Money Manager Ex - en to nl translation catalogue (607 entries)

en:   and contributers from around the world.
nl:  met medewerkers over de hele wereld.

en: Released under the GNU GPL License
nl: Uitgebracht onder GNU GPL licentie

en: Version History
nl: Versie historie

en: Contributers
nl: Medewerkers

en: Using Language :
nl: Taal:

en: Open Last Opened Database
nl: Open laatst geopende database

en: Open the previously opened database :
nl: Open vorig geopende database :

en: Create a new database file to get started
nl: Maak een nieuw database-bestand als start

en: Read Documentation
nl: Lees de documentatie

en: Read the user manual
nl: Lees de gebruiker handleiding

en: Visit Website for more information
nl: Bezoek website voor meer informatie

en: Open the Money Manager Ex website for latest news, updates etc
nl: Open de Money Manager website voor het laatste nieuws of updates

en: Asset Details
nl: Bezitting details

en: Name
nl: Naam

en: Enter the name of the asset
nl: Geef de bezitting een naam

en: Date
nl: Datum

en: Specify the date of purchase of asset
nl: Specificeer aankoopdatum van de bezitting

en: Asset Type
nl: Soort bezitting

en: Property
nl: Onroerend

en: Automobile
nl: Auto

en: Household Object
nl: Huishouding

en: Art
nl: Kunst

en: Jewellery
nl: Juwelen

en: Cash
nl: Contant

en: Other
nl: Anderszins

en: Select type of asset
nl: Kies soort bezitting

en: Value
nl: Waarde

en: Enter the current value of the asset
nl: Voer huidige waarde voor de bezitting in

en: Change in Value
nl: Waardewijziging

en: None
nl: Geen

en: Appreciates
nl: Stijging

en: Depreciates
nl: Daling

en: Specify if the value of the asset changes over time
nl: Specificeer of de waarde van de bezitting in de tijd zal veranderen

en: Rate of Change
nl: Snelheid van verandering

en: Notes
nl: Notities

en: Enter notes associated with this asset
nl: Vul een notitie in voor deze bezitting

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Invalid Value
nl: Ongeldige waarde

en: Error
nl: Fout

en: Rate of Change in Value
nl: Snelheid waardewijziging

en: Assets
nl: Bezittingen

en: Total:
nl: Totaal:

en: New
nl: Nieuw

en: New Asset
nl: Nieuwe bezitting

en: Edit
nl: Wijzig

en: Edit Asset
nl: Wijzig bezitting

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete Asset
nl: Verwijder bezitting

en: Total: %s
nl: Totaal: %s

en: &New Asset
nl: &Nieuwe bezitting

en: &Edit Asset
nl: &Wijzig bezitting

en: &Delete Asset
nl: &Verwijder bezitting

en: Do you really want to delete the Asset?
nl: Deze bezitting werkelijk verwijderen?

en: Confirm Asset Deletion
nl: Verwijdering van de bezitting bevestigen

en: Repeating Transaction Details
nl: Details van de repererende transacties

en: Account Name
nl: Rekeningnaam

en: Select Account
nl: Kies rekening

en: Specify the date of the next bill or deposit
nl: Specificeer de datum volgende betaling of storting

en: Repeats
nl: Herhaling

en: Weekly
nl: per week

en: Bi-Weekly
nl: per 2 weken

en: Monthly
nl: per maand

en: Bi-Monthly
nl: per 2 maanden

en: Quarterly
nl: per kwartaal

en: Half-Yearly
nl: per halfjaar

en: Yearly
nl: per jaar

en: Four Months
nl: per vier maanden

en: Four Weeks
nl: per vier weken

en: Times Repeated
nl: Aantal herhalingen

en: Specify the number of times this series repeats. Leave blank if this series continues forever.
nl: Specificeer het aantal malen dat deze serie herhaald wordt. Leeg laten bij geen einde.

en: Transaction Details
nl: Transactie details

en: Transaction Type
nl: Type transactie

en: Withdrawal
nl: Opname

en: Deposit
nl: Storting

en: Transfer
nl: Overboeking

en: Specify the type of transactions to be created.
nl: Specificeer type te creeren transacties.

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Specify advanced settings for transaction
nl: Transactie uitgebreide instellingen

en: Payee
nl: Relatie

en: Select Payee
nl: Kies relatie

en: Specify where the transaction is going to or coming from
nl: Geef aan waar de transactie vandaankomt of heengaat

en: Number
nl: Nummer

en: Specify any associated check number or transaction number
nl: Speceficeer gerelateerde check- of transactienummer

en: To
nl: Aan

en: Select To Acct
nl: Samegevoegd

en: Specify the transfer account
nl: Specificeer transactie rekening

en: Specify the date of the transaction
nl: Specificeer transactie datum

en: Category
nl: Categorie

en: Select Category
nl: Kies categorie

en: Specify the category for this transaction
nl: Specificeer categorie voor deze transactie

en: Reconciled
nl: Uitgevoerd

en: Void
nl: Ongeldig

en: Follow up
nl: Nadere actie nodig

en: Specify the status for the transaction
nl: Geef de status van de transactie aan

