Money Manager Ex - en to fr translation catalogue (776 entries)

en: Version:
fr: Version :

en:   and contributers from around the world.
fr:   et des contributeurs du monde entier.

en: Released under the GNU GPL License
fr: Distribué sous licence GNU GPL

en: Powered by wxWidgets, SQLite, wxSQLite(by Ulrich Telle)
fr: Développé avec wxWidgets, SQLite, wxSQLite (par Ulrich Telle)

en: Version History
fr: Historique des versions

en: Contributers
fr: Contributeurs

en: Using Language :
fr: Langue :

en: Open Last Opened Database
fr: Ouvrir la dernière base de données utilisée

en: Open the previously opened database :
fr: Ouvre la derniere base utilisée :

en: Create a New Database
fr: Créer une nouvelle base

en: Create a new database file to get started
fr: Crée une nouvelle base de données pour commencer

en: Open Existing Database
fr: Ouvrir une base de données existante

en: Open an already created database file with extension (*.mmb)
fr: Ouvre une base Money Manager Ex existante (fichier *.mmb)

en: Read Documentation
fr: Lire la documentation

en: Read the user manual
fr: Lire le manuel de l'utilisateur (en anglais)

en: Visit Website for more information
fr: Visiter le site Web pour plus d'informations

en: Open the Money Manager Ex website for latest news, updates etc
fr: Ouvrir le site de Money Manager Ex (actualités, mises à jour, etc.)

en: Show this window next time
fr: Afficher cette fenêtre la prochaine fois que

en:  starts
fr:  démarre.

en: Asset Details
fr: Détails de l'actif

en: Name
fr: Nom du bien

en: Enter the name of the asset
fr: Introduire le nom du bien

en: Specify the date of purchase of asset
fr: Préciser la date d'achat du bien

en: Asset Type
fr: Type de bien

en: Property
fr: Immobilier

en: Household Object
fr: Biens ménagers

en: Art
fr: Collection

en: Jewellery
fr: Bijoux

en: Cash
fr: Liquidités

en: Other
fr: Autre

en: Select type of asset
fr: Choisir le genre de bien

en: Value
fr: Valeur

en: Enter the current value of the asset
fr: Introduire la valeur actuelle de l'actif

en: Change in Value
fr: Evolution de sa valeur

en: None
fr: Stable

en: Appreciates
fr: Augmentation

en: Depreciates
fr: Diminution

en: Specify if the value of the asset changes over time
fr: Préciser si la valeur du bien change avec le temps

en: Rate of Change
fr: Taux de change

en: Enter the rate at which the asset changes its value in % per year
fr: Introduire le taux qui modifie la valeur de l'actif en % par année

en: Notes
fr: Note

en: Enter notes associated with this asset
fr: Associer des remarques au bien

en: Cancel
fr: Annuler

en: Invalid Value
fr: Valeur invalide

en: Error
fr: Erreur

en: Rate of Change in Value
fr: Taux de change

en: Assets
fr: Biens

en: Total:
fr: Total :

en: New
fr: Nouveau

en: New Asset
fr: Nouveau bien

en: Edit
fr: Editer

en: Edit Asset
fr: Editer le bien

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete Asset
fr: Supprimer le bien

en: Total: %s
fr: Total : %s

en: &New Asset
fr: &Nouvel avoir

en: &Edit Asset
fr: &Editer le bien

en: &Delete Asset
fr: &Supprimer le bien

en: Do you really want to delete the Asset?
fr: Souhaitez-vous réellement supprimer le bien?

en: Confirm Asset Deletion
fr: Confirmez la suppression du bien

en: Split Category
fr: Catégorie de répartition

en: Repeating Transaction Details
fr: Détails des opérations planifiées

en: Account Name
fr: Nom du compte

en: Select Account
fr: Sélectionner le compte

en: Next Occurrence
fr: Prochaine échéance

en: Specify the date of the next bill or deposit
fr: Introduire la date de la prochaine facture / dépôt

en: Repeats
fr: Fréquence

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Bi-Weekly
fr: Bihebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuel

en: Bi-Monthly
fr: Bimensuel

en: Quarterly
fr: Trimestriel

en: Half-Yearly
fr: Semestriel

en: Yearly
fr: Annuel

en: Four Months
fr: Quatre mois

en: Four Weeks
fr: Quatre semaines

en: Daily
fr: Journalier

en: Times Repeated
fr: Nombre de répétitions

en: Specify the number of times this series repeats. Leave blank if this series continues forever.
fr: Précisez le nombre de répétitions de la série planifée. Laissez le champ vide si la série planifiée se répète indéfiniment.

en: Transaction Details
fr: Détails de l'opération

en: Transaction Type
fr: Type d'opération

en: Withdrawal
fr: Débit

en: Deposit
fr: Crédit

en: Transfer
fr: Virement

en: Specify the type of transactions to be created.
fr: Préciser le type d'opération à créer

en: Advanced
fr: Détails

en: Specify advanced settings for transaction
fr: Précisez les détails de l'opération

en: Payee
fr: Tiers

en: Select Payee
fr: Choisir le tiers

en: Specify where the transaction is going to or coming from
fr: Introduire le tiers associé à l'opération

en: Number
fr: Numéro

en: Specify any associated check number or transaction number
fr: Préciser un numéro du chèque ou d'opération

en: To
fr: A

en: Select To Acct
fr: Choisir le compte

en: Specify the transfer account
fr: Préciser le destinataire du virement

en: Specify the date of the transaction
fr: Préciser la date de l'opération

en: Category
fr: Catégorie

en: Select Category
fr: Sélectionner une catégorie

en: Specify the category for this transaction
fr: Préciser la catégorie de cette opération

en: Split
fr: Scinder

en: Status
fr: Statut

en: Reconciled
fr: Rapproché

en: Void
fr: Nul

en: Follow up
fr: A suivre

en: Specify the status for the transaction
fr: Préciser le statut de l'opération

en: Specify any text notes you want to add to this transaction.
fr: Joindre une note à l'opération

en: Amount
fr: Montant

en: Specify the amount for this transaction
fr: Introduire le montant de l'opération

en: Select To
fr: Compte destinataire

en: To Account Amount Entry
fr: Introduire le montant du compte

en: Amount to be recorded in To Account
fr: Montant à enregistrer dans le compte

en: Invalid To Amount Entered
fr: Montant non valable

en: From
fr: de

en: Select From
fr: Compte d'origine

en: Payee
fr: Tiers

en: From Account
fr: du Compte

en: Category
fr: Catégorie

en: Invalid Amount Entered
fr: Montant non valable

en: Account
fr: Compte

en: To Account
fr: Au compte

en: From and To Account cannot be the same.
fr: Les comptes ne peuvent être les mêmes.

