Money Manager Ex - en to nl translation catalogue (749 entries)

en: Version:
nl: Versie:

en:   and contributers from around the world.
nl:   met medewerkers van over heel de wereld.

en: Released under the GNU GPL License
nl: Uitgebracht onder GNU GPL licentie

en: Powered by wxWidgets, SQLite, wxSQLite(by Ulrich Telle)
nl: Ondersteund wxWidgets, SQLite, wxSQLite(door Ulrich Telle)

en: Version History
nl: Versie historiek

en: Contributers
nl: Medewerkers

en: Using Language :
nl: Kies taal :

en: Open Last Opened Database
nl: Open laatst geopende database

en: Open the previously opened database :
nl: Open een vorig geopende database

en: Create a New Database
nl: Maak een nieuwe database

en: Create a new database file to get started
nl: Maak een nieuwe database alvorens te beginnen

en: Open Existing Database
nl: Open bestaande database

en: Open an already created database file with extension (*.mmb)
nl: Open bestaande database met extensie (*.mmb)

en: Read Documentation
nl: Lees de documentatie (Engels)

en: Read the user manual
nl: Lees de gebruikershandleiding

en: Visit Website for more information
nl: Bezoek de website voor meer informatie

en: Open the Money Manager Ex website for latest news, updates etc
nl: Open de Money Manager website voor nieuwigheden of updates

en: Show this window next time
nl: Toon dit venter de volgende keer

en:  starts
nl: Status

en: Asset Details
nl: Bezittingen details

en: Name
nl: Naam

en: Enter the name of the asset
nl: Geef de bezitting een naam

en: Date
nl: Datum

en: Specify the date of purchase of asset
nl: Specificeer aankoopdatum v/d bezitting

en: Asset Type
nl: Soort bezitting

en: Property
nl: Onroerend

en: Automobile
nl: Auto

en: Household Object
nl: Huishouding

en: Art
nl: Kunst

en: Jewellery
nl: Juwelen

en: Cash
nl: Contant

en: Other
nl: Andere

en: Select type of asset
nl: Kies soort bezitting

en: Value
nl: Waarde

en: Enter the current value of the asset
nl: Vul de huidige waarde uw bezitting in

en: Change in Value
nl: Waarde wijzigen

en: None
nl: Geen

en: Appreciates
nl: Stijging

en: Depreciates
nl: Daling

en: Specify if the value of the asset changes over time
nl: Specificeer of de waarde v/d bezitting met de tijd zal veranderen

en: Rate of Change
nl: Snelheid van verandering

en: Notes
nl: Notities

en: Enter notes associated with this asset
nl: Vul opmerkingen in voor deze bezitting

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Invalid Value
nl: Ongeldige waarde

en: Error
nl: Fout

en: Rate of Change in Value
nl: Snelheid van verandering

en: Assets
nl: Bezittingen

en: Total:
nl: Totaal:

en: New
nl: Nieuw

en: New Asset
nl: Nieuwe Bezitting

en: Edit
nl: Wijzigen

en: Edit Asset
nl: Wijzig Bezitting

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete Asset
nl: Verwijder Bezitting

en: Total: %s
nl: Totaal: %s

en: &New Asset
nl: &Nieuwe bezitting

en: &Edit Asset
nl: &Wijzig bezitting

en: &Delete Asset
nl: &Verwijder Bezitting

en: Do you really want to delete the Asset?
nl: Deze bezitting werkelijk verwijderen?

en: Confirm Asset Deletion
nl: Bevestig register bijwerking

en: Split Category
nl: Splits categorie

en: Repeating Transaction Details
nl: Wederkerende Transactie details

en: Account Name
nl: Rekening naam

en: Select Account
nl: Taal &selecteren:

en: Next Occurrence
nl: Volgende transactie op

en: Specify the date of the next bill or deposit
nl: Specificeer de datum v.volgende betaling of storting

en: Repeats
nl: Herhalingen

en: Weekly
nl: per week

en: Bi-Weekly
nl: per 2 weken

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: Bi-Monthly
nl: 2 maandelijks

en: Quarterly
nl: per kwartaal

en: Half-Yearly
nl: per halfjaar

en: Yearly
nl: jaarlijks

en: Four Months
nl: per vier maanden

en: Four Weeks
nl: per vier weken

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Times Repeated
nl: Aantal herhalingen

en: Specify the number of times this series repeats. Leave blank if this series continues forever.
nl: Specificeer het aantal malen dat deze serie herhaald wordt. Leeg laten bij geen einde.

en: Transaction Details
nl: Transactie details

en: Transaction Type
nl: Transactie Type

en: Withdrawal
nl: Afname

en: Deposit
nl: Storting

en: Transfer
nl: Overdracht

en: Specify the type of transactions to be created.
nl: Specificeer type te creëren transactie

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Specify advanced settings for transaction
nl: Transactie uitgebreide instellingen

en: Payee
nl: Begunstigde

en: Select Payee
nl: Kies Begunstigde

en: Specify where the transaction is going to or coming from
nl: Geef aan waar de transactie vandaan komt of heen gaat

en: Number
nl: Nummer

en: Specify any associated check number or transaction number
nl: Specificeer gerelateerde check- of transactienummer

en: To
nl: Tot:

en: Specify the date of the transaction
nl: Specificeer de transactie datum

en: Category
nl: Categorie

en: Select Category
nl: Kies categorie

en: Specify the category for this transaction
nl: Specificeer catergorie voor deze transactie

en: Split
nl: Splitsen

en: Reconciled
nl: Uitgevoerd (R)

en: Void
nl: Ongeldig (V)

en: Follow up
nl: Volg op (F)

en: Specify the status for the transaction
nl: Specificeer de status voor deze transactie

en: Specify any text notes you want to add to this transaction.
nl: Specificeer welke tekst u bij deze transactie wilt voegen.

en: Amount
nl: Bedrag

en: Specify the amount for this transaction
nl: Specificeer de som voor deze transactie

en: Select To
nl: Kies naar

en: To Account Amount Entry
nl: Naar bedrag invoer rekening

en: Amount to be recorded in To Account
nl: Vast te leggen bedrag naar rekening

en: Invalid To Amount Entered
nl: Ongeldig bedrag ingevuld

en: From
nl: Van:

en: Select From
nl: Selecteer van

en: Payee
nl: Begunstigde

en: From Account
nl: Van rekening

en: Category
nl: Categorie

en: Invalid Amount Entered
nl: Ongeldig bedrag ingevuld

en: Account
nl: Rekening

en: To Account
nl: Naar rekening

en: From and To Account cannot be the same.
nl: VAN en NAAR rekening kan niet dezelfde zijn.