en: Specify any text notes you want to add to this transaction.
nl: Notities behorende bij deze transactie

en: Amount
nl: Bedrag

en: Specify the amount for this transaction
nl: Specificeer het bedrag voor deze transactie

en: Select To
nl: Kies naar

en: To Account Amount Entry
nl: Naar bedrag invoer rekening

en: Amount to be recorded in To Account
nl: Vast te leggen bedrag  naar rekening

en: Invalid To Amount Entered
nl: Ongeldig bedrag ingevuld

en: From
nl: Van

en: Select From
nl: Selecteer van

en: Payee
nl: Relatie

en: From Account
nl: Van rekening

en: Category
nl: Categorie

en: Invalid Amount Entered
nl: Ongeldige bedrag ingevuld

en: Account
nl: Rekening

en: To Account
nl: Naar rekening

en: From and To Account cannot be the same.
nl: Van- en naar rekening mag niet hetzelfde zijn

en: Repeating Transactions
nl: Periodieken

en: Next Due Date
nl: Volgende vervaldatum

en: Frequency
nl: Frequentie

en: Remaining Days
nl: Resterende dagen

en: New Series
nl: Nieuwe reeks

en: New Bills && Deposit Series
nl: Nieuwe nota's && Inleg reeksen

en: Edit Series
nl: Wijzig reeks

en: Edit Bills && Deposit Series
nl: Wijzig nota's && Storting reeks

en: Delete Series
nl: Verwijder reeks

en: Delete Bills && Deposit Series
nl: Verwijder nota's && Inleg reeksen

en: Enter Transaction
nl: Vul transactie in

en: Enter Next Bills && Deposit Occurrence
nl: Aankomende nota's && Inleg momenten

en:  days remaining
nl:  resterende dagen

en:  days overdue!
nl:  dagen na vervaldatum!

en: &New Bills && Deposit Series
nl: &Nieuwe nota's && Inleg reeks

en: &Edit Bills && Deposit Series
nl: &Wijzig nota's && Inleg reeksen

en: &Delete Bills && Deposit Series
nl: &Verwijder nota's && Inleg reeksen

en: Enter next Occurrence
nl: Volgend moment

en: Do you really want to delete the series?
nl: Deze reeks daadwerkelijk verwijderen?

en: Confirm Series Deletion
nl: Bevestig verwijderen reeks

en: Expense
nl: Uitgaven

en: Income
nl: Inkomsten

en: Specify whether this category is an income or an expense category
nl: Geef aan of deze categorie inkomsten of uitgaven betreft

en: Frequency:
nl: Frequentie:

en: Specify the frequency of the expense or deposit
nl: Geef de frequentie aan van de uitgave of storting

en: Amount:
nl: Bedrag:

en: Enter the amount budgeted for this category.
nl: Geef het bedrag aan voor budget categorie.

en: View All Budget Categories
nl: Laat alle budget categorieen zien

en: View Non-Zero Budget Categories
nl: Laat alle ingevulde budget categorieen zien

en: Budget Setup for
nl: Budgetplan voor

en: Viewing All Budget Categories
nl: Alle budget categorieen

en: Estimated Income: Actual Income:
nl: Geschatte inkomsten: Werkelijke inkomsten:

en: Estimated Expenses: Actual Expenses:
nl: Geschatte uitgaven: Werkelijke uitgaven:

en: Category
nl: Categorie

en: Sub Category
nl: Sub Categorie

en: Estimated
nl: Geschat

en: Actual
nl: Actueel

en: Estimated Income: %s Actual Income:  %s
nl: Geschatte inkomsten: %s Werkelijke inkomsten:  %s

en: Estimated Expenses: %s Actual Expenses:  %s
nl: Geschatte uitgaven: %s Werkelijke uitgaven:  %s

en: Add Budget Year
nl: Begrotingsjaar toevoegen

en: Add a new budget year
nl: Nieuw begrotingsjaar toevoegen

en: Delete Budget Year
nl: Begrotingsjaar vewijderen

en: Delete existing budget year
nl: Bestaand begrotingsjaar verwijderen

en: Budget Year:
nl: Begrotingsjaar:

en: Enter the year in YYYY format to specify year
nl: Specificeer jaar in YYYY formaat

en: Base Budget On:
nl: Begrotingsbasis voor:

en: Specify year to base budget on.
nl: Specificeer jaar voor de basisbegroting

en: Year is not valid
nl: Geen geldig jaar

en: Budget Year already exists
nl: Begrotingsjaar bestaat al

en: Enter the name of the category to add or edit here
nl: Vul categorienaam in om te wijzigen of toe te voegen