en: Repeating Transactions
fr: Echéancier

en: Next Due Date
fr: Prochaine échéance

en: Frequency
fr: Fréquence

en: Remaining Days
fr: Jours restant

en: New Series
fr: Nouvelle série

en: New Bills && Deposit Series
fr: Créer une nouvelle série de factures / dépôts

en: Edit Series
fr: Editer la série

en: Edit Bills && Deposit Series
fr: Editer la série de factures / dépôts

en: Delete Series
fr: Supprimer la série

en: Delete Bills && Deposit Series
fr: Supprimer la série de factures / dépôts

en: Enter Transaction
fr: Prochaine échéance

en: Enter Next Bills && Deposit Occurrence
fr: Introduire la prochaine échéance

en:  days remaining
fr:  jours restants

en:  days overdue!
fr:  jours de retards!

en: &New Bills && Deposit Series
fr: &Créer une nouvelle série de factures / dépôts

en: &Edit Bills && Deposit Series
fr: &Editer la série de factures / dépôts

en: &Delete Bills && Deposit Series
fr: &Supprimer la série de factures / dépôts

en: Enter next Occurrence
fr: Introduire la prochaine échéance

en: Do you really want to delete the series?
fr: Souhaitez-vous réellement supprimer la série planifiée?

en: Confirm Series Deletion
fr: Confirmez la supression de la série planifiée

en: Type:
fr: Type :

en: Expense
fr: Dépenses

en: Income
fr: Revenus

en: Specify whether this category is an income or an expense category
fr: Indiquer si cette catégorie est un revenu ou une dépense

en: Frequency:
fr: Fréquence :

en: Specify the frequency of the expense or deposit
fr: Préciser la fréquence de la dépense ou du dépôt

en: Amount:
fr: Montant :

en: Enter the amount budgeted for this category.
fr: Introduire le montant budgeté pour cette catégorie.

en: View All Budget Categories
fr: Aficher toutes les catégories du budget

en: View Non-Zero Budget Categories
fr: Afficher les catégories non nulles du budget

en: View Income Budget Categories
fr: Afficher les catégories de revenus du budget

en: View Expense Budget Categories
fr: Afficher les catégories de dépenses du budget

en: Budget Setup for
fr: Budget prévu pour

en: Viewing All Budget Categories
fr: Budget - Toutes catégories

en: Estimated Income: Actual Income:
fr: Revenu estimé : Revenu actuel :

en: Estimated Expenses: Actual Expenses:
fr: Dépenses estimées : Dépenses actuelles :

en: Category
fr: Catégorie

en: Sub Category
fr: Sous-catégorie

en: Estimated
fr: Estimé

en: Actual
fr: Actuel

en: Estimated Income: %s Actual Income:  %s
fr: Revenu estimé : %s Revenu actuel : %s

en: Estimated Expenses: %s Actual Expenses:  %s
fr: Dépenses estimées : %s Dépenses actuelles : %s

en: Add Budget Year
fr: Ajouter budget annuel

en: Add a new budget year
fr: Ajouter un nouveau budget annuel

en: Delete Budget Year
fr: Supprimer budget annuel

en: Delete existing budget year
fr: Supprimer budget annuel existant

en: Budget Year:
fr: Budget annuel :

en: Enter the year in YYYY format to specify year
fr: Introduire l'année au format AAAA

en: Base Budget On:
fr: Baser le budget sur :

en: Specify year to base budget on.
fr: Précise l'année sur laquelle baser le budget.

en: Year is not valid
fr: Année invalide

en: Budget Year already exists
fr: Le budget annuel existe déjà

en: Categories
fr: Catégories

en: Enter the name of the category to add or edit here
fr: Introduire le nom de la catégorie à ajouter ou à éditer

en: Add
fr: Ajouter

en: Add a new category
fr: Ajouter une nouvelle catégorie

en: Edit the name of an existing category
fr: Editer le nom d'une catégorie existante

en: Delete an existing category. The category cannot be used by existing transactions.
fr: Supprimer une catégorie existante. La catégorie ne peut être associée à une opération existante

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select the currently selected category as the selected category for the transaction
fr: Choisir la catégorie sélectionnée comme catégorie pour l'opération

en: Category cannot be empty
fr: Cette catégorie ne peut être supprimée

en: Category with same name exists
fr: Une catégorie avec le même nom existe déjà

en: Sub Category with same name exists
fr: Une sous-catégorie avec le même nom existe déjà

en: Invalid Parent Category. Choose Root or Main Category node.
fr: Catégorie supérieure non valable. Sélectionner la catégorie racine ou une catégorie principale.

en: Error adding Category
fr: Erreur lors de l'ajout de la catégorie

en: Category is in use
fr: Catégorie utilisée

en: Sub-Category is in use
fr: Sous-catégorie utilisée

en: Update Failed
fr: La mise à jour a échoué

en: Currency Name
fr: Nom de la devise

en: Currency Symbol
fr: Symbole monétaire

en: Prefix Symbol
fr: Symbole (PREFIXE)

en: Suffix Symbol
fr: Symbole (SUFFIXE)

en: Decimal Char
fr: Caractère des décimales

en: Grouping Char
fr: Caractère de groupement

en: Unit Name
fr: Nom de l'unité

en: Cents Name
fr: Nom des centimes

en: Conversion to Base Rate
fr: Taux de conversion de base

en: Scale
fr: Echelle

en: Value of 123456.78 will be
fr: la valeur de 123456.78 sera de

en: Update
fr: Mise à jour

en: Close
fr: Fermer

en: Base Conversion Rate should be greater than 0.0
fr: Le taux de conversion de base doit être supérieur à 0.0

en: Custom SQL Query
fr: Requête SQL personalisée

en: Load SQL
fr: Charger une requête SQL

en: Save SQL
fr: Sauvegarger une requête SQL

en: Run Query
fr: Exécuter la  requête

en: Unable to open file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier.

en: Unable to write to file.
fr: Impossible d'écrire dans le fichier.

en: SQL Query will modify your Data. Proceed??
fr: La requête va modifier vos données! Voulez vous continuer ?