en: Repeating Transactions
nl: Wederkerende Transactie

en: Next Due Date
nl: Volgende vervaldatum

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Remaining Days
nl: Resterende dagen

en: New Series
nl: Nieuwe transactie

en: New Bills && Deposit Series
nl: Maak nieuwe wederkerende transactie

en: Edit Series
nl: Wijzig transactie

en: Edit Bills && Deposit Series
nl: Wijzig begunstigde, transactie type, enz...

en: Delete Series
nl: Verwijder transactie

en: Delete Bills && Deposit Series
nl: Verwijder Wederkerende transactie

en: Enter Transaction
nl: Wijzig frequentie

en: Enter Next Bills && Deposit Occurrence
nl: Wijzig het aantal frequenties v/d wederkerende transactie

en:  days remaining
nl: Resterende dagen

en:  days overdue!
nl: Dagen na vervaldatum

en: &New Bills && Deposit Series
nl: &Nieuwe Herhaal transactie

en: &Edit Bills && Deposit Series
nl: &Wijzig wederkerende transactie

en: &Delete Bills && Deposit Series
nl: &Wis Herhaal transactie

en: Enter next Occurrence
nl: Volgend moment

en: Do you really want to delete the series?
nl: Deze reeks daadwerkelijk verwijderen?

en: Confirm Series Deletion
nl: Bevestig verwijderen reeks

en: Expense
nl: Uitgaven

en: Income
nl: Inkomst

en: Specify whether this category is an income or an expense category
nl: Geef aan of deze categorie inkomsten of uitgaven betreft

en: Frequency:
nl: Frequentie:

en: Specify the frequency of the expense or deposit
nl: Geef de frequentie aan v/d uitgaven of storting

en: Amount:
nl: Bedrag:

en: Enter the amount budgeted for this category.
nl: Geef het bedrag aan voor budget categorie.

en: View All Budget Categories
nl: Laat alle budget categorieën zien

en: View Non-Zero Budget Categories
nl: Laat alle ingevulde budget categorieën zien

en: View Income Budget Categories
nl: Bekijk inkomsten budget categorieën

en: View Expense Budget Categories
nl: Bekijk Uitgave Budget Categorieën

en: Budget Setup for
nl: Budgetplan voor

en: Viewing All Budget Categories
nl: Alle Budget categorieën

en: Estimated Income: Actual Income:
nl: Geschatte inkomsten: Werkelijk inkomen:

en: Estimated Expenses: Actual Expenses:
nl: Geschatte uitgaven: Werkelijk uitgaven:

en: Category
nl: Categorie

en: Sub Category
nl: Onder Categorie

en: Estimated
nl: Geschat

en: Actual
nl: Werkelijk

en: Estimated Income: %s Actual Income:  %s
nl: Geschatte inkomsten: %s Werkelijk inkomen: %s

en: Estimated Expenses: %s Actual Expenses:  %s
nl: Geschatte Uitgaven: %s Werkelijke Uitgaven: %s

en: Add Budget Year
nl: Begrotingsjaar toevoegen

en: Add a new budget year
nl: Nieuw begrotingsjaar toevoegen

en: Delete Budget Year
nl: Begrotingsjaar verwijderen

en: Delete existing budget year
nl: Wis bestaande budgetjaar

en: Budget Year:
nl: Begrotingsjaar:

en: Enter the year in YYYY format to specify year
nl: Geef jaar in YYYY formaat

en: Base Budget On:
nl: Begrotingsbasis voor:

en: Specify year to base budget on.
nl: Specificeer het budgetjaar.

en: Year is not valid
nl: Geen geldig jaar

en: Budget Year already exists
nl: Begrotingsjaar bestaat al

en: Categories
nl: Per categorie:

en: Enter the name of the category to add or edit here
nl: Vul categorie-naam in om te wijzigen of toe te voegen

en: Add
nl: Nieuw

en: Add a new category
nl: Maak nieuwe categorie

en: Edit the name of an existing category
nl: Wijzig naam v/e bestaande categorie

en: Delete an existing category. The category cannot be used by existing transactions.
nl: Verwijder een bestaande categorie. De categorie kan niet gebruikt worden voor bestaande transacties.

en: Select
nl: Kies

en: Select the currently selected category as the selected category for the transaction
nl: Kies de huidige geselecteerde categorie als de categorie voor de transactie

en: Category cannot be empty
nl: Categorie verplicht invullen

en: Category with same name exists
nl: Deze categorie-naam bestaat al

en: Sub Category with same name exists
nl: Onder-categorie met deze naam bestaat al

en: Invalid Parent Category. Choose Root or Main Category node.
nl: Ongeldige Hoofd-categorie. Kies andere categorie.

en: Error adding Category
nl: Fout in toevoegen categorie

en: Category is in use
nl: Categorie is in gebruik

en: Sub-Category is in use
nl: Onder-Categorie is in gebuik

en: Update Failed
nl: Bijwerken mislukt

en: Currency Name
nl: Valuta-naam

en: Currency Symbol
nl: Valuta-symbool

en: Prefix Symbol
nl: Voorvoegsel Symbool

en: Suffix Symbol
nl: Symbool achtervoegsel

en: Decimal Char
nl: Decimaal karakter

en: Grouping Char
nl: Groepskarakter

en: Unit Name
nl: Eenheid-naam

en: Cents Name
nl: Cent-naam

en: Conversion to Base Rate
nl: Omzetting naar basis koers

en: Scale
nl: Schaal

en: Value of 123456.78 will be
nl: Bedrag 123456.78 zal worden

en: Update
nl: Bijwerken

en: Close
nl: Sluiten

en: Base Conversion Rate should be greater than 0.0
nl: De basis conversie koers moet groter zijn dan 0,0

en: Custom SQL Query
nl: Standaard SQL Query

en: Load SQL
nl: Open SQL

en: Save SQL
nl: Opslaan SQL

en: Run Query
nl: Start Query

en: Unable to open file.
nl: Kan bestand niet openen.

en: Unable to write to file.
nl: Kan niet naar bestand schrijven.

en: SQL Query will modify your Data. Proceed??
nl: SQL Query gaat uw Data aanpassen. Doorgaan ??

