Money Manager Ex - en to hu translation catalogue (607 entries)

en: 
    Investment accounts are specialized accounts that only 
    have stock/mutual fund investments associated 
    with them.
hu: 
    A befektetési számlák olyan speciális számlák, amelyek  
    csak értékpapírokat és részvényeket tárolnak

en: 
    Select the type of account you want to create:
    
    General bank accounts cover a wide variety of account
     types like Checking, Savings and Credit card type accounts.
hu: 
    Adja meg a létrehozandó bankszámla típusát:
    
    A bankszámláknak sok féle változata létezik,
     mint például megtakarítási, hitelkártya és folyószámla.

en: 
    Specify a descriptive name of the account. This most commonly 
    is the name of the financial institution where the account is held. 
    For example 'ABC Bank'.
hu: 
    Adjon meg egy nevet a létrehozandó bankszámlához. 
    Ez lehet azonos is  a bankszámlát kezelő pénzintézet nevével. 
    Például: 'ABC Bank'.

en: 
    Specify the base (or default) currency to be used 
    with the database. You can change the 
    currency associated with each account if needed.
hu: 
    Adja meg az adatbázis által használt alapértelmezett 
    pénznemet. Szükség esetén ez minden egyes 
    bankszámlán külön beállítható.

en:   and contributers from around the world.
hu: és a közreműködők világszerte.

en:  One of the following fields: date, payee, transaction type, amount, category strings is empty, skipping
hu:  néhány mező: dátum, kedvezményezett, ügylet típus, összeg kategória nincs kitöltve, átugrás

en:  To:
hu:  Eddig:

en:  account name
hu:  számla név

en:  amount
hu:  összeg

en:  cannot process Account Types yet
hu:  a bankszámla típusa még nincs feldolgozva

en:  date
hu:  dátum

en:  days overdue!
hu:  nap késésben!

en:  days remaining
hu:  nap van hátra

en:  file contains insufficient number of tokens
hu:  a fájl elégtelen mennyiségű jelzést tartalmaz

en:  imported OK.
hu:  Sikeres importálás

en:  incorrect QIF line type
hu:  helytelen QIF sor típus

en:  invalid amount, skipping.
hu:  érvénytelen érték, kihagyás.

en:  invalid date, skipping.
hu:  érvénytelen dátium, kihagyás.

en:  is invalid.
hu:  érvénytelen.

en:  missing amount, skipping.
hu:  hiányzó összeg, kihagyás

en:  missing category, skipping.
hu:  hiányzó kategória, kihagyás.

en:  missing date, skipping.
hu:  hiányzó dátum, kihagyás.

en:  missing payee, skipping.
hu:  hiányzó kedvezményezett, kihagyás.

en:  missing transaction type, skipping.
hu:  hiányzó ügylet típus, kihagyás.

en:  payee
hu:  kedvezményezett

en:  transactions imported from QIF
hu:  ügyletek importálva QIF-ből

en:  type
hu:  típus

en:  unrecognized transaction type, skipping.
hu:  ismeretlen ügylet típus, kihagyás.

en: &About...
hu: &Névjegy...

en: &Accounts
hu: &Bankszámlák

en: &CSV Files
hu: &CSV fájlok

en: &Copy Transaction
hu: &Ügylet másolása

en: &Delete Account
hu: &Bankszámla törlése

en: &Delete Asset
hu: &Vagyontárgy törlése

en: &Delete Bills && Deposit Series
hu: &Számla vagy betét sorozat törlése

en: &Delete Stock Investment
hu: &Befektetés törlése

en: &Delete Transaction
hu: &Ügylet törlése

en: &Edit Account
hu: &Bankszámla szerkesztése

en: &Edit Asset
hu: &Vagyontárgy szerkesztése

en: &Edit Bills && Deposit Series
hu: &Számla vagy betét sorozat szerkesztése

en: &Edit Stock Investment
hu: &Befektetés szerkesztése

en: &Edit Transaction
hu: &Ügylet szerkestése

en: &Export
hu: &Exportálás

en: &File
hu: &Fájl

en: &Go To..
hu: &Ugrás..

en: &Help
hu: &Súgó

en: &Help	Ctrl-F1
hu: &Súgó	Ctrl-F1

en: &Launch Account Website
hu: Bankszámla weboldalának betöltése

en: &MM.NET CSV Files
hu: &MM.NET CSV fájlok

en: &MMEX CSV Files
hu: &MMEX CSV fájlok

en: &New Asset
hu: &Új vagyontárgy

en: &New Bills && Deposit Series
hu: &Új számla vagy betét sorozat

en: &New Database	Ctrl-N
hu: &Új adatbázis	Ctrl-N

en: &New Stock Investment
hu: &Új befektetés

en: &New Transaction
hu: &Új ügylet

en: &Open Database	Ctrl-O
hu: &Adatbázis megnyitása	Ctrl-O

en: &Options
hu: &Beállítások

en: &Paste Transaction
hu: &Ügylet beillesztése

en: &QIF Files
hu: &Importálás QIF-ből

en: &Report to HTML
hu: &Kimutatás HTML-ben

en: &Toolbar
hu: &Eszköztár

en: &Tools
hu: &Eszközök

en: &Universal CSV Files
hu: &CSV fájlok

en: &View
hu: &Nézet

en: Access Info:
hu: Jelszavak:

en: Accessing Database
hu: Adatbázis olvasása

en: Account
hu: Bankszámla

en: Account &List
hu: Bankszámlák &listája

en: Account Balance : %s      Reconciled Balance : %s
hu: Számlaegyenleg : %s      Kiegyenlített egyenleg: %s

en: Account List
hu: Bankszámlák listája

en: Account Name
hu: Bankszámla neve

en: Account Name
hu: Bankszámla neve

en: Account Name Invalid
hu: A bankszámla neve érvénytelen

en: Account Name already exists
hu: Már van ilyen bankszámla

en: Account Name:
hu: Bankszámla neve:

en: Account Number:
hu: Számlaszám:

en: Account Status:
hu: Bankszámla állapota:

en: Account Type:
hu: Bankszámla típusa:

en: Account View :
hu: Számlatörténet :

en: Account View Options
hu: Bankszámla nézeteinek beállításai

en: Accounts
hu: Bankszámlák

en: Accounts Visible
hu: Látható bankszámlák

en: Actual
hu: Jelenlegi

en: Add
hu: Hozáadás

en: Add Account Wizard
hu: Bankszámla varázsló hozzáadása

en: Add Budget Year
hu: Költségvetési év hozzáadása

en: Add CSV field
hu: CSV mező hozzáadása

en: Add Currency
hu: Pénznem hozzáadása

en: Add a new budget year
hu: Új költségvetési év hozzáadása

en: Add a new category
hu: Új kategória hozzáadása

en: Add a new payee name
hu: Új kedvezményezett nevének hozzáadása

en: Adding payee
hu: Kedvezményezett hozzáadása

en: Advanced
hu: Haladó

en: All
hu: Összes

en: Amount
hu: Összeg

en: Amount is empty
hu: Összeg üres

en: Amount to be recorded in To Account
hu: Összeg rögzítése a célszámlába

en: Amount(+/-)
hu: Összeg(+/-)

en: Amount:
hu: Összeg:

en: App Start Dialog
hu: Indítóablak

en: Appreciates
hu: Növekvő

en: April
hu: Április

en: Art
hu: Művelődés

en: Asset Details
hu: Vagyontárgy részletei

en: Asset Type
hu: Vagyontárgy típusa

en: Assets
hu: Vagyon

en: August
hu: Augusztus

en: Automobile
hu: Gépkocsi

en: Backup database before opening
hu: Biztonsági mentés megnyitás előtt

en: Balance
hu: Egyenleg

en: Bank Accounts
hu: Bankszámlák

en: Base Account Currency Not set.
    Set that first using tools->options menu and then add a new account
hu: Alap pénznem nincs beállítva. 
    Kattintson az Eszközök->Beállítások menüpontra,
     majd hozzon létre új számlát

en: Base Budget On:
hu: Költségvetési alap:

en: Base Conversion Rate should be greater than 0.0
hu: Alap átváltási aránynak nagyobbnak kell lennie mint 0.0

en: Base Currency
hu: Alap pénznem

en: Base Currency Not Set
hu: Alap pénznem nincs beállítva

en: Base Currency for account
hu: A számla alap pénzneme

en: Be notified of new releases
hu: Verziókövetés

en: Bi-Monthly
hu: Kéthavonta

en: Bi-Weekly
hu: Kéthetente

en: Bills && Deposits
hu: Számlák vagy betétek

en: Budget Entry Dialog
hu: Költségvetés bevitele

en: Budget Performance
hu: Költségvetés működése

en: Budget Performance for Year :
hu: Költségvetés működése a következő évben :

en: Budget Setup
hu: Költségvetés beállítása

en: Budget Setup for
hu: Költségvetési év

en: Budget Year Editor
hu: Költségvetési év szerkesztő

en: Budget Year Entry
hu: Költségvetési év bevitele

en: Budget Year already exists
hu: A költségvetési év létezik

en: Budget Year:
hu: Költségvetési év:

en: Budgeting
hu: Költségvetés

en: CSV Delimiter
hu: CSV elválasztójel

en: CSV Field
hu: CSV mező

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Cannot decode binary
hu: Nem lehet dekódolni

en: Cash
hu: Készpénz

en: Cash Flow - Specific Accounts
hu: Cash Flow - meghatározott számlák

en: Cash Flow Forecast For All Accounts - A Year Ahead
hu: Cash Flow előrejelzés minden számlához

en: Category
hu: Kategória

en: Category
hu: Kategória

en: Category
hu: Kategória

en: Category         :
hu: Kategória      :

en: Category cannot be empty
hu: A kategória nem lehet üres

en: Category is empty, marking transaction as Unknown category
hu: Kategória üres, az ügylet megjelölése ismeretlen kategóriaként

en: Category is in use
hu: A kategória használatban van

en: Category with same name exists
hu: Már van ilyen kategória

en: Category:
hu: Kategória:

en: Cents Name
hu: Váltópénz

en: Change in Value
hu: Érték változás

en: Change the name of an existing payee
hu: Létező kedvezményezett nevének változtatása

