Money Manager Ex - en to it translation catalogue (738 entries)

en: 
    Investment accounts are specialized accounts that only 
    have stock/mutual fund investments associated 
    with them.
it: 
    I conti di investimento sono conti specializzati ai quali 
    sono associate Azioni/Fondi comuni.

en: 
    Select the type of account you want to create:
    
    General bank accounts cover a wide variety of account
     types like Checking, Savings and Credit card type accounts.
it: 
    Selezionare il tipo di conto da creare:
    
    Generalmente i conti bancari coprono una larga varietà di tipi di conto
    come Conti correnti, Conti risparmio e conti per Carte di Credito.

en: 
    Specify a descriptive name of the account. This most commonly 
    is the name of the financial institution where the account is held. 
    For example 'ABC Bank'.
it: 
    Specificare un nome per descrivere il conto. Questo molto comunemente 
    è il nome dell'istituto finanziario dove si tiene il conto. 
    Per esempio 'Banca ABC'.

en: 
    Specify the base (or default) currency to be used 
    with the database. You can change the 
    currency associated with each account if needed.
it: 
    Specificare la valuta base (o default) da utilizzare 
    per il Database. Se necessario è possibile 
    modificare il cambio associato a ciascun conto.

en:   and contributers from around the world.
it:   con la collaborazione di utenti da tutto il mondo.

en:  - No File opened
it:  - Nessun file aperto

en:  : Restart
it:  : Reimposta

en:  Help
it:  Guida in linea

en:  One of the following fields: Date, Payee, Amount, Type is missing, skipping
it:  Uno dei seguenti campi: data, beneficiario, importo, tipo è mancante. Operazione ignorata!

en:  One of the following fields: date, payee, transaction type, amount, category strings is empty, skipping
it:  Uno dei seguenti campi: data, beneficiario, tipo di operazione, importo o categoria sono vuoti. Operazione ignorata!

en:  Start Page
it:  Pagina iniziale

en:  To:
it:  Al:

en:  account name
it:  nome Conto

en:  amount
it:  importo

en:  cannot process Account Types yet
it:  non si possono ancora trattare conti di questo tipo

en:  date
it:  data

en:  days overdue!
it:  giorni scaduti

en:  days remaining
it:  giorni restanti

en:  file contains insufficient number of tokens
it:  il file contiene un numero insufficiente di valori

en:  imported OK.
it:  importazione OK.

en:  incorrect QIF line type
it:  tipo di riga QIF errata

en:  invalid amount, skipping.
it: importo sbagliato. Operazione ignorata!

en:  invalid date, skipping.
it:  data errata, ignora.

en:  is invalid.
it: " sono errati!

en:  missing amount, skipping.
it:  importo mancante. Operazione ignorata!

en:  missing category, skipping.
it:  categoria mancante. Operazione ignorata!

en:  missing date, skipping.
it:  data mancante. Operazione ignorata!

en:  missing payee, skipping.
it:  beneficiario mancante. Operazione ignorata!

en:  missing transaction type, skipping.
it:  tipo di operazione mancante. Operazione ignorata!

en:  models all transactions as belonging to accounts.
    
     The next pages will help you create a new account.
    
    To help you get started, begin by making a list of all
    financial institutions where you hold an account.
it:  tratta tutte le operazioni come facenti parte dei conti.
    
    La pagina successiva aiuterà a creare un nuovo conto.
    
    Per aiutarvi nella fase iniziale, cominciate con l'annotare l'elenco di tutti gli
    istituti finanziari presso i quali trattenete un conto.

en:  payee
it:  beneficiario

en:  transactions imported from QIF
it:  operazioni importate da QIF

en:  transfer transaction not imported.
it:  operazione di trasferimento non importata.

en:  type
it:  tipo

en:  unrecognized transaction type, skipping.
it:  Tipo di operazione non riconosciuta. Operazione ignorata!

en: %s on %s
it: %s su %s

en: &About...
it: &Informazioni su Money Manager Ex...

en: &Accounts
it: &Conti

en: &CSV Files
it: File &CSV

en: &Copy Transaction
it: &Copia Operazione

en: &Delete Account
it: &Elimina conto...

en: &Delete Asset
it: &Elimina Bene...

en: &Delete Bills && Deposit Series
it: &Elimina definitivamente la ricorrenza...

en: &Delete Stock Investment
it: &Elimina l'investimento titoli

en: &Delete Transaction
it: &Elimina l'operazione...

en: &Edit Account
it: &Modifica conto...

en: &Edit Asset
it: &Modifica Bene

en: &Edit Bills && Deposit Series
it: &Modifica ricorrenza...

en: &Edit Stock Investment
it: &Modifica l'investimento titoli

en: &Edit Transaction
it: &Modifica l'operazione...

en: &Export
it: &Esporta

en: &Go To..
it: &Vai a...

en: &Help
it: &?

en: &Help	Ctrl-F1
it: &Guida in linea...	Ctrl-F1

en: &Launch Account Website
it: &Connetti al servizio in linea del Conto...

en: &MM.NET CSV Files
it: File MM.&NET CSV

en: &MMEX CSV Files
it: File &MMEX CSV

en: &New Asset
it: &Nuovo bene

en: &New Bills && Deposit Series
it: &Nuova ricorrenza...

en: &New Database	Ctrl-N
it: &Nuovo Database...	Ctrl-N

en: &New Stock Investment
it: &Nuovo investimento titoli

en: &New Transaction
it: &Nuova operazione...

en: &Open Database	Ctrl-O
it: &Apri il Database...	Ctrl-O

en: &Options
it: &Opzioni...

en: &Paste Transaction
it: &Incolla Operazione

en: &QIF Files
it: File &QIF

en: &Report to HTML
it: &Estratto conto in HTML

en: &Toolbar
it: Barra degli &Strumenti

en: &Tools
it: &Strumenti

en: &Universal CSV Files
it: File CSV &generico

en: &View
it: &Visualizza

en: (Optional)Specify your name. Mainly used for reporting and in printing reports.
it: (Opzionale)Specificare il proprio nome. Utilizzato principalmente per i rendiconti e nella stampa dei rendiconti.