en: Warning
fr: Attention

en: Specify Account
fr: Spécifier un compte

en: Specify Date Range
fr: Spécifier la période

en: Specify Payee
fr: Spécifier le tiers

en: Specify Category
fr: Spécifier la catégorie

en: Specify Status
fr: Spécifier le statut

en: Duplicate
fr: Duplicata

en: Specify Type
fr: Spécifier le type

en: Specify the type of transaction.
fr: Préciser le type d'opération

en: Specify Amount Range
fr: Spécifier la plage du montant

en: Specify Number
fr: Spécifier le nombre

en: Specify Notes
fr: Spécifier les notes

en: Report
fr: Rapport

en: Currency List
fr: Liste des devises

en: Name of Currency to Add
fr: Nom de la devise à ajouter

en: Add Currency
fr: Ajouter devise

en: Currency name already exists!
fr: Cette devise existe déjà!

en: View All Transactions
fr: Afficher toutes les transactions

en: View Reconciled Transactions
fr: Afficher les opérations rapprochées

en: View Un-Reconciled Transactions
fr: Afficher les opérations non-rapprochées

en: View All Except Reconciled Transactions
fr: Afficher toutes les opérations sauf les rapprochées

en: View Void Transactions
fr: Afficher les opérations nulles

en: View Flagged Transactions
fr: Afficher les opérations à suivre

en: View Duplicate Transactions
fr: Afficher les duplicatas

en: View Transactions from last 30 days
fr: Afficher les opérations des 30 derniers jours

en: View Transactions from current month
fr: Afficher les opérations du mois

en: View Transactions from last month
fr: Afficher les opérations du mois précédent

en: View Transactions from last 3 months
fr: Afficher les opérations des 3 derniers mois

en: Delete all transactions in current view
fr: Supprimer toutes les opérations visibles

en: Delete all flagged transactions
fr: Supprimer toutes les opérations à suivre

en: Viewing All Transactions
fr: Toutes les opérations

en: Balance
fr: Solde

en: New Transaction
fr: Créer une nouvelle opération

en: Edit Transaction
fr: Editer une opération

en: Delete Transaction
fr: Effacer une opération

en: Category         :
fr: Catégorie          :

en: Sub Category  :
fr: Sous-catégorie  :

en: Notes               :
fr: Notes                 :

en: Account Balance : %s      Reconciled Balance : %s
fr: Solde du compte : %s    Solde rapproché : %s

en: Please Wait
fr: Attendre svp

en: Accessing Database
fr: Accès à la Base de données

en: Account View :
fr: Compte :

en: Category:
fr: Catégorie :

en: Sub Category:
fr: Sous-catégorie :

en: Notes:
fr: Notes :

en: Viewing all transactions
fr: Afficher toutes les opérations

en: Viewing Reconciled transactions
fr: Afficher les opérations rapprochées

en: Viewing Un-Reconciled transactions
fr: Afficher les opérations non-rapprochées

en: Viewing transactions from last 30 days
fr: Afficher les opérations des 30 derniers jours

en: Viewing transactions from last 3 months
fr: Afficher les opérations des 3 derniers mois

en: Viewing transactions from current month
fr: Afficher les opérations du mois

en: Viewing transactions from last month
fr: Afficher les opérations du mois précédent

en: Viewing All Except Reconciled Transactions
fr: Afficher toutes les opérations sauf les rapprochées

en: Viewing Void transactions
fr: Afficher les opérations nulles

en: Viewing Flagged transactions
fr: Afficher les opérations à suivre

en: Viewing duplicate transactions
fr: Afficher des opérations dupliquées

en: Viewing All except Reconciled Transactions
fr: Afficher toutes les opérations sauf les rapprochées

en: Do you really want to delete all the transactions shown?
fr: Souhaitez-vous réellement supprimer toutes les opérations affichées?

en: Confirm Transaction Deletion
fr: Confirmez la suppression de l'opération

en: Do you really want to delete all the flagged transactions?
fr: Souhaitez-vous réellement supprimer toutes les opérations à suivre?

en: &New Transaction
fr: &Nouvelle opération

en: &Edit Transaction
fr: &Editer l'opération

en: &Delete Transaction
fr: &Supprimer l'opération

en: &Copy Transaction
fr: Co&pier l'opération

en: &Paste Transaction
fr: C&oller l'opération

en: Mark As &Reconciled
fr: Marquer : &Rapproché

en: Mark As &Unreconciled
fr: Marquer : &Non-rapproché

en: Mark As &Void
fr: Marquer : &Nul

en: Mark For &Followup
fr: Marquer : &A suivre

en: Mark As &Duplicate
fr: Marquer : &Duplicata

en: as Reconciled
fr: Rapproché

en: as Unreconciled
fr: Non-rapproché

en: as Void
fr: Nul

en: as needing Followup
fr: Suivi nécessaire

en: as Duplicate
fr: Duplicata

en: Mark all
fr: Tout sélectionner

en: Do you really want to delete the transaction?
fr: Souhaitez-vous réellement supprimer l'opération?

en: Add Account Wizard
fr: Assistant pour créer un compte

en:  models all transactions as belonging to accounts.
    
     The next pages will help you create a new account.
    
    To help you get started, begin by making a list of all
    financial institutions where you hold an account.
fr:  modélise toutes les transactions comme appartenant à un compte.
    
     Les pages suivantes vous aideront à créer un nouveau compte.
    
    Pour débuter, commencez par établir la liste de toutes
    les institutions financières où vous possédez des comptes.

en: New Database Wizard
fr: Nouvel assistant de base de données

en: The next pages will help you create a new database.
    
    Your database file is stored with an extension of .mmb.
    
    Make sure to make backups of this file 
    and to store it carefully as it contains important 
    financial information.
fr: Les pages suivantes vont vous aider à créer une nouvelle base de données.
    
    Le fichier de votre base de données est enregistré avec 
    l'extension .mmb. Assurez-vous d'avoir effectué une 
    sauvegarde de ce fichier car il contient d'importantes informations 
    financières.

en: &Tools
fr: &Outils

en: Online Update Currency Rate
fr: Mise à jour en ligne des taux de change

en: Navigation
fr: Arbre de navigation

en: Home Page
fr: Accueil

en: Bank Accounts
fr: Comptes bancaires

en: Stocks
fr: Titres

en: Budgeting
fr: Budget

en: Reports
fr: Rapports

en: Summary of Accounts
fr: Relevé des comptes

en: Where the Money Goes
fr: Détail des Dépenses

en: Last Calendar Month
fr: Mois dernier

en: Current Month
fr: Mois en cours

en: Last 30 Days
fr: 30 derniers jours

en: Last Year
fr: Année dernière

en: Current Year
fr: Année en cours

en: Where the Money Comes From
fr: Détail des Revenus

en: To Whom the Money Goes
fr: Revenus et Dépenses (Tiers)

en: Income vs Expenses
fr: Balance des revenus et dépenses

en: Income vs Expenses - All Time
fr: Ensemble des données

en: Transaction Report
fr: Liste des opérations

en: Budget Performance
fr: Relevé budgétaire

en: Cash Flow
fr: Trésorerie

en: Cash Flow - Specific Accounts
fr: Trésorerie - Comptes spécifiques

en: Transaction Statistics
fr: Statistiques des opérations

en: Custom SQL Report
fr: Créér un Rapport spécifique

en: Help
fr: Aide

en: Top Categories Last 30 Days
fr: Top Catégories sur les 30 derniers jours

en: Do you really want to delete the account?
fr: Souhaitez-vous réellement supprimer le compte?