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add a new category
nl: Nieuwe categorie toevoegen

en: Edit the name of an existing category
nl: Wijzig naam van een bestaande categorie

en: Delete an existing category. The category cannot be used by existing transactions.
nl: Verwijder een bestaande categorie. De categorie kan niet gebruikt worden voor bestaande transacties

en: Select
nl: Kies

en: Select the currently selected category as the selected category for the transaction
nl: Kies de huidige geselecteerde categorie als de geselecteerde categorie voor de transactie

en: Category cannot be empty
nl: Categorie verplicht invullen

en: Category with same name exists
nl: Categorie met deze naam bestaat al

en: Sub Category with same name exists
nl: Sub Categorie met deze naam bestaat al

en: Invalid Parent Category. Choose Root or Main Category node.
nl: Ongeldige hoofd categorie. Kies basis voor de hoofd categorie boom.

en: Error adding Category
nl: Fout in toevoegen categorie

en: Category is in use
nl: Categorie is in gebruik

en: Sub-Category is in use
nl: Sub Categorie is in gebruik

en: Update Failed
nl: Bijwerken mislukt

en: Currency Name
nl: Valuta-naam

en: Prefix Symbol
nl: Voorvoegsel symbool

en: Suffix Symbol
nl: Achtervoegsel symbool

en: Decimal Char
nl: Decimaal karakter

en: Grouping Char
nl: Groeps karakter

en: Unit Name
nl: Eenheid-naam

en: Cents Name
nl: Cent-naam

en: Conversion to Base Rate
nl: Omzetting baar basis koers

en: Scale
nl: Schaal

en: Value of 123456.78 will be
nl: Bedrag 123456.78 zal worden

en: Update
nl: Bijwerken

en: Close
nl: Sluiten

en: Base Conversion Rate should be greater than 0.0
nl: Basis conversie koers moet groter zijn dan 0.0

en: Specify Account
nl: Specificeer rekening

en: Specify Date Range
nl: Specificeer datum-bereik

en: Specify Payee
nl: Specificeer relatie

en: Specify Category
nl: Specificeer categorie

en: Specify Status
nl: Specificeer status

en: Specify Type
nl: Specificeer type

en: Specify the type of transaction.
nl: Specificeer type transactie

en: Specify Amount Range
nl: Specificeer bedrag-bereik

en: Specify Number
nl: Specificeer nummer

en: Specify Notes
nl: Specificeer notities

en: Currency List
nl: Huidige lijst

en: Name of Currency to Add
nl: Toe te voegen valuta-naam

en: Add Currency
nl: Toevoegen valuta

en: Currency name already exists!
nl: Valuta-naam bestaat al

en: View All Transactions
nl: alle transacties

en: View Reconciled Transactions
nl: Bekijk daadwerkelijk uitgevoerde transacties

en: View Un-Reconciled Transactions
nl: Openstaande transacties

en: View Void Transactions
nl: Bekijk ongeldige transacties

en: View Flagged Transactions
nl: Bekijk gemerkte transacties

en: View Transactions from last 30 days
nl: Bekijk de transacties van de laatste 30 dagen

en: View Transactions from last 3 months
nl: Bekijk de transacties van de laatste 3 maanden

en: Delete all transactions in current view
nl: Verwijder alle transacties in de huidige lijst

en: Delete all flagged transactions
nl: Verwijder alle gemerkte transacties

en: Viewing All Transactions
nl: Bekijk alle transacties

en: Date
nl: Datum

en: Balance
nl: Balans

en: New Transaction
nl: Nieuwe transactie

en: Edit Transaction
nl: Wijzig transactie

en: Delete Transaction
nl: Wis transactie

en: Category         :
nl: Categorie         :

en: Sub Category  :
nl: Sub Categorie  :

en: Notes               :
nl: Notities                :

en: Account Balance : %s      Reconciled Balance : %s
nl: Rekening balans : %s      Definitieve balans : %s

en: Please Wait
nl: Moment a.u.b.

en: Accessing Database
nl: Bijwerken database

en: Account View :
nl: Rekening overzicht :

en: Category:
nl: Categorie:

en: Sub Category:
nl: Sub Categorie:

en: Notes:
nl: Notities:

en: Viewing all transactions
nl: Bekijk alle transacties

en: Viewing Reconciled transactions
nl: Bekijk uitgevoerde transacties

en: Viewing Un-Reconciled transactions
nl: Bekijk openstaande transacties

en: Viewing transactions from last 30 days
nl: Bekijk transacties van de laatste 30 dagen

en: Viewing transactions from last 3 months
nl: Bekijk transacties van de laatste 3 maanden

en: Viewing Void transactions
nl: Bekijk ongeldige transacties

en: Viewing Flagged transactions
nl: Bekijk gemerkte transacties

en: Do you really want to delete all the transactions shown?
nl: Daadwerkelijk alle zichtbare transacties verwijderen?

en: Confirm Transaction Deletion
nl: Bevestig verwijderen transactie

en: Do you really want to delete all the flagged transactions?
nl: Daadwerkelijk alle gemerkte transacties verwijderen?

