glade3 HEAD - en to fr translation catalogue (1156 entries)

en: %s Properties - %s [%s]
fr: Propriétés de %s - %s [%s]

en: %s catalog
fr: Catalogue %s

en: %s exists.
    Do you want to replace it?
fr: %s existe.
    Voulez-vous le remplacer ?

en: %s is locked by %s, edit %s first.
fr: %s est verrouillé par %s, modifiez d'abord %s.

en: %s is set to load %s from the model
fr: %s est configuré pour charger %s à partir du modèle

en: %s is set to manipulate %s directly
fr: %s est configuré pour manipuler %s directement

en: %s preferences
fr: Préférences de « %s »

en: (%s child)
fr: (fils %s)

en: (default)
fr: (par défaut)

en: (internal %s)
fr: (%s interne)

en: 24-Hour Format
fr: Format 24 heures

en: < define a new column >
fr: < définir une nouvelle colonne >

en: < search widgets >
fr: < recherche de widgets >

en: <Enter Value>
fr: <Saisir une valeur>

en: <Type here>
fr: <Saisir ici>

en: <big><b>Tips:</b></big>
      * Right click over the treeview to add items.
      * Press Delete to remove the selected item.
      * Drag &amp; Drop to reorder.
      * Type column is editable.
fr: <big><b>Astuces :</b><big>
      * Faites un clic droit sur la vue arborescente pour ajouter des éléments.
      * Appuyez sur Suppr. pour retirer l'élément sélectionné.
      * Glissez-déposez pour réordonner.
      * La colonne type est modifiable.

en: <choose a key>
fr: <choisissez une touche>

en: <custom>
fr: <personnalisé>

en: <separator>
fr: <séparateur>

en: A GladeCreateReason for this creation
fr: Une GladeCreateReason pour cette création

en: A GladeWidget template to base a new widget on
fr: Un modèle GladeWidget comme base d'un nouveau widget

en: A boolean value
fr: Une valeur booléenne

en: A builtin stock image
fr: Une image du catalogue fournie

en: A builtin stock item
fr: Un élément du catalogue fourni

en: A cursor for inserting widgets in the UI
fr: Un curseur pour insérer des widgets dans l'interface utilisateur

en: A derived adaptor (%s) of %s already exist!
fr: Un adaptateur dérivé (%s) de %s existe déjà !

en: A filname, full or relative path to load an icon for this toolbutton
fr: Un nom de fichier, avec chemin complet ou relatif, pour charger une icône pour ce bouton-outil

en: A floating point entry
fr: Une entrée en virgule flottante

en: A gdk color value
fr: Une valeur de couleur gdk

en: A generic name prefix for internal widgets
fr: Un préfixe de nom générique pour les widgets internes

en: A list of GladeProperties
fr: Une liste de GladeProperties

en: A list of accelerator keys
fr: Une liste de raccourcis clavier

en: A list of objects
fr: Une liste d'objets

en: A list of sources for this icon factory
fr: Une liste de sources pour ce constructeur d'icône

en: A pointer to the parenting GladeWidget
fr: Un pointeur vers le widget parent GladeWidget

en: A symbolic icon size for the stock icon
fr: Une taille symbolique d'icône pour l'icône du catalogue

en: A tooltip text for this widget
fr: Un texte d'infobulle pour ce widget

en: A user interface designer for GTK+ and GNOME.
fr: Un concepteur d'interface utilisateur pour GTK+ et GNOME.

en: A warning string about version mismatches
fr: Une chaîne d'avertissement en cas d'incohérences de version

en: About Dialog
fr: Boîte de dialogue « À propos »

en: About this application
fr: À propos de cette application

en: Accel Group
fr: Groupe de raccourcis

en: Accel Label
fr: Étiquette de raccourci

en: Accelerator
fr: Raccourci

en: Accelerator Key
fr: Touche de raccourci

en: Accelerator Mode column
fr: Colonne du mode de raccourci

en: Accelerator Modifiers column
fr: Colonne des modificateurs de raccourci

en: Accelerator Renderer
fr: Afficheur de raccourci

en: Accelerators
fr: Raccourcis

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Accessible Description
fr: Description accessible

en: Accessible Name
fr: Nom accessible

en: Action Group
fr: Groupe d'actions

en: Activatable column
fr: Colonne d'activation

en: Activate
fr: Activation

en: Activate '%s'
fr: Activer « %s »

en: Activate '%s' %s
fr: Activer « %s » %s

en: Activate next project
fr: Active le projet suivant

en: Activate previous project
fr: Active le projet précédent

en: Active Project
fr: Projet actif

en: Active column
fr: Colonne active

en: Adaptor
fr: Adaptateur

en: Add %s
fr: Ajouter %s

en: Add %s item
fr: Ajouter un élément %s

en: Add Parent
fr: Ajouter un parent

en: Add a %s to %s
fr: Ajouter un %s à %s

en: Add and remove columns:
fr: Ajouter et enlever des colonnes :

en: Add and remove rows:
fr: Ajouter et enlever des lignes :

en: Add child %s item
fr: Ajouter un élément fils %s

en: Add custom button content
fr: Ajouter un contenu de bouton personnalisé

en: Add remove and edit rows of data (you can optionally use CNTL-N to add new rows and the Delete key to remove the selected row)
fr: Ajoutez, enlevez et modifiez des lignes de données (vous pouvez aussi utiliser Ctrl-N pour ajouter de nouvelles lignes et la touche Suppr pour enlever la ligne sélectionnée)

en: Add signal handler %s
fr: Ajouter le gestionnaire de signal %s

en: Add to Size Group
fr: Ajouter au groupe de taille

en: Add widget as _toplevel
fr: Ajouter un widget comme _premier niveau

en: Adding %s to Size Group %s
fr: Ajout de %s au groupe de taille %s

en: Adding %s to a new Size Group
fr: Ajout de %s à un nouveau groupe de taille

en: Adding parent %s for %s
fr: Ajout du parent %s pour %s

en: Adjustment
fr: Ajustement

en: Adjustment column
fr: Colonne d'ajustement

en: After
fr: Après

en: Alignment
fr: Alignement

en: Alignment column
fr: Colonne d'alignement

en: All
fr: Tout

en: All Contexts
fr: Tous contextes

en: All Events
fr: Tous les événements

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: All Glade Files
fr: Tous les fichiers Glade

en: All Modifiers
fr: Tous les modificateurs

en: Alt Key
fr: Touche Alt

en: Always
fr: Toujours

en: Always Center
fr: Toujours centrer

en: An accel group for accelerators from stock items
fr: Un groupe pour les raccourcis des éléments de catalogue

en: An entry
fr: Une entrée

en: An integer value
fr: Une valeur entière

en: An unsigned integer value
fr: Une valeur entière non signée

en: Anarchist
fr: Anarchiste

en: Arrow
fr: Flèche

en: Ascending
fr: Croissant

en: Aspect Frame
fr: Cadre d'apparence

en: Attribute
fr: Attribut

en: Attributes
fr: Attributs

en: Attributes column
fr: Colonne des attributs

en: Authentication
fr: Authentification

en: Automatic
fr: Automatique

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Color Name column
fr: Colonne de nom de couleur d'arrière-plan

en: Background Color column
fr: Colonne de couleur d'arrière-plan

en: Before
fr: Avant

en: Behavior
fr: Comportement

en: Book
fr: Livre

en: Boolean
fr: Booléen

en: Both
fr: Les deux

en: Bottom
fr: Bas

en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

en: Bottom Right
fr: En bas à droite

en: Bottom to Top
fr: De bas en haut

en: Box
fr: Boîte

en: Browse
fr: Parcourir

en: Button
fr: Bouton

en: Button 1 Motion
fr: Mouvement du bouton 1

en: Button 2 Motion
fr: Mouvement du bouton 2

en: Button 3 Motion
fr: Mouvement du bouton 3

en: Button Box
fr: Boîte à boutons

en: Button Motion
fr: Mouvement du bouton

en: Button Press
fr: Appui d'un bouton

en: Button Release
fr: Relâchement d'un bouton

en: Calendar
fr: Calendrier

en: Can resize
fr: Redimensionnable

en: Cancel
fr: Annuler

en: Catalog
fr: Catalogue

en: Categories
fr: Catégories

en: Cell Background Color column
fr: Colonne de couleur d'arrière-plan de cellule

en: Cell Background Color name column
fr: Colonne de nom de couleur d'arrière-plan de cellule

en: Cell Renderer
fr: Afficheur de cellule

en: Center
fr: Centre

en: Center on Parent
fr: Centrer sur le parent

en: Centimeters
fr: Centimètres

en: Change signal handler %s
fr: Modifier le gestionnaire de signal %s

en: Character
fr: Caractère

en: Check
fr: À cocher

en: Check Button
fr: Case à cocher

en: Check Menu Item
fr: Élément de menu cochable

en: Check item
fr: Élément cochable

en: Choose %s(s) in this project
fr: Choisir un ou des %s(s) pour ce projet

en: Choose a %s in this project
fr: Choisir un %s pour ce projet

en: Choose a Data Model and define some
    columns in the data store first
fr: Choisissez un modèle de données et définissez
    d'abord des colonnes dans le catalogue de données

en: Choose a parentless %s in this project
fr: Choisir un %s sans parent dans ce projet

en: Choose a path to load image resources
fr: Choisissez un chemin pour charger les ressources image

en: Choose accelerator keys...
fr: Choisir des touches de raccourci...