en: Confirm Account Deletion
fr: Confirmez la suppression du compte

en: &Go To..
fr: &Aller à...

en: &Edit Account
fr: &Editer le compte

en: &Delete Account
fr: &Supprimer le compte

en: &Launch Account Website
fr: &Ouvrir le site Web du compte

en: &New Database	Ctrl-N
fr: &Nouvelle base...	Ctrl-N

en: New Database
fr: Nouvelle base de données

en: &Open Database	Ctrl-O
fr: &Ouvrir une base...	Ctrl-O

en: Open Database
fr: Ouvrir une base de données

en: Save Database &As
fr: En&registrer la base sous...

en: Save Database As
fr: Enregistrer la base de données sous...

en: &CSV Files
fr: &Fichier CSV

en: Export to CSV
fr: Exporter un fichier en CSV

en: &Report to HTML
fr: &Rapport en HTML

en: Export to HTML
fr: Exporter en HTML

en: &Export
fr: &Exporter

en: &QIF Files
fr: Fichier &QIF

en: Import from QIF
fr: Importer un fichier QIF

en: &Universal CSV Files
fr: Fichier CSV &universel

en: Import from any CSV file
fr: Importer de n'importe quel fichier CSV

en: &MMEX CSV Files
fr: Fichier CSV &MMEX

en: Import from MMEX CSV
fr: Importer un fichier CSV MMEX

en: &MM.NET CSV Files
fr: Fichier CSV &MM.NET

en: Import from MM.NET CSV
fr: Importer un fichier CSV MM.NET

en: Import
fr: Importer

en: Page Setup...
fr: Mise en page...

en: Setup page printing options
fr: Paramètres d'impression de la page

en: Current View
fr: Vue courante

en: Preview current report
fr: Prévisualiser le rapport courant

en: Print Preview...
fr: &Aperçu avant impression

en: Print current report
fr: Imprimer le rapport courant

en: Print...
fr: &Imprimer...

en: E&xit	Alt-X
fr: &Quitter	Alt-X

en: Quit this program
fr: Quitter Money Manager Ex

en: &Toolbar
fr: &Barre d'outils

en: Show/Hide the toolbar
fr: Afficher/Masquer la barre d'outils

en: Show/Hide the Navigation tree control
fr: Afficher/Masquer l'arbre de navigation

en: New &Account
fr: &Nouveau compte

en: New Account
fr: Nouveau compte

en: Account &List
fr: &Liste des comptes

en: Show Account List
fr: Afficher la liste des comptes

en: Edit Account
fr: &Editer un compte

en: Delete Account
fr: &Supprimer un compte

en: Delete Account from database
fr: Supprimer le compte de la base de donnée

en: Organize &Categories
fr: &Catégories

en: Organize Categories
fr: Gestion des catégories

en: Organize &Payees
fr: &Tiers

en: Organize Payees
fr: Gestion des tiers

en: Organize Currency
fr: Devises

en: Budget Setup
fr: Budget

en: Bills && Deposits
fr: Echéancier (Planification)

en: Stock Investments
fr: Titres

en: Transaction Filter
fr: Filtre des opérations

en: Show the Options Dialog
fr: Afficher le menu d'options

en: &Help	Ctrl-F1
fr: &Aide	Ctrl-F1

en: Show the Help file
fr: Afficher l'aide

en: Show App Start Dialog
fr: Afficher le menu d'accueil

en: App Start Dialog
fr: Menu a'Accueil

en: Convert Encrypted DB
fr: Convertir une base de données cryptée

en: Convert Encrypted DB to Non-Encrypted DB
fr: Convertir une base de données cryptée en une base de données non cryptée

en: Online update currency rate
fr: Mise à jour en ligne des taux de change

en: Check for &Updates
fr: Vérifier les &Mises à jour

en: Check For Updates
fr: Vérifier les mises à jour

en: Report Issues or Feedback
fr: Signalez des problèmes ou donnez votre avis

en: Send email through the mailing list to report issues with the software.
fr: Envoyez un email via la liste de diffusion pour signaler des problèmes ou donner votre avis.

en: Be notified of new releases
fr: Soyez informé des nouvelles versions

en: Sign up for the announcement mailing list
fr: Inscrivez-vous à la mailing list d'information

en: &About...
fr: &A propos...

en: Show about dialog
fr: Afficher le menu "A propos"

en: &File
fr: &Fichier

en: &Accounts
fr: &Comptes

en: &View
fr: &Affichage

en: &Help
fr: Ai&de

en: Open
fr: Ouverts

en: Account List
fr: &Liste des comptes

en: Show Organize Categories Dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue des catégories

en: Show Organize Payees Dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue des tiers

en: Show Organize Currency Dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue des devises

en: Money Manager Ex: Enter Password For Database..
fr: Money Manager Ex: Entrer le mot de passe pour la base de données.

en:  - No File opened
fr:  - Aucun fichier ouvert

en: Sorry. The Database version is too old or Database password is incorrect
fr: Désolé. La version de base de données est trop ancienne ou le mot de passe est incorrect

en: Error opening database
fr: Erreur lors de l'ouverture de la base de données

en: Cannot locate previously opened database.
    Do you want to browse to locate the file?
fr: Le fichier .mmb ouvert précédemment ne peut être trouvé.
    Voulez-vous chercher l'emplacement de ce fichier?

en: Opening Database File && Verifying Integrity
fr: Ouvrir le fichier && Verifier son intégrité

en: Choose Encrypted database file to open
fr: Sélectionner la base de données cryptée à ouvrir

en: Converted DB!
fr: Base de données convertie!

en: MMEX message
fr: Message MMEX

en: Unable to convert db successfully. Check Password!
fr: Impossible de convertir la base de données. Vérifier le mot de passe!

en: No Account available! Cannot Import! Create a new account first!
fr: Pas de compte valable! Impossible d'importer! Créez d'abord un nouveau compte!