en: Check For Updates
hu: Frissítések keresése

en: Check Update
hu: Frissítés keresése

en: Check for &Updates
hu: Frissítések &keresése

en: Checking
hu: Folyószámla

en: Checking/Savings
hu: Folyószámla/Megtakarítási számla

en: Choose Account to Delete
hu: Válasszon egy bankszámlát a törléshez

en: Choose Account to Edit
hu: Válasszon egy számlát a szerkesztéshez

en: Choose Account to Export from:
hu: Válasszon bankszámlát az exportáláshoz:

en: Choose Account to import to:
hu: Válasszon bankszámlát az importáláshoz:

en: Choose Accounts
hu: Bankszámlák kiválasztása

en: Choose CSV data file to Export
hu: Válasszon CSV fájlt az exportáláshoz

en: Choose Investment Account
hu: Válasszon befektetési számlát

en: Choose MM.NET CSV data file to import
hu: Válasszon MM.NET CSV fájlt az importáláshoz

en: Choose QIF data file to import
hu: Válasszon QIF fájlt az importáláshoz

en: Close
hu: Bezárás

en: Closed
hu: Zárolt

en: Colors
hu: Színek

en: Commission
hu: Jutalék

en: Confirm Account Deletion
hu: Bankszámla törlésének jóváhagyása

en: Confirm Asset Deletion
hu: Vagyontárgy törlésének jóváhagyása

en: Confirm QIF import
hu: QIF import jóváhagyása

en: Confirm Series Deletion
hu: Sorozat törlésének jóváhagyása

en: Confirm Stock Investment Deletion
hu: Befektetés törlésének jóváhagyása

en: Confirm Transaction Deletion
hu: Ügylet törlésének jóváhagyása

en: Contact:
hu: Elérhetőség:

en: Contributers
hu: Közreműködők

en: Conversion to Base Rate
hu: Konverzió az alap árfolyamra

en: Create a new database file to get started
hu: Új adatbázis fájl létrehozása a kezdéshez

en: Currency
hu: Pénznem

en: Currency Dialog
hu: Pénznem

en: Currency List
hu: Pénznem lista

en: Currency Manager
hu: Pénznem kezelő

en: Currency Name
hu: Pénznem neve

en: Currency name already exists!
hu: A pénznem már létezik!

en: Currency:
hu: Pénznem:

en: Current Month
hu: Jelenlegi hónap

en: Current Price
hu: Napi ár

en: Current View
hu: Jelenlegi nézet

en: Current Year
hu: Idei év

en: Date
hu: Dátum

en: Date
hu: Dátum

en: Date Format
hu: Dátum formátum

en: Date is empty,
hu: A dátum mező üres,

en: Decimal Char
hu: Tizedesjel

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Account
hu: Bankszámla törlése

en: Delete Account from database
hu: Bankszámla törlése az adatbázisból

en: Delete Asset
hu: Vagyontárgy Törlése

en: Delete Bills && Deposit Series
hu: Számla vagy betét sorozat törlése

en: Delete Budget Year
hu: Költségvetési év törlése

en: Delete Series
hu: Sorozat Törlése

en: Delete Stock Investment
hu: Befektetés törlése

en: Delete Transaction
hu: Ügylet törlése

en: Delete all flagged transactions
hu: Minden megjelölt ügylet törlése

en: Delete all transactions in current view
hu: Minden ügylet törlése ebben a nézetben

en: Delete an existing category. The category cannot be used by existing transactions.
hu: Létező kategória törlése. A kategória nem lehet használatban

en: Delete existing budget year
hu: Jelenlegi költségvetési év törlése

en: Delete the selected payee. The payee cannot be used by an existing transaction.
hu: Törölje a kedvezményezettet. Létező ügylet nem használhatja.

en: Deposit
hu: Betét

en: Depreciates
hu: Csökkenő

en: Do you really want to delete all the flagged transactions?
hu: Minden megjelölt ügyletet töröl?

en: Do you really want to delete all the transactions shown?
hu: Minden látható ügyletet töröl?

en: Do you really want to delete the Asset?
hu: Valóban törli a vagyontárgyat?

en: Do you really want to delete the account?
hu: Valóban törli a bankszámlát?

en: Do you really want to delete the series?
hu: Valóban törölni akarja a sorozatot?

en: Do you really want to delete the stock investment?
hu: Valóban törli a befektetést?

en: Do you really want to delete the transaction?
hu: Valóban törli az ügyletet?

en: Don't Care
hu: Nem számít

en: E&xit	Alt-X
hu: K&ilépés	Alt-X

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Account
hu: Bankszámla szerkesztése

en: Edit Asset
hu: Vagyontárgy szerkesztése

en: Edit Bills && Deposit Series
hu: Számlák vagy betétek szerkesztése

en: Edit Series
hu: Sorozat szerkesztése

en: Edit Stock Investment
hu: Befektetés szerkesztése

en: Edit Transaction
hu: Ügylet szerkesztése

en: Edit the name of an existing category
hu: Létező kategória nevének szerkesztése

en: Enter Next Bills && Deposit Occurrence
hu: A kijelölt számla vagy betét esemény bejegyzése a számlába

en: Enter Transaction
hu: Ügylet bejegyzése

en: Enter any commission paid
hu: Adja meg a kifizetett jutalékot

en: Enter any contact information for the financial institution.
hu: Írja be a pénzintézet elérhetőségeit

en: Enter any login/access information for the financial institution. This is not secure as anyone with access to the mmb file can access it.
hu: Írja be a hitelesítési információkat a pénzintézethez. Figyelem, nem biztonságos!

