Stock Download
pt: Download de Acções

en: &New Stock Investment
pt: &Novo Investimento

en: &Edit Stock Investment
pt: &Editar o Investimento

en: &Delete Stock Investment
pt: &Apagar o Investimento

en: Do you really want to delete the stock investment?
pt: Tem certeza de que deseja apagar este investimento?

en: Confirm Stock Investment Deletion
pt: Confirmar o Apagar do Investimento

en: Specify to whom the transaction is going to or coming from
pt: Especifique para quem esta transacção vai ou vem

en: Populate Transaction #
pt: Transacção #

en: Select From Account
pt: Selecione a Conta de Origem

en: Select To Account
pt: Selecione a Conta de Destino

en: Specify the account from which the transfer is occurring
pt: Especifique a conta da qual a transferência ocorre

en: Specify the order of fields in the CSV file
pt: Especifique a ordem dos campos no ficheiro CSV

en: Move Up
pt: Mover para Cima

en: Move Down
pt: Mover para Baixo

en: Load Template
pt: Carregar Modelo

en: Save As Template
pt: Salvar Modelo

en: Import File
pt: Importar Ficheiro

en: Amount(+/-)
pt: Montante(+/-)

en: SubCategory
pt: Sub-Categoria

en: Transaction Number
pt: Número da Transacção

en: Don't Care
pt: Não Quero Saber

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Add CSV field
pt: Adicionar campo CSV

en: CSV Field
pt: Campo CSV

en: Incorrect fields specified for CSV import! Requires at least Date, Amount and Payee.
pt: Campos CSV especificados para a importação estão incorrectos! Especifique pelo menos  a data, Montante e o Favorecido.

en: CSV Import
pt: Importar de CSV

en: Choose MM.NET CSV data file to import
pt: Escolha o ficheiro MM.NET CSV para importar

en:  file contains insufficient number of tokens
pt:  o ficheiro contém um número insuficiente de delimitadores

en:  One of the following fields: Date, Payee, Amount, Type is missing, skipping
pt:  Um destes tipos de campos: data, favorecido, montante ou tipo está em falta, ignorando.

en:  imported OK.
pt:  importação OK.

en: Total Lines : %d 
    Total Imported : %d
    
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
pt: Total de Linhas : %d 
    Total Importado : %d
    
    Ficheiro com Resultado gravado em : %s.
    
    As transacções importadas foram marcadas para que possa revê-las mais tarde.

en: Import from CSV
pt: Importar de CSV

en: January
pt: Janeiro

en: February
pt: Fevereiro

en: March
pt: Março

en: April
pt: Abril

en: May
pt: Maio

en: June
pt: Junho

en: July
pt: Julho

en: August
pt: Agosto

en: September
pt: Setembro

en: October
pt: Outubro

en: November
pt: Novembro

en: December
pt: Dezembro

en: Feb
pt: Fev

en: Apr
pt: Abr

en: Aug
pt: Ago

en: Sep
pt: Set

en: Dec
pt: Dez

en: Sunday
pt: Domingo

en: Monday
pt: Segunda

en: Tuesday
pt: Terça

en: Wednesday
pt: Quarta

en: Thursday
pt: Quinta

en: Friday
pt: Sexta

en: Saturday
pt: Sábado

en: No Account available! Cannot Export!
pt: Conta não disponível! Exportação Cancelada!

en: Choose Account to Export from:
pt: Escolha a conta a Exportar:

en: CSV Export
pt: Exportar para CSV

en: Choose CSV data file to Export
pt: Escolha o Ficheiro CVS para Exportar

en:  missing date, skipping.
pt:  data ausente,  ignorando.

en:  missing payee, skipping.
pt:  beneficiário ausente,  ignorando.

en:  missing transaction type, skipping.
pt:  tipo da transaccão ausente, ignorando.

en:  missing amount, skipping.
pt:  montante ausente, ignorando.

en: one of the following fields: date, payee, transaction type, amount strings is empty, skipping
pt: um destes campos: data, beneficiário, tipo da transacção ou montante está vazio, ignorando.

en:  unrecognized transaction type, skipping.
pt:  tipo da transacção não reconhecido, ignorando.

en:  transfer transaction not imported.
pt:  Transacção de Transferência não foi importada.

en: Total Lines : %d.
    Total Imported : %d
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
pt: Total de Linhas : %d.
    Total Importado : %d
    Ficheiro com o Resultado gravado em : %s.
    