en: Choose parentless %s(s) in this project
fr: Choisir un ou des %s(s) sans parent dans ce projet

en: Choose the BonoboDockItemBehavior type
fr: Choisissez le type BonoboDockItemBehavior

en: Choose the BonoboDockPlacement type
fr: Choisissez le type BonoboDockPlacement

en: Choose the GnomeUIInfo stock item
fr: Choisissez l'élément de catalogue GnomeUIInfo

en: Choose the Pack Type
fr: Choisissez le type de regroupement

en: Choose the Selection Mode
fr: Choisissez le mode de sélection

en: Class
fr: Classe

en: Click
fr: Clic

en: Climb Rate column
fr: Colonne de taux de progression

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: Clipboard add %s
fr: Ajouter %s dans le presse-papiers

en: Clipboard add multiple
fr: Ajouter plusieurs éléments dans le presse-papiers

en: Clipboard remove %s
fr: Enlever %s du presse-papiers

en: Clipboard remove multiple
fr: Enlever plusieurs éléments du presse-papiers

en: Close
fr: Fermer

en: Close the current project
fr: Ferme le projet actuel

en: Co_mments for translators:
fr: Co_mmentaires pour les traducteurs :

en: Color Button
fr: Bouton de couleur

en: Color Picker
fr: Sélecteur de couleur

en: Color Selection
fr: Sélecteur de couleurs

en: Color Selection Dialog
fr: Fenêtre de sélection des couleurs

en: Column
fr: Colonne

en: Column Spacing
fr: Espacement des colonnes

en: Columned List
fr: Liste à colonnes

en: Columns
fr: Colonnes

en: Combo
fr: Combinée

en: Combo Box
fr: Boîte combinée

en: Combo Box Entry
fr: Zone de saisie de boîte combinée

en: Combo Editor
fr: Éditeur de boîte combinée

en: Combo Renderer
fr: Afficheur de boîte combinée

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment for translators
fr: Commentaire pour les traducteurs

en: Common
fr: Commun

en: Common Properties and Attributes
fr: Propriétés et attributs communs

en: Composite Widgets
fr: Widgets composites

en: Condensed
fr: Condensé

en: Configure button content
fr: Configurer le contenu du bouton

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirmation page
fr: Page de confirmation

en: Container
fr: Conteneur

en: Containers
fr: Conteneurs

en: Conte_xt for translation:
fr: Conte_xte pour la traduction :

en: Content
fr: Contenu

en: Content page
fr: Page de contenu

en: Contents Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan du contenu

en: Context
fr: Contexte

en: Context for translation
fr: Contexte pour la traduction

en: Continuous
fr: Continu

en: Control Key
fr: Touche contrôle

en: Control and Display
fr: Contrôle et affichage

en: Controlled By
fr: Contrôlé par

en: Controller For
fr: Contrôleur pour

en: Converting %s to %s format
fr: Conversion de %s au format %s

en: Copy %s
fr: Copier %s

en: Copy the selection
fr: Copie la sélection

en: Could not create a new project.
fr: Impossible de créer un nouveau projet.

en: Could not create directory: %s
fr: Impossible de créer un répertoire : %s

en: Could not display the URL '%s'
fr: Impossible d'afficher l'URL « %s »

en: Could not display the online developer reference manual
fr: Impossible d'afficher le manuel de référence en ligne pour les développeurs

en: Could not display the online user manual
fr: Impossible d'afficher le manuel utilisateur en ligne

en: Could not get the type from "%s"
fr: Impossible de récupérer le type à partir de « %s »

en: Could not save file %s. Another project with that path is open.
fr: Impossible d'enregistrer le fichier %s. Un autre projet avec ce chemin est ouvert.

en: Could not save the file %s
fr: Impossible d'enregistrer le fichier %s

en: Create %s
fr: Créer %s

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Create New _Window
fr: Créer une _nouvelle fenêtre

en: Create a %s
fr: Créer un %s

en: Create a new project
fr: Crée un nouveau projet

en: Create or edit user interface designs for GTK+ or GNOME applications.
fr: Crée ou ouvre un modèle d'interface utilisateur pour des applications GTK+ ou GNOME.

en: Create or open user interface designs for GTK+ applications
fr: Créer ou ouvrir un modèle d'interface utilisateur pour des applications GTK+

en: Create root widget
fr: Crée un widget racine

en: Creating %s for %s of %s
fr: Création de %s pour %s de %s

en: Creation Function
fr: Fonction de création

en: Current mode for the pointer in the workspace
fr: Mode actuel pour le pointeur dans l'espace de travail

en: Cursor
fr: Curseur

en: Curve
fr: Courbe

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom label and image:
fr: Étiquette et image personnalisées :

en: Custom widget
fr: Widget personalisé

en: Cut %s
fr: Couper %s

en: Cut the selection
fr: Coupe la sélection

en: Data
fr: Données

en: Data column
fr: Colonne de données

en: Default
fr: Par défaut

en: Define columns for your liststore, giving them meaningful names will help you to retrieve them when setting cell renderer attributes (press the Delete key to remove the selected column)
fr: Définissez des colonnes pour votre « liststore » et donnez leur des noms explicites, ce qui vous aidera à les récupérer lors de la définition d'attributs des afficheurs de cellules (appuyez sur la touche Suppr pour enlever la colonne sélectionnée)

en: Delayed
fr: Retardé

en: Delete %s
fr: Supprimer %s

en: Delete %s child from %s
fr: Détruire le fils %s de %s

en: Delete the selection
fr: Supprime la sélection

en: Descending
fr: Décroissant

en: Described By
fr: Décrit par

en: Description For
fr: Description pour

en: Description of an object, formatted for assistive technology access
fr: Description d'un objet, formatée pour être accessible par les aides techniques

en: Desktop
fr: Bureau

en: Details
fr: Détails

en: DevHelp search namespace for this widget class
fr: Espace de noms de recherche DevHelp pour cette classe de widget

en: Devices
fr: Périphériques

en: Dialog
fr: Boîte de dialogue

en: Dialog Box
fr: Boîte de dialogue

en: Digits column
fr: Colonne des chiffres

en: Directory
fr: Répertoire

en: Disable Devhelp integration
fr: Désactive l'intégration de Devhelp

en: Discontinuous
fr: Discontinu

en: Discrete
fr: Discret

en: Display items as icons only
fr: Affiche les éléments sous forme d'icônes uniquement

en: Display items as text beside icons
fr: Affiche les éléments avec le texte sous les icônes

en: Display items as text only
fr: Affiche les éléments sous forme de texte uniquement

en: Display the developer reference manual
fr: Affiche le manuel de référence pour les développeurs

en: Display the user manual
fr: Affiche le manuel utilisateur

en: Dither
fr: Estomper

en: DnD
fr: Glisser-déposer

en: DnD Multiple
fr: Glisser-déposer multiple

en: Do you want to reload the project?
fr: Voulez-vous recharger le projet ?

en: Dock Prop_erties
fr: Ancrer les p_ropriétés

en: Dock _Inspector
fr: Ancrer l'_inspecteur

en: Dock _Palette
fr: Ancrer la _palette

en: Dock the editor into the main window
fr: Ancre l'éditeur dans la fenêtre principale

en: Dock the inspector into the main window
fr: Ancre l'inspecteur dans la fenêtre principale

en: Dock the palette into the main window
fr: Ancre la palette dans la fenêtre principale

en: Down
fr: Bas

en: Drag & Drop
fr: Glisser-déposer

en: Drag Resize
fr: Glisser redimensionner

en: Drag and Drop
fr: Glisser-déposer

en: Drag and resize widgets in the workspace
fr: Glisse et redimensionne des widgets dans l'espace de travail

en: Drag-n-Drop from %s to %s
fr: Glisser-déposer de %s à %s

en: Drawing Area
fr: Zone de dessin

en: Drop Down Menu
fr: Menu déroulant

en: East
fr: Est

en: Edge
fr: Bord

en: Edit Image
fr: Modifier l'image

en: Edit Label
fr: Modifier l'étiquette

en: Edit Menu
fr: Modifier le menu

en: Edit Menu Bar
fr: Modifier la barre de menus

en: Edit Separately
fr: Éditer séparément

en: Edit Text
fr: Éditer le texte

en: Edit label appearance
fr: Modifier l'apparence de l'étiquette

en: Edit&#8230;
fr: Modifier...

en: Editable column
fr: Colonne d'édition

en: Eighth Key
fr: Huitième touche

en: Ellipsize column
fr: Colonne d'écourtement

en: Embedded By
fr: Incorporé par

en: Embeds
fr: Incorpore

en: Emblems
fr: Emblèmes

en: Emotes
fr: Frimousses

en: Enabled
fr: Activé

en: End
fr: Fin

en: Enter Notify
fr: Notification d'entrée

en: Enter a filename, relative or fullpath to load the image
fr: Saisissez un nom de fichier avec un chemin complet ou relatif pour charger l'image

en: Enter a filname or a relative or full path for this source of '%s' (Glade will only ever load them in the runtime from your project directory).
fr: Saisissez un nom de fichier ou un chemin complet ou relatif pour cette source de « %s » (Glade ne va le charger qu'au moment de l'exécution à partir du répertoire du projet).