en: Enter current stock price
hu: Adja meg az értékpapír jelenlegi árát

en: Enter next Occurrence
hu: Következő esemény bevitele

en: Enter notes associated with this asset
hu: Írja be a vagyontárgyhoz fűződő megjegyzéseket

en: Enter notes associated with this investment
hu: Adjon megjegyzést az értékpapírhoz

en: Enter number of shares held
hu: Adja meg az értékpapírok darabszámát

en: Enter purchase price for each stock
hu: Adjon meg vételi árat minden értékpapírnak

en: Enter the Account Number associated with this account.
hu: Adja meg a bankszámlához tartozó számlaszámot.

en: Enter the Name of the Account. This name can be renamed at any time.
hu: Adja meg a bankszámla nevét. Ez bármikor megváltoztatható.

en: Enter the URL of the website for the financial institution.
hu: Írja be a pénzintézet honlapjának címét

en: Enter the amount budgeted for this category.
hu: A kategória költségvetési összegének bevitele

en: Enter the current value of the asset
hu: Adja meg a vagyontárgy jelenlegi értékét

en: Enter the initial balance in this account.
hu: Adja meg a bankszámla kezdőtőkéjét.

en: Enter the name of the asset
hu: Írja be a vagyontárgy nevét

en: Enter the name of the category to add or edit here
hu: Adja meg a létrehozandó kategória nevét, vagy szerkessze itt

en: Enter the name of the financial institution in which the account is held.
hu: Adja meg a bankszámlát kezelő pénzintézet nevét.

en: Enter the name of the financial institution where the investment is held
hu: Adja meg az értékpapírt kibocsájtó pénzintézet nevét

en: Enter the payee name to be added or make edits to an existing payee name
hu: Adja meg a hozzáadandó kedvezményezett nevét, vagy szerkesszen át egy létező kedvezményezett nevet

en: Enter the stock company name
hu: Adja meg a befektetőtársaság nevét

en: Enter the stock symbol (optional)
hu: Adja meg az értékpapír tözsdei jelét

en: Enter the year in YYYY format to specify year
hu: Adja meg az évet YYYY formában

en: Enter user notes and details about this account.
hu: Adjon megjegyzést a számlához

en: Entry
hu: Beviteli hiba:

en: Error
hu: Hiba

en: Error adding Category
hu: Sikertelen a kategória létrehozása

en: Error opening database
hu: Hiba az adatbázis megnyitásakor

en: Estimated
hu: Becsült

en: Estimated Expenses: %s Actual Expenses:  %s
hu: Becsült kiadások: %s Jelenlegi kiadások: %s

en: Estimated Expenses: Actual Expenses:
hu: Becsült kiadások: Jelenlegi kiadások:

en: Estimated Income: %s Actual Income:  %s
hu: Becsült bevétel: %s Jelenlegi bevétel: %s

en: Estimated Income: Actual Income:
hu: Becsült bevételek: Jelenlegi bevételek:

en: Expense
hu: Kiadás

en: Expenses
hu: Kiadás

en: Export to CSV
hu: CSV-be exportálás

en: Export to HTML
hu: Exportálás HTML-be

en: Favorite Account
hu: Kedvenc bankszámla

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: February
hu: Február

en: Filter Transactions
hu: Ügyletek szűrése

en: Follow Up On
hu: Folyamatban

en: Follow up
hu: Folyamatban

en: Four Months
hu: Négyhavonta

en: Four Weeks
hu: Négyhetente

en: Frequency
hu: Gyakoriság

en: Frequency:
hu: Gyakoriság:

en: Friday
hu: Péntek

en: From
hu: Honnan

en: From Account
hu: Kiinduló számla

en: From and To Account cannot be the same.
hu: A kiinduló és a célszámla nem lehet azonos

en: From:
hu: Ekkortól:

en: Gain/Loss
hu: Emelkedés/süllyedés

en: General
hu: Általános

en: General Settings
hu: Általános beállítások

en: Grouping Char
hu: elválasztójel

en: Half-Yearly
hu: Félévente

en: Held At
hu: Befektetési számla

en: Held At:
hu: Befektetési számla:

en: Help
hu: Súgó

en: Home Page
hu: Összesítő oldal

en: Household Object
hu: Háztartási eszköz

en: Import
hu: Importálás

en: Import from CSV
hu: Importálás CSV-ből

en: Import from MM.NET CSV
hu: Importálás MM.NET CSV-ből

en: Import from MMEX CSV
hu: Importálás MMEX CSV-ből

en: Import from QIF
hu: Importálás QIF-ből

en: Import from any CSV file
hu: Importálás bármilyen CSV-ből

en: Import/Export Settings
hu: Import/Export beállítások

en: Importing account type :
hu: Bankszámla típusának importálása

en: Income
hu: Bevétel

en: Income vs Expenses
hu: Bevételek és kiadások

en: Income vs Expenses - All Time
hu: Összes bevétel és kiadás

en: Income vs Expenses: Current Month
hu: Bevételek és kiadások: Ehavi

en: Init Balance
hu: Kezdő egyenleg

en: Initial Balance:
hu: Kezdőtőke:

en: Invalid Amount Entered
hu: Érvénytelen összeget adott meg

en: Invalid Entry
hu: Érvénytelen bejegyzés

en: Invalid Parent Category. Choose Root or Main Category node.
hu: Érvénytelen fő-kategória. Válasszon a gyökérből.