en: Choose Account to import to:
fr: Sélectionner le compte où importer :

en: QFX Import
fr: Importer un fichier QFX

en: Choose Accounts
fr: Sélectionner le(s) compte(s)

en: Unable to connect!
fr: Impossible de se connecter!

en: Check Update
fr: Vérifier les mises à jour

en: New update available!
fr: Mise à jour disponible!

en: You have the latest version installed!
fr: Vous utilisez la dernière version disponible!

en: No database!
fr: Pas de base de données!

en: Update Currency Rate
fr: Mise à jour du taux de conversion

en: Cannot get data from WWW!
fr: Impossible d'obtenir les données depuis Internet!

en: Incorrect XML data (#1)!
fr: Données XML incorrectes (#1)!

en: Incorrect XML data (#2)!
fr: Données XML incorrectes (#2)!

en: Incorrect XML data (#3)!
fr: Données XML incorrectes (#3)!

en: Incorrect XML data (#4)!
fr: Données XML incorrectes (#4)!

en: Incorrect XML data (#5)!
fr: Données XML incorrectes (#5)!

en: Incorrect XML data (#6)!
fr: Données XML incorrectes (#6)!

en: Incorrect XML data (#7)!
fr: Données XML incorrectes (#7)!

en: Could not find base currency symbol!
fr: Impossible de trouver le symbole monétaire!

en: Currency rate updated
fr: Taux de conversion mis à jour

en: No Account available!
fr: Aucun compte valable!

en: Choose Account to Edit
fr: Sélectionner le compte à éditer

en: Accounts
fr: Comptes

en: Choose Account to Delete
fr: Sélectionner le compte à supprimer

en:  Help
fr: Aide

en: Today's Date:
fr: Date du jour :

en: Summary
fr: Relevé

en: Total of Accounts:
fr: Total des comptes :

en: Income vs Expenses: Current Month
fr: Revenus et Dépenses : Mois en cours

en: Upcoming Transactions
fr: Echéancier des opérations planifiées

en: Follow Up On
fr: Suivi de

en: Transactions
fr: opérations

en: Total Transactions
fr: opérations au total

en: REPORTS
fr: RAPPORTS

en: Account Name:
fr: Nom du compte :

en: Enter the Name of the Account. This name can be renamed at any time.
fr: Introduire le nom du compte. Ce nom peut être modifié en tout temps

en: Account Type:
fr: Type de compte :

en: Checking
fr: Vérification

en: Investment
fr: Titres

en: Specify the type of account to be created.
fr: Préciser le type de compte à créer

en: Account Number:
fr: Numéro de compte :

en: Enter the Account Number associated with this account.
fr: Introduire le numéro de compte associé à ce compte

en: Held At:
fr: Etablissement financier :

en: Enter the name of the financial institution in which the account is held.
fr: Introduire le nom de l'établissement financier où est ouvert le compte

en: Website:
fr: Site Web :

en: Enter the URL of the website for the financial institution.
fr: Introduire l'URL du site Web de l'établissement financier

en: Contact:
fr: Contact :

en: Enter any contact information for the financial institution.
fr: Introduire les coordonnées de l'établissement financier

en: Access Info:
fr: Informations d'accès :

en: Enter any login/access information for the financial institution. This is not secure as anyone with access to the mmb file can access it.
fr: Introduire les informations d'accès à l'établissement financier. - ATTENTION - toute personne ayant accès au fichier .mmb peut voir ces informations!

en: Account Status:
fr: Statut du compte :

en: Closed
fr: Fermé

en: Specify if this account has been closed. Closed accounts are inactive in most calculations, reporting etc.
fr: Préciser si le compte est clôturé. Les comptes clôturés sont inactifs dans les calculs, les rapports, etc.

en: Initial Balance:
fr: Solde initial :

en: Enter the initial balance in this account.
fr: Introduire le solde initial de ce compte

en: Currency:
fr: Devise :

en: Select Currency
fr: Choisir la devise

en: Specify the currency to be used by this account.
fr: Préciser la devise du compte

en: Notes:
fr: Notes :

en: Enter user notes and details about this account.
fr: Introduire vos notes et remarques à propos de ce compte

en: Favorite Account
fr: Compte favoris

en: Select whether this is an account that is used often. This is used to filter accounts display view.
fr: Préciser si ce compte est fréquemment utilisé. Cette option permet de filtrer l'affichage des comptes

en: Account Name
fr: Nom du compte

en: Account Name already exists
fr: Ce compte existe déjà

en: Currency
fr: Devise

en: Init Balance
fr: Solde initial

en:  : Restart
fr:  : Redémarer

en: General Settings
fr: Paramètres généraux

en: Base Currency
fr: Devise principale

en: Set Currency
fr: Choisir la devise

en: View Settings
fr: Paramètres de visualisation

en: Date Format
fr: Format de la date

en: Specify the date format for display
fr: Préciser le format de la date

en: Set
fr: Sélectionner

en: Sample Date
fr: Exemple

en: Import/Export Settings
fr: Paramètres d'Importation/Exportation

en: CSV Delimiter
fr: marqueur CSV

en: Specify the delimiter to use when importing/exporting CSV files
fr: Préciser le marqueur à utiliser lors de l'Importation/exportation de fichiers CSV

en: Display
fr: Affichage

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: Specify the User Name
fr: Préciser le nom d'utilisateur

en: Language
fr: Langue

en: Specify the language to use
fr: Spécifier la langue utilisée

en: Account View Options
fr: Options d'affichage des comptes

en: Accounts Visible
fr: Comptes visibles

en: All
fr: Tous

en: Favorites
fr: Comptes favoris

en: Specify which accounts are visible
fr: Préciser les comptes à afficher

en: Transaction View Options
fr: Options d'affichage des opérations

en: Transactions Visible
fr: Opérations affichées

en: View Reconciled
fr: Rapprochées

en: View UnReconciled
fr: Non-rapprochées

en: View 30 days
fr: 30 derniers jours

en: View 90 days
fr: 90 derniers jours

en: View Last Month
fr: Dernier mois

en: View Current Month
fr: Mois en cours

en: Specify which transactions are visible by default
fr: Spécifier les opérations visibles par défaut

en: Font Size Options
fr: Taille de la police

en: Report Font Size
fr: Taille de la police dans les rapports

en: Specify which font size is used on the report tables
fr: Spécifier la taille de la police à utiliser dans les rapports

en: Restore Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Restore Default Colors
fr: Rétablit les couleurs d'origine