en: Enter a list of column types for this data store
fr: Saisissez une liste de types de colonnes pour ce stockage de données

en: Enter a list of values to be applied on each row
fr: Saisissez une liste de valeurs à appliquer à chaque ligne

en: Entry Completion
fr: Complétion de zone de saisie

en: Entry Editable
fr: Zone de saisie éditable

en: Error
fr: Erreur

en: Error opening %s to write private data (%s).
    No private data will be saved in this session
fr: Erreur durant l'ouverture de %s pour écrire les données privées (%s).
    Aucune donnée privée ne sera enregistrée durant cette session

en: Error reading %s: %s
fr: Erreur lors de la lecture de %s : %s

en: Error serializing configuration data to save (%s).
    No private data will be saved in this session
fr: Erreur lors la sérialisation des données de configuration à enregistrer (%s).
    Aucune donnée privée ne sera enregistrée durant cette session

en: Error shutting down I/O channel %s: %s
fr: Erreur lors de la fermeture du canal d'entrée/sortie %s : %s

en: Error writing private data to %s (%s).
    No private data will be saved in this session
fr: Erreur durant l'écriture des données privées vers %s (%s).
    Aucune donnée privée ne sera enregistrée durant cette session

en: Error writing to %s: %s
fr: Erreur lors de l'écriture dans %s : %s

en: Etched In
fr: Relief

en: Etched Out
fr: Sans relief

en: Event Box
fr: Boîte d'événements

en: Exact Template
fr: Modèle exact

en: Exclusive
fr: Exclusif

en: Expand
fr: Expansion

en: Expanded
fr: Développé

en: Expander
fr: Icône d'extension

en: Exposure
fr: Exposition

en: Extended
fr: Étendu

en: Extra Condensed
fr: Très condensé

en: Extra Expanded
fr: Très développé

en: Failed to create directory %s to save private data.
    No private data will be saved in this session
fr: Impossible de créer le répertoire %s pour enregistrer les données privées.
    Aucune donnée privée ne sera enregistrée durant cette session

en: Failed to load %s.
    The following required catalogs are unavailable: %s
fr: Le chargement de %s a échoué.
    Les catalogues requis suivants sont indisponibles : %s

en: Failed to open %s for reading: %s
fr: L'ouverture en lecture de %s a échoué : %s

en: Failed to open %s for writing: %s
fr: L'ouverture en écriture de %s a échoué : %s

en: Failed to save %s to %s: %s
fr: L'enregistrement de %s dans %s a échoué : %s

en: Failed to save %s: %s
fr: L'enregistrement de %s a échoué : %s

en: Family column
fr: Colonne de famille

en: Fi_les
fr: _Fichiers

en: Fifth Key
fr: Cinquième touche

en: Fifth Mouse Button
fr: Cinquième bouton de souris

en: File
fr: Fichier

en: File Chooser Button
fr: Bouton du sélecteur de fichiers

en: File Chooser Dialog
fr: Boîte de dialogue du sélecteur de fichiers

en: File Chooser Widget
fr: Widget de sélection de fichiers

en: File Filter
fr: Filtre de fichier

en: File Name
fr: Nom de fichier

en: File Selection
fr: Sélection de fichier

en: File format
fr: Format de fichier

en: Fill
fr: Remplir

en: Find Ne_xt
fr: Rechercher le _suivant

en: First Mouse Button
fr: Premier bouton de souris

en: First add a stock name in the entry below, then add and define sources for that icon in the treeview.
fr: Ajoutez d'abord un nom du catalogue dans la zone ci-dessous, puis ajoutez et définissez des sources pour cette icône dans la vue arborescente.

en: Fixed
fr: Fixé

en: Float
fr: Réel

en: Floating
fr: Flottant

en: Flows From
fr: Enchaîne depuis

en: Flows To
fr: Enchaîne vers

en: Focus Change
fr: Changement du focus

en: Follow State column
fr: Colonne de suivi d'état

en: Font Button
fr: Bouton de police

en: Font Description column
fr: Colonne de description de police

en: Font Information
fr: Information de police

en: Font Selection
fr: Sélecteur de polices

en: Font Selection Dialog
fr: Fenêtre de sélection de police

en: Font column
fr: Colonne de police

en: Foreground Color Name column
fr: Colonne du nom de couleur de premier plan

en: Foreground Color column
fr: Colonne de couleur de premier plan

en: Format label
fr: Formatter l'étiquette

en: Forth Mouse Button
fr: Quatrième bouton de souris

en: Frame
fr: Cadre

en: Free
fr: Libre

en: From a project relative directory
fr: À partir d'un répertoire relatif au projet

en: From the project directory
fr: À partir du répertoire du projet

en: From this directory
fr: À partir de ce répertoire

en: GNOME About
fr: À propos GNOME

en: GNOME App
fr: Application GNOME

en: GNOME App Bar
fr: Barre d'application GNOME

en: GNOME Canvas
fr: Canvas GNOME

en: GNOME Color Picker
fr: Sélecteur de couleur GNOME

en: GNOME Date Edit
fr: Éditeur de date GNOME

en: GNOME Dialog
fr: Boîte de dialogue GNOME

en: GNOME Druid
fr: Assistant GNOME

en: GNOME Druid Page Edge
fr: Page extrémité d'assistant GNOME

en: GNOME Druid Page Standard
fr: Page standard d'assistant GNOME

en: GNOME File Entry
fr: Zone de saisie de fichier GNOME

en: GNOME Font Picker
fr: Sélecteur de police GNOME

en: GNOME HRef
fr: HRef GNOME

en: GNOME Icon Entry
fr: Zone de saisie d'icône GNOME

en: GNOME Icon List
fr: Liste d'icônes GNOME

en: GNOME Icon Selection
fr: Sélecteur d'icône GNOME

en: GNOME Message Box
fr: Boîte de message GNOME

en: GNOME Pixmap
fr: Pixmap GNOME

en: GNOME Pixmap Entry
fr: Zone de saisie de pixmap GNOME

en: GNOME Property Box
fr: Boîte de propriétés GNOME

en: GNOME UI Obsolete
fr: Interface GNOME obsolète

en: GNOME User Interface
fr: Interface utilisateur GNOME

en: GTK+ Unix Print Toplevels
fr: Interfaces d'impression GTK+ Unix de premier niveau

en: GType of the class
fr: Type GType de la classe

en: Gamma Curve
fr: Courbe gamma

en: General
fr: Général

en: Generic
fr: Générique

en: Generic Name
fr: Nom générique

en: Glade Interface Designer
fr: Concepteur d'interface Glade

en: Glade debug options
fr: Options de débogage de Glade

en: Glade is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    Glade is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with Glade; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier conformément aux dispositions de la Licence Publique Générale GNU, telle que publiée par la Free Software Foundation ; version 2 de la licence, ou encore (à votre choix) toute version ultérieure.
    
    Ce programme est distribué dans l'espoir qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même la garantie implicite de COMMERCIALISATION ou D'ADAPTATION À UN OBJET PARTICULIER. Pour plus de détails, voir la Licence Publique Générale GNU.
    
    Un exemplaire de la Licence Publique Générale GNU doit être fourni avec ce programme ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: Glade options
fr: Options de Glade

en: GladeWidgetActionClass structure pointer
fr: Pointeur de structure GladeWidgetActionClass

en: Go back in undo history
fr: Recule dans l'historique d'annulation

en: Go forward in undo history
fr: Avance dans l'historique d'annulation

en: Grow Only
fr: Uniquement grandir

en: Gtk+ Obsolete
fr: Gtk+ obsolète

en: GtkBuilder Files
fr: Fichiers GtkBuilder

en: Half
fr: Moitié

en: Handle Box
fr: Poignée

en: Handler
fr: Gestionnaire

en: Has Context
fr: A un contexte

en: Has Entry column
fr: A une colonne de saisie

en: Has Selection
fr: A une sélection

en: Height column
fr: Colonne de hauteur

en: Height property
fr: Propriété de hauteur

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Holds the name of the packing property to depict special children for this container class
fr: Contient le nom de la propriété de regroupement pour représenter les fils spéciaux de cette classe conteneur

en: Horizontal Alignment
fr: Alignement horizontal

en: Horizontal Alignment column
fr: Colonne d'alignement horizontal

en: Horizontal Box
fr: Boîte horizontale

en: Horizontal Button Box
fr: Boîte à boutons horizontale

en: Horizontal Padding
fr: Remplissage horizontal

en: Horizontal Padding column
fr: Colonne du remplissage horizontal

en: Horizontal Panes
fr: Panneaux horizontaux

en: Horizontal Ruler
fr: Règle horizontale

en: Horizontal Scale
fr: Curseur horizontal

en: Horizontal Scrollbar
fr: Barre de défilement horizontale

en: Horizontal Separator
fr: Séparateur horizontal

en: Horizontal and Vertical
fr: Horizontal et vertical

en: Hyper Modifier
fr: Modificateur hyper

en: Icon
fr: Icône

en: Icon Factory
fr: Fabrique d'icônes

en: Icon Name
fr: Nom de l'icône

en: Icon Name column
fr: Colonne de nom d'icône

en: Icon Size
fr: Taille d'icône

en: Icon Sources
fr: Sources d'icônes

en: Icon View
fr: Vue en icônes

en: Icon View Editor
fr: Éditeur de vue en icônes

en: Icon Width
fr: Largeur d'icône

en: Icon _Name:
fr: _Nom de l'icône :

en: Icons only
fr: Icônes uniquement

en: If Valid
fr: Si valide

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
fr: Si défini, un soulignement dans le texte indique que le caractère suivant doit être utilisé comme touche de raccourci

en: If the icon text can be edited by the user
fr: Indique si le texte de l'icône peut être modifié par l'utilisateur

en: If the icon text is static, in which case it will not be copied by the GnomeIconList
fr: Indique si le texte de l'icône est statique, auquel cas il ne sera pas copié par la liste GnomeIconList

en: If the property is optional, this is its enabled state
fr: Si cette propriété est optionnelle, ceci est son état activé

en: If you reload it, all unsaved changes could be lost. Reload it anyway?
fr: Si vous le rechargez, toutes les modifications non enregistrées seront perdues. Recharger quand même ?