en: 1234567.89
it: 1234567,89

en: About
it: Riguardo a

en: Access Info:
it: Informazioni accesso:

en: Accessing Database
it: Accesso al Database in corso

en: Account
it: Conto

en: Account &List
it: &Elenco conti

en: Account Balance : %s      Reconciled Balance : %s
it: Saldo finale: %s      Saldo riconciliato: %s

en: Account List
it: Elenco conti

en: Account Name
it: Nome del conto

en: Account Name
it: Nome Conto

en: Account Name Invalid
it: Nome Conto errato

en: Account Name already exists
it: Nome del Conto già inserito

en: Account Name:
it: Nome conto:

en: Account Number:
it: Numero del conto:

en: Account Status:
it: Stato del conto:

en: Account Type:
it: Tipo di conto:

en: Account View :
it: Conto visualizzato:

en: Account View Options
it: Opzioni visualizzazione conto

en: Accounts
it: Conti

en: Accounts Visible
it: Conti visualizzati

en: Actual
it: Attuale

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Account Wizard
it: Inserimento conto guidato

en: Add Budget Year
it: Aggiungi un budget annuale

en: Add CSV field
it: Aggiungi il campo CSV

en: Add Currency
it: Aggiungere Valuta

en: Add a new budget year
it: Aggiungi una nuova pianificazione budget annuale

en: Add a new category
it: Aggiungi una nuova categoria

en: Add a new payee name
it: Aggiungi il nome di un nuovo beneficiario

en: Adding payee
it: Aggiungi beneficiario

en: Advanced
it: Avanzate

en: All
it: Tutti

en: Allow for any delay in quotes
it: Tenere conto di qualsiasi ritardo nelle quote

en: Amount
it: Importo

en: Amount is empty
it: Manca l'importo

en: Amount to be recorded in To Account
it: Totale da registrare nel conto

en: Amount(+/-)
it: Importo(+/-)

en: Amount:
it: Importo:

en: App Start Dialog
it: Riquadro con gli applicativi iniziali

en: Appreciates
it: Apprezzamento

en: April
it: Aprile

en: Art
it: Opere d'arte

en: Asset Details
it: Dettagli del bene

en: Asset Type
it: Tipo di bene

en: Assets
it: Beni

en: Aug
it: Ago

en: August
it: Agosto

en: Automatic stock quote refresh Failed. 
    Last successful update: %s
it: Aggiornamento automatico delle quotazioni fallito. 
    Ultimo aggiornamento: %s

en: Automatic stock quote refresh idle - Out of Hours. 
    Last update: %s
it: Aggiornamento automatico delle quotazioni inutile - Fuori orario. 
    Ultimo aggiornamento: %s

en: Automatic stock quote refresh in progress...
it: Aggiornamento automatico delle quotazioni in corso...

en: Automatic stock quote refresh is disabled. 
    Last update: %s
it: L'aggiornamento automatico delle quotazioni è disabiltiato. 
    Ultimo aggiornamento: %s

en: Automatic stock quote refresh not started. 
    Last update: %s
it: Aggiornamento automatico delle quotazioni non avviato. 
    Ultimo aggiornamento: %s

en: Automatic stock quote refresh successful. 
    Last update: %s
it: Aggiornamento automatico delle quotazioni riuscito. 
    Ultimo aggiornamento: %s

en: Backup database before opening
it: Backup del database prima di aprirlo

en: Balance
it: Saldo

en: Bank Accounts
it: Conti bancari

en: Base Account Currency Not set.
    Set that first using tools->options menu and then add a new account
it: La valuta corrente del conto non è stata selezionata.
    Per prima cosa scegliere la valuta attraverso il menu Strumenti->Opzioni e poi creare un nuovo conto

en: Base Budget On:
it: Pianificazione budget basata sull'anno:

en: Base Conversion Rate should be greater than 0.0
it: La base di conversione del tasso dovrebbe essere maggiore di 0.0

en: Base Currency
it: Valuta corrente

en: Base Currency Not Set
it: Valuta corrente non inserita

en: Base Currency for account
it: Valuta corrente del conto

en: Be notified of new releases
it: Controlla la presenza di nuove &versioni

en: Bi-Monthly
it: Bimestrale

en: Bi-Weekly
it: Quindicinale

en: Bills && Deposits
it: Pagamenti e &Depositi...

en: Budget Entry Dialog
it: Maschera inserimento budget

en: Budget Performance
it: Previsioni Budget

en: Budget Performance for Year :
it: Previsioni Budget dell'anno:

en: Budget Setup
it: &Pianificazione...

en: Budget Setup for
it: Pianificazione per l'anno

en: Budget Year Editor
it: Modifica pianificazione budget annuale

en: Budget Year Entry
it: Crea una pianificazione budget annuale

en: Budget Year already exists
it: Il budget di questo anno è già inserito

en: Budget Year:
it: Pianificazione budget per l'anno:

en: Budgeting
it: Pianificazione

en: CSV Delimiter
it: Separatore di campo CSV

en: CSV Export
it: Esportazione in CSV

en: CSV Field
it: Campo CSV

en: CSV Import
it: Importazione da CSV

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot process these QIF Account Types yet
it: Non si possono ancora trattare conti QIF di questo tipo

en: Cash
it: Denaro

en: Cash Flow
it: Flusso di Denaro

en: Cash Flow - Specific Accounts
it: Flusso di Denaro - Conti specifici

en: Cash Flow Forecast For All Accounts - A Year Ahead
it: Previsione flusso di Denaro per tutti i Conti - Successivi 12 mesi

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Category
it: Categoria

en: Category
it: Categoria

en: Category         :
it: Categoria         :

en: Category Income/Expenses Over Last 12 Months
it: Categoria Reddito/Spese oltre gli ultimi 12 mesi

en: Category cannot be empty
it: La Categoria non può essere vuota

en: Category is empty, marking transaction as Unknown category
it: Manca la Categoria, l'operazione verrà contrassegnata come Non classificata

en: Category is in use
it: Categoria in uso

en: Category with same name exists
it: Categoria con lo stesso nome già inserita

en: Category:
it: Categoria         :

en: Cents Name
it: Nome dei centesimi

en: Change in Value
it: Cambio valore

en: Change settings for automatic refresh
it: Modifica le impostazioni per l'aggiornamento automatico

en: Change the name of an existing payee
it: Cambia il nome di un beneficiario esistente

en: Check For Updates
it: Controllo aggiornamenti

en: Check Update
it: Controllo aggiornamenti

en: Check for &Updates
it: &Controllo aggiornamenti...