en: Invalid To Amount Entered
hu: Érvénytelen összeget adott meg

en: Invalid Value
hu: Érvénytelen érték

en: Invalid commission entered
hu: Érvénytelen jutalékot adott meg

en: Invalid field index
hu: Érvénytelen mező index

en: Invalid field name
hu: Érvénytelen mezőnév

en: Invalid number of shares entered
hu: Érvénytelen számú értékpapírt adott meg

en: Invalid purchase price entered
hu: Érvénytelen vételi árat adott meg

en: Invalid row index
hu: Érvénytelen sorindex

en: Invalid scalar query
hu: Érvénytelen skaláris lekérdezés

en: Investment
hu: Befektetési számla

en: January
hu: Január

en: Jewellery
hu: Ékszer

en: July
hu: Július

en: June
hu: Június

en: Language
hu: Nyelv

en: Last 30 Days
hu: Elmúlt 30 nap

en: Last Calendar Month
hu: Utolsó naptári hónap

en: Last Year
hu: Múlt év

en: Line :
hu: Sor :

en: List Background
hu: Lista háttere

en: List Border
hu: Lista elválasztó

en: List Details
hu: Lista részletei

en: List Row 0
hu: 0-dik fejléc

en: List Row 1
hu: 1-es fejléc

en: March
hu: Március

en: Mark As &Reconciled
hu: Megjelölés &teljesítettként

en: Mark As &Unreconciled
hu: Megjelölés &teljesítetlenként

en: Mark As &Void
hu: Megjelölés &érvénytelenként

en: Mark For &Followup
hu: Megjelölés &folyamatban-ként

en: Mark all
hu: Minden kijelölése

en: May
hu: Május

en: Monday
hu: Hétfő

en: Month
hu: Hónap

en: Monthly
hu: Havonta

en: Name
hu: Név

en: Name of Currency to Add
hu: Pénznem nevének hozzáadása

en: Name of the Account
hu: A bankszámla neve

en: Nav Tree
hu: Navigációs fa

en: Navigation
hu: Navigálás

en: New
hu: Új

en: New &Account
hu: Új &bankszámla

en: New Account
hu: Új Bankszámla

en: New Asset
hu: Új vagyontárgy

en: New Bills && Deposit Series
hu: Új számla vagy betét sorozat

en: New Database Wizard
hu: Új adatbázis varázsló

en: New Series
hu: Új sorozat

en: New Stock Investment
hu: Új befektetés

en: New Transaction
hu: Új ügylet

en: New update available!
hu: Van elérhető frissítés!

en: New/Edit Asset
hu: Új/Vagyontárgy szerkesztése

en: New/Edit Repeating Transaction
hu: Új/Ütemezett ügylet szerkesztése

en: New/Edit Stock Investment
hu: Új/Befektetés szerkesztése

en: New/Edit Transaction
hu: Új/Ügylet szerkesztése

en: Next Due Date
hu: Következő esedékes dátum

en: No Account available!
hu: Nincs bankszámla!

en: No Account available! Cannot Export!
hu: Nincs bankszámla! Nem tudok exportálni!

en: No Account available! Cannot Import! Create a new account first!
hu: Nincs bankszámla! Nem tudok importálni! Hozzon létre előbb egy új bankszámlát!

en: No Database opened
hu: Nincs adatbázis megnyitva

en: None
hu: Nincs

en: Notes
hu: Megjegyzés

en: Notes               :
hu: Jegyzet           :

en: Notes:
hu: Jegyzet:

en: Notes:
hu: Jegyzet:

en: Num Shares
hu: Értékpapírok

en: Number
hu: Azonosító

en: Number of Shares
hu: Értékpapírok száma

en: OK
hu: Rendben

en: Oct
hu: Okt

en: October
hu: Október

en: Open
hu: Nyitott

en: Open Last Opened Database
hu: Utoljára megnyitott adatbázis megnyitása

en: Open the Money Manager Ex website for latest news, updates etc
hu: Legutóbbi Money Manager hírek a web-en

en: Open the previously opened database :
hu: Az előszőleg használt adatbázis :

en: Opening Database File && Verifying Integrity
hu: Adatbázis megnyitása és hibaellenőrzés

en: Options Dialog
hu: Beállítások ablak

en: Organize &Categories
hu: &Kategóriák kezelése

en: Organize &Payees
hu: &Kedvezményezettek kezelése

en: Organize Categories
hu: Kategóriák kezelése

en: Organize Currency
hu: Pénznem kezelése

en: Organize Payees
hu: Kedvezményezettek kezelése

en: Other
hu: Egyéb

en: Others
hu: Egyebek

en: Out of memory
hu: Elfogyott a memória

en: Page Setup...
hu: Oldalbeállítás

en: Payee
hu: Kedvezményezett

en: Payee
hu: Kedvezményezett

en: Payee is in use
hu: A kedvezményezett foglalt

en: Payee with same name exists
hu: Már van ilyen nevű kedvezményezett

en: Please Wait
hu: Kérem várjon

en: Please verify that the CSV file from MMEX.NET contains only one account!
hu: Ellenőrizze, hogy az MMEX.NET CSV fájl csak egy számlát tartalmaz!