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Specify Account
nl: Specificeer Rekening

en: Specify Date Range
nl: Specificeer datum-bereik

en: Specify Payee
nl: Specificeer begunstigde

en: Specify Category
nl: Specificeer categorie

en: Specify Status
nl: Specificeer Status

en: Duplicate
nl: Dublicaat (D)

en: Specify Type
nl: Specificeer Type

en: Specify the type of transaction.
nl: Specificeer type transactie

en: Specify Amount Range
nl: Specificeer bedrag-bereik

en: Specify Number
nl: Specificeer nummer

en: Specify Notes
nl: Specificeer notities

en: Report
nl: Rapport

en: Currency List
nl: Valuta lijst

en: Name of Currency to Add
nl: Toe te voegen Valuta-naam

en: Add Currency
nl: Toevoegen valuta

en: Currency name already exists!
nl: Valuta-naam bestaat al !

en: View All Transactions
nl: Bekijk alle transacties

en: View Reconciled Transactions
nl: Bekijk daadwerkelijk uitgevoerde transactie

en: View Un-Reconciled Transactions
nl: Bekijk openstaande transactie

en: View All Except Reconciled Transactions
nl: Bekijk alle transacties, behalve de openstaande

en: View Void Transactions
nl: Bekijk ongeldige transacties

en: View Flagged Transactions
nl: Bekijk gemerkte transacties

en: View Duplicate Transactions
nl: Bekijk dubbele transacties

en: View Transactions from last 30 days
nl: Bekijk transacties v/d laatste 30 dagen

en: View Transactions from current month
nl: Bekijk transacties v. huidige maand

en: View Transactions from last month
nl: Bekijk transactie v/d laatste maand

en: View Transactions from last 3 months
nl: Bekijk transactie v. over 3 maand

en: Delete all transactions in current view
nl: Wis al deze transacties

en: Delete all flagged transactions
nl: Wis alle gemerkte transacties

en: Viewing All Transactions
nl: Bekijk alle transacties

en: Date
nl: datum

en: Balance
nl: Saldo

en: New Transaction
nl: Nieuwe transactie

en: Edit Transaction
nl: Wijzig transactie

en: Delete Transaction
nl: Wis transactie

en: Category         :
nl: Categorie         :

en: Sub Category  :
nl: Onder-Categor :

en: Notes               :
nl: Notities            :

en: Account Balance : %s      Reconciled Balance : %s
nl: Rekening balans : %s     Definitieve balans : %s

en: Please Wait
nl: Moment a.u.b.

en: Accessing Database
nl: Bijwerken database

en: Account View :
nl: Rekening overzicht:

en: Category:
nl: Categorie:

en: Sub Category:
nl: Onder-Categ :

en: Notes:
nl: Notities:

en: Viewing all transactions
nl: Bekijk alle transacties

en: Viewing Reconciled transactions
nl: Bekijk uitgevoerde transacties

en: Viewing Un-Reconciled transactions
nl: Bekijk Openstande transacties

en: Viewing transactions from last 30 days
nl: Bekijk transactie v/d laatste 30 dagen

en: Viewing transactions from last 3 months
nl: Bekijk transactie v/d laatste 3 maand

en: Viewing transactions from current month
nl: Bekijk transactie v. huidige maand

en: Viewing transactions from last month
nl: Bekijk transacties v/d laatste maand

en: Viewing All Except Reconciled Transactions
nl: Bekijk alle NIET overeenstemmende transacties

en: Viewing Void transactions
nl: Bekijk ongeldige transacties

en: Viewing Flagged transactions
nl: Bekijk gemerkte transacties

en: Viewing duplicate transactions
nl: Bekijk dubbele transacties

en: Viewing All except Reconciled Transactions
nl: Bekijk alle NIET Overeenstemmende transacties

en: Do you really want to delete all the transactions shown?
nl: Daadwerkelijk alle zichtbare transacties verwijderen ?

en: Confirm Transaction Deletion
nl: Bevestig verwijderen transacties

en: Do you really want to delete all the flagged transactions?
nl: Daadwerkelijk alle gemerkte transacties verwijderen?

en: &New Transaction
nl: &Nieuwe transactie

en: &Edit Transaction
nl: &Bewerk transactie

en: &Delete Transaction
nl: &Verwijder transactie

en: &Copy Transaction
nl: &Kopie transactie

en: &Paste Transaction
nl: &Plak transactie

en: Mark As &Reconciled
nl: Merk als &Uitgevoerd

en: Mark As &Unreconciled
nl: Merk als &Niet uitgevoerd

en: Mark As &Void
nl: Merk als &Ongeldig

en: Mark For &Followup
nl: Merk als &Opvolgen

en: Mark As &Duplicate
nl: Merk als &Duplicaat

en: as Reconciled
nl: als uitgevoerd

en: as Unreconciled
nl: als NIET uitgevoerd.

en: as Void
nl: als ongeldig

en: as needing Followup
nl: als nodig opvolgen

en: as Duplicate
nl: als duplicaat

en: Mark all
nl: Merk alles

en: Do you really want to delete the transaction?
nl: Wilt u de transactie daadwerkelijk verwijderen?

en: Add Account Wizard
nl: Wizard voor een nieuwe rekening

en:  models all transactions as belonging to accounts.
    
     The next pages will help you create a new account.
    
    To help you get started, begin by making a list of all
    financial institutions where you hold an account.
nl: Money Manager koppelt alle transacties aan Rekeningen. 
    
    Volgende vensters helpen u bij het aanmaken v/e nieuwe Rekening. 
    
    Alvorens te starten maak een lijst v. al uw bestaande 
    Rekeningen die u bij uw financiele instelligen heeft.

en: New Database Wizard
nl: Wizard voor nieuwe database

en: The next pages will help you create a new database.
    
    Your database file is stored with an extension of .mmb.
    
    Make sure to make backups of this file 
    and to store it carefully as it contains important 
    financial information.
nl: De volgende pagina's helpen U met een nieuwe database.
    
    Uw database bestand wordt opgeslagen met extensie .mmb.
    
    Vergeet niet een backup te maken v. dit bestand 
    en veilig op te bergen want dit bevat belangrijke 
    financieele informatie.