en: Checking
it: Bancario

en: Checking/Savings
it: Conto corrente/Risparmio

en: Choose Account to Delete
it: Selezionare il Conto da eliminare

en: Choose Account to Edit
it: Selezionare il Conto da modificare

en: Choose Account to Export from:
it: Scegli il Conto da esportare tra:

en: Choose Account to import to:
it: Selezionare il Conto nel quale importare:

en: Choose Accounts
it: Selezionare i Conti

en: Choose CSV data file to Export
it: Scegli il file formato CSV da esportare

en: Choose Investment Account
it: Scegliere il Conto per l'investimento

en: Choose MM.NET CSV data file to import
it: Scegliere il file MM.NET in formato CSV da importare

en: Choose QIF data file to import
it: Scegli il file formato QIF da esportare

en: Close
it: Chiudi

en: Closed
it: Chiuso

en: Colors
it: Colori

en: Commission
it: Commissione

en: Company
it: Società

en: Confirm Account Deletion
it: Confermare l'eliminazione del conto

en: Confirm Asset Deletion
it: Confermare l'eliminazione del Bene

en: Confirm QIF import
it: Conferma importazione QIF

en: Confirm Series Deletion
it: Confermare la cancellazione della ricorrenza

en: Confirm Stock Investment Deletion
it: Conferma l'eliminazione dell'investimento titoli

en: Confirm Transaction Deletion
it: Conferma l'eliminazione dell'operazione

en: Contact:
it: Contatto:

en: Contributers
it: Collaboratori

en: Conversion to Base Rate
it: Conversione al tasso base

en: Convert Encrypted DB
it: Conversione DB criptato

en: Convert Encrypted DB to Non-Encrypted DB
it: Conversione DB criptato in DB non criptato

en: Converted DB!
it: DB convertito!

en: Create a New Database
it: Crea un nuovo Database

en: Create a new database file to get started
it: Per cominciare, creiamo un nuovo database...

en: Currency
it: Valuta

en: Currency Dialog
it: Riquadro valuta

en: Currency List
it: Elenco valute

en: Currency Manager
it: Impostazioni della valuta

en: Currency Name
it: Nome valuta

en: Currency name already exists!
it: Nome della valuta già inserita

en: Currency:
it: Valuta:

en: Current
it: Corrente

en: Current Month
it: Mese in corso

en: Current Price
it: Prezzo corrente

en: Current View
it: Visualizzazione attuale

en: Current Year
it: Anno in corso

en: Custom SQL Dialog
it: Personalizza il riquadro SQL

en: Custom SQL Query
it: Personalizza Query SQL

en: Custom SQL Report
it: Personalizza Rendiconto SQL

en: Custom SQL Report
it: Personalizza il Rendiconto SQL

en: Daily
it: Giornaliero

en: Date
it: Data

en: Date
it: Data

en: Date Format
it: Formato data

en: Date is empty,
it: Manca la data,

en: Dec
it: Dic

en: December
it: Dicembre

en: Decimal Char
it: Separatore decimale

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Account
it: Elimina conto

en: Delete Account from database
it: Elimina conto da database

en: Delete Asset
it: Elimina Bene

en: Delete Bills && Deposit Series
it: Elimina definitivamente la ricorrenza selezionata

en: Delete Budget Year
it: Elimina un budget annuale

en: Delete Series
it: Elimina ricorrenza

en: Delete Stock Investment
it: Elimina l'investimento titoli selezionato

en: Delete Transaction
it: Elimina l'operazione selezionata

en: Delete all flagged transactions
it: Elimina tutte le operazioni "da Monitorare"

en: Delete all transactions in current view
it: Elimina tutte le operazioni attualmente visualizzate

en: Delete an existing category. The category cannot be used by existing transactions.
it: Elimina la categoria selezionata. Per essere eliminata la categoria non deve essere utilizzata in alcuna operazione!

en: Delete existing budget year
it: Elimina la pianificazione budget annuale selezionata

en: Delete the selected payee. The payee cannot be used by an existing transaction.
it: Elimina il beneficiario selezionato. Per essere eliminato il beneficiario non deve essere utilizzato in alcuna operazione!

en: Deposit
it: Deposito

en: Depreciates
it: Svalutazione

en: Difference
it: Differenza

en: Difference:
it: Differenza:

en: Display
it: Visualizza

en: Do not enter anything except the server name (or IP address, if you're feeling lucky)
it: Non inserire nulla escluso il nome del server (o l'indirizzo IP, se ci si ritiene fortunati

en: Do you really want to delete all the flagged transactions?
it: Eliminare veramente le operazioni "da Monitorare"?

en: Do you really want to delete all the transactions shown?
it: Eliminare veramente tutte le operazioni visualizzate?

en: Do you really want to delete the Asset?
it: Eliminare veramente il Bene?

en: Do you really want to delete the account?
it: Eliminare veramente il conto?

en: Do you really want to delete the series?
it: Eliminare veramente in via definitiva la ricorrenza?

en: Do you really want to delete the stock investment?
it: Vuoi veramente eliminare l'investimento titoli?

en: Do you really want to delete the transaction?
it: Eliminare veramente l'operazione?

en: Don't Care
it: Nessuna importanza

en: Duplicate
it: Duplicare

en: E&xit	Alt-X
it: Esc&i	Alt-X

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Account
it: Modifica conto

en: Edit Asset
it: Modifica bene

en: Edit Bills && Deposit Series
it: Modifica la ricorrenza selezionata

en: Edit Series
it: Modifica ricorrenza

en: Edit Stock Investment
it: Modifica l'investimento titoli selezionato

en: Edit Transaction
it: Modifica l'operazione selezionata

en: Edit the name of an existing category
it: Modifica il nome della categoria selezionata

en: Enter Next Bills && Deposit Occurrence
it: Immetti la ricorrenza selezionata nel registro dei conti

en: Enter Transaction
it: Registra ricorrenza

en: Enter any commission paid
it: Inserire l'eventuale spesa di commissione

en: Enter any contact information for the financial institution.
it: Inserire i contatti con l'istituto finanziario

en: Enter any login/access information for the financial institution. This is not secure as anyone with access to the mmb file can access it.
it: Inserire ogni informazione login/accesso con l'istituto finanziario. Attenzione: questi dati non sono sicuri in quanto sono accessibili a chiunque possa aprire il file mmb

en: Enter current stock price
it: Inserire il prezzo corrente dell'azione

en: Enter next Occurrence
it: &Registra la ricorrenza nel registro dei conti...