en: &New Transaction
nl: &Nieuwe trasactie

en: &Edit Transaction
nl: &Bewerk transactie

en: &Delete Transaction
nl: &Verwijder transactie

en: &Copy Transaction
nl: &Nieuwe transactie

en: &Paste Transaction
nl: &Nieuwe transactie

en: Mark As &Reconciled
nl: Merk als &Uitgevoerd

en: Mark As &Unreconciled
nl: Merk als &Openstaand

en: Mark As &Void
nl: Merk als &Ongeldig

en: Mark For &Followup
nl: Merk als &Nadere actie

en: as Reconciled
nl: als uitgevoerd

en: as Unreconciled
nl: als openstaand

en: as Void
nl: als ongeldig

en: as needing Followup
nl: als verdere actie nodig

en: Mark all
nl: Merk alles

en: Do you really want to delete the transaction?
nl: Wilt u de transactie daadwerkelijk verwijderen

en: Add Account Wizard
nl: Wizard voor een nieuwe rekening

en: New Database Wizard
nl: Wizard voor een nieuwe database

en: &Tools
nl: &Extra

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Home Page
nl: Overzicht

en: Bank Accounts
nl: Rekeningen

en: Stocks
nl: Effecten

en: Budgeting
nl: Budgetering

en: Reports
nl: Rapporten

en: Summary of Accounts
nl: Totaaloverzicht rekeningen

en: Where the Money Goes
nl: Waar gaat het geld heen

en: Last Calendar Month
nl: Vorige maand

en: Current Month
nl: Huidige maand

en: Last 30 Days
nl: Laatste 30 dagen

en: Last Year
nl: Vorig jaar

en: Current Year
nl: Huidig jaar

en: To Whom the Money Goes
nl: Naar wie gaat het geld

en: Income vs Expenses
nl: Inkomsten t.o.v uitgaven

en: Income vs Expenses - All Time
nl: Inkomsten t.o.v. uitgaven - Totaal

en: Transaction Report
nl: Transactie rapport

en: Budget Performance
nl: Budget rapport

en: Cash Flow
nl: Geldstromen

en: Cash Flow - Specific Accounts
nl: Geldstromen - Specefieke rekeningen

en: Transaction Statistics
nl: Transactieoverzicht

en: Do you really want to delete the account?
nl: Wilt u de rekening daadwerkelijk verwijderen?

en: Confirm Account Deletion
nl: Bevestig verwijderen rekening

en: &Go To..
nl: &Ga naar..

en: &Edit Account
nl: &Wijzig rekening

en: &Delete Account
nl: &Verwijder rekening

en: &Launch Account Website
nl: &Open website van de rekening

en: &New Database	Ctrl-N
nl: &Nieuwe database	Ctrl-N

en: Save Database &As
nl: Sla database op &als

en: &CSV Files
nl: &CSV Bestanden

en: Export to CSV
nl: Export als CSV

en: &Report to HTML
nl: &Rapport naar HTML

en: Export to HTML
nl: Export als HTML

en: &QIF Files
nl: &QIF Bestanden

en: Import from QIF
nl: Import van QIF

en: &Universal CSV Files
nl: &Universele CSV bestanden

en: Import from any CSV file
nl: Import van een CSV bestand

en: &MMEX CSV Files
nl: &MMEX CSV bestanden

en: Import from MMEX CSV
nl: Import van MMEX CSV

en: &MM.NET CSV Files
nl: &MM.NET CSV bestanden

en: Import from MM.NET CSV
nl: Import van MM.NET CSV

en: Page Setup...
nl: Pagina instelling...

en: Setup page printing options
nl: Instellen pagina printopties

en: Current View
nl: Huidig overzicht

en: Preview current report
nl: Preview huidig rapport

en: Print current report
nl: Print huidig rapport

en: Quit this program
nl: Beeindig dit programma

en: &Toolbar
nl: &Knoppenbalk

en: Show/Hide the toolbar
nl: Verberg/vertoon de werkbalk

en: Show/Hide the Navigation tree control
nl: Navigatie boomstructuur vertonen/verbergen

en: New &Account
nl: Nieuwe &Rekening

en: New Account
nl: Nieuwe rekening

en: Account &List
nl: Rekeningen &Lijst

en: Show Account List
nl: Laat rekeninglijst zien

en: Edit Account
nl: Wijzig rekening

en: Delete Account
nl: Verwijder rekening

en: Delete Account from database
nl: Verwijder de rekening uit de database

en: Organize &Categories
nl: Beheer &Categorieen

en: Organize Categories
nl: Beheer categorieen

en: Organize &Payees
nl: Beheer &Relaties

en: Organize Payees
nl: Beheer relaties

en: Organize Currency
nl: Beheer valuta's

en: Budget Setup
nl: Budget plan opzetten

en: Bills && Deposits
nl: Rekeningen &&Stortingen

en: Stock Investments
nl: Beleggingen in effecten

en: Transaction Filter
nl: Transactie filter

en: &Options
nl: &Opties

en: Show App Start Dialog
nl: Vertoon applicatie start-dialoog

en: App Start Dialog
nl: Applicatie start-dialoog

en: Check for &Updates
nl: Controleer op &Updates

en: Check For Updates
nl: Controleer op updates

en: Report Issues or Feedback
nl: Forem vragen en antwoorden

en: Send email through the mailing list to report issues with the software.
nl: Stuur een e-mail om opmerkingen over de software te melden.