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Home Page
nl: Overzicht

en: Bank Accounts
nl: Rekeningen

en: Stocks
nl: Beleggingen

en: Budgeting
nl: Budgetering

en: Reports
nl: Rapporten

en: Summary of Accounts
nl: Totaal vermogen:

en: Where the Money Goes
nl: Detail der uitgaven:

en: Last Calendar Month
nl: Vorige maand

en: Current Month
nl: Huidige maand

en: Last 30 Days
nl: Laatste 30 dagen

en: Last Year
nl: Vorig jaar

en: Current Year
nl: Huidig jaar

en: Where the Money Comes From
nl: Detail der inkomsten:

en: To Whom the Money Goes
nl: Inkomsten en Uitgaven:

en: Income vs Expenses
nl:  Inkomsten t.o.v Uitgaven:

en: Income vs Expenses - All Time
nl: Inkomsten t.o.v Uitgaven - Totaal

en: Transaction Report
nl: ZOEK Transactie (Via Filter)

en: Budget Performance
nl: Budget Rapport

en: Budget Setup and Performance
nl: Budgetplan met voorstellings rapport

en: Cash Flow - Specific Accounts
nl: Cash Flow - Specifieke rekeningen

en: Transaction Statistics
nl: Transactie overzicht:

en: Custom SQL Report
nl: Normaal SQL Rapport

en: Top Categories Last 30 Days
nl: Top Categorie Laatste 30 dg

en: Do you really want to delete the account?
nl: Deze Rekening daadwerkelijk verwijderen?

en: &Go To..
nl: &Ga naar..

en: &Edit Account
nl: &Wijzig Rekening

en: &Delete Account
nl: &Verwijder Rekening

en: &Launch Account Website
nl: &Start Rekening Website

en: &New Database	Ctrl-N
nl: &Nieuw Datebase	Ctrl-N

en: New Database
nl: Nieuwe Database

en: Save Database &As
nl: Save Database &als

en: Save Database As
nl: Save Database als

en: &CSV Files
nl: &CSV Bestanden

en: Export to CSV
nl: Exporteer naar CSV

en: &Report to HTML
nl: &Rapport naar HTML

en: Export to HTML
nl: Exporteer naar HTML

en: &Export
nl: &Exporteer

en: &QIF Files
nl: &QIF Bestanden

en: Import from QIF
nl: Importeer v. QIF

en: &Universal CSV Files
nl: &Universele CSV bestanden

en: Import from any CSV file
nl: Importeer v. CSV bestand

en: &MMEX CSV Files
nl: &MMEX CSV bestand

en: Import from MMEX CSV
nl: Importeer v. MMEX CSV

en: &MM.NET CSV Files
nl: &MM.NET CSV bestanden

en: Import from MM.NET CSV
nl: Import van MM.NET CSV

en: Import
nl: Importeer

en: Page Setup...
nl: Pagina-instellingen

en: Setup page printing options
nl: Instellen pagina printopties

en: Current View
nl: Huidig overzicht

en: Preview current report
nl: Toon huidig Rapport

en: Print Preview...
nl: Afdrukvoorbeeld

en: Print current report
nl: Print huidig Rapport

en: Print...
nl: Afdrukken

en: Quit this program
nl: Program afsluiten

en: &Toolbar
nl: &Knoppenbalk

en: Show/Hide the toolbar
nl: Toon/verberg navigatie-vak

en: Show/Hide the Navigation tree control
nl: Toon/Verberg de Navigatie Ctl vak

en: New &Account
nl: Nieuwe &Rekening

en: New Account
nl: Nieuwe Rekening

en: Account &List
nl: Rekening overzicht

en: Show Account List
nl: Rekening overzicht

en: Edit Account
nl: Wijzig Rekening

en: Delete Account
nl: Verwijder Rekening

en: Delete Account from database
nl: Verwijder Rekening uit database'

en: Organize &Categories
nl: Beheer &Categorieën

en: Organize Categories
nl: Beheer Categorieën

en: Organize &Payees
nl: Beheer &Begunstigden

en: Organize Payees
nl: Beheer Begunstigden

en: Organize Currency
nl: Beheer Valuta's

en: Bills && Deposits
nl: Herhaal transactie

en: Stock Investments
nl: Beleggingen

en: Transaction Filter
nl: Zoeken

en: &Options
nl: &Opties

en: Show the Options Dialog
nl: Toon optie-dialoog

en: Show the Help file
nl: Toon het help bestand

en: Show App Start Dialog
nl: Toon venster: START Dialoog

en: Convert Encrypted DB
nl: Converteer gecrypteerde DB (*.emb)

en: Convert Encrypted DB to Non-Encrypted DB
nl: Zet gecrypteerd DB om in NIET-gecrypteerd DB

en: Online Update Currency Rate
nl: Online Update Valuta Waarde

en: Online update currency rate
nl: Online Update Valuta waarde

en: Check for &Updates
nl: Controleer op &Updates

en: Check For Updates
nl: Controleren op &updates...

en: Report Issues or Feedback
nl: Website Forum vragen en antwoorden

en: Send email through the mailing list to report issues with the software.
nl: Stuur email naar de mailing lijst om software opmerkingen door te geven.

en: Be notified of new releases
nl: Wordt verwittigd bij nieuwe versie

en: Sign up for the announcement mailing list
nl: Teken in voor de Opmerkingen mailing lijst

en: &About...
nl: &Info...

en: Show about dialog
nl: Info venster tonen

en: &File
nl: &Bestand

en: &Accounts
nl: &Rekeningen

en: &Tools
nl: &Extra

en: &View
nl: &Beeld

en: Open
nl: Openen

en: Account List
nl: Bestandenlijst

en: Show Organize Categories Dialog
nl: Naar Beheer der Categorieën

en: Show Organize Payees Dialog
nl: Naar Beheer der Begunstigden

en: Show Organize Currency Dialog
nl: Naar Beheer der Valuta's

en: Money Manager Ex: Enter Password For Database..
nl: Money Manager Ex: Geef Paswoord v. uw database.

en:  - No File opened
nl:  - Geen bestand open

en: Sorry. The Database version is too old or Database password is incorrect
nl: Sorry!. De database versie is te oud of uw paswoord is onjuist

en: Error opening database
nl: Fout bij openen database

en: Cannot locate previously opened database.
    Do you want to browse to locate the file?
nl: Kan de eerder geopende database niet vinden. 
    Wilt u deze verder zoeken?

en: Opening Database File && Verifying Integrity
nl: Open Database bestand && Controleer integriteit

en: Choose Encrypted database file to open
nl: Kies gecrypteerde DB om te openen

en: Converted DB!
nl: Converteer DB!

en: Unable to convert db successfully. Check Password!
nl: Onmogelijk DB te converteren, Ctl uw Paswoord!

en: No Account available! Cannot Import! Create a new account first!
nl: Geen Rekening beschikbaar! Kan niet importeren! Maak eerst nieuwe rekening!

en: Choose Account to import to:
nl: Kies Rekening om te importeren:

en: Choose Accounts
nl: Kies Rekening

en: Unable to connect!
nl: Verbinding onmogelijk!

en: Check Update
nl: Updatecontrole

en: New update available!
nl: Nieuwe versie beschikbaar!

en: You have the latest version installed!
nl: Uw hebt reeds de laatste versie geintalleerd!

en: No database!
nl: Geen database!

en: Update Currency Rate
nl: Update Valuta waarde

en: Cannot get data from WWW!
nl: Geen toegang tot WWW!