en: Enter notes associated with this asset
it: Inserire le note da associare con questo bene

en: Enter notes associated with this investment
it: Inserire la nota da associare con l'investimento

en: Enter number of shares held
it: Inserire il numero di azioni mantenute

en: Enter purchase price for each stock
it: Inserire il prezzo di acquisto per ogni azione

en: Enter the Account Number associated with this account.
it: Inserire il numero del conto corrente da associare a questo conto

en: Enter the Name of the Account. This name can be renamed at any time.
it: Inserire il nome del conto. Questo nome può essere cambiato in qualsiasi momento.

en: Enter the URL of the website for the financial institution.
it: Inserire l'indirizzo internet dell'istituto finanziario

en: Enter the amount budgeted for this category.
it: Inserire l'importo del budget per questa categoria

en: Enter the current value of the asset
it: Inserire il valore corrente del bene

en: Enter the initial balance in this account.
it: Inserire il saldo iniziale del conto

en: Enter the name of the asset
it: Inserire il nome del bene

en: Enter the name of the category to add or edit here
it: Inserire qui il nome di una categoria da aggiungere o modificare

en: Enter the name of the financial institution in which the account is held.
it: Inserire il nome dell'istituto finanziario presso il quale si tiene il conto

en: Enter the name of the financial institution where the investment is held
it: Inserire il nome dell'istituto finanziario presso il quale si tiene l'investimento

en: Enter the payee name to be added or make edits to an existing payee name
it: Inserire il nome di un beneficiario da aggiungere, o modificare il nome di un beneficiario esistente

en: Enter the stock company name
it: Inserire il nome della società che detiene le azioni

en: Enter the stock symbol (optional)
it: Inserire il simbolo dei titoli (opzionale)

en: Enter the suffix used by Yahoo for the market of your stocks. 
    If your stocks are in multiple markets, leave this blank and add  the suffix to each symbol in your portfolio.
it: Inserire il suffisso usato da Yahoo per il mercato delle proprie Azioni. 
    Se le vostre Azioni sono nei mercati multipli, lasciare questo spazio in bianco ed aggiungere il suffisso ad ogni simbolo nel proprio portafoglio.

en: Enter the year in YYYY format to specify year
it: Inserire l'anno in formato AAAA per specificare l'anno

en: Enter user notes and details about this account.
it: Inserire le note di utilizzo e i dettagli di questo conto

en: Entry
it: I dati inseriti in: "

en: Error
it: Errore!

en: Error adding Category
it: I dati inseriti in: "Categoria" sono errati!

en: Error binding date/time param
it: Errore nei parametri obbligatori data/ora

en: Error opening database
it: Errore apertura Database

en: Estimated
it: Stimato

en: Estimated Expenses: %s Actual Expenses:  %s
it: Spese stimate: %s Spese attuali:  %s

en: Estimated Expenses: Actual Expenses:
it: Spese stimate: Spese attuali:

en: Estimated Income: %s Actual Income:  %s
it: Reddito stimato: %s Reddito attuale:  %s

en: Estimated Income: Actual Income:
it: Reddito stimato: Reddito attuale:

en: Expense
it: Spese

en: Expenses
it: Spese

en: Expenses:
it: Spese:

en: Export to CSV
it: Esportazione in CSV

en: Export to HTML
it: Esportazione in HTML

en: Favorite Account
it: Conto preferito

en: Favorites
it: Preferiti

en: February
it: Febbraio

en: Filter Transactions
it: Filtro operazioni

en: Follow Up On
it: Da Monitorare:

en: Follow up
it: da Monitorare

en: Font Size Options
it: Opzioni dimensione caratteri

en: Four Months
it: Quadrimestrale

en: Four Weeks
it: Quadrisettimanale

en: Frequency
it: Frequenza

en: Frequency:
it: Frequenza:

en: Friday
it: Venerdì

en: From
it: Da

en: From Account
it: Da conto

en: From and To Account cannot be the same.
it: "Da" e "A" conto non può essere lo stesso.

en: From:
it: Dal:

en: Future Transactions
it: Operazioni future

en: Gain Loss
it: Guadagno Perdita

en: Gain/Loss
it: Guadagno/Perdita

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Grouping Char
it: Simbolo raggruppamento cifre

en: Half-Yearly
it: Semestrale

en: Held At
it: Conto tenuto presso

en: Held At:
it: Conto tenuto presso:

en: Help
it: Guida in linea

en: Home Page
it: Pagina iniziale

en: Household Object
it: Oggetti di famiglia

en: Idle
it: Futile

en: Import
it: Im&porta

en: Import File
it: Importa File

en: Import from CSV
it: Importazione da CSV

en: Import from MM.NET CSV
it: Importazione da CSV MM.NET

en: Import from MMEX CSV
it: Importazione da CSV MMEX

en: Import from QIF
it: Importazione da QIF

en: Import from any CSV file
it: Importazione da qualsiasi file CSV

en: Import/Export Settings
it: Impostazioni Importa/Esporta

en: Importing account type :
it: Importazione del tipo di conto:

en: Income
it: Reddito

en: Income vs Expenses
it: Redditi e Spese

en: Income vs Expenses - All Time
it: Redditi e Spese - Tutto il tempo

en: Income vs Expenses for Year:
it: Redditi e Spese dell'anno:

en: Income vs Expenses: Current Month
it: Redditi e Spese: Mese in corso

en: Income:
it: Reddito:

en: Incorrect fields specified for CSV import! Requires at least Date, Amount and Payee.
it: Nell'importare da CSV sono stati riscontrati campi errati! Sono richiesti almeno data, importo e beneficiario.

en: Init Balance
it: Saldo iniziale

en: Initial Balance:
it: Saldo iniziale:

en: Invalid Amount Entered
it: Importo inserito non valido!