en: Be notified of new releases
nl: Release informatie

en: Sign up for the announcement mailing list
nl: Voeg me toe aan de mailinglijst

en: &About...
nl: &Over

en: Show about dialog
nl: Vertoon informatie-venster

en: &File
nl: &Bestand

en: &Accounts
nl: &Rekeningen

en: &View
nl: &Beeld

en: Account List
nl: Rekeningen (lijst)

en: Show Organize Categories Dialog
nl: Naar venster beheer categorieen

en: Show Organize Payees Dialog
nl: Naar venster beheer relaties

en: Show Organize Currency Dialog
nl: Naar venster beheer valuta's

en: Error opening database
nl: Fout bij openen database

en: Opening Database File && Verifying Integrity
nl: Openen databse-bestand && Controleer integriteit

en: No Account available! Cannot Import! Create a new account first!
nl: Geen rekening beschikbaar! Importeren niet mogelijk! Maak eerst een nieuwe rekening!

en: Choose Account to import to:
nl: Kies de rekening waarin te importeren:

en: Choose Accounts
nl: Kies rekeningen

en: Unable to connect!
nl: Verbinding niet mogelijk!

en: Check Update
nl: Controleer op update

en: New update available!
nl: Nieuwe update beschikbaar!

en: You have the latest version installed!
nl: U heeft reeds de nieuwste versie!

en: No Account available!
nl: Geen rekening beschikbaar!

en: Choose Account to Edit
nl: Selecteer te te wijzigen rekening

en: Accounts
nl: Rekeningen

en: Choose Account to Delete
nl: Kies te verwijderen rekening

en: Today's Date:
nl: Huidige datum:

en: Summary
nl: Totaaloverzicht

en: Income vs Expenses: Current Month
nl:   Inkomsten t.o.v. uitgaven: huidige maand

en: Upcoming Transactions
nl: Aankomende transacties

en: Follow Up On
nl: Volgende actie op

en: Transactions
nl: Transacties

en: Total Transactions
nl: Transacties totaal

en: REPORTS
nl: RAPPORTEN

en: Account Name:
nl: Rekeningnaam

en: Enter the Name of the Account. This name can be renamed at any time.
nl: Geef de rekening een naam. Deze kan ten alle tijde gewijzigd worden.

en: Account Type:
nl: Type rekening:

en: Checking
nl: Controleren

en: Investment
nl: Investering

en: Specify the type of account to be created.
nl: Geef aan welk type rekening aangemaakt moet worden

en: Account Number:
nl: Rekeningnummer:

en: Enter the Account Number associated with this account.
nl: Vul het rekeningnummer in voor deze rekening

en: Held At:
nl: Instelling:

en: Enter the name of the financial institution in which the account is held.
nl: Vul de naam van de financiele instelling in waar deze rekening is ondergebracht.

en: Enter the URL of the website for the financial institution.
nl: Vul de URL in van de website van de financiele instelling.

en: Contact:
nl: Contactpersoon:

en: Enter any contact information for the financial institution.
nl: Vul de contactpersoon gegevens in voor de financiele instelling.

en: Access Info:
nl: Toegangs informatie:

en: Enter any login/access information for the financial institution. This is not secure as anyone with access to the mmb file can access it.
nl: Vul de inloggegevens in voor de financiele instelling. Deze zijn niet beveiligd voor iemand die in een mmb bestand kan kijken.

en: Account Status:
nl: Rekeningstatus:

en: Closed
nl: Gesloten

en: Specify if this account has been closed. Closed accounts are inactive in most calculations, reporting etc.
nl: Specificeer of deze rekening is gesloten. Gesloten rekeningen worden niet gebruikt in berekeningen, rapporten etc.

en: Initial Balance:
nl: Begin balans

en: Enter the initial balance in this account.
nl: Vul de beginbalans in voor deze rekening

en: Currency:
nl: Valuta:

en: Select Currency
nl: Kies valuta

en: Specify the currency to be used by this account.
nl: Specificeer de valuta die voor deze rekening wordt gebruikt.

en: Notes:
nl: Notities:

en: Enter user notes and details about this account.
nl: Vul de notities en details in voor de gebruiker van deze rekening.

en: Favorite Account
nl: Standaard rekening

en: Select whether this is an account that is used often. This is used to filter accounts display view.
nl: Geef aan of deze rekening vaak wordt gebruikt. Dit wordt gebruikt voor rekening overzichten.