en: Incorrect XML data (#1)!
nl: Incorrecte XML data (#1)!

en: Incorrect XML data (#2)!
nl: Incorrecte XML data (#2)!

en: Incorrect XML data (#3)!
nl: Incorrecte XML data (#3)!

en: Incorrect XML data (#4)!
nl: Incorrecte XML data (#4)!

en: Incorrect XML data (#5)!
nl: Incorrecte XML data (#5)!

en: Incorrect XML data (#6)!
nl: Incorrecte XML data (#6)!

en: Incorrect XML data (#7)!
nl: Incorrecte XML data (#7)!

en: Could not find base currency symbol!
nl: Kan het basis valuta symbool niet vinden!

en: Currency rate updated
nl: Valuta koers geaktualiseerd

en: No Account available!
nl: Geen Rekening beschikbaar!

en: Choose Account to Edit
nl: Selecteer de te wijzigen Rekening

en: Accounts
nl: Rekeningen

en: Choose Account to Delete
nl: Kies Rekening om te verwijderen

en:  Help
nl: &Help

en: Today's Date:
nl: Huidige datum:

en: Summary
nl: Totaal overzicht:

en: Total of Accounts:
nl: Totaal Rekeningen:

en: Income vs Expenses: Current Month
nl: Inkomsten t.o.v. Uitgaven: Huidige maand

en: Upcoming Transactions
nl: Aankomende transacties

en: Follow Up On
nl: Volgende actie op

en: Transactions
nl: Transacties

en: Total Transactions
nl: Totaal Transacties

en: REPORTS
nl: RAPPORTEN

en: Account Name:
nl: Rekening naam:

en: Enter the Name of the Account. This name can be renamed at any time.
nl: Geef de rekening een naam. Deze kan ten alle tijde gewijzigd worden.

en: Account Type:
nl: Rekening type:

en: Checking
nl: Controleren

en: Investment
nl: Investering

en: Specify the type of account to be created.
nl: Geef aan welk type rekening aangemaakt moet worden.

en: Account Number:
nl: Rekeningnummer:

en: Enter the Account Number associated with this account.
nl: Vul het Nummer in van deze Rekening.

en: Held At:
nl: Finan. instelling:

en: Enter the name of the financial institution in which the account is held.
nl: Vul de naam in v/d financiële instelling waar uw Rekening is geopend.

en: Enter the URL of the website for the financial institution.
nl: Vul de URL of de Website van uw Financiële instelling.

en: Enter any contact information for the financial institution.
nl: Vul enige contact informatie in voor de financiële instelling.

en: Access Info:
nl: Toegangsinfo:

en: Enter any login/access information for the financial institution. This is not secure as anyone with access to the mmb file can access it.
nl: Vul uw login/toegangs gegevens in bij uw bank instelling. DIT IS NIET BEVEILIGD! Iedereen met toegang tot uw mmb bestand kan dit ook gebruiken.

en: Account Status:
nl: Status Rekening

en: Closed
nl: Gesloten

en: Specify if this account has been closed. Closed accounts are inactive in most calculations, reporting etc.
nl: specificeer of deze rekening is gesloten. Gesloten rekeningen zijn niet actief in de meeste berekeningen, rappaorten enz...

en: Initial Balance:
nl: Begin balans:

en: Enter the initial balance in this account.
nl: Vul de beginbalans in voor deze rekening.

en: Currency:
nl: Valuta:

en: Select Currency
nl: Kies valuta

en: Specify the currency to be used by this account.
nl: Specificeer de te gebruiken valuta bij deze rekening.

en: Notes:
nl: Notities:

en: Enter user notes and details about this account.
nl: Vul uw notities en details in over de gebruiker v. deze rekening.

en: Favorite Account
nl: Favoriete Rekening

en: Select whether this is an account that is used often. This is used to filter accounts display view.
nl: Geef aan of deze vaak wordt gebruikt. Dit wordt gebruikt bij rekening overzichten.

en: Account Name
nl: Rekening naam

en: Account Name already exists
nl: Rekening Naam bestaat reeds

en: Currency
nl: Valuta

en: Init Balance
nl: Begin-balans

en:  : Restart
nl:  : Herstart Prg

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Base Currency
nl: Basis Valuta

en: Set Currency
nl: Stel valuta in

en: View Settings
nl: Bekijk instellingen

en: Date Format
nl: Datum-formaat

en: Specify the date format for display
nl: Specificeer welk datum formaat nodig voor display

en: Set
nl: Bevestig

en: Sample Date
nl: Datum

en: Import/Export Settings
nl: Import/Export instellingen

en: CSV Delimiter
nl: CSV scheidingsteken

en: Specify the delimiter to use when importing/exporting CSV files
nl: Specificeer het scheidingsteken om te gebruiken bij het import/export v. CSV bestanden

en: Display
nl: Tonen

en: User Name
nl: Gebruikers naam

en: Specify the User Name
nl: Specificeer nieuwe gebruikersnaam en start Prg opnieuw op

en: Language
nl: Taal

en: Specify the language to use
nl: Kies de te gebruiken Taal

en: Account View Options
nl: Bekijk Rekening opties

en: Accounts Visible
nl: Rekeningen zichtbare

en: All
nl: Alle

en: Favorites
nl: Favorieten

en: Specify which accounts are visible
nl: Specificeer welke rekeningen zichtbaar zijn

en: Transaction View Options
nl: Bekijk Transactie opties

en: Transactions Visible
nl: Zichtbare Transacties

en: View Reconciled
nl: Bekijken/Wijzig

en: View UnReconciled
nl: Bekijk openstaande

en: View 30 days
nl: Bekijk 30 dagen

en: View 90 days
nl: Bekijk 90 dagen

en: View Last Month
nl: Bekijk laatste maand

en: View Current Month
nl: Bekijk huidige Maand

en: Specify which transactions are visible by default
nl: Specificeer welke transacties standaard zichtbaar zijn

en: Font Size Options
nl: Lettertype instellen

en: Report Font Size
nl: Letter type v/d Rapporten

en: Specify which font size is used on the report tables
nl: Specificeer welke letter grote gebruikt werd in het rapport

en: Restore Defaults
nl: Herstel standaard waarde

en: Restore Default Colors
nl: Herstel standaard kleuren

en: Nav Tree
nl: Navigatie Vak

en: Specify the color for the nav tree
nl: Specificeer de kleur voor het navigatie vak links

en: List Background
nl: Achtergrond vak

en: Specify the color for the list background
nl: Specificeer de kleur v/h achtergrond vak (rechts)

en: List Row 0
nl: Kleur Rij 1

en: Specify the color for the list row 0
nl: Specificeer de kleur voor de 1ste lijn in de lijst

en: List Row 1
nl: Kleur Rij 2

en: Specify the color for the list row 1
nl: Specificeer de kleur voor de 2de lijn in de lijst

en: List Border
nl: Lijn kleur belegging...