en: Invalid Category Entered
it: Categoria inserita non valida!

en: Invalid Entry
it: Compilazione errata!

en: Invalid Parent Category. Choose Root or Main Category node.
it: Categoria superiore non valida. Scegliere il nodo principale o una categoria superiore.

en: Invalid To Amount Entered
it: Importo inserito non valido!

en: Invalid Value
it: Valore non valido

en: Invalid commission entered
it: I dati inseriti in: "Commissione" sono errati!

en: Invalid number of shares entered
it: Numero delle azioni inserite errato

en: Invalid purchase price entered
it: I dati inseriti in: "Prezzo di acquisto" sono errati!

en: Investment
it: Investimento

en: Jan
it: Gen

en: January
it: Gennaio

en: Jewellery
it: Gioielli

en: Jul
it: Lug

en: July
it: Luglio

en: Jun
it: Giu

en: June
it: Giugno

en: Language
it: Lingua

en: Last 30 Days
it: Ultimi 30 giorni

en: Last Calendar Month
it: Mese precedente

en: Last Year
it: Anno precedente

en: Legend:
it: Legenda:

en: Line :
it: Riga:

en: List Background
it: Sfondo elenco

en: List Border
it: Bordo elenco

en: List Details
it: Dettagli elenco

en: List Row 0
it: Riga 0 dell'elenco

en: List Row 1
it: Riga 1 dell'elenco

en: Load SQL
it: Carica SQL

en: Load Template
it: Carica Modello

en: MMEX message
it: Messaggio MMEX

en: March
it: Marzo

en: Mark As &Duplicate
it: Contrassegna come "&Duplicata"

en: Mark As &Reconciled
it: Contrassegna come "&Riconciliata"

en: Mark As &Unreconciled
it: Contrassegna come "N&on riconciliata"

en: Mark As &Void
it: Contrassegna come "N&ulla"

en: Mark For &Followup
it: Contrassegna come "&da Monitorare"

en: Mark all
it: Contrassegna tutto

en: Market open from
it: Mercato aperto da

en: May
it: Maggio

en: Monday
it: Lunedì

en: Month
it: Mese

en: Monthly
it: Mensile

en: Move Down
it: Sposta verso il basso

en: Move Up
it: Sposta verso l'alto

en: Name
it: Nome

en: Name of Currency to Add
it: Nome della valuta da aggiungere

en: Name of the Account
it: Nome del conto

en: Nav Tree
it: Finestra di navigazione

en: Navigation
it: Navigazione

en: New
it: Nuova

en: New &Account
it: &Nuovo conto

en: New Account
it: Nuovo conto

en: New Asset
it: Nuovo bene

en: New Bills && Deposit Series
it: Aggiungi una nuova ricorrenza

en: New Database
it: Nuovo Database

en: New Database Wizard
it: Nuovo Database guidato

en: New Series
it: Nuova ricorrenza

en: New Stock Investment
it: Aggiungi un nuovo investimento titoli

en: New Transaction
it: Aggiungi una nuova operazione

en: New update available!
it: E' disponibile un nuovo aggiornamento!

en: New/Edit Asset
it: Nuovo/Modifica bene

en: New/Edit Repeating Transaction
it: Nuova/Modifica Operazione ripetitiva

en: New/Edit Stock Investment
it: Nuovo/Modifica investimento titoli

en: New/Edit Transaction
it: Nuovo/Modifica operazione

en: Next Due Date
it: Data della prossima scadenza

en: Next Occurrence
it: Prossima ricorrenza

en: No Account available!
it: Conto non disponibile!

en: No Account available! Cannot Export!
it: Conto non disponibile! Impossibile esportarlo!

en: No Account available! Cannot Import! Create a new account first!
it: Conto non disponibile! Impossibile importarlo! Crea prima un nuovo conto!

en: No Database opened
it: Nessun Database aperto

en: None
it: Nessuna

en: Notes
it: Note

en: Notes               :
it: Note                 :

en: Notes:
it: Note:

en: Notes:
it: Note                 :

en: November
it: Novembre

en: Num Shares
it: Numero Azioni

en: Number
it: Numero

en: Number Shares
it: Numero delle azioni

en: Number of Shares
it: Numero delle azioni

en: OK
it: Immetti

en: Oct
it: Ott

en: October
it: Ottobre

en: Open
it: Aperti

en: Open Database
it: Apri un Database

en: Open Existing Database
it: Apri un Database esistente

en: Open Last Opened Database
it: Apri l'ultimo Database utilizzato...

en: Open an already created database file with extension (*.mmb)
it: Apri un file già creato con estensione (*.mmb)

en: Open the Money Manager Ex website for latest news, updates etc
it: Vai al sito Money Manager Ex per le ultime novità, aggiornamenti ecc

en: Open the previously opened database :
it: Apri il Database utilizzato precedentemente:

en: Opening Database File && Verifying Integrity
it: Apertura file Database e verifica integrità

en: Options
it: Opzioni

en: Options Dialog
it: Riquadro opzioni

en: Organize &Categories
it: Imposta &Categorie...

en: Organize &Payees
it: Imposta &Beneficiari...

en: Organize Categories
it: Imposta Categorie

en: Organize Currency
it: Imposta &Valuta...

en: Organize Payees
it: Imposta Beneficiari

en: Other
it: Altro

en: Others
it: Altro

en: Overall
it: Totale

en: Page Setup...
it: Imposta &pagina...

en: Payee
it: Beneficiario

en: Payee
it: Beneficiario

en: Payee is in use
it: Beneficiario in uso

en: Payee with same name exists
it: Il Beneficiario con lo stesso nome è già inserito!

en: Please Wait
it: Prego attendere

en: Please verify that the CSV file from MMEX.NET contains only one account!
it: Prego verificare che il file CSV di MMEX.NET contenga solo un conto!

en: Populate Transaction #
it: Numerazione progressiva dell'operazione #

en: Prefix Symbol
it: Simbolo valuta

en: Preview current report
it: Anteprima rendiconto attuale

en: Print Preview...
it: Anteprima di stampa...

en: Print current report
it: Stampa rendiconto attuale

en: Print...
it: Stampa...