en: Account Name
nl: Rekeningnaam

en: Account Name already exists
nl: Rekenignaam bestaat al

en: Currency
nl: Valuta

en: Init Balance
nl: Begin-balans

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Base Currency
nl: Basis Valuta

en: Set Currency
nl: Stel valuta in

en: View Settings
nl: Bekijk instellingen

en: Date Format
nl: Datum-formaat

en: Specify the date format for display
nl: Specificeer datum-formaat

en: Sample Date
nl: Datum voorbeeld

en: Import/Export Settings
nl: Import/export instellingen

en: CSV Delimiter
nl: CSV scheidingsteken

en: Specify the delimiter to use when importing/exporting CSV files
nl: Specificeer te gebruiken scheidingsteken bij CSV importeren/exporteren

en: Language
nl: Taal

en: Specify the language to use
nl: Geef aan welke taal gebruikt wordt

en: Account View Options
nl: Optie rekening overzicht

en: Accounts Visible
nl: Zichtbare rekeningen

en: All
nl: Alles

en: Favorites
nl: Favorieten

en: Specify which accounts are visible
nl: Specificeer welke rekeningen zichtbaar zijn

en: Transaction View Options
nl: Opties transactie overzicht

en: Transactions Visible
nl: Zichtbare transacties

en: View Reconciled
nl: Bekijk uitgevoerde

en: View UnReconciled
nl: Bekijk openstaand

en: View 30 days
nl: Bekijk 30 dagen

en: View 90 days
nl: Bekijk 90 dagen

en: Specify which transactions are visible by default
nl: Specificeer welke transacties standaard zichtbaar zijn

en: Restore Defaults
nl: Herstel standaard

en: Restore Default Colors
nl: Herstel standaard kleurem

en: Nav Tree
nl: Navigatieboom

en: Specify the color for the nav tree
nl: Specificeer de kleur voor de navigatieboom

en: List Background
nl: Achtergrond voor lijsten

en: Specify the color for the list background
nl: Specificeer de kleur voor achtergrond van de lijst

en: List Row 0
nl: Regel 0 in lijsten

en: Specify the color for the list row 0
nl: Specificeer de kleur voor regel 0 in lijsten

en: List Row 1
nl: Regel 1 in lijsten

en: Specify the color for the list row 1
nl: Specificeer de kleur voor regel 1 in lijsten

en: List Border
nl: Omranding in lijsten

en: Specify the color for the list Border
nl: Specificeer de kleur voor de omranding in lijsten

en: List Details
nl: Details voor lijsten

en: Specify the color for the list details
nl: Specificeer de kleur voor lijstdetails

en: Backup database before opening
nl: Maak een backup van de database voor het openen

en: Select whether to create a .bak file when opening a the database file
nl: Bepaal of een .bak gemaakt moet worden bij het openen van een database-bestand

en: Stock Quote Web Page
nl: Webste effecten noteringen

en: General
nl: Algemeen

en: View Options
nl: Bekijk opties

en: Colors
nl: Kleuren

en: Others
nl: Anders

en: Enter the payee name to be added or make edits to an existing payee name
nl: Vul de naam voor een toe te voegen relatie in, of wijzig een bestaande relatie

en: Add a new payee name
nl: voer een nieuwe relatie toe

en: Change the name of an existing payee
nl: Wijzig de naam van een bestaande relatie

en: Delete the selected payee. The payee cannot be used by an existing transaction.
nl: Verwijder de geselecteerde relatie. De relatie mag niet gebruikt zijn in een bestaande transactie

en: Select the currently selected payee as the selected payee for the transaction
nl: Gebruik de nu geselecteerde relatie voor de transactie

en: Payee with same name exists
nl: Relatie met deze naam bestaat al

en: Payee is in use
nl: Relatie is in gebruikt

en: To import QIF files correctly, the date option set in MMEX 
     must match the format of the date in the QIF file.
    Are you are sure you want to proceed with the import?
nl: Om QIF bestanden correct te importeren dienen de datum-opties 
    die in MMEX zijn ingesteld overeen te komen met met de datum in het 
    QIF bestand. Wilt u doorgaan?

en: Confirm QIF import
nl: Bevestig QIF import

en: Choose QIF data file to import
nl: Selecteer QIF bestand om te importeren

en: Line :
nl: Regel :

en:  incorrect QIF line type
nl:  incorrect QIF regeltype

en: Importing account type :
nl: Importeren rekening type :

en:  account name
nl:  rekeningnaam

en:  cannot process Account Types yet
nl:  kan nu niet het rekeningtype verwerken

en: Adding payee
nl: Relatie toevoegen

en:  invalid amount, skipping.
nl:  ongeldig bedrag, overslaan.

en: Date is empty,
nl: Datum niet ingevuld,

en: Transaction Type is empty
nl: Transactie-type is niet ingevuld

en: Amount is empty
nl: Bedrag is niet ingevuld

en: Category is empty, marking transaction as Unknown category
nl: Categorie niet ingevuld, transactie aangemerkt als onbekende categorie

en: Skipping QIF transaction because date, type, amount is empty/invalid, transaction skipped had
nl: Overslaan QIF transactie omdat datum, type of bedrag niet is ingevuld, overslaan transactie

en:  payee
nl:  relatie

en:  amount
nl:  bedrag

en:  date
nl:  datum

en:  transactions imported from QIF
nl:  transactie geimporteerd vanuit QIF

en: Remove
nl: Verwijder

en: Stock Investment Details
nl: Details effecten belegging

en: Held At
nl: Financiele instelling

en: Enter the name of the financial institution where the investment is held
nl: Vul de naam in voor de financiele instelling waar de belegging is ondergebracht