en: Specify the color for the list Border
nl: Specificeer de kleur in de beleggings, bezitting, wederkerende, Budget lijst

en: List Details
nl: Kleur detail vak

en: Specify the color for the list details
nl: Specificeer de kleur voor het detail vak onderaan

en: Future Transactions
nl: Toekomstige Transactie

en: Specify the color for future transactions
nl: Specificeer de kleur voor toekomstige transacties

en: Backup database before opening
nl: Maak een backup van uw database alvorens te openen

en: Stock Quote Web Page
nl: Website effecten noteringen

en: Use Original Date when Pasting Transactions
nl: Gebruik de originele datum bij opslaan v. transacties

en: Select whether to use the original transaction date or current date when copying/pasting transactions
nl: Selecteer dit bij gebruik v/d originele transactie datum of de datum wanneer de transactie werd gekopieerd/ingevuld

en: Use Transaction Sound
nl: Gebruik Transactie Geluid

en: Select whether to use sounds when entering transactions
nl: Selecteer dit wanneer u wenst het transactie geluid te horen na het invoegen

en: Enable online currency update (Get data from European Central Bank)
nl: Laat online update toe v/d Valuta koers (gegevens komen v/d Europese Centrale Bank)

en: Enable or disable get data from European Central Bank to update currency rate
nl: Maak automatisch een backup van uw bestand alvorens deze te open en te bewerken

en: General
nl: Algemeen

en: View Options
nl: Beeld opties

en: Colors
nl: Kleuren

en: Others
nl:  andere

en: Enter the payee name to be added or make edits to an existing payee name
nl: Vul de naam in v/d nieuwe begunstigde of wijzig bestaande begunstige

en: Add a new payee name
nl: Voer een nieuwe begunstigde in

en: Change the name of an existing payee
nl: Verander naam v/e bestaande begunstigde

en: Delete the selected payee. The payee cannot be used by an existing transaction.
nl: Wis de geselecteerde begunstigde. De begunstigde mag NIET voorkomen in bestaande transactie.

en: Select the currently selected payee as the selected payee for the transaction
nl: Selecteer de huidige begunstigde als de begunstigde voor de transactie

en: Type a Payee Name in the Text Box and then press Add.
nl: Vul de naam v/e begunstigde in en druk de toets toevoegen.

en: Payee with same name exists
nl: Begunstigde met dezelfde naam bestaat reeds

en: Payee is in use
nl: Begunstigde is in gebruik

en: To import QIF files correctly, the date option set in MMEX 
     must match the format of the date in the QIF file.
    Are you are sure you want to proceed with the import?
nl: Om QIF bestanden correct te importeren dienen de datum-opties 
    die in MMEX zijn ingesteld overeen te komen met de datum in 
    het QIF bestand. Wil u doorgaan ?

en: Confirm QIF import
nl: Bevestig QIF import

en: QIF Import
nl: QIF import

en: Choose QIF data file to import
nl: Kies het QIF data bestand om te importer

en: Line :
nl: Regel

en:  incorrect QIF line type
nl: Onjuiste QIF lijn type

en: Importing account type :
nl: Importeer Rekening type :

en:  account name
nl:  Rekening naam

en:  cannot process Account Types yet
nl: Kan dit rekening type niet verwerken

en: Cannot process these QIF Account Types yet
nl: Kan dit QIF rekening type niet verwerken

en: Adding payee
nl: Nieuwe begunstigde

en:  invalid amount, skipping.
nl:  Ongeldig bedrag, overslaan.

en: Date is empty,
nl: Datum is leeg,

en: Transaction Type is empty
nl: Type transactie is leeg

en: Amount is empty
nl: Bedrag is leeg

en: Category is empty, marking transaction as Unknown category
nl: Categorie niet ingevuld, transactie gemerkt als onbekende categorie

en: Skipping QIF transaction because date, type, amount is empty/invalid, transaction skipped had
nl: Overslaan QIF transactie omdat datum, type, bedrag is leeg/ongeldig, transactie overslaan

en:  payee
nl: begunstigde

en:  amount
nl:  bedrag

en:  date
nl:  datum

en:  transactions imported from QIF
nl: Transactie geimporteerd uit QIF

en: Invalid Category Entered
nl: Ongeldig bedrag ingevuld

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Stock Investment Details
nl: Details beleggingsfonds

en: Held At
nl: Instelling

en: Enter the name of the financial institution where the investment is held
nl: Vul de naam in van uw instelling waar uw belegging is gevestigd

en: Specify the purchase date of the stock investment
nl: Specificeer aankoopdatum v/d belegging in het fonds

en: Stock Name
nl: Naam belegging

en: Enter the stock company name
nl: Firma naam v/h beleggingsfonds

en: Symbol
nl: Symbool

en: Enter the stock symbol (optional)
nl: Geef beleggings symbool (optie)

en: Number of Shares
nl: Aantal aandelen

en: Enter number of shares held
nl: Vul het aantal aandelen in

en: Purchase Price
nl: Aankoop-Waarde

en: Enter purchase price for each stock
nl: Vul bedrag in voor elk aangeschaft fonds

en: Commission
nl: Commissie

en: Enter any commission paid
nl: Vul de betaalde commissie in

en: Current Price
nl: Huidige waarde

en: Enter current stock price
nl: Actuele prijs fonds

en: Enter notes associated with this investment
nl: Vul uw notities in aangaande deze belegging

en: Stock Price Web Page
nl: Fonds prijs via Web

en: Choose Investment Account
nl: Kies Beleggings Fonds

en: Num Shares
nl: Aantal Fondsen

en: Invalid number of shares entered
nl: Aantal ingevulde aandelen ongeldig

en: Invalid purchase price entered
nl: Aankoopbedrag ongeldig

en: Invalid commission entered
nl: Ingevulde commissie ongeldig

en: Idle
nl: Inactief

en: Share Name
nl: Fonds Naam

en: Gain/Loss
nl: Winst/verlies

en: Current
nl: Actueel

en: New Stock Investment
nl: Nieuwe Belegging

en: Edit Stock Investment
nl: Wijzig belegging

en: Delete Stock Investment
nl: Verwijderen Belegging

en: Refresh
nl: &Hernieuw

en: Refresh Stock Prices from Yahoo
nl: Vernieuw Fonds prijs v. Yahoo

en: Settings
nl: Instelling

en: Change settings for automatic refresh
nl: Opmaak voor automatische vernieuwen

en: Stock Investments:
nl: Beleggingen

en: Total: %s Invested: %s Gain: %s
nl: Totaal: %s Belegging: %s Winst: %s

en: Total: %s Invested: %s Loss: %s
nl: Totaal: %s Belegging: %s Verlies: %s

en: never!
nl: Nooit!