en: Nav Tree
fr: Arborescence

en: Specify the color for the nav tree
fr: Spécifie la couleur de fond de l'arborescence

en: List Background
fr: Arrière-plan de la liste

en: Specify the color for the list background
fr: Spécifie la couleur de l'arrière-plan de la liste

en: List Row 0
fr: Lignes paires de la liste

en: Specify the color for the list row 0
fr: Spécifie la couleur des lignes pairs de la liste

en: List Row 1
fr: Lignes impaires de la liste

en: Specify the color for the list row 1
fr: Spécifie la couleur des lignes impairs de la liste

en: List Border
fr: Caractères

en: Specify the color for the list Border
fr: Spécifie la couleur de la police de la liste

en: List Details
fr: Détails de la liste

en: Specify the color for the list details
fr: Spécifie la couleur en arrière-plan des détails de la liste

en: Future Transactions
fr: Transaction à venir

en: Specify the color for future transactions
fr: Choisir une couleur pour les transactions à venir

en: Backup database before opening
fr: Sauvegarder le fichier à l'ouverture

en: Select whether to create a .bak file when opening a the database file
fr: Cocher pour créer un fichier .bak à l'ouverture du fichier de données

en: Stock Quote Web Page
fr: Page web du cours des titres

en: Use Original Date when Pasting Transactions
fr: Coller les opérations avec la date d'origine

en: Select whether to use the original transaction date or current date when copying/pasting transactions
fr: Option pour conserver la date d'origine ou la date courante des opérations lors de Copier/Coller

en: Use Transaction Sound
fr: Opération validée avec un son

en: Select whether to use sounds when entering transactions
fr: Cocher pour générer des sons en introduisant des opérations

en: Enable online currency update (Get data from European Central Bank)
fr: Activer la mise à jour en ligne des taux de change (récupérer les données de la Banque Centrale Européenne)

en: Enable or disable get data from European Central Bank to update currency rate
fr: Activer ou désactiver la récupération des données de la Banque Centrale Européenne pour mettre à jour les taux

en: General
fr: Général

en: View Options
fr: Options d'affichage

en: Colors
fr: Couleurs

en: Others
fr: Divers

en: Enter the payee name to be added or make edits to an existing payee name
fr: Introduire le nom du tiers à ajouter ou éditer le nom d'un tiers existant

en: Add a new payee name
fr: Introduire un nouveau tiers

en: Change the name of an existing payee
fr: Changer le nom d'un tiers existant

en: Delete the selected payee. The payee cannot be used by an existing transaction.
fr: Supprimer le tiers. Le tiers ne peut être associé à une opération existante.

en: Select the currently selected payee as the selected payee for the transaction
fr: Choisir le tiers sélectionné comme tiers pour l'opération

en: Type a Payee Name in the Text Box and then press Add.
fr: Ecrire le nom du bénéficiaire dans la zone et appuyer sur Ajouter

en: Payee with same name exists
fr: Un tiers avec le même nom existe déjà

en: Payee is in use
fr: Tiers utilisé

en: To import QIF files correctly, the date option set in MMEX 
     must match the format of the date in the QIF file.
    Are you are sure you want to proceed with the import?
fr: Pour importer correctement  des fichiers QIF, le format de la date défini
    dans MMEX doit correspondre au format de la date du fichier QIF.
    Etes-vous certain de vouloir procéder à l'importation?

en: Confirm QIF import
fr: Confirmez l'importation d'un fichier QIF

en: QIF Import
fr: Importer un fichier QIF

en: Choose QIF data file to import
fr: Sélectionner le fichier QIF à importer

en: Line :
fr: Ligne :

en:  incorrect QIF line type
fr:  type de ligne QIF incorrect

en: Importing account type :
fr: Type de compte importé :

en:  account name
fr:  nom du compte

en:  cannot process Account Types yet
fr:  ne peut pas traiter ces types de compte actuellement

en: Cannot process these QIF Account Types yet
fr: Ne peut pas traiter ce type de fichier QIF actuellement

en: Adding payee
fr: Introduire un nouveau tiers

en:  invalid amount, skipping.
fr:  montant non valable, sauter.

en: Date is empty,
fr: La date est vide,

en: Transaction Type is empty
fr: Type d'Opération vide

en: Amount is empty
fr: Liste des comptes

en: Category is empty, marking transaction as Unknown category
fr: La catégorie est vide, l'opération est placée dans la catégorie Inconnue

en: Skipping QIF transaction because date, type, amount is empty/invalid, transaction skipped had
fr: Annulation de la transaction QIF (la date, le type ou le montant est manquant ou invalide)

en:  payee
fr:  tiers

en:  type
fr:  genre

en:  amount
fr:  montant

en:  transactions imported from QIF
fr:  opérations importées d'un QIF

en: Invalid Category Entered
fr: Catégorie saisie non valable

en: Remove
fr: Supprimer

en: Stock Investment Details
fr: Investissements - Détails

en: Held At
fr: Gestionnaire

en: Enter the name of the financial institution where the investment is held
fr: Indiquer le nom de l'établissement financier gestionnaire de l'investissement

en: Specify the purchase date of the stock investment
fr: Préciser la date d'acquisition

en: Stock Name
fr: Nom du titre

en: Enter the stock company name
fr: Introduire le nom de la société

en: Symbol
fr: Symbole

en: Enter the stock symbol (optional)
fr: Introduire le symbole du titre (option)

en: Number of Shares
fr: Nombre de titres

en: Enter number of shares held
fr: Introduire le nombre de titres détenus

en: Purchase Price
fr: Valeur d'acquisition

en: Enter purchase price for each stock
fr: Introduire la valeur d'acquisition nominale

en: Enter any commission paid
fr: Introduire le montant des commissions

en: Current Price
fr: Valeur actuelle

en: Enter current stock price
fr: Introduire la valeur actuelle du titre

en: Enter notes associated with this investment
fr: Introduire vos remarques à propos de cet investissement

en: Stock Price Web Page
fr: Page web du cours des titres

en: Choose Investment Account
fr: Choisir un compte d'investissement

en: Num Shares
fr: Num action

en: Invalid number of shares entered
fr: Nombre de titres introduits non valable

en: Invalid purchase price entered
fr: Valeur d'acquisition non valable

en: Invalid commission entered
fr: la commission introduite n'est pas valable

en: Idle
fr: Inactif

en: Share Name
fr: Nom

en: Gain/Loss
fr: Gains / Pertes

en: Current
fr: Devise

en: New Stock Investment
fr: Nouvel investissement

en: Edit Stock Investment
fr: Editer investissement

en: Delete Stock Investment
fr: Supprimer investissement

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Refresh Stock Prices from Yahoo
fr: Actualiser le Cours des Actions depuis Yahoo

en: Settings
fr: Paramètres

en: Change settings for automatic refresh
fr: Modifier les parametres de mise à jour automatique

en: Stock Investments:
fr: Liste des titres :

en: Total: %s Invested: %s Gain: %s
fr: Total : %s Investissement : %s Gains : %s

en: Total: %s Invested: %s Loss: %s
fr: Total : %s Investissement : %s Pertes : %s

en: %s on %s
fr: %s sur %s

en: never!
fr: jamais!