    As transacções importadas foram marcadas para que possa revê-las mais tarde.

en: Please verify that the CSV file from MMEX.NET contains only one account!
pt: Por favor verifique que o ficheiro CSV do MMEX.NET contém apenas uma conta!

en:  missing category, skipping.
pt:  categoria ausente, ignorando.

en:  One of the following fields: date, payee, transaction type, amount, category strings is empty, skipping
pt:  Um destes campos: data, beneficiário, tipo de transacção, montante ou categoria está vazio, ignorando.

en:  invalid date, skipping.
pt:  data inválida, ignorando.

en: Entry
pt: Entrada

en:  is invalid.
pt:  está inválida.

en: Invalid Entry
pt: Entrada Inválida

en: No Database opened
pt: Nenhuma Base de Dados foi aberta

en: Statement not accessible
pt: Frase não acessível

en: Out of memory
pt: Sem Memória

en: Cannot decode binary
pt: Não consigo descodificar o binário

en: Invalid field index
pt: Indíce Inválido

en: Invalid field name
pt: Nome Inválido

en: Invalid row index
pt: Indíce da linha inválido

en: Invalid scalar query
pt: Query Inválida

en: Null Results pointer
pt: Erro

en: Error binding string param
pt: Erro - parâmetro String

en: Error binding int param
pt: Parâmetro Número com erro

en: Error binding int64 param
pt: Erro - parâmetro int64

en: Error binding double param
pt: Erro - parâmetro double

en: Error binding blob param
pt: Erro - parâmetro blob

en: Error binding date/time param
pt: Parâmetro Data e Hora com erro

en: Error binding NULL param
pt: Erro - parâmetro NULL

en: Error clearing bindings
pt: Erro ao apagar variavéis

en: Yahoo Server
pt: Servidor do Yahoo

en: Do not enter anything except the server name (or IP address, if you're feeling lucky)
pt: Escreva apenas o nome do Servidor (ou o endereço IP se o conhecer)

en: Yahoo Suffix
pt: Sufixo do Yahoo

en: Enter the suffix used by Yahoo for the market of your stocks. 
    If your stocks are in multiple markets, leave this blank and add  the suffix to each symbol in your portfolio.
pt: Indique o sufixo usado pela Yahoo para o seu mercado de Acções. 
    Se tiver acções em vários mercados, deixe o campo em branco e adicione um sufixo a cada símbolo do seu porfólio.

en: Market open from
pt: Mercado aberto desde

en: Allow for any delay in quotes
pt: Permite qualquer atraso nas cotações

en: to
pt: para

en: Refresh prices every
pt: Actualizar preços a cada

en: minutes while market is open
pt: minutos até o mercado abrir

en: About
pt: Sobre

en:  Start Page
pt:  Página de Inicio

en: New/Edit Asset
pt: Novo/Editar Bem

en: New/Edit Repeating Transaction
pt: Nova/Editar a Transacção Agendada

en: Budget Entry Dialog
pt: Orçamento

en: Budget Year Editor
pt: Editor Orçamento Anual

en: Budget Year Entry
pt: Orçamento Anual

en: Legend:
pt: Legenda:

en: Currency Manager
pt: Editor de Moedas

en: Custom SQL Dialog
pt: SQL

en: View File Contents
pt: Visualizar o Conteúdo do Ficheiro

en: Filter Transactions
pt: Filtro de Transacções

en: Currency Dialog
pt: Moeda

en: Base Currency for account
pt: Moeda Padrão para a conta

en: 
    Specify the base (or default) currency to be used 
    with the database. You can change the 
    currency associated with each account if needed.
pt: 
    Especifique a moeda padrão a ser utilizada 
    com a Base de Dados. Poderá mudar a moeda 
    associada em cada conta se necessário.