en: Prefix Symbol
hu: Pénznem rövidítése

en: Preview current report
hu: Jelenlegi jelentés előnézete

en: Print Preview...
hu: Nyomtatási kép

en: Print current report
hu: Jelenlegi jelentés nyomtatása

en: Print...
hu: Nyomtatás...

en: Property
hu: Leírás

en: Purchase Price
hu: Vételi ár

en: Quarterly
hu: Negyedévente

en: Quit this program
hu: Kilépés

en: REPORTS
hu: KIMUTATÁSOK

en: Rate of Change
hu: Változási arány

en: Rate of Change in Value
hu: Az értékváltozás aránya

en: Read Documentation
hu: Dokumentáció

en: Read the user manual
hu: Kézikönyv

en: Reconciled
hu: Kiegyenlítve

en: Released under the GNU GPL License
hu: A GNU GPL licensz alapján terjesztve

en: Remaining Days
hu: Hátralévő napok

en: Remove
hu: Eltávolít

en: Repeating Transaction Details
hu: Ütemezett ügyletek részletei

en: Repeating Transactions
hu: Sorozatos ügyletek

en: Repeats
hu: Ütemezés

en: Report Issues or Feedback
hu: Teméktámogatás

en: Reports
hu: Kimutatások

en: Restore Default Colors
hu: Színek visszaállítása

en: Restore Defaults
hu: Beállítások visszaállítása

en: Sample Date
hu: Minta

en: Saturday
hu: Szombat

en: Save Database &As
hu: Adatbázis mentése &másként

en: Scale
hu: Lépték

en: Select
hu: Választ

en: Select Account
hu: Számla kiválasztása

en: Select Category
hu: Kategória választása

en: Select Currency
hu: Pénznem választása

en: Select From
hu: Kiiduló számla

en: Select From Account
hu: Válasszon kiinduló számlát

en: Select Payee
hu: Kedvezményezett választása

en: Select To
hu: Célszámla

en: Select To Account
hu: Válasszon célszámlát

en: Select To Acct
hu: Válasszon

en: Select the currently selected category as the selected category for the transaction
hu: A jelenleg kijelölt kategória hozzárendelése az ügylethez

en: Select the currently selected payee as the selected payee for the transaction
hu: Adja hozzá a kijelölt kedvezményezettet az ügylethez

en: Select type of asset
hu: Válassza ki a vagyontárgy típusát

en: Select whether this is an account that is used often. This is used to filter accounts display view.
hu: Ezt válassza, ha a bankszámla gyakran használatban van. A számlák listájában ez jelenik meg elsőként.

en: Select whether to create a .bak file when opening a the database file
hu: Adja meg, hogy készüljön-e biztonsági másolat az adatbázis megnyitásakor

en: Send email through the mailing list to report issues with the software.
hu: A szoftverrel kapcsolatos észrevételek elküldése a levelezőlistára.

en: Sep
hu: Szep

en: September
hu: Szeptember

en: Set Currency
hu: Pénznem beállítása

en: Setup page printing options
hu: Nyomtatási beállítások

en: Share Name
hu: Értékpapír neve

en: Show Account List
hu: Bankszámlák listája

en: Show App Start Dialog
hu: Mutassa az indítóablakot

en: Show Organize Categories Dialog
hu: Kategóriakezelő ablak mutatása

en: Show Organize Currency Dialog
hu: Pénznemkezelő ablak mutatása

en: Show Organize Payees Dialog
hu: Kedvezményezett-kezelő ablak mutatása

en: Show about dialog
hu: Mutassa a program névjegyét

en: Show/Hide the Navigation tree control
hu: Navigációs fa meglelenítése/elrejtése

en: Show/Hide the toolbar
hu: Eszköztár megjelenítése/elrejtése

en: Sign up for the announcement mailing list
hu: Feliratkozás a levelezőlistára

en: Skipping QIF transaction because date, type, amount is empty/invalid, transaction skipped had
hu: A QIF átvitel kihagyva, mivel a dátum, típus, összeg mező üres, vagy érvénytelen.