en: Automatic stock quote refresh is disabled. 
    Last update: %s
nl: Automatische fonds vernieuwen uitgesteld. 
    Laatste update: %s

en: Automatic stock quote refresh idle - Out of Hours. 
    Last update: %s
nl: Automatisch beleggingsnotities update,  = Buiten de openingsuren. 
    Laatste update: %s

en: Automatic stock quote refresh in progress...
nl: Automatisch beleggingsnotities, update bezig...

en: Automatic stock quote refresh successful. 
    Last update: %s
nl: Automatisch beleggingsnotities update succes vol. 
    Laatste update: %sl

en: Automatic stock quote refresh Failed. 
    Last successful update: %s
nl: Automatisch beleggingsnotities, update fout. 
    Laatste succes volle update: %s

en: Automatic stock quote refresh not started. 
    Last update: %s
nl: Automatisch beleggingsnotities update niet gestart. 
    Laatste update: %s

en: Stock Download
nl: Download belegging

en: &New Stock Investment
nl: &Nieuwe belegging

en: &Edit Stock Investment
nl: &Wijzig belegging

en: &Delete Stock Investment
nl: &Verwijder Belegging

en: Do you really want to delete the stock investment?
nl: Deze belegging werkelijk verwijderen?

en: Confirm Stock Investment Deletion
nl: Bevestigd Schrapping Fonds

en: Specify to whom the transaction is going to or coming from
nl: Specificeer naar wie de transactie gaat of van deze komt

en: Populate Transaction #
nl: # Auto Nr

en: Select To Account
nl: Secteer naar Rekening

en: Specify the account from which the transfer is occurring
nl: Specificeer de rekening van waar de transfer komt

en: Specify the order of fields in the CSV file
nl: Specificeer de volgorde v/d velden in het CSV bestand

en: Move Up
nl: Omhoog verplaatsen

en: Move Down
nl: Omlaag verplaatsen

en: Load Template
nl: Open template

en: Save As Template
nl: Opslaan als template

en: Import File
nl: Importeer Bestand

en: Amount(+/-)
nl: Bedrag(+/-)

en: SubCategory
nl: Onder-Categ

en: Transaction Number
nl: Transactie-Nummer

en: Don't Care
nl: Nie aantrekken

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Add CSV field
nl: Voeg CSV veld toe

en: CSV Field
nl: CSV veld

en: Incorrect fields specified for CSV import! Requires at least Date, Amount and Payee.
nl: Onjuiste velden opgegeven voor CSV import! Minimum datum, bedrag en begunstigde nodig.

en: CSV Import
nl: Importeer CSV

en: Choose MM.NET CSV data file to import
nl: Kies het MM.NET CSV bestand om te importeren

en:  file contains insufficient number of tokens
nl:  bestand bevat te weinig tekens

en:  One of the following fields: Date, Payee, Amount, Type is missing, skipping
nl: Een v/d velden: datum,begunstigde,bedrag of type ontbreekt, overslaan

en:  imported OK.
nl: Import OK.

en: Total Lines : %d 
    Total Imported : %d
    
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
nl: Aantal lijnen : %d 
    Totaal geimporteerd : %d
    
    Log geschreven naar : %s.
    
    Geimporteerde transacties zijn gemerkt, zodat u ze kunt bekijken.

en: Import from CSV
nl: Importeer uit CSV

en: January
nl: Januari

en: February
nl: Februari

en: March
nl: Maart

en: May
nl: Mei

en: June
nl: Juni

en: July
nl: Juli

en: August
nl: Augustus

en: October
nl: Oktober

en: Oct
nl: Okt

en: Sunday
nl: Zondag

en: Monday
nl: Maandag

en: Tuesday
nl: Dinsdag

en: Wednesday
nl: Woensdag

en: Thursday
nl: Donderdag

en: Friday
nl: Vrijdag

en: Saturday
nl: Zaterdag

en: No Account available! Cannot Export!
nl: GEEN rekening beschikbaar ! Export niet mogelijk!

en: Choose Account to Export from:
nl: Kies uw rekening om te exporteren:

en: CSV Export
nl: Exporteer CSV

en: Choose CSV data file to Export
nl: Kies het CSV bestand om te exporteren

en:  missing date, skipping.
nl:  ontbreek datum, Overslaan.

en:  missing payee, skipping.
nl:  Ontbreek begunstigde, overslaan.

en:  missing transaction type, skipping.
nl:  Ontbreek transactie type, overslaan.

en:  missing amount, skipping.
nl:  Ontbreek bedrag, overslaan.

en: one of the following fields: date, payee, transaction type, amount strings is empty, skipping
nl: Eén v/d volgende velden: datum, begunstigde, transactie type, werd niet ingevuld, verslaan

en:  unrecognized transaction type, skipping.
nl: Niet herkende transactie type, overslaan.

en:  transfer transaction not imported.
nl:  Overdracht/transfer niet uitgevoerd.

en: Total Lines : %d.
    Total Imported : %d
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
nl: Aantal lijnen : %d 
    Totaal geimporteerd : %d
    Log geschreven naar : %s.
    
    Geimporteerde transacties zijn gemerkt, zodat u ze kunt bekijken.

en: Please verify that the CSV file from MMEX.NET contains only one account!
nl: Controleer a.u.b dat het CSV bestand v. MMEX.NET enkel één rekening bevat!

en:  missing category, skipping.
nl:  Categorie ontbreekt, overslaan.

en:  One of the following fields: date, payee, transaction type, amount, category strings is empty, skipping
nl:  Eén v/d velden: datum, begunstigde, Type transactie, bedrag, categorie-veld leeg, overslaan

en:  invalid date, skipping.
nl: Datum Fout, overslaan.

en: Entry
nl: Invoer

en:  is invalid.
nl: ' is ongeldig.

en: Invalid Entry
nl: Invoer ongeldig

en: No Database opened
nl: Geen database geopend

en: Statement not accessible
nl: Commando niet uitvoerbaar

en: Out of memory
nl: Te weing geheugen

en: Cannot decode binary
nl: Kan binaire waarde niet decoderen

en: Invalid field index
nl: Veld index ongeldig.