en: Property
it: Proprietà

en: Purchase Date
it: Data dell'acquisto

en: Purchase Price
it: Prezzo di acquisto

en: QFX Import
it: Importa QFX

en: QIF Import
it: Importa QIF

en: Quarterly
it: Trimestrale

en: Quit this program
it: Esci dal programma

en: REPORTS
it: RENDICONTI

en: Rate of Change
it: Tariffa di cambio

en: Rate of Change in Value
it: Tariffa di cambio valore

en: Read Documentation
it: Guida in linea di Money Manager Ex...

en: Read the user manual
it: Leggi il manuale d'uso

en: Reconciled
it: Riconciliata

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh Stock Prices from Yahoo
it: Aggiorna i prezzi delle azioni attraverso Yahoo

en: Refresh prices every
it: Aggiorna i prezzi ogni

en: Released under the GNU GPL License
it: Rilasciato sotto licenza GNU GPL

en: Remaining Days
it: Rimanenza giorni

en: Remove
it: Elimina

en: Repeating Transaction Details
it: Dettagli della pianificazione

en: Repeating Transactions
it: Operazioni ripetitive

en: Repeats
it: Frequenza

en: Report
it: Rendiconti

en: Report Font Size
it: Dimensione carattere Rendiconto

en: Report Issues or Feedback
it: &Riporta segnalazioni o analisi di errore...

en: Reports
it: Rendiconti

en: Restore Default Colors
it: Ripristina i colori predefiniti

en: Restore Defaults
it: Ripristina predefiniti

en: Run Query
it: Avvia Query

en: SQL Query will modify your Data. Proceed??
it: La Query SQL modificherà i dati. Procedere?

en: Sample Date
it: Modello data

en: Saturday
it: Sabato

en: Save As Template
it: Salva come Modello

en: Save Database &As
it: Salva il Database &come

en: Save Database As
it: Salva il Database come

en: Save SQL
it: Salva SQL

en: Scale
it: Scala

en: Select
it: Seleziona

en: Select Account
it: Seleziona il conto

en: Select Category
it: Seleziona la categoria

en: Select Currency
it: Seleziona la valuta

en: Select From
it: Seleziona da

en: Select From Account
it: Seleziona il conto "Da"

en: Select Payee
it: Seleziona il beneficiario

en: Select To
it: Seleziona per

en: Select To Account
it: Seleziona il conto "A"

en: Select To Acct
it: Seleziona verso quale conto

en: Select the currently selected category as the selected category for the transaction
it: Immetti la categoria selezionata nell'operazione

en: Select the currently selected payee as the selected payee for the transaction
it: Scegli il beneficiario corrente come il beneficiario selezionato per l'operazione

en: Select type of asset
it: Selezionare il tipo di bene

en: Select whether this is an account that is used often. This is used to filter accounts display view.
it: Selezionare se questo è il conto maggiormente utilizzato. Questa funzione è utilizzata come filtro nella visualizzazione dei conti.

en: Select whether to create a .bak file when opening a the database file
it: Scegliere se creare un file .bak quando si apre un file database

en: Select whether to use sounds when entering transactions
it: Selezionare per sentire i suoni quando si inseriscono le operazioni

en: Select whether to use the original transaction date or current date when copying/pasting transactions
it: Selezionare se utilizzare la data originale dell'operazione oppure la data attuale quando si copiano/incollano le operazioni

en: Send email through the mailing list to report issues with the software.
it: Invia un'email attraverso la mailing list per riportare segnalazioni sul software.

en: Sep
it: Set

en: September
it: Settembre

en: Set
it: Imposta

en: Set Currency
it: Impostare la valuta

en: Settings
it: Impostazioni

en: Setup page printing options
it: Imposta opzioni di stampa della pagina

en: Share Name
it: Investimento

en: Show Account List
it: Visualizza l'elenco dei Conti

en: Show App Start Dialog
it: &Mostra finestra d'avvio...

en: Show Organize Categories Dialog
it: Visualizza la maschera "Imposta Categorie"

en: Show Organize Currency Dialog
it: Visualizza la maschera "Imposta &Valuta"

en: Show Organize Payees Dialog
it: Visualizza la maschera "Imposta Beneficiari"

en: Show about dialog
it: Visualizza la maschera delle informazioni

en: Show the Help file
it: Mostra la guida in linea

en: Show the Options Dialog
it: Mostra la finestra "opzioni"

en: Show this window next time
it: Mostra questa finestra al prossimo avvio di

en: Show/Hide the Navigation tree control
it: Mostra/Nascondi la finestra di navigazione

en: Show/Hide the toolbar
it: Mostra/Nascondi la barra degli strumenti

en: Sign up for the announcement mailing list
it: Sottoscrivi la mailing list informativa

en: Skipping QIF transaction because date, type, amount is empty/invalid, transaction skipped had
it: Operazione QIF ignorata poiché data, tipo, importo è vuoto/errato, l'operazione è stata ignorata

en: Specify Account
it: Selezionare il conto

en: Specify Amount Range
it: Specificare l'intervallo dell'importo

en: Specify Category
it: Selezionare la categoria

en: Specify Date Range
it: Selezionare l'intervallo delle date

en: Specify Notes
it: Specificare le note

en: Specify Number
it: Specificare il numero

en: Specify Payee
it: Selezionare il beneficiario

en: Specify Status
it: Selezionare lo stato

en: Specify Type
it: Specificare il tipo

en: Specify advanced settings for transaction
it: Specificare le impostazioni avanzate dell'operazione

en: Specify any associated check number or transaction number
it: Immettere il numero associato all'assegno o all'operazione

en: Specify any text notes you want to add to this transaction.
it: Specificare la nota di testo da aggiungere all'operazione

en: Specify if the value of the asset changes over time
it: Specificare se il valore del bene cambia nel tempo

en: Specify if this account has been closed. Closed accounts are inactive in most calculations, reporting etc.
it: Specificare se questo conto è stato chiuso. Chiudere i conti che sono inattivi per lo più in previsione, rapporto ecc.