en: Specify Account
hu: Bankszámla megadása

en: Specify Amount Range
hu: Összeghatár megadása

en: Specify Category
hu: Kategória megadása

en: Specify Date Range
hu: Időtartomány megadása

en: Specify Notes
hu: Jegyzet hozzáadása

en: Specify Number
hu: Szám megadása

en: Specify Payee
hu: Kedvezményezett megadása

en: Specify Status
hu: Állapot megadása

en: Specify Type
hu: Típus megadása

en: Specify advanced settings for transaction
hu: Ügyletek haladó beállításai

en: Specify any associated check number or transaction number
hu: Adja meg a vonatkozó elismervény, vagy ügylet számát

en: Specify any text notes you want to add to this transaction.
hu: Adhat megjegyzést ehhez az ügylethez

en: Specify if the value of the asset changes over time
hu: Adja meg, hogy a vagyontárgy értéke változik-e az idő folyamán

en: Specify if this account has been closed. Closed accounts are inactive in most calculations, reporting etc.
hu: Adja meg, hogy a számla zárolt-e. A zárolt számlák inaktívak a kalkulációkban és a kimutatásokban.

en: Specify the account from which the transfer is occurring
hu: Adja meg az átutalás kiinduló számláját

en: Specify the amount for this transaction
hu: Adjon meg egy összeget ehhez az ügylethez

en: Specify the category for this transaction
hu: Válasszon kategóriát ehhez az ügylethez

en: Specify the color for the list Border
hu: Adja  meg az elválasztó színét

en: Specify the color for the list background
hu: Adja meg a háttér színét

en: Specify the color for the list details
hu: Adja meg a lista részleteinek színét

en: Specify the color for the list row 0
hu: Adja meg a 0-dik fejléc színét

en: Specify the color for the list row 1
hu: Adja meg az 1-es fejléc színét

en: Specify the color for the nav tree
hu: Adja meg a navigációs fa színét

en: Specify the currency to be used by this account.
hu: Adja meg a bankszámla által használt pénznemet.

en: Specify the date format for display
hu: Adja meg a kijelzendő dátum formátumát

en: Specify the date of purchase of asset
hu: Adja meg a vagyontárgy vásárlásának dátumát

en: Specify the date of the next bill or deposit
hu: Adja meg a következő számla vagy betét dátumát

en: Specify the date of the transaction
hu: Adja meg az átutalás dátumát

en: Specify the delimiter to use when importing/exporting CSV files
hu: Adja meg, hogy milyen elválasztójelet használjon a CSV-ben

en: Specify the frequency of the expense or deposit
hu: Adja meg a kiadás, vagy betét gyakorságát

en: Specify the language to use
hu: Adja meg a használandó nyelvet

en: Specify the number of times this series repeats. Leave blank if this series continues forever.
hu: Adja meg a megbízás ismétlődésének számát. Hagyja üresen, ha a megbízás határozatlan idejű

en: Specify the order of fields in the CSV file
hu: Adja meg a mezők sorrendjét a CSV-ben

en: Specify the purchase date of the stock investment
hu: Adja meg az értékpapír vásárlásának dátumát

en: Specify the status for the transaction
hu: Adja meg az ügylet állapotát

en: Specify the transfer account
hu: Adja meg az átutalást fogadó számlát

en: Specify the type of account to be created.
hu: Adja meg a létrehozandó számla típusát.

en: Specify the type of transaction.
hu: Az ügylet típusának megadása

en: Specify the type of transactions to be created.
hu: Adja meg a létrehozandó ügyletek típusát

en: Specify to whom the transaction is going to or coming from
hu: Adja meg hogy az ügylet kinek, vagy kitől lesz folyósítva

en: Specify where the transaction is going to or coming from
hu: Adja meg, hogy az ügylet hová indul, vagy honnan jön

en: Specify whether this category is an income or an expense category
hu: Adja meg, hogy a kategória bevétel vagy kiadás kategória

en: Specify which accounts are visible
hu: Adja meg, hogy mely bankszámlák látszódjanak

en: Specify which transactions are visible by default
hu: Adja meg, hogy mely ügyletek jelenjenek meg

en: Specify year to base budget on.
hu: Adja meg az alap költségvetés évét

en: Statement not accessible
hu: A kimutatás nem érhető el

en: Status
hu: Állapot

en: Stock Investment Details
hu: Értékpapír befektetések részletei

en: Stock Investments
hu: Befektetések

en: Stock Investments:
hu: Befektetések:

en: Stock Name
hu: Befektetés neve

en: Stock Quote Web Page
hu: Tőzsdeinformációs weboldal

en: Stocks
hu: Portfólió

en: Sub Category
hu: Al-kategória

en: Sub Category  :
hu: Al-kategóra :

en: Sub Category with same name exists
hu: Már van ilyen al-kategória

en: Sub Category:
hu: Al-kategória:

en: Sub-Category is in use
hu: Az al-kategória használatban van

en: SubCategory
hu: Al-kategória

en: Suffix Symbol
hu: Utótag

en: Summary
hu: Összegzés

en: Summary of Accounts
hu: Bankszámlák összegzése

en: Summary of Assets
hu: Vagyon összegzése

en: Summary of Stocks
hu: Befektetések összegzése

en: Sunday
hu: Vasárnap

en: Symbol
hu: Jel

en: Thursday
hu: Csütörtök

en: Times Repeated
hu: Ismétlődés száma

en: To
hu: Hova

en: To Account
hu: Célszámla

en: To Account Amount Entry
hu: Célszámla összeg bevitele

en: To Whom the Money Goes
hu: Kinek ment a pénz

en: To import QIF files correctly, the date option set in MMEX 
     must match the format of the date in the QIF file.
    Are you are sure you want to proceed with the import?
hu: A QIF fájl helyes importálásához, az MMEX dátum
    beállításainak egyezni kell a QIF fájl dátum formátumával.
    Biztos hogy elvégzi az importálást?

en: Today's Date:
hu: Mai dátum:

en: Total
hu: Összes

en: Total Amount:
hu: Teljes összeg

en: Total Lines : %d 
    Total Imported : %d
    
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
hu: Sorok száma : %d 
    Importálva : %d
    
    Naplófájl : %s.
    