en: (Optional)Specify your name. Mainly used for reporting and in printing reports.
pt: (Opcional)Especifique o seu nome. Só usado para os relatórios.

en: Base Currency Not Set
pt: Moeda Padrão não Definida

en: Name of the Account
pt: Nome da Conta

en: 
    Specify a descriptive name of the account. This most commonly 
    is the name of the financial institution where the account is held. 
    For example 'ABC Bank'.
pt: 
    Especifique o nome da conta. Este nome é geralmente 
    o nome da instituição financeira onde a conta foi aberta. 
    Por exemplo 'Banco ABC'.

en: Account Name Invalid
pt: Nome de Conta Inválida

en: Checking/Savings
pt: Conta Corrente/Poupança/Cartão de Crédito

en: Type of Account
pt: Tipo de Conta

en: 
    Select the type of account you want to create:
    
    General bank accounts cover a wide variety of account
     types like Checking, Savings and Credit card type accounts.
pt: 
    Selecione o tipo da conta que você deseja criar:
    
    A opção de Conta Padrão geralmente cobre uma grande variedade de contas
     do tipo Corrente, Poupança, Cartão de Crédito, Numerário, etc.

en: 
    Investment accounts are specialized accounts that only 
    have stock/mutual fund investments associated 
    with them.
pt: 
    Contas de Investimento são contas especializadas que 
    têm Acções ou Fundos Mútuos de Investimento associados 
    na mesma.

en: Base Account Currency Not set.
    Set that first using tools->options menu and then add a new account
pt: Moeda Padrão não definida.
    Defina primeiro no menu Ferramentas->Opções e então adicione uma nova conta

en: Expenses
pt: Gastos

en: Options Dialog
pt: Opções

en: Budget Performance for Year :
pt: Desempenho do Orçamento para 1 Ano :

en: Overall
pt: Somatório

en: Budget setup for Year :
pt: Orçamento para o ano :

en:  (Estimated Vs Actual)
pt: Rendimento Estimado: Rendimento Actual:

en: Cash Flow Forecast For All Accounts - A Year Ahead
pt: Previsão do Cash Flow Para Todas as Contas a 1 Ano

en: From:
pt: De:

en:  To:
pt:  Para:

en: Category Income/Expenses Over Last 12 Months
pt: Categoria Rendimentos/Gastos Nos Últimos 12 Meses

en: Custom SQL Report
pt: Relatório SQL

en: Income:
pt: Rendimento:

en: Expenses:
pt: Gastos:

en: Difference:
pt: Diferença:

en: Income vs Expenses for Year:
pt: Rendimentos vs Gastos por Ano:

en: Month
pt: Mês

en: Difference
pt: Diferença

en: Total Balance on all Accounts
pt: Saldo Total de todas as Contas

en: Summary of Assets
pt: Resumo do Património

en: Total Assets:
pt: Valor do Património:

en: Summary of Stocks
pt: Resumo dos Investimentos em Bolsa

en: Company
pt: Empresa

en: Number Shares
pt: Numero de Acções

en: Purchase Date
pt: Data de Compra

en: Gain Loss
pt: Ganho/Perda

en: Total Stock Investments:
pt: Total de Investimentos:

en: Transaction List
pt: Detalhes da Transacção

en: Total Amount:
pt: Total:

en: Transaction Statistics for
pt: Estatísticas de Transacções para

en: Split Detail Dialog
pt: Detalhes

en: Split Transaction Dialog
pt: Editar a Transacção

en: New/Edit Stock Investment
pt: Novo/Editar Investimento de Bolsa

en: New/Edit Transaction
pt: Nova/Editar Transacção

en: Universal CSV Importer Dialog
pt: Importação de CSV Universal

en: Options
pt: &Opções