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
fr: Si vous l'enregistrez, toutes les modifications externes seront perdues. Enregistrer quand même ?

en: Image File Name
fr: Nom de fichier de l'image

en: Image Menu Item
fr: Élément de menu image

en: Image item
fr: Élément image

en: Image resources are loaded locally:
fr: Les ressources image sont chargées localement :

en: Immediate
fr: Immédiat

en: In
fr: Dans

en: Inches
fr: Pouces

en: Inconsistent column
fr: Colonne d'incohérence

en: Indicates a subwindow attached to a component but otherwise has no connection in the UI hierarchy to that component
fr: Indique une sous-fenêtre liée à un composant mais qui n'a pas d'autre connexion vers ce composant dans la hiérarchie de l'interface utilisateur

en: Indicates an object controlled by one or more target objects
fr: Indique un objet contrôlé par un ou plusieurs objets de destination

en: Indicates an object is a cell in a treetable which is displayed because a cell in the same column is expanded and identifies that cell
fr: Indique un objet qui est une cellule d'une table arborescente qui est affiché parce qu'une cellule dans la même colonne est étendue et identifie cette cellule

en: Indicates an object is a controller for one or more target objects
fr: Indique un objet qui est un contrôleur pour un ou plusieurs objets de destination

en: Indicates an object is a label for one or more target objects
fr: Indique un objet qui est une étiquette pour un ou plusieurs objets de destination

en: Indicates an object is a member of a group of one or more target objects
fr: Indique un objet qui est membre d'un groupe d'un ou plusieurs objets de destination

en: Indicates an object is labelled by one or more target objects
fr: Indique un objet qui est étiqueté par un ou plusieurs objets de destination

en: Indicates that an object is a parent window of another object
fr: Indique qu'un objet est une fenêtre parente d'un autre objet

en: Indicates that an object is a popup for another object
fr: Indique qu'un objet est un popup pour un autre objet

en: Indicates that an object provides descriptive information about another object; more verbose than 'Label For'
fr: Indique qu'un objet fournit une information descriptive à propos d'un autre objet ; plus verbeux que « Étiquette pour »

en: Indicates that another object provides descriptive information about this object; more verbose than 'Labelled By'
fr: Indique qu'un autre objet fournit une information descriptive à propos de cet objet ; plus verbeux que « Étiqueté par »

en: Indicates that the object has content that flows logically from another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
fr: Indique que l'objet a un contenu qui s'enchaîne logiquement depuis un autre objet AtkObject de façon séquentielle, (par exemple un enchaînement de texte)

en: Indicates that the object has content that flows logically to another AtkObject in a sequential way, (for instance text-flow)
fr: Indique que l'objet a un contenu qui s'enchaîne logiquement vers un autre objet AtkObject de façon séquentielle, (par exemple un enchaînement de texte)

en: Indicates that the object visually embeds another object's content, i.e. this object's content flows around another's content
fr: Indique que l'objet incorpore visuellement le contenu d'un autre objet ; c'est-à-dire que le contenu de cet objet s'enchaîne autour du contenu d'un autre

en: Indicator Size column
fr: Colonne de taille d'indicateur

en: Information
fr: Informations

en: Input Dialog
fr: Boîte de dialogue de saisie

en: Insert After
fr: Insérer après

en: Insert Before
fr: Insérer avant

en: Insert Column
fr: Insérer une colonne

en: Insert Column on %s
fr: Insérer une colonne dans %s

en: Insert Page After
fr: Insérer une page après

en: Insert Page Before
fr: Insérer une page avant

en: Insert Row
fr: Insérer une ligne

en: Insert Row on %s
fr: Insérer une ligne dans %s

en: Insert page on %s
fr: Insérer une page dans %s

en: Insert placeholder to %s
fr: Insérer un substituant dans %s

en: Inspector
fr: Inspecteur

en: Insufficient amount of placeholders in target container
fr: Quantité insuffisante de substituants dans le conteneur de destination

en: Integer
fr: Entier

en: Integer 1
fr: Entier 1

en: Integer 2
fr: Entier 2

en: Internal Name
fr: Nom interne

en: Internal name
fr: Nom interne

en: Intro
fr: Introduction

en: Introduction page
fr: Page d'introduction

en: Invalid
fr: Non valide

en: Inverse of 'Embeds', indicates that this object's content is visually embedded in another object
fr: Inverse d'« Incorpore », indique que le contenu de cet objet est visuellement incorporé dans un autre objet

en: Invisible Char Set
fr: Jeu de caractères invisible

en: Italic
fr: Italique

en: Items
fr: Éléments

en: Key Press
fr: Appui d'une touche

en: Key Release
fr: Relâchement d'une touche

en: Keycode column
fr: Colonne de code de touche

en: Label
fr: Étiquette

en: Label For
fr: Étiquette pour

en: Label with optional image
fr: Étiquette avec image optionnelle

en: Labelled By
fr: Étiqueté par

en: Language column
fr: Colonne de langue

en: Large Toolbar
fr: Grande barre d'outils

en: Layout
fr: Disposition

en: Least Recently Used first
fr: Le moins récemment utilisé en premier

en: Leave Notify
fr: Notification de sortie

en: Left
fr: Gauche

en: Left to Right
fr: De gauche à droite

en: Libglade Files
fr: Fichiers Libglade

en: Linear
fr: Linéaire

en: Link Button
fr: Bouton de lien

en: List
fr: Liste

en: List Item
fr: Élément de liste

en: List Store
fr: Stockage de liste

en: List of widgets in this group
fr: Liste de widgets dans ce groupe

en: Lock Key
fr: Touche verrouillage

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Locking %s by widget %s
fr: Verrouillage de %s par le widget %s

en: Logo Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan du logo

en: Lookup
fr: Recherche

en: Low
fr: Bas

en: Lower:
fr: La plus basse :

en: MIME Types
fr: Types MIME

en: Markup column
fr: Colonne de balisage

en: Max Saved
fr: Maximum enregistrés

en: Max X
fr: X max.

en: Max Y
fr: Y max.

en: Member Of
fr: Membre de

en: Menu Bar
fr: Barre de menus

en: Menu Item
fr: Élément de menu

en: Menu Shell
fr: Squelette de menu

en: Menu Tool Button
fr: Bouton d'outil de menu

en: Message Dialog
fr: Boîte de dialogue de message

en: Message box type
fr: Type de boîte de message

en: Meta Modifier
fr: Modificateur méta

en: Middle
fr: Milieu

en: Min X
fr: X min.

en: Min Y
fr: Y min.

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Missing Image
fr: Image manquante

en: Model column
fr: Colonne de modèle

en: Modify project preferences
fr: Modifier les préférences du projet

en: Monday First
fr: Lundi en premier

en: Most Recently Used first
fr: Le plus récemment utilisé en premier

en: Mouse
fr: Souris

en: Name
fr: Nom

en: Name :
fr: Nom :

en: Name of the class
fr: Nom de la classe

en: Name:
fr: Nom :

en: Named Icon Chooser
fr: Sélecteur d'icônes nommées

en: Never
fr: Jamais

en: Never Floating
fr: Jamais flottant

en: Never Horizontal
fr: Jamais horizontal

en: Never Vertical
fr: Jamais vertical

en: New Size Group
fr: Nouveau groupe de taille

en: No
fr: Non

en: No open projects to save
fr: Aucun projet ouvert à enregistrer

en: No suitable web browser could be found.
fr: Impossible de trouver un navigateur Web adéquat.

en: No suitable web browser executable could be found to be executed and to display the URL: %s
fr: Impossible de trouver un navigateur Web adéquat pour afficher l'URL : %s

en: No widget selected on the clipboard
fr: Aucun widget sélectionné dans le presse-papiers

en: No widget selected.
fr: Aucun widget sélectionné.

en: Node Child Of
fr: Fils nœud de

en: None
fr: Aucune

en: Normal item
fr: Élément normal

en: North
fr: Nord

en: North East
fr: Nord est

en: North West
fr: Nord ouest

en: Notebook
fr: Bloc-notes

en: Number of Pages
fr: Nombre de pages

en: Number of items
fr: Nombre d'éléments

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: Number of pages in this assistant
fr: Le nombre de pages dans cet assistant

en: O_bjects:
fr: O_bjets :

en: Object
fr: Objet

en: Object instance's name formatted for assistive technology access
fr: Nom d'une instance d'objet formaté pour être accessible par les aides techniques

en: Object names are unique:
fr: Les noms d'objets sont uniques :

en: Objects
fr: Objets

en: Objects:
fr: Objets :

en: Off
fr: Désactivé

en: Ok
fr: Valider

en: Ok, Cancel
fr: Valider, Annuler

en: On
fr: Activé

en: Only one widget can be pasted at a time to this container
fr: Un seul widget à la fois peut être collé vers ce conteneur

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open _Recent
fr: _Récemment ouverts

en: Open a project
fr: Ouvre un projet

en: Open…
fr: Ouvrir...