en: Specify the purchase date of the stock investment
nl: Specificeer aankoopdatum van de belegging in het fonds

en: Stock Name
nl: Fondsnaam

en: Enter the stock company name
nl: Vul de bedrijfsnaam in

en: Symbol
nl: Symbool

en: Enter the stock symbol (optional)
nl: Fonds symbool (optioneel)

en: Number of Shares
nl: Aantal aandelen

en: Enter number of shares held
nl: Vul aantal aandelen in

en: Purchase Price
nl: Aankoop-bedrag

en: Enter purchase price for each stock
nl: Vul bedrag in voor elk aangeschaft fonds

en: Commission
nl: Commissie

en: Enter any commission paid
nl: Vul de betaalde commissie in

en: Current Price
nl: Huidige waarde

en: Enter current stock price
nl: Vul huidige fondswaarde in

en: Enter notes associated with this investment
nl: Vul opmerkingen in voor deze belegging

en: Choose Investment Account
nl: Kies beleggings-rekening

en: Num Shares
nl: Aantal aandelen

en: Invalid number of shares entered
nl: Ingevuld aantal aandelen ongeldig

en: Invalid purchase price entered
nl: Aankoopbedrag ongeldig

en: Invalid commission entered
nl: Ingevulde comissie ongeldig

en: Share Name
nl: Fondsnaam

en: Gain/Loss
nl: Winst/Verlies

en: New Stock Investment
nl: Nieuwe fonds belegging

en: Edit Stock Investment
nl: Fonds belegging

en: Delete Stock Investment
nl: Verwijder fonds belegging

en: Stock Investments:
nl: Fonds belegging:

en: &New Stock Investment
nl: &Nieuwe effecten belegging

en: &Edit Stock Investment
nl: &Wijzig effecten belegging

en: &Delete Stock Investment
nl: &Verwijder effecten belegging

en: Do you really want to delete the stock investment?
nl: Daadwerkelijk verwijderen van de belegging in effecten?

en: Confirm Stock Investment Deletion
nl: Bevestig verwijderen van de belegging in effecten

en: Specify to whom the transaction is going to or coming from
nl: Geef aan waar de transactie heengaat of vandaankomt

en: Select From Account
nl: Kies van rekening

en: Select To Account
nl: Kies naar rekening

en: Specify the account from which the transfer is occurring
nl: Geef aan van welke rekening de transactie plaatsvind

en: Specify the order of fields in the CSV file
nl: Geef de volgorde van de velden aan in het CSV bestand

en: Amount(+/-)
nl: Bedrag(+/-)

en: SubCategory
nl: SubCategorie

en: Transaction Number
nl: Transactie-nummer

en: Don't Care
nl: Niet van belang

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Add CSV field
nl: Voeg CSV veld toe

en: CSV Field
nl: CSV veld

en: Choose MM.NET CSV data file to import
nl: Kies MM.NET bestand om te importeren

en:  file contains insufficient number of tokens
nl:  bestand bevat te weinig tekens

en:  imported OK.
nl:  Import in orde.

en: Total Lines : %d 
    Total Imported : %d
    
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
nl: Aantal regels : %d 
    Totaal geimporteerd : %d
    
    Log geschreven naar : %s.
    
    Geimporteerde transactie zijn voorzien van merktekens, zodat u ze kunt bekijken.

en: Import from CSV
nl: Import van CSV

en: January
nl: januari

en: February
nl: februari

en: March
nl: maart

en: April
nl: april

en: May
nl: mei

en: June
nl: juni

en: July
nl: juli

en: August
nl: augustus

en: September
nl: september

en: October
nl: october

en: November
nl: november

en: December
nl: december

en: Jan
nl: jan

en: Feb
nl: feb

en: Aug
nl: aug

en: Sep
nl: sep

en: Oct
nl: oct

en: Nov
nl: nov

en: Dec
nl: dec

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: No Account available! Cannot Export!
nl: Geen rekening aanwezig! Kan niet exporteren!

en: Choose Account to Export from:
nl: Selecteer te exporteren rekening:

en: Choose CSV data file to Export
nl: Selecteer CSV bestand om te exporteren

en:  missing date, skipping.
nl:  datum ontbreekt, overslaan.

en:  missing payee, skipping.
nl:  relatie ontbreekt, overslaan.

en:  missing transaction type, skipping.
nl:  transactie ontbreekt, overslaan.

en:  missing amount, skipping.
nl:  bedrag ontbreekt, overslaan.

en: one of the following fields: date, payee, transaction type, amount strings is empty, skipping
nl:  Een van de volgende velden: datum, relatie, bedrag of type ontbreekt, overslaan

en:  unrecognized transaction type, skipping.
nl:  onbekend type transactie, overslaan.

en: Total Lines : %d.
    Total Imported : %d
    Log file written to : %s.
    
    Imported transactions have been flagged so you can review them.
nl: Aantal regels : %d.
    Totall geimporteerd : %d
    Log bestand geschreven naar : %s.
    