en: Automatic stock quote refresh is disabled. 
    Last update: %s
fr: La mise à jour automatique des cours est désactivée. 
    Dernière mise à jour : %s

en: Automatic stock quote refresh idle - Out of Hours. 
    Last update: %s
fr: La mise à jour automatique des cours est trop longue. 
    Dernière mise à jour : %s

en: Automatic stock quote refresh in progress...
fr: Mise à jour automatique des valeurs en cours...

en: Automatic stock quote refresh successful. 
    Last update: %s
fr: La mise à jour automatique des cours est effectuée. 
    Dernière mise à jour : %s

en: Automatic stock quote refresh Failed. 
    Last successful update: %s
fr: La mise à jour automatique des cours a echoué. 
    Dernière mise à jour : %s

en: Automatic stock quote refresh not started. 
    Last update: %s
fr: La mise à jour automatique des cours n'est pas démarrée. 
    Dernière mise à jour : %s

en: Stock Download
fr: Téléchargement des cours

en: &New Stock Investment
fr: &Nouvel investissement

en: &Edit Stock Investment
fr: &Editer investissement

en: &Delete Stock Investment
fr: &Supprimer investissement

en: Do you really want to delete the stock investment?
fr: Souhaitez-vous réellement supprimer l'investissement?

en: Confirm Stock Investment Deletion
fr: Confirmez la suppression de l'investissement

en: Specify to whom the transaction is going to or coming from
fr: Introduire le tiers associé à l'opération

en: Populate Transaction #
fr: Coller l'opération #

en: Select From Account
fr: Selectionner un compte

en: Select To Account
fr: Sélectionner un compte

en: Specify the account from which the transfer is occurring
fr: Introduire le compte d'où provient le transfert

en: Specify the order of fields in the CSV file
fr: Indiquer l'ordre des champs du fichier CSV

en: Move Up
fr: Monter

en: Move Down
fr: Descendre

en: Load Template
fr: Charger un modèle

en: Save As Template
fr: Enregistrer comme modèle

en: Import File
fr: Importer un fichier

en: Amount(+/-)
fr: Montant(+/-)

en: SubCategory
fr: Sous-catégorie

en: Transaction Number
fr: Numéro de l'opération

en: Don't Care
fr: Ne pas s'inquiéter

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Add CSV field
fr: Ajouter un champ CSV

en: CSV Field
fr: Champ CSV

en: Incorrect fields specified for CSV import! Requires at least Date, Amount and Payee.
fr: Champs incorrects pour l'importation CSV! La date, le montant,et le tiers sont le minimum requis.

en: CSV Import
fr: Importer un fichier CSV

en: Choose MM.NET CSV data file to import
fr: Sélectionner un fichier MM.NET CSV à importer

en:  file contains insufficient number of tokens
fr:  le fichier contient un nombre insuffisant de jetons

en:  One of the following fields: Date, Payee, Amount, Type is missing, skipping
fr:  Un des champs suivants: Date, Tiers, Montant, Type est manquant, sauter.

en:  imported OK.
fr:  importé - OK

en: Total Lines : %d 
    Total Imported : %d
    
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
fr: Total des Lignes : %d 
    Total importé : %d
    
    Rapport écrit dans : %s.
    
    Les opérations importées ont été marquées pour que vous puissiez les passer en revue.

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Jan
fr: Janv.

en: Feb
fr: Févr.

en: Mar
fr: Mars

en: Apr
fr: Avril

en: Jun
fr: Juin

en: Jul
fr: Juil

en: Aug
fr: Août

en: Sep
fr: Sept.

en: Oct
fr: Oct.

en: Nov
fr: Nov.

en: Dec
fr: Déc.

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Monday
fr: Lundi

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Friday
fr: Vendredi

en: Saturday
fr: Samedi

en: No Account available! Cannot Export!
fr: Pas de Compte valable! Impossible d'exporter!

en: Choose Account to Export from:
fr: Sélectionner le compte d'origine :

en: CSV Export
fr: Exporter un fichier CSV

en: Choose CSV data file to Export
fr: Sélectionner un fichier CSV à exporter

en:  missing date, skipping.
fr: Date manquante, sauter.

en:  missing payee, skipping.
fr: Tiers manquant, sauter.

en:  missing transaction type, skipping.
fr: Type d'Opération manquante, sauter.

en:  missing amount, skipping.
fr: Montant manquant, sauter.

en: one of the following fields: date, payee, transaction type, amount strings is empty, skipping
fr: un des champs suivants : date, tiers, type d'opération, montant est vide, sauter

en:  unrecognized transaction type, skipping.
fr: Type d'Opération non reconnu, sauter.

en:  transfer transaction not imported.
fr:  Opérations non importées.

en: Total Lines : %d.
    Total Imported : %d
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
fr: Total des lignes : %d.
    Total Importé : %d
    Rapport écrit dans : %s.
    
    Les opérations importées ont été marquées; ainsi vous pouvez les passer en revue.

en: Please verify that the CSV file from MMEX.NET contains only one account!
fr: Veuillez vérifier que le fichier CSV de MMEX.NET ne contient qu'un seul compte!

en:  missing category, skipping.
fr: Catégorie manquante, sauter.

en:  One of the following fields: date, payee, transaction type, amount, category strings is empty, skipping
fr:  Un des champs suivants : Date, Tiers, Type d'opération, Montant, Catégorie est vide, sauter.

en:  invalid date, skipping.
fr:  date non valable, sauter.

en: Entry
fr: Ecritures

en:  is invalid.
fr:  n'est pas valable.