en: Option Menu
fr: Menu d'options

en: Ordering children of %s
fr: Classement des fils de %s

en: Orientation column
fr: Colonne d'orientation

en: Other
fr: Autres

en: Out
fr: Dehors

en: Output version information and exit
fr: Affiche les informations de version et quitte

en: Pack Type
fr: Type de regroupement

en: Packing
fr: Regroupement

en: Padding
fr: Remplissage

en: Page Setup Dialog
fr: Boîte de dialogue de mise en page

en: Page inc:
fr: Incr. de page :

en: Page size:
fr: Taille de la page :

en: Palette _Appearance
fr: _Apparence de la palette

en: Paned
fr: À volets

en: Parent Window Of
fr: Fenêtre parente de

en: Paste %s
fr: Coller %s

en: Paste the clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Path
fr: Chemin

en: Pixbuf Expander Closed column
fr: Colonne du pixbuf d'extension fermé

en: Pixbuf Expander Open column
fr: Colonne du pixbuf d'extension ouvert

en: Pixbuf Renderer
fr: Afficheur de pixbuf

en: Pixbuf column
fr: Colonne de pixbuf

en: Pixels per unit
fr: Pixels par unité

en: Placement
fr: Position

en: Places
fr: Raccourcis

en: Placing %s inside %s
fr: Placement de %s dans %s

en: Pointer Mode
fr: Mode pointeur

en: Pointer Motion
fr: Mouvement du pointeur

en: Pointer Motion Hint
fr: Indication du mouvement du pointeur

en: Popup For
fr: Popup pour

en: Popup Menu
fr: Menu contextuel

en: Press
fr: Appui

en: Primary Icon Activatable
fr: Activation de l'icône principale

en: Primary Icon Name
fr: Nom de l'icône principale

en: Primary Icon Pixbuf
fr: Pixbuf de l'icône principale

en: Primary Icon Sensitive
fr: Sensibilité de l'icône principale

en: Primary Icon Tooltip Markup
fr: Balisage d'infobulle de l'icône principale

en: Primary Icon Tooltip Text
fr: Texte d'infobulle de l'icône principale

en: Primary Stock Icon
fr: Icône du catalogue principale

en: Primary icon
fr: Icône principale

en: Print Dialog
fr: Boîte de dialogue d'impression

en: Print S_etup
fr: _Mise en page

en: Priority information for the property editor to act on
fr: Information de priorité sur laquelle l'éditeur de propriété agit

en: Program Name
fr: Nom du programme

en: Program Version
fr: Version du programme

en: Progress
fr: Avancement

en: Progress Bar
fr: Barre d'avancement

en: Progress Fraction
fr: Fraction d'avancement

en: Progress Pulse Step
fr: Pas du « pulse » d'avancement

en: Progress Renderer
fr: Afficheur de barre d'avancement

en: Project
fr: Projet

en: Project %s has deprecated widgets and/or version mismatches.
fr: Le projet %s a des widgets déconseillés et/ou des incohérences de version.

en: Project %s has errors, save anyway ?
fr: Le projet %s contient des erreurs, enregistrer quand même ?

en: Project %s has no deprecated widgets or version mismatches.
fr: Le projet %s n'a pas de widgets déconseillés ou d'incohérences de version.

en: Project '%s' saved
fr: Le projet « %s » a été enregistré

en: Project file format:
fr: Format de fichier du projet :

en: Properties
fr: Propriétés

en: Properties and Attributes
fr: Propriétés et attributs

en: Property
fr: Propriété

en: Property Change
fr: Changement de propriété

en: Property Class
fr: Classe de propriétés

en: Property _Description:
fr: _Description de la propriété :

en: Property not selected
fr: Propriété non sélectionnée

en: Proximity  Out
fr: Hors de la proximité

en: Proximity In
fr: Dans la proximité

en: Pulse column
fr: Colonne de « pulse »

en: Queue
fr: File d'attente

en: Quit the program
fr: Quitte le programme

en: Radio Action
fr: Action de bouton radio

en: Radio Button
fr: Bouton radio

en: Radio Menu Item
fr: Élément de menu radio

en: Radio Tool Button
fr: Bouton d'outil radio

en: Radio column
fr: Colonne radio

en: Radio item
fr: Élément radio

en: Range
fr: Intervalle

en: Read Only
fr: Lecture seule

en: Read _documentation
fr: Lire la _documentation

en: Reason
fr: Raison

en: Recent Action
fr: Action récente

en: Recent Chooser
fr: Sélecteur de fichiers récents

en: Recent Chooser Dialog
fr: Boîte de dialogue du sélecteur de fichiers récents

en: Redo the last action
fr: Rétablit la dernière action

en: Redo: %s
fr: Rétablir : %s

en: Related Action
fr: Action liée

en: Release
fr: Relâchement

en: Release Modifier
fr: Modificateur de relâchement

en: Remove %s
fr: Enlever %s

en: Remove Column
fr: Enlever la colonne

en: Remove Column on %s
fr: Enlever une colonne de %s

en: Remove Page
fr: Enlever la page

en: Remove Parent
fr: Enlever le parent

en: Remove Row
fr: Enlever la ligne

en: Remove Row on %s
fr: Enlever une ligne de %s

en: Remove Slot
fr: Enlever l'emplacement

en: Remove multiple
fr: Enlever plusieurs

en: Remove page from %s
fr: Enlever une page de %s

en: Remove placeholder from %s
fr: Enlever une substituant de %s

en: Remove signal handler %s
fr: Supprimer le gestionnaire de signal %s

en: Removing parent of %s
fr: Suppression du parent de %s

en: Renaming %s to %s
fr: Renommage de %s en %s

en: Reorder %s's children
fr: Réordonner les fils de %s

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Widget Properties
fr: Réinitialisation des propriétés du widget

en: Reset widget properties to their defaults
fr: Réinitialisation des propriétés du widget aux valeurs par défaut

en: Response ID
fr: Identifiant de réponse

en: Retrieve %s from model (type %s)
fr: Obtenir %s à partir du modèle (type %s)

en: Right
fr: Droite

en: Right to Left
fr: De droite à gauche

en: Rise column
fr: Colonne d'élévation

en: Row Spacing
fr: Espacement des lignes

en: Ruler
fr: Règle

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save As…
fr: Enregistrer sous...

en: Save _As…
fr: Enregistrer _sous...

en: Save changes to project "%s" before closing?
fr: Enregistrer les modifications du projet « %s » avant de fermer ?

en: Save the current project
fr: Enregistre le projet actuel

en: Save the current project with a different name
fr: Enregistre le projet actuel sous un autre nom

en: Save…
fr: Enregistrer...

en: Scale Button
fr: Bouton d'échelle

en: Scale column
fr: Colonne d'échelle

en: Scaled Height
fr: Hauteur redimensionnée

en: Scaled Width
fr: Largeur redimensionnée

en: Scroll
fr: Défilement

en: Scrolled Window
fr: Fenêtre avec défilement

en: Second Mouse Button
fr: Deuxième bouton de souris

en: Secondary Icon Activatable
fr: Activation de l'icône secondaire

en: Secondary Icon Name
fr: Nom de l'icône secondaire

en: Secondary Icon Pixbuf
fr: Pixbuf de l'icône secondaire

en: Secondary Icon Sensitive
fr: Sensibilité de l'icône secondaire

en: Secondary Icon Tooltip Markup
fr: Balisage d'infobulle de l'icône secondaire

en: Secondary Icon Tooltip Text
fr: Texte d'infobulle de l'icône secondaire

en: Secondary Stock Icon
fr: Icône du catalogue secondaire

en: Secondary icon
fr: Icône secondaire

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select Fields
fr: Sélectionner les champs

en: Select Folder
fr: Sélectionner un dossier

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Select a color
fr: Sélectionner une couleur

en: Select a file from the project resource directory
fr: Sélectionnez un fichier à partir du répertoire des ressources du projet

en: Select the properties that you want to reset to their default values
fr: Sélectionnez les propriétés que vous voulez réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Select widgets in the workspace
fr: Sélection de widgets dans l'espace de travail

en: Selection Mode
fr: Mode de sélection

en: Semi Condensed
fr: Demi-condensé

en: Semi Expanded
fr: Demi-étendu

en: Sensitive
fr: Sensible

en: Sensitive column
fr: Colonne de sensibilité

en: Separator
fr: Séparateur

en: Separator Menu Item
fr: Élément séparateur de menu

en: Separator Tool Item
fr: Élément séparateur de barre d'outils

en: Separator item
fr: Élément séparateur

en: Sequential editing:
fr: Édition séquentielle :

en: Set Image Size
fr: Définir la taille d'image

en: Set default value
fr: Définir la valeur par défaut

en: Set options in your project
fr: Définir les options de votre projet

en: Set the current page (strictly for editing purposes)
fr: Définit la page actuelle (uniquement pour l'édition)

en: Set the description of the Activate atk action
fr: Définit la description de l'action d'activation atk

en: Set the description of the Click atk action
fr: Définit la description de l'action de clic atk

en: Set the description of the Press atk action
fr: Définit la description de l'action d'appui atk

en: Set the description of the Release atk action
fr: Définit la description de l'action de relâchement atk

en: Set the icon size for this source of '%s'
fr: Définit la taille d'icône pour cette source de « %s »

en: Set the state for this source of '%s'
fr: Définit l'état pour cette source de « %s »

en: Set the text direction for this source of '%s'
fr: Définit la direction de texte pour cette source de « %s »

en: Set the text in the view's text buffer
fr: Définit le texte dans le tampon texte de l'affichage

en: Set whether you want to specify a state for this source of '%s'
fr: Définit si vous souhaitez indiquer un état pour cette source de « %s »

en: Set whether you want to specify a text direction for this source of '%s'
fr: Définit si vous souhaitez indiquer une direction de texte pour cette source de « %s »

en: Set whether you want to specify an icon size for this source of '%s'
fr: Définit si vous souhaitez indiquer une taille d'icône pour cette source de « %s »

en: Setting %s action
fr: Configuration de l'action de %s

en: Setting %s of %s
fr: Configuration de %s pour %s

en: Setting %s of %s to %s
fr: Configuration de %s pour %s à %s

en: Setting %s to not use action appearance
fr: Configuration de %s pour ne pas utiliser l'apparence de l'action

en: Setting %s to set desired width in charachters
fr: Définition de la largeur souhaitée en caractères pour %s

en: Setting %s to set maximum width in charachters
fr: Définition de la largeur maximum en caractères pour %s