en: Specify the User Name
it: Specificare il nome utente

en: Specify the account from which the transfer is occurring
it: Selezionare il Conto dal quale è partito il trasferimento

en: Specify the amount for this transaction
it: Immettere l'importo dell'operazione

en: Specify the category for this transaction
it: Selezionare la categoria dell'operazione

en: Specify the color for future transactions
it: Specificare il colore delle operazioni future

en: Specify the color for the list Border
it: Selezionare il colore per il bordo dell'elenco

en: Specify the color for the list background
it: Selezionare il colore per lo sfondo dell'elenco

en: Specify the color for the list details
it: Selezionare il colore per i dettagli dell'elenco

en: Specify the color for the list row 0
it: Selezionare il colore per la riga 0 dell'elenco

en: Specify the color for the list row 1
it: Selezionare il colore per la riga 1 dell'elenco

en: Specify the color for the nav tree
it: Selezionare il colore per la finestra di navigazione

en: Specify the currency to be used by this account.
it: Specificare la valuta da utilizzare per questo conto

en: Specify the date format for display
it: Specifica il formato della data da visualizzare

en: Specify the date of purchase of asset
it: Specificare la data di acquisto del bene

en: Specify the date of the next bill or deposit
it: Selezionare la data di scadenza del prossimo Pagamento o Deposito

en: Specify the date of the transaction
it: Selezionare la data dell'operazione

en: Specify the delimiter to use when importing/exporting CSV files
it: Specificare il separatore di campo da utilizzare per Importa/esporta file formato CSV

en: Specify the frequency of the expense or deposit
it: Specificare la frequenza della Spesa o Deposito

en: Specify the language to use
it: Selezionare la lingua da utilizzare

en: Specify the number of times this series repeats. Leave blank if this series continues forever.
it: Specificare il numero di volte che la ricorrenza si ripete. Lasciare vuoto se non ha scadenza.

en: Specify the order of fields in the CSV file
it: Specificare l'ordine dei campi nel file CSV

en: Specify the purchase date of the stock investment
it: Specificare la data dei titoli investiti

en: Specify the status for the transaction
it: Selezionare lo stato dell'operazione

en: Specify the transfer account
it: Selezionare il Conto verso il quale effettuare il trasferimento

en: Specify the type of account to be created.
it: Seleziona il tipo di conto da creare

en: Specify the type of transaction.
it: Specificare il tipo di operazione.

en: Specify the type of transactions to be created.
it: Scegliere il tipo di operazione da creare

en: Specify to whom the transaction is going to or coming from
it: Selezionare a chi va o da chi viene l'operazione

en: Specify where the transaction is going to or coming from
it: Selezionare l'origine o la destinazione dell'operazione

en: Specify whether this category is an income or an expense category
it: Specifica se questa è una categoria "Reddito" o una categoria "Spese"

en: Specify which accounts are visible
it: Specifica i Conti visualizzati

en: Specify which font size is used on the report tables
it: Specifica quale dimensione dei caratteri è utilizzata nelle tabelle dei rendiconti

en: Specify which transactions are visible by default
it: Specifica quali operazioni sono visibili come predefinite

en: Specify year to base budget on.
it: Seleziona l'anno sul quale basare la previsione di budget

en: Split
it: Suddividi

en: Split Category
it: Categoria suddivisa

en: Split Detail Dialog
it: Riquadro dettagli suddivisioni

en: Split Transaction Dialog
it: Riquadro suddivisione operazione

en: Status
it: Stato

en: Stock Download
it: Download Azioni

en: Stock Investment Details
it: Dettagli delle Azioni Investite

en: Stock Investments
it: Investimenti

en: Stock Investments:
it: Azioni investite:

en: Stock Name
it: Nome Investimento

en: Stock Quote Web Page
it: Pagina Web delle quotazioni azionarie

en: Stocks
it: Investimenti

en: Sub Category
it: Sotto-categoria

en: Sub Category  :
it: Sotto-categoria:

en: Sub Category with same name exists
it: Sotto-categoria con lo stesso nome già inserita

en: Sub Category:
it: Sotto-categoria:

en: Sub-Category is in use
it: Sotto-categoria in uso

en: SubCategory
it: Sotto-categoria

en: Suffix Symbol
it: Simbolo suffisso

en: Summary
it: Saldo

en: Summary of Accounts
it: Saldo odierno Conti

en: Summary of Assets
it: Saldo odierno dei Beni

en: Summary of Stocks
it: Saldo odierno Investimenti

en: Sunday
it: Domenica

en: Symbol
it: Simbolo

en: Thursday
it: Giovedì

en: Times Repeated
it: Numero di volte

en: To
it: A

en: To Account
it: A conto

en: To Account Amount Entry
it: Sommatoria entrate conti

en: To Whom the Money Goes
it: A chi è andato il denaro

en: To import QIF files correctly, the date option set in MMEX 
     must match the format of the date in the QIF file.
    Are you are sure you want to proceed with the import?
it: Per importare correttamente file QIF, l'impostazione della data in MMEX 
     deve avere lo stesso formato della data del file QIF.
    Sicuro di voler procedere con l'importazione?

en: Today's Date:
it: Stato dei Conti odierno:

en: Top Categories Last 30 Days
it: Principali categorie degli ultimi 30 giorni

en: Total
it: Totale

en: Total Amount:
it: Importo totale:

en: Total Assets:
it: Totale Beni:

en: Total Balance on all Accounts
it: Saldo totale di tutti i Conti

en: Total Lines : %d 
    Total Imported : %d
    
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
it: Totale righe: %d 
    Totale importati: %d
    
    File Log salvato in: %s.
    
    Le operazioni importate sono state spuntate in modo da poterle controllare.

en: Total Lines : %d.
    Total Imported : %d
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
it: Totale righe: %d.
    Totale importati: %d
    File Log scritto in: %s.
    