    Az importált ügyletek megjelölve, így ellenőrizheti őket.

en: Total Lines : %d.
    Total Imported : %d
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
hu: Sorok száma : %d.
    Importálva : %d
    Naplófájl : %s.
    
    Az importált ügyletek megjelölve, így ellenőrizheti azokat.

en: Total Transactions
hu: ügylet összesen

en: Total:
hu: Összesen:

en: Total: %s
hu: Összesen: %s

en: Transaction Details
hu: Ügylet részletei

en: Transaction Filter
hu: Ügyletek szűrése

en: Transaction List
hu: Ügyletek listája

en: Transaction Number
hu: Ügylet száma

en: Transaction Report
hu: Ügylet lekérdezések

en: Transaction Statistics
hu: Ügylet statisztikák

en: Transaction Statistics for
hu: Ügylet statisztika

en: Transaction Type
hu: Ügylet típusa

en: Transaction Type is empty
hu: Ügylet típusa üres

en: Transaction View Options
hu: Ügylet nézeteinek beállítása

en: Transactions
hu: Ügylet

en: Transactions Visible
hu: Látható ügyletek

en: Transfer
hu: Átutalás

en: Tuesday
hu: Kedd

en: Type
hu: Típus

en: Type of Account
hu: Bankszámla típusa

en: Type:
hu: Típus

en: Unable to connect!
hu: Nincs kapcsolat!

en: Unit Name
hu: Pénzegység

en: Universal CSV Importer Dialog
hu: CSV importálás

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Upcoming Transactions
hu: Esedékes ügyletek

en: Update
hu: Frissítés

en: Update Failed
hu: Sikertelen frissítés

en: Using Language :
hu: Használt nyelv :

en: Value
hu: Érték

en: Value of 123456.78 will be
hu: 123456.78 értéke legyen

en: Version History
hu: Verzió történet

en: View 30 days
hu: 30 nap mutatása

en: View 90 days
hu: 90 nap mutatása

en: View All Budget Categories
hu: Minden költségvetés kategória mutatása

en: View All Transactions
hu: Minden ügylet mutatása

en: View File Contents
hu: Fájltartalom mutatása

en: View Flagged Transactions
hu: Megjelölt ügyletek mutatása

en: View Non-Zero Budget Categories
hu: Nem-nulla költségvetésű kategóriák mutatása

en: View Options
hu: Nézet beállításai

en: View Reconciled
hu: Teljesültek mutatása

en: View Reconciled Transactions
hu: Teljesített ügyletek mutatása

en: View Settings
hu: Beállítások áttekintése

en: View Transactions from last 3 months
hu: Az elmúlt 3 hónap ügyletei

en: View Transactions from last 30 days
hu: Az elmúlt 30 nap ügyletei

en: View Un-Reconciled Transactions
hu: Befejezetlen ügyletek mutatása

en: View UnReconciled
hu: Teljesítetlenek mutatása

en: View Void Transactions
hu: Érvénytelen ügyletek mutatása

en: Viewing All Budget Categories
hu: Minden költségvetés kategória mutatása

en: Viewing All Transactions
hu: Minden ügylet törlése

en: Viewing Flagged transactions
hu: Megjelölt ügyletek mutatása

en: Viewing Reconciled transactions
hu: Teljesített ügyletek mutatása

en: Viewing Un-Reconciled transactions
hu: Teljesítetlen ügyletek mutatása

en: Viewing Void transactions
hu: Érvénytelen ügyletek mutatása

en: Viewing all transactions
hu: Minden ügylet mutatása

en: Viewing transactions from last 3 months
hu: Az elmúlt 3 hónap ügyleteinek mutatása

en: Viewing transactions from last 30 days
hu: Az elmúlt 30 nap ügyleteinek mutatása

en: Visit Website for more information
hu: Hivatalos weboldal

en: Void
hu: Érvénytelen

en: Website:
hu: Weboldal:

en: Wednesday
hu: Szerda

en: Weekly
hu: Hetente

en: Where the Money Goes
hu: Hová ment a pénz

en: Withdrawal
hu: Kivét

en: Year is not valid
hu: Érvénytelen év

en: Yearly
hu: Évente

en: You have the latest version installed!
hu: Ez a legújabb verzió!

en: as Reconciled
hu: teljesítettként

en: as Unreconciled
hu: teljesítetlenként

en: as Void
hu: érvénytelenként

en: as needing Followup
hu: folyamatban-ként

en: one of the following fields: date, payee, transaction type, amount strings is empty, skipping
hu: néhány mező: dátum, kedvezményezett, ügylet típus, összeg nincs kitöltve, átugrás