en: Setting %s to use a %s naming policy
fr: Configuration de %s pour l'utilisation d'une politique de nommage %s

en: Setting %s to use a custom child
fr: Utilisation d'un fils personnalisé pour %s

en: Setting %s to use a custom label widget
fr: Utilisation d'un widget d'étiquette personnalisé pour %s

en: Setting %s to use a label and image
fr: Utilisation d'une étiquette et d'une image pour %s

en: Setting %s to use a pango markup string
fr: Utilisation d'une chaîne de balisage Pango pour %s

en: Setting %s to use a pattern string
fr: Utilisation d'une chaîne modèle pour %s

en: Setting %s to use a primary icon from filename
fr: Utilisation d'une icône principale à partir d'un fichier pour %s

en: Setting %s to use a primary icon from stock
fr: Utilisation d'une icône principale du catalogue pour %s

en: Setting %s to use a primary icon from the icon theme
fr: Utilisation d'une icône principale du thème d'icônes pour %s

en: Setting %s to use a secondary icon from filename
fr: Utilisation d'une icône secondaire à partir d'un fichier pour %s

en: Setting %s to use a secondary icon from stock
fr: Utilisation d'une icône secondaire du catalogue pour %s

en: Setting %s to use a secondary icon from the icon theme
fr: Utilisation d'une icône secondaire du thème d'icônes pour %s

en: Setting %s to use a single line
fr: Utilisation d'une seule ligne pour %s

en: Setting %s to use a stock button
fr: Utilisation d'un bouton du catalogue pour %s

en: Setting %s to use a stock item
fr: Utilisation d'un élément du catalogue pour %s

en: Setting %s to use action appearance
fr: Configuration de %s pour utiliser l'apparence de l'action

en: Setting %s to use an attribute list
fr: Utilisation d'une liste d'attributs pour %s

en: Setting %s to use an image from filename
fr: Utilisation d'une image provenant d'un fichier pour %s

en: Setting %s to use an image from stock
fr: Utilisation d'une image du catalogue pour %s

en: Setting %s to use an image from the icon theme
fr: Utilisation d'une image du thème d'icônes pour %s

en: Setting %s to use normal line wrapping
fr: Utilisation de la coupure normale des lignes pour %s

en: Setting %s to use specific pango word wrapping
fr: Utilisation de la coupure des mots Pango spécifique pour %s

en: Setting %s to use standard configuration
fr: Utilisation d'une configuration standard pour %s

en: Setting %s to use standard label text
fr: Utilisation d'une étiquette textuelle standard pour %s

en: Setting %s to use the %s property as an attribute
fr: Utilisation de la propriété %2s comme attribut pour %1s

en: Setting %s to use the %s property directly
fr: Utilisation directe de la propriété %2s pour %1s

en: Setting columns on %s
fr: Configuration des colonnes pour %s

en: Setting i18n metadata
fr: Définition des métadonnées i18n

en: Setting multiple properties
fr: Définition de plusieurs propriétés

en: Setting object type on %s to %s
fr: Définir le type d'objet de %s vers %s

en: Setup Text Attributes
fr: Définir les attributs de texte

en: Seventh Key
fr: Septième touche

en: Shift Key
fr: Touche majuscule

en: Show Glade debug options
fr: Affiche les options de débogage de Glade

en: Show Time
fr: Afficher le temps

en: Show info
fr: Afficher les informations

en: Show items using small icons
fr: Afficher les éléments avec de petites icônes

en: Shrink
fr: Rétrécissement

en: Single
fr: Unique

en: Single Paragraph Mode column
fr: Colonne du mode paragraphe unique

en: Sixth Key
fr: Sixième touche

en: Size Group
fr: Groupe de taille

en: Size column
fr: Colonne de taille

en: Small Capitals
fr: Petites capitales

en: Small Toolbar
fr: Petite barre d'outils

en: South
fr: Sud

en: South East
fr: Sud est

en: South West
fr: Sud ouest

en: Special Child Type
fr: Type de fils spécial

en: Specialized Widgets
fr: Widgets spécialisés

en: Spin
fr: Compteur

en: Spin Button
fr: Bouton compteur

en: Spin Renderer
fr: Afficheur de bouton compteur

en: Splash Screen
fr: Écran de démarrage

en: Spread
fr: Extension

en: Start
fr: Début

en: Static
fr: Statique

en: Status
fr: État

en: Status Bar
fr: Barre d'état

en: Status Icon
fr: Icône d'état

en: Status Message.
fr: Message d'état.

en: StatusBar
fr: Barre d'état

en: Step inc:
fr: Pas de l'incr. :

en: Stock
fr: Du catalogue

en: Stock Button
fr: Bouton de catalogue

en: Stock Detail column
fr: Colonne du détail de catalogue

en: Stock Image
fr: Image du catalogue

en: Stock Item
fr: Élément de catalogue

en: Stock Item:
fr: Élément de catalogue :

en: Stock Size column
fr: Colonne de taille de catalogue

en: Stock button
fr: Bouton de catalogue

en: Stock column
fr: Colonne de catalogue

en: Store Config
fr: Enregistrer la configuration

en: Stretch column
fr: Colonne d'étirement

en: Strikethrough column
fr: Colonne du trait pour barrer

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: String 1
fr: Chaîne 1

en: String 2
fr: Chaîne 2

en: String array
fr: Tableau de chaînes

en: Style column
fr: Colonne de style

en: Substructure
fr: Sous-structure

en: Subwindow Of
fr: Sous-fenêtre de

en: Summary
fr: Résumé

en: Super Modifier
fr: Modificateur super

en: Support Warning
fr: Avertissement de prise en charge

en: Symbolic size to use for stock icon, icon set or named icon
fr: Taille symbolique à utiliser pour l'icône du catalogue, l'ensemble d'icônes ou l'icône nommée

en: T_ranslatable
fr: T_raduisible

en: Table
fr: Tableau

en: Template
fr: Modèle

en: Text
fr: Texte

en: Text Buffer
fr: Tampon de texte

en: Text Buffers
fr: Tampons de texte

en: Text Column column
fr: Colonne de colonne de texte

en: Text Editable
fr: Texte éditable

en: Text Entry
fr: Saisie de texte

en: Text Foreground Color
fr: Couleur de premier plan du texte

en: Text Horizontal Alignment column
fr: Colonne d'alignement horizontal de texte

en: Text Renderer
fr: Afficheur de texte

en: Text Spacing
fr: Espacement du texte

en: Text Static
fr: Texte statique

en: Text Tag
fr: Balise de texte

en: Text Tag Table
fr: Tableau de balises de texte

en: Text Vertical Alignment column
fr: Colonne d'alignement vertical de texte

en: Text View
fr: Vue texte

en: Text below icons
fr: Texte en dessous des icônes

en: Text beside icons
fr: Texte à côté des icônes

en: Text column
fr: Colonne de texte

en: Text line wrapping
fr: Coupure des lignes du texte

en: Text only
fr: Texte uniquement

en: Text wraps normally
fr: Coupure de texte habituelle

en: The GladePropertyClass for this property
fr: La classe GladePropertyClass pour cette propriété

en: The GladePropertyClass this GladeEditorProperty was created for
fr: La classe GladePropertyClass pour laquelle cette propriété GladeEditorProperty a été créée

en: The Object's name
fr: Le nom de l'objet

en: The active project
fr: Le projet actif

en: The class adaptor for the associated widget
fr: L'adaptateur de classe pour le widget associé

en: The column in the model to load the value from
fr: La colonne du modèle dont il faut charger la valeur

en: The container object this editor is currently editing
fr: L'objet conteneur que cet éditeur modifie actuellement

en: The current value
fr: La valeur actuelle

en: The currently loaded widget in this editor
fr: Le widget chargé actuellement dans cet éditeur

en: The file %s has been modified since reading it
fr: Le fichier %s a été modifié depuis sa lecture

en: The filesystem path of the project
fr: Le chemin du projet dans le système de fichiers

en: The first integer argument to pass to the function
fr: Le premier entier à passer à la fonction

en: The first string argument to pass to the function
fr: La première chaîne de caractères à passer à la fonction

en: The function which creates this widget
fr: La fonction qui créé ce widget

en: The glade project that this widget belongs to
fr: Le projet Glade auquel ce widget appartient

en: The height of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
fr: La hauteur du widget lorsqu'il est au plus haut niveau dans l'agencement GladeDesignLayout

en: The height to scale the pixmap to
fr: Hauteur à laquelle redimensionner le pixmap

en: The icon name
fr: Le nom de l'icône

en: The increment to use to make major changes to the value
fr: L'incrément à utiliser pour faire des modifications importantes de la valeur

en: The increment to use to make minor changes to the value
fr: L'incrément à utiliser pour faire des modifications mineures de la valeur

en: The internal name of the widget
fr: Le nom interne du widget

en: The items in this combo box
fr: Les éléments dans cette boîte combinée

en: The maximum number of history entries saved
fr: Le nombre maximum d'entrées d'historique enregistrées

en: The maximum value
fr: La valeur maximale

en: The maximum x coordinate
fr: La coordonnée horizontale maximale

en: The maximum y coordinate
fr: La coordonnée verticale maximale

en: The minimum value
fr: La valeur minimale

en: The minimum x coordinate
fr: La coordonnée horizontale minimale

en: The minimum y coordinate
fr: La coordonnée verticale minimale

en: The name of the widget
fr: Le nom du widget

en: The name of the widget catalog this class was declared by
fr: Le nom du catalogue de widgets par lequel a été déclarée cette classe

en: The number of items in the box
fr: Le nombre d'éléments dans la boîte

en: The number of pages in the notebook
fr: Le nombre de pages dans le bloc-notes