    Le operazioni importate sono state spuntate in modo da poterle controllare.

en: Total Stock Investments:
it: Totale Azioni investite:

en: Total Transactions
it: Totale operazioni

en: Total of Accounts:
it: Saldo dei conti:

en: Total:
it: Totale:

en: Total: %s
it: Totale: %s

en: Total: %s Invested: %s Gain: %s
it: Totale: %s Investito: %s Guadagno: %s

en: Total: %s Invested: %s Loss: %s
it: Totale: %s Investito: %s Perdita: %s

en: Transaction Details
it: Dettagli operazione

en: Transaction Filter
it: Filtro operazioni

en: Transaction List
it: Elenco operazioni

en: Transaction Number
it: Numero dell'operazione

en: Transaction Report
it: Rendiconto operazioni

en: Transaction Statistics
it: Statistiche operazioni

en: Transaction Statistics for
it: Statistiche operazioni per

en: Transaction Type
it: Tipo di operazione

en: Transaction Type is empty
it: Manca il Tipo di operazione

en: Transaction View Options
it: Opzioni visualizzazione operazione

en: Transactions
it: Operazione(i)

en: Transactions Visible
it: Operazioni visibili

en: Transfer
it: Trasferimento

en: Tuesday
it: Martedì

en: Type
it: Tipo

en: Type a Payee Name in the Text Box and then press Add.
it: Inserire un "Nome Beneficiario" nella casella di testo e poi premere Aggiungi.

en: Type of Account
it: Tipo di conto

en: Type:
it: Tipo:

en: Unable to connect!
it: Connessione non riuscita!

en: Unable to convert db successfully. Check Password!
it: Impossibile convertire db con successo. Controllare la password!

en: Unable to open file.
it: Impossibile aprire il file.

en: Unable to write to file.
it: Impossibile scrivere sul file.

en: Unit Name
it: Nome unità

en: Universal CSV Importer Dialog
it: Dialogo per importare CSV generici

en: Unknown
it: Non classificata

en: Upcoming Transactions
it: Operazioni imminenti

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Failed
it: Aggiornamento non riuscito

en: Use Original Date when Pasting Transactions
it: Utilizza la data originale quando si incollano le operazioni

en: Use Transaction Sound
it: Utilizza il suono per l'operazione

en: User Name
it: Nome utente

en: Using Language :
it: Lingua in uso:

en: Value
it: Valore

en: Value of 123456.78 will be
it: Valore di 123456,78 diventa

en: Version History
it: Cronologia delle versioni

en: View 30 days
it: Visualizza 30 giorni

en: View 90 days
it: Visualizza 90 giorni

en: View All Budget Categories
it: Visualizza la pianificazione budget per tutte le categorie

en: View All Except Reconciled Transactions
it: Visualizza tutto escluse le operazioni "Riconciliate"

en: View All Transactions
it: Visualizza tutte le operazioni

en: View Current Month
it: Visualizza il mese in corso

en: View Duplicate Transactions
it: Visualizza le operazioni "Duplicate"

en: View Expense Budget Categories
it: Visualizza le categorie del budget Spese

en: View File Contents
it: Visualizza il contenuto del file

en: View Flagged Transactions
it: Visualizza le operazioni "da Monitorare"

en: View Income Budget Categories
it: Visualizza le categorie del budget Reddito

en: View Last Month
it: Mostra l'ultimo mese

en: View Non-Zero Budget Categories
it: Visualizza la pianificazione budget delle categorie con valore diverso da zero

en: View Options
it: Opzioni di visualizzazione

en: View Reconciled
it: Visualizza Riconciliate

en: View Reconciled Transactions
it: Visualizza le operazioni "Riconciliate"

en: View Settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: View Transactions from current month
it: Visualizza le operazioni del mese in corso

en: View Transactions from last 3 months
it: Visualizza le operazioni degli ultimi 3 mesi

en: View Transactions from last 30 days
it: Visualizza le operazioni degli ultimi 30 giorni

en: View Transactions from last month
it: Visualizza le operazioni dell'ultimo mese

en: View Un-Reconciled Transactions
it: Visualizza le operazioni "Non riconciliate"

en: View UnReconciled
it: Visualizza Non riconciliate

en: View Void Transactions
it: Visualizza le operazioni "Nulle"

en: Viewing All Budget Categories
it: Visualizzazione della pianificazione budget per tutte le categorie

en: Viewing All Except Reconciled Transactions
it: Visualizzazione di tutte le operazioni ad esclusione di quelle "Riconciliate"

en: Viewing All Transactions
it: Visualizzazione di tutte le operazioni

en: Viewing All except Reconciled Transactions
it: Visualizzazione di tutte le operazioni ad esclusione di quelle "Riconciliate"

en: Viewing Flagged transactions
it: Visualizzazione delle operazioni "da Monitorare"

en: Viewing Reconciled transactions
it: Visualizzazione delle operazioni "Riconciliate"

en: Viewing Un-Reconciled transactions
it: Visualizzazione delle operazioni "Non riconciliate"

en: Viewing Void transactions
it: Visualizzazione delle operazioni "Nulle"

en: Viewing all transactions
it: Visualizzazione di tutte le operazioni

en: Viewing duplicate transactions
it: Visualizzazione delle operazioni "Duplicate"

en: Viewing transactions from current month
it: Visualizzazione delle operazioni del mese in corso

en: Viewing transactions from last 3 months
it: Visualizzazione delle operazioni degli ultimi 3 mesi

en: Viewing transactions from last 30 days
it: Visualizzazione delle operazioni degli ultimi 30 giorni

en: Viewing transactions from last month
it: Visualizzazione delle operazioni dell'ultimo mese

en: Visit Website for more information
it: Vai al sito per maggiori informazioni...

en: Void
it: Nulla

en: Warning
it: Attenzione

en: Website:
it: Indirizzo internet:

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Weekly
it: Settimanale

en: Where the Money Comes From
it: Da dove viene il denaro

en: Where the Money Goes
it: Dove è andato il denaro

en: Withdrawal
it: Prelievo

en: Yahoo Server
it: Server Yahoo

en: Yahoo Suffix
it: Suffisso Yahoo

en: Year is not valid
it: Data anno errata

en: Yearly
it: Annuale

en: You have the latest version installed!
it: La versione installata è l'ultima disponibile

en: as Duplicate
it: come Duplicata

en: as Reconciled
it: come "&Riconciliata"

en: as Unreconciled
it: come "N&on riconciliata"

en: as Void
it: come "N&ulla"

en: as needing Followup
it: come "&da Monitorare"

en: minutes while market is open
it: resoconto mentre il mercato è aperto

en: never!
it: mai!

en: one of the following fields: date, payee, transaction type, amount strings is empty, skipping
it: Uno dei seguenti campi: data, beneficiario, tipo di operazione, importo sono vuoti. Operazione ignorata!

en: to
it: a