    Geimporteerde transacties zijn van merktekens voorzien, zodat u ze kunt bekijken.

en: Please verify that the CSV file from MMEX.NET contains only one account!
nl: Controleer of het CSV bestand van MMEX.NET maar 1 rekening bevat!

en:  missing category, skipping.
nl:  categorie ontbreekst, overslaan.

en:  One of the following fields: date, payee, transaction type, amount, category strings is empty, skipping
nl:  Een van de volgende velden: datum, relatie, bedrag of type ontbreekt, overslaan

en:  invalid date, skipping.
nl:  Datum niet geldig, overslaan.

en: Entry
nl: Invoer

en:  is invalid.
nl:  is ongeldig

en: Invalid Entry
nl: Ongeldige invoer

en: No Database opened
nl: Geen geopende database

en: Statement not accessible
nl: Commando niet uitvoerbaar

en: Out of memory
nl: Te weinig geheugen

en: Cannot decode binary
nl: Kan binaire waarde niet decoderen

en: Invalid field index
nl: Veld index ongeldig

en: Invalid field name
nl: Veldnaam ongeldig

en: Invalid row index
nl: Regel index ongeldig

en: Null Results pointer
nl: Aanwijzer naar geen resultaat

en: Error binding string param
nl: Fout in koppelen tekst parameter

en: Error binding int param
nl: Fout in koppelen parameter heel getal

en: Error binding int64 param
nl: Fout in koppelen getal64 parameter

en: Error binding double param
nl: Fout in koppelen getal parameter

en: Error binding blob param
nl: Fout in koppelen blob parameter

en: Error binding date/time param
nl: Fout in koppelen datum/tijd parameter

en: Error binding NULL param
nl: Fout in koppelen NULL parameter

en: Error clearing bindings
nl: Fout in wissen parameters

en: New/Edit Asset
nl: Bezitting nieuw/wijzigen

en: New/Edit Repeating Transaction
nl: Transactie-reeks nieuw/wijzigen

en: Budget Entry Dialog
nl: Budget invoer dialoog

en: Budget Year Editor
nl: Budgetjaar bewerken

en: Budget Year Entry
nl: Budgetjaar

en: Currency Manager
nl: Valuta manager

en: View File Contents
nl: Bekijk inhoud van het bestand

en: Filter Transactions
nl: Filter transacties

en: Currency Dialog
nl: Valuta dialoog

en: Base Currency for account
nl: Basisvaluta voor de rekening

en: 
    Specify the base (or default) currency to be used 
    with the database. You can change the 
    currency associated with each account if needed.
nl: 
    Geef de basisvaluta aan die in de database gebruikt 
    gaat worden. Indien nodig, kunt u de aan een rekening 
    gekoppelde valuta  wijzigen.

en: Base Currency Not Set
nl: Basisvaluta niet ingesteld

en: Name of the Account
nl: Rekeningnaam

en: 
    Specify a descriptive name of the account. This most commonly 
    is the name of the financial institution where the account is held. 
    For example 'ABC Bank'.
nl: 
    Geef de rekening een duidelijke omschrijvende naam. Dit is meestal 
    de naam van de financiele instelling waar de rekening is ondergebracht. 
    Bijvoorbeeld 'Postbank'.

en: Account Name Invalid
nl: Rekeningnaam ongeldig

en: Checking/Savings
nl: Betaal/Sparen

en: Type of Account
nl: Type Rekening

en: 
    Select the type of account you want to create:
    
    General bank accounts cover a wide variety of account
     types like Checking, Savings and Credit card type accounts.
nl: 
    Selecteer het type rekening dat u wilt aanmaken:
    
    Algemene bank rekeningen omvatten vele soorten rekeningen
    zoals spaar- creditcard en cheque rekeningen.

en: 
    Investment accounts are specialized accounts that only 
    have stock/mutual fund investments associated 
    with them.
nl: 
    Investeringsrekeningen zijn speciale rekeningen 
    die alleen gekoppeld zijn aan beleggingen in effecten.

en: Base Account Currency Not set.
    Set that first using tools->options menu and then add a new account
nl: Valuta basis-rekening niet ingesteld.
    Eerst instellen met > Extra > Opties > Algemeen

en: Expenses
nl: Uitgaven

en: Options Dialog
nl: Optie dialoog

en: Budget Performance for Year :
nl: Budget-verloop voor jaar :

en: Cash Flow Forecast For All Accounts - A Year Ahead
nl: Voorspelling van geldstromen voor alle rekeningen - Een jaar vooruit

en: Total
nl: Totaal

en: From:
nl: van:

en:  To:
nl:  tot:

en: Month
nl: Maand

en: Summary of Assets
nl: Totaaloverzicht bezittingen

en: Summary of Stocks
nl: Totaaloverzicht fondsen

en: Transaction List
nl: Transactielijst

en: Total Amount:
nl: Totaalbedrag:

en: Transaction Statistics for
nl: Transactieoverzicht voor

en: New/Edit Stock Investment
nl: Effecten belegging nieuw/wijzigen

en: New/Edit Transaction
nl: Transactie nieuw/wijzigen

en: Universal CSV Importer Dialog
nl: Universeel CVS import dialoog