en: The number of pixels between columns of icons
fr: Le nombre de pixels entre les colonnes d'icônes

en: The number of pixels between rows of icons
fr: Le nombre de pixels entre les lignes d'icônes

en: The number of pixels between the text and the icon
fr: Le nombre de pixels entre le texte et l'icône

en: The number of pixels corresponding to one unit
fr: Le nombre de pixels correspondant à une unité

en: The object associated
fr: L'objet associé

en: The page position in the Assistant
fr: La position de la page dans l'assistant

en: The page size (in a GtkScrollbar this is the size of the area which is currently visible)
fr: La taille de la page (dans une barre de défilement GtkScrollbar, il s'agit de la taille de la zone actuellement visible)

en: The pango attributes for this label
fr: Les attributs Pango pour cette étiquette

en: The pixmap file
fr: Le fichier pixmap

en: The position in the druid
fr: La position dans l'assistant

en: The position of the menu item in the menu shell
fr: La position de l'élément de menu dans le squelette de menu

en: The position of the tool item in the toolbar
fr: La position de l'élément d'outil dans la barre d'outils

en: The project %s has unsaved changes
fr: Le projet %s a des modifications non enregistrées

en: The project being inspected
fr: Le projet en cours d'inspection

en: The project file %s has been externally modified
fr: Le fichier de projet %s a été modifié extérieurement depuis sa lecture

en: The project file format
fr: Le format de fichier du projet

en: The property used to set the X position of a child object
fr: La propriété utilisée pour définir la position X d'un objet fils

en: The property used to set the Y position of a child object
fr: La propriété utilisée pour définir la position Y d'un objet fils

en: The property used to set the height of a child object
fr: La propriété utilisée pour définir la hauteur d'un objet fils

en: The property used to set the width of a child object
fr: La propriété utilisée pour définir la largeur d'un objet fils

en: The response ID of this button in a dialog
fr: L'identifiant de réponse de ce bouton dans une boîte de dialogue

en: The second integer argument to pass to the function
fr: Le second entier à passer à la fonction

en: The second string argument to pass to the function
fr: La seconde chaîne de caractères à passer à la fonction

en: The selection mode
fr: Le mode de sélection

en: The stock icon displayed on the item (chose an item from gtk+ stock or from an icon factory)
fr: L'icône de catalogue affichée sur l'élément (choisissez un élément du catalogue gtk+ ou d'une fabrique d'icône)

en: The stock item for this button
fr: L'élément du catalogue pour ce bouton

en: The stock item for this menu item
fr: L'élément du catalogue pour cet élément de menu

en: The text of the menu item
fr: Le texte de l'élément de menu

en: The text to display
fr: Le texte à afficher

en: The type of the message box
fr: Le type de la boîte de message

en: The width of each icon
fr: La largeur de chaque icône

en: The width of the widget when toplevel in the GladeDesignLayout
fr: La largeur du widget lorsqu'il est au plus haut niveau dans l'agencement GladeDesignLayout

en: The width to scale the pixmap to
fr: Largeur à laquelle redimensionner le pixmap

en: Third Mouse Button
fr: Troisième bouton de souris

en: This gives backends control to set property sensitivity
fr: Ceci donne un contrôle en arrière-plan pour définir la sensibilité de la propriété

en: This property does not apply unless Use Underline is set.
fr: Cette propriété ne s'applique pas tant que « Utiliser souligné » n'est pas activé.

en: This property does not apply when Angle is set.
fr: Cette propriété ne s'applique pas lorsque « Angle » est défini.

en: This property does not apply when Ellipsize is set.
fr: Cette propriété ne s'applique pas lorsque « Écourter » est défini.

en: This property is not supported in libglade format
fr: Cette propriété n'est pas prise en charge dans le format libglade

en: This property is only for use in dialog action buttons
fr: Cette propriété n'est utilisée que pour les boutons d'action des boîtes de dialogue

en: This property is only supported in libglade format
fr: Cette propriété n'est prise en charge que dans le format libglade

en: This property is set to be controled by an Action
fr: Cette propriété est définie pour être contrôlée par une action

en: This property is valid only in font information mode
fr: Cette propriété n'est valide qu'en mode d'information de police

en: This property only applies to named icons
fr: Cette propriété ne s'applique qu'aux icônes nommées

en: This property only applies to stock images
fr: Cette propriété ne s'applique qu'aux images de catalogue

en: This property was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
fr: Cette propriété a été introduite dans %s %d.%d alors que le projet cible %s %d.%d

en: This property was made available in GtkBuilder format in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
fr: Cette propriété a été rendue disponible au format GtkBuilder dans %s %d.%d, alors que le projet cible %s %d.%d

en: This widget is deprecated
fr: Ce widget est déconseillé.

en: This widget is not supported in libglade format
fr: Ce widget n'est pas pris en charge dans le format libglade

en: This widget is only supported in libglade format
fr: Ce widget n'est disponible qu'au format libglade

en: This widget was introduced in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
fr: Ce widget a été introduit dans %s %d.%d ; le projet cible %s %d.%d

en: This widget was made available in GtkBuilder format in %s %d.%d while project targets %s %d.%d
fr: Ce widget a été rendu disponible au format GtkBuilder dans %s %d.%d, alors que le projet cible %s %d.%d

en: Title
fr: Titre

en: Title Foreground Color
fr: Couleur de premier plan du titre

en: Toggle
fr: À deux états

en: Toggle Action
fr: Action de basculement

en: Toggle Button
fr: Bouton à deux états

en: Toggle Renderer
fr: Afficheur de bouton à deux états

en: Toggle Tool Button
fr: Bouton à deux états de barre d'outils

en: Tool Bar
fr: Barre d'outils

en: Tool Bar Editor
fr: Éditeur de barre d'outils

en: Tool Button
fr: Bouton outil

en: Tool Item
fr: Élément outil

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Toolkit version(s) required:
fr: Version(s) de toolkit nécessaires :

en: Tooltip
fr: Infobulle

en: Top
fr: Haut

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Level
fr: Niveau supérieur

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Top Watermark
fr: Filigrane supérieur

en: Top to Bottom
fr: De haut en bas

en: Toplevel Height
fr: Hauteur du niveau supérieur

en: Toplevel Width
fr: Largeur du niveau supérieur

en: Toplevels
fr: Niveaux supérieurs

en: Translatable
fr: Traduisible

en: Translated title for the class used in the glade UI
fr: Titre traduit de la classe utilisée dans l'interface utilisateur de Glade

en: Tree Model
fr: Modèle d'arborescence

en: Tree Model Filter
fr: Filtre de modèle d'arborescence

en: Tree Model Sort
fr: Modèle d'arborescence trié

en: Tree Selection
fr: Sélection d'arborescence

en: Tree Store
fr: Stockage d'arborescence

en: Tree View
fr: Vue arborescente

en: Tree View Column
fr: Colonne de vue arborescente

en: Tree View Editor
fr: Éditeur de vue arborescente

en: Trying to save private data to %s directory but it is a regular file.
    No private data will be saved in this session
fr: Essai d'enregistrement des données privées vers le répertoire %s mais celui-ci est un fichier normal.
    Aucune donnée privée ne sera enregistrée durant cette session

en: Type :
fr: Type :

en: UI Manager
fr: Gestionnaire d'interface utilisateur

en: Ultra Condensed
fr: Ultra condensé

en: Ultra Expanded
fr: Ultra étendu

en: Unable to load image (%s)
fr: Impossible de charger l'image (%s)

en: Unable to open '%s', the file does not exist.
fr: Impossible d'ouvrir « %s », le fichier n'existe pas.

en: Unable to paste to multiple widgets
fr: Impossible de coller vers plusieurs widgets

en: Unable to paste to the selected parent
fr: Impossible de coller vers le parent sélectionné

en: Underline column
fr: Colonne de soulignement

en: Undo the last action
fr: Annule la dernière action

en: Undo: %s
fr: Annule : %s

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unlocking %s
fr: Déverrouillage de %s

en: Unsaved %i
fr: %i non enregistré

en: Unset
fr: Annuler

en: Unsigned Integer
fr: Entier non signé

en: Up
fr: Haut

en: Upper:
fr: La plus haute :

en: Use Action Appearance
fr: Utiliser l'apparence de l'action

en: Use Alpha
fr: Utiliser le canal alpha

en: Use Command
fr: Utiliser la commande

en: Use Underline
fr: Utiliser souligné

en: Used to generate names of new widgets
fr: Utilisé pour générer les noms des nouveaux widgets

en: Used to pass around information about the position of a GnomeDruidPage within the overall GnomeDruid. This enables the correct "surrounding" content for the page to be drawn
fr: Utilisé pour faire passer de l'information sur la position d'une page GnomeDruidPage à l'intérieur de l'assistant GnomeDruid. Ceci permet un affichage correct de l'« entourage » du contenu de la page

en: User
fr: Utilisateur

en: User Interface Designer
fr: Concepteur d'interface utilisateur

en: User Widget
fr: Widget utilisateur

en: User data
fr: Données utilisateur

en: Utility
fr: Utilitaire

en: Value
fr: Valeur

en: Value column
fr: Colonne de valeur

en: Value:
fr: Valeur :

en: Variant column
fr: Colonne de variante

en: Verify versions and deprecations:
fr: Vérification des versions et des éléments déconseillés :