en: Invalid Entry
fr: Entrée non valable

en: No Database opened
fr: Aucune base de données ouverte

en: Out of memory
fr: Mémoire saturée

en: Cannot decode binary
fr: Impossible de décoder le binaire

en: Invalid field index
fr: Index du champ invalide

en: Invalid field name
fr: Nom du champ invalide

en: Invalid row index
fr: Index de ligne invalide

en: Invalid scalar query
fr: Requête scalaire invalide

en: Null Results pointer
fr: Résultat de pointeur Null

en: Error binding string param
fr: Erreur de paramètre chaine (string param)

en: Error binding int param
fr: Erreur de paramètre entier (int param)

en: Error binding int64 param
fr: Erreur de paramètre entier 64 (int64 param)

en: Error binding double param
fr: Erreur de paramètre entier double (double param)

en: Error binding blob param
fr: Erreur de paramètre blob (blob param)

en: Error binding date/time param
fr: Erreur de paramètre date/heure (date/time param)

en: Error binding NULL param
fr: Erreur de paramètre NULL (NULL param)

en: Error clearing bindings
fr: Erreur de mise à zéro des liaisons (clearing bindings)

en: Yahoo Server
fr: Serveur Yahoo

en: finance.au.yahoo.com
fr: fr.finance.yahoo.com

en: Do not enter anything except the server name (or IP address, if you're feeling lucky)
fr: Ne rien indiquer excepté le nom du serveur (ou l'adresse IP, si vous vous sentez chanceux)

en: Yahoo Suffix
fr: Suffix Yahoo

en: Enter the suffix used by Yahoo for the market of your stocks. 
    If your stocks are in multiple markets, leave this blank and add  the suffix to each symbol in your portfolio.
fr: Indiquer le suffixe utiliser par Yahoo pour le marché de vos actions.
    Si vos actions sont sur plusieurs marché, laiser en blanc et ajouter cette information pour chacune d'elle.

en: Market open from
fr: Marché ouvert depuis

en: Allow for any delay in quotes
fr: Autoriser n'importe quel délai dans les cours

en: to
fr: à

en: Refresh prices every
fr: Actualiser les cours toutes les

en: minutes while market is open
fr: minutes aprés ouverture du marché

en: About
fr: A propos de

en:  Start Page
fr:  Page d' accueil

en: New/Edit Asset
fr: Créer/ Editer le bien

en: New/Edit Repeating Transaction
fr: Créer / Editer une opération planifiée

en: Budget Entry Dialog
fr: Menu budget

en: Budget Year Editor
fr: Editeur budget Annuel

en: Budget Year Entry
fr: Création d'un budget annuel

en: Legend:
fr: Légende :

en: Currency Manager
fr: Gestion des devises

en: Custom SQL Dialog
fr: Créer/Modifer une requête

en: View File Contents
fr: Voir le contenu du fichier

en: Filter Transactions
fr: Filtre des opérations

en: Currency Dialog
fr: Nom de la devise

en: Base Currency for account
fr: Devise principale pour le compte

en: 
    Specify the base (or default) currency to be used 
    with the database. You can change the 
    currency associated with each account if needed.
fr: 
    Indiquer la devise principale (ou par défaut) utilisée 
    avec la base de données. Vous pouvez modifier la 
    devise associée à chaque compte si nécessaire.

en: (Optional)Specify your name. Mainly used for reporting and in printing reports.
fr: (Optionel) Indiquer votre nom. Utilisé principalement pour l'affichage et l'impression des rapports.

en: Base Currency Not Set
fr: Devise principale non définie

en: Name of the Account
fr: Nom du compte

en: 
    Specify a descriptive name of the account. This most commonly 
    is the name of the financial institution where the account is held. 
    For example 'ABC Bank'.
fr: 
    Décrivez le nom du compte. C'est le plus généralement 
    le nom de l'institution financière où le compte est ouvert. 
    Par exemple 'Banque ABC'.

en: Account Name Invalid
fr: Nom du compte invalide

en: Checking/Savings
fr: Chèque/Epargne

en: Type of Account
fr: Type de compte

en: 
    Select the type of account you want to create:
    
    General bank accounts cover a wide variety of account
     types like Checking, Savings and Credit card type accounts.
fr: 
    Choisir le type de compte que vous voulez créer : 
    
    Les comptes bancaires généraux couvrent une grande variété de comptes
     tels que comptes de chèques, épargne et comptes de carte de crédit.

en: 
    Investment accounts are specialized accounts that only 
    have stock/mutual fund investments associated 
    with them.
fr: 
    Les comptes de placement sont des comptes spécialisés 
    composés uniquement d'actions ou de fonds de placement 
    liés entre eux.

en: Base Account Currency Not set.
    Set that first using tools->options menu and then add a new account
fr: La devise principale du compte n'est pas définie.
    Définissez d'abord cela en utilisant Outils->Options
    et ensuite ajoutez un nouveau compte.

en: Expenses
fr: Dépenses

en: Options Dialog
fr: Menu Options

en: Budget Performance for Year :
fr: Relevé budgétaire pour l'année :

en: Overall
fr: Globalement

en: Budget setup for Year :
fr: Budget prévu pour l'année :

en:  (Estimated Vs Actual)
fr: (Estimé face à l'Actuel)

en: Cash Flow Forecast For All Accounts - A Year Ahead
fr: Prévisions de la trésorerie pour le(s) compte(s) sélectionné(s) sur les 12 prochains mois

en: From:
fr: Du

en:  To:
fr:  au

en: Category Income/Expenses Over Last 12 Months
fr: Revenus et Dépenses par catégorie sur les 12 derniers mois

en: Custom SQL Report
fr: Rapport SQL personnalisé

en: Income:
fr: Revenus :

en: Expenses:
fr: Dépenses :

en: Difference:
fr: Différence :

en: Income vs Expenses for Year:
fr: Revenus et Dépenses pour l'année :

en: Month
fr: Mois

en: Difference
fr: Différence

en: Total Balance on all Accounts
fr: Solde de tous les comptes

en: Summary of Assets
fr: Liste des biens

en: Total Assets:
fr: Montant de tous les biens :

en: Summary of Stocks
fr: Liste des titres

en: Company
fr: Société

en: Number Shares
fr: Nombre d'actions

en: Purchase Date
fr: Date d'achat

en: Gain Loss
fr: Pertes et Profits

en: Total Stock Investments:
fr: Investissements total :

en: Transaction List
fr: Liste des opérations

en: Total Amount:
fr: Montant total :

en: Transaction Statistics for
fr: Statistiques des opérations pour

en: Split Detail Dialog
fr: Détail des répartitions

en: Split Transaction Dialog
fr: Répartition des dépense par catégorie

en: New/Edit Stock Investment
fr: Créer/Editer Investissement

en: New/Edit Transaction
fr: Créer/ Editer Opération

en: Universal CSV Importer Dialog
fr: Importer un fichier CSV universel