en: Invalid field name
nl: Veldnaam ongeldig

en: Invalid row index
nl: Regel index ongeldig

en: Null Results pointer
nl: Aanwijzer naar geen resultaat

en: Error binding string param
nl: Error in verband string param

en: Error binding int param
nl: Error in verband INT param

en: Error binding int64 param
nl: Error in verband INT64 param

en: Error binding double param
nl: Error in verband dubbele param

en: Error binding blob param
nl: Error in verband blob param

en: Error binding date/time param
nl: Error in verband datum/tijd param

en: Error binding NULL param
nl: Error in verband NULL param

en: Error clearing bindings
nl: Fout in wissen parameters

en: Yahoo Server
nl: Yahoo server

en: finance.au.yahoo.com
nl: finance.be.yahoo.com

en: Do not enter anything except the server name (or IP address, if you're feeling lucky)
nl: Geef hier ENKEL de naam v/d server (of IP adres, indien deze bekent)

en: Yahoo Suffix
nl: Yahoo extensie

en: Enter the suffix used by Yahoo for the market of your stocks. 
    If your stocks are in multiple markets, leave this blank and add  the suffix to each symbol in your portfolio.
nl: Geef de extensie gebruikt bij Yahoo voor de beleggingsbeurs. 
    Wanneer uw beleggingen v. verschillende markten komen, laat dit leeg en vul het vak symbool telkens in.

en: Market open from
nl: Markt open vanaf

en: Allow for any delay in quotes
nl: Laat enig speling toe

en: to
nl: Tot:

en: Refresh prices every
nl: Ververs prijs elke

en: minutes while market is open
nl: minuten dat de markt is geopend

en: About
nl: Info

en:  Start Page
nl:  Start venster

en: New/Edit Asset
nl: Bezittingen Nieuw/wijzigen

en: New/Edit Repeating Transaction
nl: Transactie-reeks wijzigen/nieuw

en: Budget Entry Dialog
nl: Budget invoer dialoog

en: Budget Year Editor
nl: Budgetjaar bewerken

en: Budget Year Entry
nl: Budgetjaar

en: Legend:
nl: Verklaring:

en: Currency Manager
nl: Valuta Manager

en: Custom SQL Dialog
nl: Normaal SQL Dialoog

en: View File Contents
nl: Bekijk inhoud v/h bestand

en: Filter Transactions
nl: Filter transacties

en: Currency Dialog
nl: Valuta dialoog

en: Base Currency for account
nl: Basisvaluta voor de Rekening

en: 
    Specify the base (or default) currency to be used 
    with the database. You can change the 
    currency associated with each account if needed.
nl: 
    Geef de basis (of standaard) valuta aan gebruikt 
    in de database. Indien nodig, kunt u de aan de rekening 
    gekoppelde valuta later nog wijzigen.

en: (Optional)Specify your name. Mainly used for reporting and in printing reports.
nl: (Optioneel) Specificeer uw naam. Meestal gebruikt in rapporten of print rapporten.

en: Base Currency Not Set
nl: Basisvaluta niet ingesteld

en: Name of the Account
nl: Rekening naam

en: 
    Specify a descriptive name of the account. This most commonly 
    is the name of the financial institution where the account is held. 
    For example 'ABC Bank'.
nl: 
    Geef uw rekening een naam. Meestal is dit de naam v. uw 
    financiële instelling waar de rekening werd geopend. 
    Bv 'ABC Bank'.

en: Account Name Invalid
nl: Rekening naam ongeldig

en: Checking/Savings
nl: Betaal/Sparen

en: Type of Account
nl: Type Rekening

en: 
    Select the type of account you want to create:
    
    General bank accounts cover a wide variety of account
     types like Checking, Savings and Credit card type accounts.
nl: 
    Selecteer het type v. Rekening dat u wilt aanmaken: 
    
    Betaal/Sparen: Voor de meeste algemene bankrekeningen zoals spaar- credietkaart gekoppeld.  
    Bv: 'Fortis, Dexia, Argenta, KBC, ...

en: 
    Investment accounts are specialized accounts that only 
    have stock/mutual fund investments associated 
    with them.
nl: 
    Investering: Investeringsrekeningen zijn speciale rekeningen 
    die alleen gekoppeld zijn aan beleggingen in effecten of fondsen.

en: Base Account Currency Not set.
    Set that first using tools->options menu and then add a new account
nl: Valuta basis-rekening niet ingesteld. 
    Eerst instellen met > Extra> Opties >Algemeen

en: Expenses
nl: Uitgaven

en: Options Dialog
nl: Optie-dialoog

en: Budget Performance for Year :
nl: Budget-verloop voor het jaar :

en: Overall
nl: Totaal

en: Budget setup for Year :
nl: Budgetplan voor jaar:

en:  (Estimated Vs Actual)
nl:  (Geschat t.o.v Werkelijk)

en: Cash Flow Forecast For All Accounts - A Year Ahead
nl: Voorspelling financiën voor alle rekeningen - voor komende 12 maanden

en: Total
nl: Totaal

en: From:
nl: Periode:

en:  To:
nl:  Tot:

en: Category Income/Expenses Over Last 12 Months
nl: Inkomsten/Uitgaven per categorie over de laatste 12 maanden:

en: Custom SQL Report
nl: Normaal SQL Rapport

en: Income:
nl: Inkomst:

en: Expenses:
nl: Uitgaven:

en: Difference:
nl: Verschil:

en: Income vs Expenses for Year:
nl: Actief en Passief voor het jaar:

en: Month
nl: Maand

en: Difference
nl: Verschil

en: Total Balance on all Accounts
nl: Netto vermogen :

en: Summary of Assets
nl: Totaal overzicht bezittingen:

en: Total Assets:
nl: Totaal vermogen :

en: Summary of Stocks
nl: Totaal overzicht beleggingen:

en: Company
nl: Bedrijf

en: Number Shares
nl: Aantal fondsen

en: Purchase Date
nl: Aankoop op

en: Gain Loss
nl: Winst-Afname

en: Total Stock Investments:
nl: Totaal beleggingen:

en: Transaction List
nl: Transactielijst (via Filter)

en: Total Amount:
nl:  Totaal bedrag:

en: Transaction Statistics for
nl: Overzicht aantal bewerkingen voor

en: Split Detail Dialog
nl: Verdeel Dialoog venster

en: Split Transaction Dialog
nl: Wijzig transactie

en: New/Edit Stock Investment
nl: Wijzig beleggingsfonds

en: New/Edit Transaction
nl: Wijzig Transactie

en: Universal CSV Importer Dialog
nl: Universeel CSV importeer dialloog

en: Options
nl: Instellingen