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Vertical Alignment column
fr: Colonne d'alignement vertical

en: Vertical Box
fr: Boîte verticale

en: Vertical Button Box
fr: Boîte à boutons verticale

en: Vertical Padding
fr: Remplissage vertical

en: Vertical Padding column
fr: Colonne du remplissage vertical

en: Vertical Panes
fr: Panneaux verticaux

en: Vertical Ruler
fr: Règle verticale

en: Vertical Scale
fr: Curseur vertical

en: Vertical Scrollbar
fr: Barre de défilement verticale

en: Vertical Separator
fr: Séparateur vertical

en: View documentation for the selected widget
fr: Voir la documentation pour le widget sélectionné

en: Viewport
fr: Zone d'affichage

en: Visibility Notify
fr: Notification de visibilité

en: Visible column
fr: Colonne de visibilité

en: Visual State
fr: État visuel

en: Volume Button
fr: Bouton de volume

en: Warning
fr: Avertissement

en: Watermark
fr: Filigrane

en: We could not find the symbol "%s"
fr: Impossible de trouver le symbole « %s »

en: Weight column
fr: Colonne de graisse

en: West
fr: Ouest

en: Whether or not the translatable string has a context prefix
fr: Indique si la chaîne traduisible a un préfixe contextuel

en: Whether or not this action is sensitive
fr: Indique si cette action est sensible

en: Whether project has a selection
fr: Indique si le projet a une sélection

en: Whether project has been modified since it was last saved
fr: Indique si le projet a été modifié depuis son dernier enregistrement

en: Whether project is read only or not
fr: Indique si le projet est en lecture seule

en: Whether the entry is editable
fr: Indique si la zone de saisie est éditable

en: Whether this composite child is an ancestral child or an anarchist child
fr: Indique si ce fils composite est un fils ancêtre ou un fils anarchiste

en: Whether this container supports resizes of child widgets
fr: Indique si ce conteneur permet le redimensionnement des widgets fils

en: Whether this property is translatable or not
fr: Indique si la propriété peut être traduite

en: Whether to show an informational button for the loaded widget
fr: Indique s'il faut afficher un bouton d'informations pour le widget chargé

en: Whether we are creating an exact duplicate when using a template
fr: Indique s'il faut créer une copie exacte lors de l'utilisation d'un modèle

en: Whether we should use the command API for the undo/redo stack
fr: Indique si nous devons utiliser l'API de commandes pour la pile de annuler/refaire

en: Widget selector
fr: Sélecteur de widget

en: Width column
fr: Colonne de largeur

en: Width in Characters column
fr: Colonne de largeur en caractères

en: Width property
fr: Propriété de largeur

en: Window
fr: Fenêtre

en: Window Group
fr: Groupe de fenêtres

en: Word
fr: Mot

en: Word Character
fr: Caractère de mot

en: Wrap Mode column
fr: Colonne du mode de coupure

en: Wrap Width column
fr: Colonne de largeur de coupure

en: X position property
fr: Propriété de position en X

en: Y position property
fr: Propriété de position en Y

en: Yes
fr: Oui

en: Yes, No
fr: Oui, Non

en: You can mark this as translatable and set one name/address if you want to show a translation specific translator, otherwise you should list all translators and unmark this string for translation
fr: Vous pouvez marquer ceci comme traduisible et définir un nom et une adresse si vous souhaitez afficher la liste des traducteurs de la version linguistique spécifiquement utilisée. Sinon, vous devriez lister tous les traducteurs et marquer cette chaîne comme non traduisible

en: You cannot remove a widget internal to a composite widget.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer un widget interne d'un widget composite.

en: You do not have the permissions necessary to save the file.
fr: Vous n'avez pas les permissions requises pour enregistrer le fichier.

en: Your changes will be lost if you don't save them.
fr: Vos modifications seront perdues si vous ne les enregistrez pas.

en: [%s] Object class '%s' from %s %d.%d is deprecated
fr: [%s] La classe d'objet « %s » de %s %d.%d est déconseillée

en: [%s] Object class '%s' from %s %d.%d is not supported in libglade format
fr: [%s] La classe d'objet « %s » de %s %d.%d n'est pas prise en charge dans le format libglade

en: [%s] Object class '%s' from %s %d.%d is only supported in libglade format
fr: [%s] La classe d'objet « %s » de %s %d.%d n'est prise en charge qu'au format libglade

en: [%s] Object class '%s' was introduced in %s %d.%d
fr: [%s] La classe d'objet « %s » a été introduite dans %s %d.%d

en: [%s] Object class '%s' was made available in GtkBuilder format in %s %d.%d
fr: [%s] La classe d'objet « %s » a été rendue disponible au format GtkBuilder dans %s %d.%d

en: [%s] Packing property '%s' of object class '%s' is not supported in libglade format
fr: [%s] La propriété de regroupement « %s » de la classe d'objet « %s » n'est pas prise en charge dans le format libglade

en: [%s] Packing property '%s' of object class '%s' is only supported in libglade format
fr: [%s] La propriété de regroupement « %s » de la classe d'objet « %s » n'est prise en charge que dans le format libglade

en: [%s] Packing property '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
fr: [%s] La propriété de regroupement « %s » de la classe d'objet « %s » a été introduite dans %s %d.%d

en: [%s] Packing property '%s' of object class '%s' was made available in GtkBuilder format in %s %d.%d
fr: [%s] La propriété de regroupement « %s » de la classe d'objet « %s » a été rendue disponible au format GtkBuilder dans %s %d.%d

en: [%s] Property '%s' of object class '%s' is not supported in libglade format
fr: [%s] La propriété « %s » de la classe d'objet « %s » n'est pas prise en charge dans le format libglade

en: [%s] Property '%s' of object class '%s' is only supported in libglade format
fr: [%s] La propriété « %s » de la classe d'objet « %s » n'est prise en charge que dans le format libglade

en: [%s] Property '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
fr: [%s] La propriété « %s » de la classe d'objet « %s » a été introduite dans %s %d.%d

en: [%s] Property '%s' of object class '%s' was made available in GtkBuilder format in %s %d.%d
fr: [%s] La propriété « %s » de la classe d'objet « %s » a été rendue disponible au format GtkBuilder dans %s %d.%d

en: [%s] Signal '%s' of object class '%s' was introduced in %s %d.%d
fr: [%s] Le signal « %s » de la classe d'objet « %s » a été introduit dans %s %d.%d

en: [FILE...]
fr: [FICHIER...]

en: [Read Only]
fr: [Lecture seule]

en: _Add widget here
fr: _Ajouter un widget ici

en: _Close This Window
fr: _Fermer cette fenêtre

en: _Close without Saving
fr: _Fermer sans enregistrer

en: _Common
fr: _Commun

en: _Contents
fr: _Sommaire

en: _Developer Reference
fr: Référence pour _développeurs

en: _Don't Save
fr: _Ne pas enregistrer

en: _Edit
fr: É_dition

en: _End Game
fr: _Terminer la partie

en: _File
fr: _Fichier

en: _Game
fr: _Jeu

en: _General
fr: _Général

en: _Has context prefix
fr: _A un préfixe contextuel

en: _Help
fr: Aid_e

en: _Hint
fr: _Astuce

en: _Icons only
fr: _Icônes uniquement

en: _List standard icons only
fr: _Liste uniquement les icônes standards

en: _New
fr: _Nouveau

en: _New Game
fr: _Nouveau jeu

en: _Next Project
fr: Projet _suivant

en: _Open…
fr: _Ouvrir...

en: _Packing
fr: _Regroupement

en: _Pause game
fr: _Suspendre le jeu

en: _Previous Project
fr: Projet _précédent

en: _Projects
fr: _Projets

en: _Properties:
fr: _Propriétés :

en: _Redo
fr: _Rétablir

en: _Redo Move
fr: _Rétablir le déplacement

en: _Reload
fr: _Recharger

en: _Restart Game
fr: _Recommencer la partie

en: _Save Anyway
fr: _Enregistrer quand même

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: _Select All
fr: Tout _sélectionner

en: _Select individual fields:
fr: _Sélectionner les champs individuels :

en: _Settings
fr: _Paramètres

en: _Signals
fr: _Signaux

en: _Text only
fr: _Texte uniquement

en: _Text:
fr: _Texte :

en: _Undo
fr: _Annuler

en: _Undo Move
fr: Annuler le _déplacement

en: _Unselect All
fr: To_ut désélectionner

en: _Use Small Icons
fr: _Utiliser de petites icônes

en: _View
fr: _Affichage

en: _Windows
fr: Fe_nêtres

en: be verbose
fr: mode verbeux

en: class
fr: classe

en: gmodule support not found. gmodule support is required for glade to work
fr: Support gmodule non trouvé. Le support gmodule est requis afin que Glade puisse fonctionner

en: inside toplevels
fr: à l'intérieur des niveaux supérieurs

en: multiple
fr: plusieurs

en: no model
fr: aucun modèle

[ctx: textattr]
en: Absolute Size
fr: Taille absolue

[ctx: textattr]
en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

[ctx: textattr]
en: Foreground Color
fr: Couleur de premier plan

[ctx: textattr]
en: Gravity
fr: Gravité

[ctx: textattr]
en: Gravity Hint
fr: Indice de gravité

[ctx: textattr]
en: Scale
fr: Échelle

[ctx: textattr]
en: Size
fr: Taille

[ctx: textattr]
en: Stretch
fr: Étiré

[ctx: textattr]
en: Strikethrough
fr: Barré

[ctx: textattr]
en: Strikethrough Color
fr: Couleur du trait pour barrer

[ctx: textattr]
en: Underline
fr: Souligné

[ctx: textattr]
en: Underline Color
fr: Couleur du soulignement

[ctx: textattr]
en: Variant
fr: Variante

[ctx: textattr]
en: Weight
fr: Graisse

en: the last action
fr: la dernière action

en: unset
fr: non défini

en: within the project
fr: à l'intérieur du projet
